Dragon Age. Utracony tron

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Dragon Age: The Stolen Throne
fantasy, Dragon Age
Nemesion

Kiedy matka młodego Marica, ukochana Królowa Rebeliantka, zostaje zdradzona i zamordowana przez niewiernych szlachciców, ten musi poprowadzić armię i podjąć próbę uwolnienia królestwa spod jarzma obcego tyrana. Władzę dzierżą najokrutniejsi, a udręczony lud pragnie sprawiedliwości. Książę bez królestwa, oszukany i zdradzony, staje w szeregach rebelii. Jego sojusznikiem jest młody banita...

Książę bez królestwa, oszukany i zdradzony, staje w szeregach rebelii. Jego sojusznikiem jest młody banita Loghain oraz Rowan - piękna wojowniczka, przyrzeczona mu od urodzenia na żonę.

Otoczony przez zdrajców i szpiegów Maric musi nie tylko przeżyć, ale wypełnić swoje przeznaczenie: uwolnić Ferelden i przywrócić swój ród na utracony tron.

źródło opisu: Fabryka Słów, 2009

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Agata | 2015-01-31
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Uwielbiam gry z serii Dragon Age, więc prędzej czy późnej musiałam przeczytać książkę, która jest jej preqelem. To co w grze jest wspomniane jako inwazja imperium Orlesian, tutaj jest codziennością. Poznajemy młodego księcia Marica, który przechodzi niesamowitą przemianę, a także Loghaina - postać dobrze znaną fanom gry i to im mogę śmiało tę książkę polecić, choćby dla poznania samych wydarzeń, które w grze są wspomniane. Jednak dla osób, które nie znają gry, ''Utracony Tron'' może okazać się mało ambitny i nudny.

auraya89 | 2011-04-28

Prequel wspaniałej gry Dragon Age. Opowiada o losie księcia Maric'a, który traci matkę. Zdradzony przez ludzi, którym najbardziej ufał musi na nowo zdobyć całą armię rebeliantów, żeby odzyskać Ferelden.
Autor świetnie przedstawił metamorfozę jaką przeszedł prawowity król. Z wiecznego chłopca przez zakochanego mężczyznę aż do władcy prowadzącego swój lud ku wolności.
Polecam zarówno książkę jak i grę :)

Stagerlee | 2013-05-27
Przeczytana: 2013 rok

Przychodzi mi z wielkim bólem pisać recenzję książki Davida Gaidera Dragon Age „Utracony tron”. Nie żebym była złośliwa, czepiała się szczegółów, czy tym bardziej uprzedzona do twórczości wyżej wymienionego. Doskonale wiem, że tworząc grę Dragon Age oraz Baldur's Gate, wykonał on kawał świetnej roboty i jestem mu za to niezmiernie wdzięczna. Natomiast pierwszy tom, nazwijmy to trylogii, choć jak wiemy trylogią ona nie jest. Muszę nazwać koszmarem jakich mało. Nie obrażaj się czytelniku, nie mam zamiaru nikomu grozić palcem, a już w szczególności panu Gaiderowi, czy biednej Fabryce Słów, która jak zawsze dała ciała. Ostatnio się mocno zastanawiam nad fenomenem tego wydawnictwa, gdyż za każdym razem otrzymuję książkę wydrukowaną na tzw. łapu capu, co gorsza, za każdym razem, jest ona tak niskiej jakości, że chce mi się nad nią płakać. Ta jest niestety taka sama, drukarska tragedia i działanie po kosztach. Sama książka wizualnie jest w jak najlepszym porządku. Czcionka przyjemna,...

PinKee | 2011-05-01
Przeczytana: 01 maja 2011

Książka jedynie dla ludzi, którym zdarzyło się zagrać w komputerowe Dragon Age. W takim przypadku można poznać genezę wydarzeń, jakie miały miejsce w grze, graczowi-czytelnikowi zostaje wytłumaczone kilka zawiłości fabuły gry. Wszyscy inni powinni sobie odpuścić, ponieważ jest to książka przydługa i przynudzająca, z mało porywającą akcją, a do tego w fabule można natknąć się na kilka gigantycznych nielogiczności, a nawet śmieszności. Książka tchnie sztucznością, postacie są nadęte, a cały konflikt wydaje się śmieszny (bez przesady, autor opisuje działania wielkiej "armii", a potem okazuje się, że liczy ona AŻ tysiąc żołnierzy! i to po zasileniu jej przez pospolite ruszenie! no bez jaj :)

