Pola Aspho

Okładka książki Pola Aspho Karen Traviss
Okładka książki Pola Aspho
Karen Traviss Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Gears of War (tom 1) fantasy, science fiction
Gears of War (tom 1)
Gears of War Aspho Fields (2008)
Fabryka Słów
2011-06-03
2011-06-03
2008-10-28
Piotr Pieńkowski

Pozycja zainteresowała mnie głównie ze względu na serię gier pod tym samym tytułem. Jedna ze sztandarowych pozycji Microsoftu obok drugiej mojej ulubionej serii Halo. Napiszę tak - ksiązka jest utrzymana w klimacie gry i wcale nie odstaje od oryginału, jak to czasem bywa z "uksiążkowieniem" (mój neologizm) filmu czy gry. Dzięki niej bardziej zrozumiała jest historia tej fabuły i fani tych gier powinni ją poznać.

Literatura okołogrowa, nie cieszy się szacunkiem, z wiadomych względów. Do tego stopnia, że pan Sapkowski swego czasu się wściekł, widząc na jakimś zachodnim konwencie czy innych targach, swoje książki opatrzone ilustracjami z gry, bo sugerowały w jego mniemaniu, że gra była pierwsza i on wyrobnik, splamił się rozwijając growe uniwersum tanimi opowiastkami. Czy zawsze tak jest?
Karen Traviss prowadzi swoją opowieść dość spójnie, i o ile znajomość gry nie jest wymagana, to na pewno pozwala fanom, dowiedzieć się czegoś więcej o ich ulubionym uniwersum. Na pewno poruszanie się w już wykreowanym świecie ma swoje wady i zalety, z jednej zwalnia autorkę z wymyślania podstaw świata, z drugiej ogranicza do pewnych ram, których przekroczyć nie można. Pani Traviss wychodzi z tej próby obronną ręką, również dlatego, że jest współscenarzystką gry, więc jej wizja książkowa jest całkowicie spójna z grową. I o ile w grze akcja pędzi na łeb na szyję w blasku wybuchów i przy tonach ołowiu, tak narracja książkowa jest nieco wolniejsza, bardziej skupia się na ludziach, ich problemach, ukazuje wojnę z innej perspektywy, mniej bohaterskiej a bardziej ludzkiej. Czy poleciłbym książkę komuś, dla kogo ta gra i jej zawartość jest obca? Z pewnością, jednak nie oczekujmy wiekopomnego dzieła. Jest to literatura rozrywkowa, i jako tako sprawdza się nie gorzej, niż inne współczesne cykle militarno-fantastyczne.

dawno mi się nie zdarzyło, by przerwać czytanie po kilkudziesięciu stronach. ale w przypadku tego czegoś tak było. chaos, bez sensowne retrospekcje, które nie wiadomo co mają wnosić. w konsekwencji nie bardzo wiedziałem co jest głównym nurtem powieści. i coś, co naprawdę nieczęsto się zdarza, nie byłem w stanie "wczuć się "w bohaterów, zresztą nie bardzo wiedziałem kto i co i jak ....

Bardzo przyjemna książka. Smutna, ale mówi o wojnie. Mimo tego ze to fantastyka opowiada historie która dzieje się na wojnie i w pewnym momencie nawet się wzruszyłem. Książka idealna do autobusu rano i po powrocie z pracy.

Gry nie znam więc sugerowałem się jedynie okładką. Liczyłem na hardkorowe s-f, odnoszę jednak wrażenie, że książka skierowana jest do dużo młodszego, ode mnie, czytelnika.

Świetna książka głównej scenarzystki III części kultowej gry Gears Of War. Zapach ołowiu czuć niemal na każdej stronie, ale jeżeli któraś z Was drogie Panie myśli, że to typowo męska lektura - mylicie się! Naprawdę bardzo trudno mnie wzruszyć, nie płakałem po urodzeniu, ani jak Leo DiCaprio tonął w Titanicu, ale przy tej książce pomyślałem "cholera, tu mógłbym zapłakać". Polecam!

Często czytelnikom nasuwa się pytanie, czy jeśli nie grało się w jakąś grę to można czerpać pełną radość z książki jej poświęconej. W przypadku Gears of War, na szczęście znajomość komputerowej przygody nie jest wymagana i mówię to jako doświadczony czytelnik ze sporą dozą wyobraźni. A w grę nie grałem.

Książka Karen Traviss jest pierwszą częścią z całego cyklu, na który składa się pięć tomów (w Polsce wydano na dzień dzisiejszy jedynie trzy). Jeżeli miałbym być szczery, to o ile gra komputerowa nie jest wymagana do zaznajomienia się ze światem Gearów, o tyle pierwsza część zostawia mnóstwo niedopowiedzeń i skłamałbym pisząc, że spokojnie możemy zaliczyć "Pola Ashpo" do jednostrzałówek.

"Pola Aspho" to książka przygodowa osadzona w klimacie wojennym, jednak chociaż walka jest tu na pierwszym miejscu, autorka równie dużo miejsca poświęca relacjom międzyludzkim. "Dla wojskowych liczą się przede wszystkim inni ludzie". To zdanie chyba najbardziej oddaje przesłanie całej lektury.

Co znajdziemy w środku? Mnóstwo dialogów. Tom jest nimi przesycony do granic możliwości, co tylko zwiększa dynamikę całości. Na pewno nie będziecie się nudzić i chociaż sporo czasu stronicowego wypełniają ludzkie dramaty i wątpliwości, są one przedstawione logicznie i co ważne z pieczołowitością budującą wyjątkową bazę charakterologiczną poszczególnych postaci. Ta strona autorce wyszła fenomenalnie i stanowi główny magnes nie pozwalający szybko odrzucić książki w kąt.

Oprawa wizualna naprawdę cieszy oko. Poza dopieszczoną okładką, rozdziały są przejrzyste i podzielone w sposób który nie męczy, pomimo częstych zmian czasu akcji. Literówek też jest niewiele.

Chociaż książka nie jest szczególnie odkrywcza, przedstawia meandry wojny z obcą rasą w sposób przystępny i intrygujący na tyle, że z przyjemnością sięgnę po drugą część. Polecam ją głównie fanom gier (z wiadomych względów),ale i każdemu kto zamierza sięgnąć po niewymagającą lekturę na nudne wieczory z zastrzeżeniem, że musi się uzbroić od razu w drugi tom. Czy trzeci będzie niezbędny? Ocenię to z własnej perspektywy już wkrótce w kolejnej opinii...

Książka Karen Traviss jest pierwszą częścią z całego cyklu, na który...

Ciekawa historia, szczególnie powinna zainteresować tych, którzy chcą poznać nieco więcej szczegółów odnośnie głównych bohaterów uniwersum - Marcusa i Doma

Fajnie napisana, dla fana gry pozycja obowiązkowa.

Fajnie napisana, dla fana gry pozycja obowiązkowa.

Dramat. Jedyna ksiazka, ktora nie ukonczylem. Gralem w GoW ale ksiazka jest dla mnie nie do przelkniecia. 1/10

• Fabryka Słów
  • Sci-Fi