Ci, którzy zostali

Czwarta Strona
2024-04-24
2024-04-24
literatura polska

Jeśli kryminał to jaki? Taki mocny, brutalny czy ten lżejszy, dedukcyjny? W moim przypadku ten drugi, wolę te lżejsze bez nadmiernej brutalności. Dlatego te Hanny Greń, tak wpisały się w mój gust.
"Ci, którzy zostali", to najnowsza książka autorki, którą ostatnio przeczytałam. I jak zwykle się nie zawiodłam.
Autorka tak poprowadziła w nim akcję, tak splotła, wydawałoby się zupełnie różne wątki, że naprawdę mnie wciągnęła ta książka. I choć pewnych rozwiązań się spodziewałam, to zakończenie naprawdę mnie zaskoczyło. No to mi nie przyszło do głowy. Hanna Greń skutecznie mnie zmyliła.
Skoro była wina to należy spodziewać się i kary. Ale czasem to co nam się wydaje, jakie mamy odczucia, nijak ma się do prawdy. Czasem nasz osąd bywa skrzywiony, wypaczony... A jeśli ktoś został skrzywdzony, ukarany za błędy, których nie popełnił? Nie sądźmy, byśmy nie byli sądzeni...Wydawanie wyroków bez poznania racji wszystkich stron, może prowadzić do tragedii..... Takie wnioski wyciągnęłam z tej lektury.
Autorka po raz kolejny stworzyła niebanalną, wciągającą historię, poruszającą różne ważne tematy. Z dobrze przemyślaną fabułą i wątkiem psychologicznym. Postacie są wielowymiarowe i niejednoznaczne, jest w nich wiele odcieni szarości. Ale są też źli, czarni bohaterowie, którzy sprawiają, że ta historia jest jeszcze bardziej elektryzująca.
Naprawdę z zaciekawieniem przewracałam kartka po kartce, chcąc poznać rozwiązanie zagadki. I Wam też polecam.

Autorka tak poprowadziła w nim akcję, tak splotła, wydawałoby się...

“Ten, kto wyrządza krzywdę, musi liczyć się z zemstą.”

W powieści “Ci, którzy zostali” Hanna Greń wplata wątki zbrodni, tajemnic i ludzkich żądz w rozbudowaną fabułę, która wciąga nas od pierwszych stron. Akcja toczy się w Bielsku-Białej, gdzie nadkomisarz Oskar Superson staje w obliczu serii zdarzeń, które wydają się pozornie niepowiązane. Zaginięcie dziewczynki, tragiczny wypadek motocyklistów, śmierć młodej kobiety i gangsterskie porachunki – każde z tych wydarzeń wymaga zdecydowanej interwencji policji. Jednak dochodzenia okazują się bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. Konflikty interesów, kłamstwa i ukryte motywy prowadzą do eskalacji zła. Nadkomisarz Superson musi podjąć ryzykowną grę, a stawką są nie tylko jego kariera, ale także życie dziecka.

Fabuła jest rozbudowana, a liczne wątki splatają się w intrygujący sposób. Gang Gepardów, tajemnice rodzinne i zaskakujące zwroty akcji trzymają czytelnika w napięciu. Hanna Greń nas nie oszczędza i choć brakuje w tym kryminale krwawych scen, to emocji i akcji tu nie brakuje. Działania policji pod przykrywką, zaginięcie, gangsterskie intrygi – wszystko to sprawia, że siedzi się w napięciu i nie mogąc oderwać się od lektury.

Postacie są wyraziste, a ich decyzje mają realne konsekwencje. Nadkomisarz Superson staje przed trudnym wyborem, a my razem z nim analizujemy poszlaki i tropimy zaginioną dziewczynkę. W tle mamy gang Gepardów, który prowadzi atrakcyjne, ale ryzykowne i pełne adrenaliny życie.

“Ci, którzy zostali” to pełen tajemnic i zwrotów akcji kryminał z małomiasteczkowym klimatem. Jeśli lubicie niebanalne historie, a w nieco lżejszym wydaniu, to powieść Hanny Greń na pewno przypadnie Wam do gustu.

Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od wydawnictwa @czwartastronakryminalu, a Autorce za wyśmienitą lekturę (współpraca reklamowa) 🩷.

“Ten, kto wyrządza krzywdę, musi liczyć się z zemstą.”

Z twórczością Hanny Greń miałem już raz do czynienia i było to spotkanie ze wszech miar udane. Z wielką chęcią więc sięgnąłem po najnowszą powieść autorki.

