Dragon Age. Powołanie

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Dragon Age: The Calling
fantasy, Dragon Age
nataliaaa1987

Główny scenarzysta gry ,,Dragon Age: Początek", David Gaider, powraca z kontynuacją swojej powieści ,,Dragon Age: Utracony tron". Kiedy przychodzi czas Powołania, Szary Strażnik rusza w ostatnią misję. W samo gniazdo koszmaru — posępne podziemia zwane Głębokimi Szlakami. By stoczyć ostatnią walkę z mrocznym pomiotem i... umrzeć. Ten strażnik nie zginął. Przepadł gdzieś w koszmarnym labiryncie korytarzy. Tam, gdzie przerażający Architekt tka plan zagłady Dawnych Bogów i całej ludzkości. W Głębokich Szlakach król Maric i Szara Straż rozpoczynają desperacką walkę o przetrwanie Thedas.

źródło opisu: Fabryka Słów, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Agata | 2015-06-19
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Kontynuacja "Dragon Age: Utracony Tron" znowu zaprowadzi nas na Głębokie Ścieżki (nie mogę się przyzwyczaić, że w książce są one nazwane Głębokimi Szlakami). W tej części znowu towarzyszy nam Maric, jednak jest on już królem od kilku lat. Poznajemy także młodego Duncana, dobrze znanego graczom pierwszej części gry. Wyruszają oni z kilkoma towarzyszami do podziemi w poszukiwaniu Szarego Strażnika. Niestety nie spodobała mi się fabuła tej części. W ogóle mnie nie wciągnęła. Przewidywalna i dłużąca się. Poza tym prawie do połowy książki męczyły mnie długie, niepotrzebne opisy. Na szczęście później zostają one zastąpione akcją, choć w sumie nie zrobiło to dla mnie żadnej różnicy. Nudziłam się i to mnie strasznie rozczarowało. Uwielbiam grę, polubiłam nawet pierwszy tom powieści, ale niestety "Dragon Age: Powołanie" nie zasługuje na wysoką ocenę. Nie polecam jej osobom, które liczą na ambitną lekturę.

auraya89 | 2011-04-28

To już drugi tom powieści o królu Maricu. Tym razem wybiera się w Głębokie Szlaki na poszukiwanie jednego z Szarych Strażników. Stawką jest życie wielu fereldeńczyków, bowiem widmo Plagi wisi w powietrzu.

Scenarzysta Dragon Age (gry roku 2009) - David Gaider wspaniale opisuje historię siedmiu śmiałków. Spotkania z demonami, smokami, Mrocznymi Pomiotami, a przede wszystkim ich zmagania z własnymi słabościami sprawiają, że czytelnik nie potrafi oderwać się od lektury. :)

*Uważam, że dobrym pomysłem jest przeczytanie tej książki przed rozpoczęciem gry. Może być ona zarówno wyjaśnieniem kilku spraw, jak i pomocą w grze.

enga | 2010-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2010

W tejże części Maric jest królem już od 8 lat. Czy jest jednak szczęśliwy, a jego życie ułożyło się w końcu normalnie? Oczywiście, że nie (chociaż nie będę Wam zabijała niespodzianki i nie powiem dlaczego)! Dlatego też, kiedy na jego dworze zjawi a się grupa Szarych Strażników król zgadza się ich wysłuchać, a nawet, ku zaskoczeniu przyjaciela i doradcy – Loghaine’a, zgadza się dołączyc do ich grona i wyruszyć na wyprawę w Głębokie Szlaki. Mają odnaleźć jednego z Szarych Strażników, Bregana, który to odszedł w głąb Szlaków, by podążyć za swoim Powołaniem. Jednakże komendantka Szarej Straży, a jego siostra ma wizje, w których widzi, że on ciagle żyje i, że jest w niebezpieczeństwie, ponieważ zna miejsca, w których żyją Dawni Bogowie. A bogowie ci są upragnionym celem Mrocznego Pomiotu, bo dzięki nim może on sprowadzać na ludzkość Plagi. Czy uda im się odnaleźć Bregana? Co wydarzy się po drodze? Jak zakończy się wyprawa

Pamiętam, że przy czytaniu pierwszej części miałam obawy co do...