Shariana | 2013-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2013

Powiedzmy sobie szczerze - książki na podstawie gry rzadko są dobre. Zaczynając lekturę "Utraconego tronu" nie spodziewałam się wcale niezłego w sumie kawałka literatury, a właśnie to dostałam. Fakt, że nie była ona pozbawiona pewnych wad, jak chociażby sporej ilości dramaturgii i mało realistycznych dialogów, nie zmienił tego, że było to w sumie czytadło wcale przyjemne. Może nie godne polecenia, ale zwyczajnie miłe.

SayuriArtanis | 2014-03-20

Zainteresowałam się książką po przejściu gry o tym samym tytule. Nie zawiodłam się. Chociaż język czasami bywał aż nazbyt prosty to jednak książkę czyta się przyjemnie i łatwo. Poznajemy losy Marica, o którym jest dużo wspomniane ww grze. Akcja utrzymuje podobny poziom do tej, która jest w grze i nie nudzisz się czytając ją. Można by pomyśleć, że Ci którzy nie znają świata Dragon Age mogą pogubić się w fabule, ale nie jest to prawda. Książka wprowadza czytelnika w to jak Ferelden uwolnił się z pod władzy Orlais (z góry przepraszam jeśli źle napisałam, ale już nie pamiętam jak się pisze), więc nie znajomość uniwersum nie jest problemem.

Kurebayashi | 2013-10-01
Na półkach: Przeczytane, David Gaider

Zdziwiłam się, że wątek romansowy aż tak mnie irytował podczas czytania, cała reszta była całkiem przyjemna, może dlatego, że nie jestem pasjonatką gatunku i czytając nie porównywałam Dragon Age z innymi, podobnymi książkami.

arratres | 2011-03-12
Przeczytana: 2010 rok

Większość książek wydanych "po" grach nie zachwycała. Sprawiały wrażenie zwyczajnie wymuszonych tworów, które miały zaspokoić potrzeby rynku po udanym crpgu. Jednak Dragon Age: Utracony tron zdecydowanie wyłamuje się z tego stereotypu pokazując, że tytuł łączony z grą wcale nie musi ujmować treści książki. Ciekawa fabuła syna rebeliantki walczącego w imieniu swojego powołania potrafi niejednokrotnie wciągnąć bez reszty. Załamania i zwroty akcji tylko dodają pikanterii tytułowi. Wydarzenia zawarte w treści mają znikomy związek z fabułą gry, więc czytać można zarówno przed, jak i po przejściu. Polecam :] Choćby jako ciekawostkę

| 2014-07-03

Jako wielki fan całego uniwersum Dragon Age musiałem to przeczytać. Cieszę się, że nie jest to streszczenie gry tak jak w przypadku Assassin's Creed lecz samodzielna opowieść. Dla fanów uniwersum pozycja obowiązkowa, dla innych czytelników kawał dobrego fantasy ze świetnie wykreowanym światem.

Monika | 2012-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2012

David Gaider jest kanadyjskim pisarzem mieszkającym w Edmonton, w prowincji Alberta. Od roku 1999 pracuje dla firmy BioWare zajmującej się tworzeniem gier komputerowych. Jest głównym scenarzystą gry "Dragon Age: Początek". Napisał również trzy powieści na podstawie gry "Dragon Age". "Utracony tron" jest pierwszą częścią serii opowiadające o królestwie Ferelden, w którym panuje okrutny uzurpator Meghren. Dlaczego sięgnęłam po tą powieść? Nie dlatego, że chciałam sprawdzić jak będzie wyglądać historia stworzona na podstawie tej gry. Szczerze mówiąc to nawet nie miałam do czynienia z tą grą. Mimo to słyszałam o niej co nie co. Chociaż okładka nie specjalnie mi się podoba, to jednak książka wpadła mi w oko, przez co musiałam ją przejrzeć i postanowiłam dać jej szansę. Czy postąpiłam słusznie? Tak, mnie osobiście naprawdę wciągnęła ta powieść i chociaż nie jestem zadowolona z niektórych wątków, czy nawet zakończenia, to muszę przyznać, że spędziłam przy niej naprawdę świetne...