Fabuła zaczyna się od zaginięcia kilkunastoletniej dziewczyny. Sprawą zajmuje się nadkomisarz Oskar Superson i już po krótkim czasie okazuje się, że śledztwo doprowadza go do zorganizowanej grupy przestępczej. Misterne rozbrajanie przestępczego półświatka jednak nie sprawia, że jest on coraz bliżej rozwiązania sprawy aż do pewnego momentu…

Książka jest bardzo ciekawa i losy głównego bohatera śledziłem z dużym zainteresowaniem. Oskar jest postacią niebanalną i wymyka się ze standardowej roli zwykłego policjanta. Działa nieszablonowo, co doprowadza go do świetnych wyników. Fabuła zawiera sporo wątków ale są one poprowadzone tak, że czytelnik absolutnie nie ma możliwości się w nich zgubić. Jeżeli lubicie takie sensacyjne kryminały, w których dużo się dzieje to jest to książka, która Wam się bardzo spodoba.

#311#24#2024

Przez wstęp książki (trochę naciągany) miałem wątpliwości, czy aby jej nie porzucić – lecz za zasługą pewnej recenzji, postanowiłem dać tytułowi szanse. I faktycznie, później jako tako historia zdołała mnie zaangażować.

Na samym początku nie trafił we mnie styl (czytając pierwsze zdanie myślałem że się przekręcę); sporo niepotrzebnych opisów, mających jakby na siłę rozciągać akcje. Na szczęście później zaczęło się to polepszać, aż w końcu tekst był na tyle gładki, by czytać go z zapartym tchem.

Faularnie... Mmm, dużo wątków. Nie koniecznie każdy był tu istotny (znowu patrz; wydłużanie książki na siłę),ale ostatecznie zostały przeprowadzone całkiem spójnie, co przy takiej ilości można nazwać dobrym osiągnięciem. Na plusik również świetnie nakreślony gagsterski klimat. Od czasu do czasu pojawiły się małe głupotki logiczne, część z nich zrozumiała, ale przy niektórych można się łapać za głowę.

Postacie naprawdę fajnie oddane (w szczególności panowie gangsterzy). Czasem tylko dało się odczuć pewną drętwość w dialogach, gdyż dany bohater na siłę mówił coś, tylko żeby doinformować czytelnika. No i niekiedy mieszały się te ich ksywki.

Książka wyszła trochę chaotycznie, lecz gdy już wciągnie, to trudno się od niej oderwać. Bardziej niż dla otyczki tajemnicy i tego co się z kim stanie, czytałem ją dla samego klimatu oraz wartkiej akcji – która również jest tu na plus.

"Ci, którzy zostali" Hanny Greń wydawnictwa Czwarta Strona to kryminał o rozbudowanej fabule i kłamstwach, którymi przesiąknięcie.
Z tą książką nie można narzekać na nudę. Policja w Bielsko-Białej ma ręce pełne roboty, a w tym nadkomisarz Oskar Superson. Najpierw zaginęła dziewczyna, później autorka prowadzi nas przez gangsterskie porachunki z nutą prostytucji, bez przypadku śmierć ponosi jedna z kobiet oraz dochodzi do tragicznego wypadku motocyklowego. Nadkomisarz musi podjąć w tym wszystkim ważna decyzję i zmierzyć się z tymi wydarzeniami, a nic nie dzieje się bez przyczyny. Na szali wagi stoi jego kariera oraz życie dziecka... Jaką decyzję podejmie?

Muszę przyznać się, że dawno nie czytałam książek Hanny Greń i nie pamiętałam jakie pióro ma autorka. Nie wiedziałam czego mogę się spodziewać, gdy sięgałam po tą książkę. Nie zawiodłam się... Zostało miło zaskoczona, ponieważ autorka nie pozwoliła mi się ani chwilę nudzić. Fabuła bardzo rozbudowana z wieloma wątkami. Gang Gepardów prowadzi dość atrakcyjne i ryzykowane życie. Matka zaginionej dziewczyny ma barwną przeszłość, a jej kłamstwa i tajemnica zaczynają powoli wypływać. Zabójstwo, tragiczny wypadek.... czy to mało? Pewnie, że nie. Choć nie ma tu krwawych scen, jak kojarzy się wszystkim z dobrym kryminałem to ta książka ma po prosto to "coś". Sprawia to, że ja zaliczam ją do do bardzo dobrych książek :)

1976

Zaginięcie dziewczynki, gangsterskie porachunki, śmierć młodej kobiety i tragiczny wypadek motocyklistów. Policja z Bielska-Białej zdecydowanie nie może narzekać na nudę. Rozwiązując te sprawy, trzeba stąpać ostrożnie. Jeden nieprzemyślany krok oznacza ogromne kłopoty Nadkomisarz Oskar Superson musi podjąć ryzykowną grę, w której stawką jest nie tylko życie zaginionej Felicji, ale również jego kariera.