Stagerlee | 2013-03-28
Przeczytana: 2013 rok

Poproszona zostałam o napisanie cyklu recenzji DA uniwersum autorstwa Davida Gaidera, głównego scenarzysty BioWare. Na tapetę poszedł drugi tom, zważywszy na to, że jako pierwszy trafił w moje ręce. Zdanie mam raczej takie jakie przeczytacie. Zatem zapraszam do czytania.

Przebrnęłam z wielkim bólem. Dostałam książkę w prezencie, potem pojawiła się możliwość recenzji całej trylogii (choć trylogią nie jest, ostatnia część to odrębna historia). Na początku się ucieszyłam, gdyż sam świat Dragon Age, a konkretnie Thedas i osadzeni w nim bohaterowie wykreowani przez Gaidera, zawsze są barwni i intrygujący, a ich życie pełne jest zwrotów akcji. Jestem fanką gry Dragon Age, więc możliwość przeczytania i uzupełnienia uniwersum, było dla mnie gratką. Książka na pierwszy rzut oka zdradza kiepskie wykonanie. Zresztą, jak większość wydań z Fabryki, rozpada się już przy drugim czytelniku. Tak samo jest i z tą. Pech chce, że na introligatorstwie i drukarstwie znam się bardzo dobrze i to co...

torne | 2014-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2014

Jestem wielkim fanem gier z serii "Dragon Age", dlatego też sięgam po inne rzeczy firmowane tą nazwą. Niestety większość z nich jest sporym rozczarowaniem. Tak też jest z "Powołaniem". Tę książkę trudną nazwać powieścią. Jest to raczej sfabularyzowany przewodnik po świecie gry, swoista encyklopedia, w której suche hasła zostały zastąpione opisami zdarzeń, które danych haseł dotyczą. Można to więc traktować wyłącznie jako ciekawostkę i uzupełnienie wiedzy o Dragon Age. Ale nic więcej. Jako powieść "Powołanie" jest po prostu słabe. Nie jest to jednak dla mnie żadne zaskoczenie. Choć oczywiście liczyłem po cichu na pozytywną niespodziankę. Trudno, może "Rozłam" będzie lepszy, choć jakoś w to wątpię

Monika | 2014-04-07
Kurebayashi | 2013-10-01
Na półkach: Przeczytane, David Gaider

Druga i najlepsza z trzech części serii Dragon Age, główny wątek dużo ciekawszy, bohaterowie nieco inni, król Maric dużo mniej irytujący niż w pierwszej odsłonie :)

Entreen | 2016-01-21

Jestem ogromną fanką serii Dragon Age. I muszę powiedzieć, że pan Gaider jako powieściopisarz mnie nieco rozczarował... Książkę raczej zmęczyłam niż połknęłam (a ja normalnie jestem ogromnym "pochłaniaczem"), wszystko straszliwie mi się dłużyło... Fabuła jakoś się broni (lubię postaci, barwnie zarysowane, fajnie łączy mi się to z grami), stąd nieco wyższa ocena - a może to mój sentyment... Polecam - ale tylko zapamiętałym fanom serii. Ja przeczytałam i nie żałuję, ale zastanawiam się, czy miałabym tyle samozaparcia, gdyby nie moja miłość do świata.

Artistisch | 2015-03-06
Przeczytana: 06 marca 2015

Świetna kontynuacja pierwszej części serii, wnosząca do uniwersum unikalne informacje na temat ważnych postaci z pierwszej części gry, których nigdzie indziej nie da się znaleźć. Genialne tempo akcji, wyczucie autora i niezwykła płynność, zwłaszcza w momentach, gdy zmieniało się miejsce, są perfekcyjnym dopełnieniem wciągającej treści.

Filip | 2011-06-01
Przeczytana: 2010 rok

Książka niesamowicie nudna, już nawet przeglądanie starych zdjęć z babcią wydaje się bardziej emocjonujące. Poza tym widoczny jest o wiele niższy poziom w porównaniu do dzieł innych autorów, nie bazujących na grach komputerowych. Znośna jedynie dla tych, którzy bez reszty dali się wciągnąć w świat Dragon Age.