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia. Przyznaję szczerze, że do 19 rozdziału czytałam tę książkę bez większego entuzjazmu. Nieco gubiłam się w tym, kto kim jest i co tu robi. Wiedziałam, że stąpam po kruchym lodzie, bo gangsterskie porachunki to nie do końca moje klimaty, ale cenię sobie pióro pani Hanny, dlatego też sięgnęłam po tę powieść. Od 20 rozdziału wciągnęłam ją jednym tchem. Musiałam dowiedzieć się, jaki będzie finał tej historii.

Były momenty, podczas których zalewała mnie krew, gdy widziałam, jak zachowują się bohaterowie. Rodzice Jadwigi to najgorszy sort ludzi, jaki może istnieć na tej Ziemi. Wsadziłabym oboje w rakietę, wystrzeliła w kosmos i patrzyła, czy daleko lecą. Chyba nikt nie działał mi na nerwy tak jak oni. A co najgorsze - tacy ludzie faktycznie gdzieś tam sobie żyją ku utrapieniu innych.

Intryga kryminalna wciągnęła mnie dopiero po pewnym czasie. Potrzebowałam chwili, żeby odnaleźć się w tym świecie, potem już przepadłam. Jeśli szukacie kryminału, który dostarcza emocji, ale jednocześnie nie jest krwawy i brutalny, to ta powieść może Was zainteresować. Zwłaszcza że finał i to, co dzieje się niedługo przed nim, daje satysfakcję w trakcie lektury. Wychodzą na jaw rzeczy, których się nie spodziewałam.

"Ci, którzy zostali, dochodzą w końcu do takiego momentu, że mają dość i za wszelką cenę chcą się wyzwolić od poczucia winy."

Jak przystało świetny kryminał mamy tragiczny wypadek motocyklistów i gangsterskie porachunki, każde z tych wydarzeń wymaga interwencji Bielsko Białej policji.
Nadkomisarz Superson podejmuje ryzykowną grę, wchodzi w gangsterski świat, gdzie kłamstwa przechodzą przez gardło dużo łatwiej niż prawda, chęć zysku przysłania rozsądek a rodzina w tym wszystkim niestety nie jest wsparciem.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Hanny Greń i się nie zawiodłam, książka trzyma w napięciu, masa wątków: działania policji pod przykrywką, zaginięcie, gang Gepardów, tajemnice rodzinne przeplatają się w taki sposób że ciężko oderwać od czytania. Historia nie była krwawa co jest dla mnie na plus ale zawierała w sobie ważne tematy z którymi społecznie się nie zgadzamy.

[Dziękuję za książkę @czwartastronakryminalu]

Kwiecień 2023 w tajemniczych okolicznościach ginie trzynastoletnia Felicja Radecka, śledztwo trafia do Oskara Supersona, który mimo prób nie rusza ze sprawą dalej a śmierć młodej kobiety powoduje, że poszukiwania Felicji spadają na niższy poziom....

Zaginęła młoda dziewczyna. Jak się okazuje jest to Felicja Radecka, córka Jadwigi. Sprawę prowadzi nadkomisarz Oskar Superson. Dociera on do nagrania ukazującego spotkanie zaginionej z chłopakiem należącym do tutejszego gangu Gepardów. Czy chłopak ma coś wspólnego z zaginięciem trzynastolatki? Czy uda się ją odnaleźć całą i zdrową?

Pierwszy raz spotykam się z twórczością autorki i mogę stwierdzić, że jest to dobrze napisany kryminał. Ciekawie wykreowana postać głównego bohatera - Oskara Supersona, który z uporem dąży do rozwiązania sprawy i odnalezienia dziewczyny. Co do pozostałych bohaterów, głównie chodzi mi tu o Gepardów, ciężko jest na początku zapamiętać kto jest kim, jednak w dalszym ciągu opowieści już nie sprawia to takiego problemu.

Mamy tutaj również bardzo dużo przeplatających się wątków policyjnych, gangsterskich, jak i rodzinnych. Dużo poszlak, jeszcze więcej niewiadomych, sprawca, którego nikt by nie podejrzewał i ciekawie rozwijająca się akcja, czyli wszystko dla wielbicieli lekkich kryminałów. Polecam!

Pierwszy raz spotykam się z twórczością...

Uwielbiam kryminały z wątkiem obyczajowym, które nie epatują brutalnością, z których krew nie wylewa się z każdej strony, a kluczowe w fabule jest rozwiązanie skomplikowanej kryminalnej zagadki. Kiedy zaś do tego wszystkiego dochodzi tło kulturowe charakterystyczne dla małomiasteczkowości, mogę być pewna, że czeka mnie wyśmienita lektura.

I tak właśnie było w przypadku „Ci, którzy zostali”. Przeczytałam tę książkę w sobotę. Kiedy przed południem nad nią zasiadłam, oderwałam się od niej dopiero późnym wieczorem. Rewelacyjny kryminał! Na wstępnie zaznaczyłam, że nie uświadczycie w nim brutalnych zbrodni, nie oznacza to jednak, że jest… błahy. Z Hanną Greń taka zagrywka by nie przeszła. Autorkę w pisaniu książek wspiera mąż, były policjant i dzięki temu powieści, które wychodzą spod jej pióra są niebywale rzetelne, prawdziwe, a przy tym ich tematyką przewodnią zawsze jest kwestia ważna społecznie. Tak jest i tym razem. Mamy do czynienia choćby z tematem handlu na*kotykami, prost*tucją, zaś wątkiem przewodnim staje się szeroko pojęta zemsta, jeden z najciekawszych motywów zbrodni.

Jak zwykle miałam do czynienia z kawałem dobrego kryminału, w którym to kilka, z pozoru niezwiązanych ze sobą wątków, łączy się w całość, która nadaje całej historii sens. Świetna kryminalna łamigłówka, której rozwiązania nie przewidziałam, rewelacyjny klimat i charakterystyczny dla Hanny Greń styl, który od tak dawna uwielbiam!

Duża polecajka dla fanów gatunku.

I tak właśnie było w przypadku...

WSPÓŁPRACA
Co, którzy zostali
Hanna Greń
"Ten, kto wyrządza krzywdę, musi liczyć się z zemstą."

Książka ta należy do gatunku thrillery i kryminały. Według mnie jest to nieco chaotyczny kryminał. Jest to moje pierwsze spotkanie z tą autorką. Sposób pisania jest dość specyficzny. Trzeba się wczytać aby zrozumieć co autor ma na myśli. Uważam że jest to dobra pozycja dla każdego kto lubi kryminały i zagadki.
W pierwszych rozdziałach poznajemy nadkomisarza Oskara Superson. Jest to nasz główny bohater, który próbuje rozwikłać przede wszystkim tajemnicze zaginięcie nastoletniej dziewczyny. W trakcie postanawia pod przykrywką dostać się do gangu, gdzie jego śledztwo musi się rozszerzyć o morderstwo młodej kobiety a także o tragiczny wypadek motocyklistów. Początkowo nadkomisarz podejrzewa że wszystkie te sprawy są ze sobą powiązane. Ale jak rozwiązać tę sprawy gdy każdy kłamie. Superson próbuje każdego sposobu aby jak najszybciej rozwiązać zagadkę.
Historia jest trochę zawiła, ale próbowałam sama rozwiązać sprawę i częściowo mi się udało. Lubię takie historie gdzie się nie da w całości samemu domyśleć zakończenia książki. Jedyny minus to imienia i ksywki, które niekiedy nie da się szybko przypasować do bohatera, przez co wprowadza delikatną dezorientację. W tekstach jest także kilka sformułowań, które nic nie wnoszą a powodują chaos. Na szczęście cała historia jest na plus.
Uważam że w przyszłości jeszcze sięgnę po książkę tej autorki. Możliwe że jestem dość surowa w ocenie, ponieważ kocham kryminały i czytałam ich już wiele i znam swoje oczekiwania. Tu one w większości zostały spełnione dlatego mogę serdecznie polecić ją każdemu kto lubi kryminały i trochę chaotyczne historię.

WSPÓŁPRACA
Co, którzy zostali
Hanna Greń
"Ten, kto wyrządza krzywdę, musi liczyć się z zemstą."

• Współpraca
  • Kupione
  • Legimi audio

Dodaj cytat z książki Ci, którzy zostali