Jedyne marzenie

Okładka książki Jedyne marzenie Małgorzata Garkowska
Okładka książki Jedyne marzenie
Małgorzata Garkowska Wydawnictwo: Wydawnictwo FLOW literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo FLOW
2024-02-14
2024-02-14

To moje kolejne spotkanie z twórczością autorki. Poprzednia książka Gosi - "Jedyny walc" bardzo mi się podobała, występująca tam postać drugoplanowa - Tatiana mocno mnie zaintrygowała, dlatego nie mogłam sobie odmowić sięgnięcia po powieść "Jedyne marzenie" opowiadającej właśnie jej losy. Stylistyka i język jakim posługuje się autorka jest bardzo przyjemny w odbiorze, dodatkowo tekst ubarwiony jest frazami odpowiednimi dla danej epoki. Wszystko to sprawia, że książkę czyta się w zawrotnym tempie, ja pochłonęłam ją tak naprawdę w jeden poranek i nie odłożyłam nawet na chwilę. Fabuła została w interesujący sposób nakreślona, przemyślana, dopracowana i bardzo dobrze poprowadzona. Razem z bohaterami przeniosłam się w czasie do przełomu XIX i XX wieku i uważam, że autorka w rewelacyjny sposób oddała klimat panujący w tamtym okresie na ziemiach polskich, wielokrotnie czytając tą historię oczami wyobraźni przenosiłam się we wspomniane miejsca i przeżywałam razem z głównymi postaciami wszystkie wydarzenia. Bohaterowie zostali wykreowani w niesamowicie prawdziwy, ale również barwny sposób, borykają się z różnymi dylematami, popełniają błędy, postępują pod wpływem emocji, dlatego mimo dzielących nas lat i okoliczności tak łatwo się z nimi utożsamić w wielu kwestiach. Na kartach powieści mogłam lepiej poznać główną bohaterkę Tatianę - jej myśli, odczucia, w tym samym mogłam lepiej zrozumieć jej postępowanie oraz decyzję. Losy Tatiany mogłam tak naprawdę obserwować na przełomie kilkunastu lat, co pozwoliło mi naprawdę dobrze poznać kobietę oraz bacznie przyglądać się zmianą jakie zachodzily w jej życiu oraz w niej samej. Z czasem autorka również ukazała myśli oraz emocje targające Pawełem Orłowskim, co niesamowicie mi się podobało, ponieważ byłam szalenie ciekawa punktu widzenia tego mężczyzny. Istotną rolę w tej powieści odrywają także postaci drugoplanowe, które wprowadzają do fabuły sporo emocji i wrażeń. Jeśli chodzi o Tatianę tak jak wspomniałam wcześniej jej postać zaintrygowała mnie już w książce "Jedyny walc", a czytając "Jedyne marzenie" tylko utwierdziłam się w przekonaniu, że to bardzo silna oraz zaradna kobieta, z którą jak się okazało w trakcie lektury naprawdę mocno mogę się utożsamić w pewnej kwestii. Jedni mogą ją potępiać za to jak mocno poświęciła się dla ukochanej osoby, ja jednak uważam, że nie powinniśmy oceniać postępowania danego człowieka, jeśli sami nie znaleźliśmy się w podobnej sytuacji. W "Jedynym walcu" polubiłam postać Pawła, tutaj poznając losy bohaterów tuż po zakończeniu fabularnym wspomnianej powieści mężczyzna zaczął trochę irytować mnie swoim niezdecydowaniem, niemniej jednak rozumiem, że walka pomiędzy rozumem, a sercem w tym przypadku była naprawdę trudna. Zagłębiając się w historię bohaterów całkowicie skupiłam się na gestach, słowach i odczuciach im towarzyszących. Wszystko bardzo mocno przeżywałam! Pisarka w świetny sposób budowała napięcie, tak naprawdę czytając tą książkę nie wiedziałam co dostanę na kolejnej kartce, co z jednej strony mnie frustrowało, a z drugiej bardzo mi się podobało. Końcowe strony czytałam z mocno bijącym sercem i muszę przyznać, że takiego obrotu sprawy to ja się tutaj nie spodziewałam... "Jedyne marzenie" to emocjonująca, wartościowa, miejscami poruszająca i trudna opowieść pełna życiowych mądrości, doświadczeń i prawd, z którą cudownie spędziłam czas i która niejednokrotnie mnie zaskoczyła. Nie mogę się już doczekać kolejnej powieści spod pióra autorki! Wiem też od Gosi, że w przyszłości będziemy mogli ponownie spotkać się z tymi bohaterami, z czego ogromnie się cieszę! Polecam!

🌷JEDYNE MARZENIE 🌷

Wydawnictwo:Flow
Autror: Małgorzata Garkowska

Witajcie kochani

Mam  dla Was piękną powieść, która bardzo mi się podobała.
,,JEDYNE MARZENIE " to powieść z historią w tle. Akcja powieści zaczyna się w latach 1888 gdzie panuje podział na lepszych i gorszych. Takie to były czasy, kiedy chłop musiał słuchać Pana a dzieci podporzadkować się rodzicom. Zabór Rosyjski i związane z tym obowiazki, nie oszczędzały niego. Wojna nie wybierała. Oczym przekonali się nasi bohaterowie.
Tatiana Wasiliwena Makarowa od dziecka sprawia problemy rodzicom. Kiedy jej dwaj starsi bracia zostają żołnierzami wojska carskiego, Ona spędza beztroski czas w rodzinnym domu.
Jej pierwsza miłość, chłopak któremu oddała serce i duszę zostaje wyrzucony z pracy przez ojca dziewczyny.
W między czasie poznaje Pawła Orłowskiego. To właśnie On skradnie serce Tatiany lecz ,sam nie będzie tego świadom.
Tragedia jaka dotknie rodzinę po wyruszeniu na wojnę rosyjsko - japońską dwóch starszych baraci zburzy spokój w  rodzinie Makarow, już nigdy nie będzie tak samo. Wydarzenia popłyną jedne po drugim.
Choć Tania spełni swoje marzenie i wyjedzie z bratem do Warszawy, odnajdzie ukochanego mężczyzne, to cały czas będzie musiała o niego walczyć.
Kochani to bardzo pięknie napisana historia, hisoria o marzaniach o miłości, szacuku  ,zaufaniu i wybaczaniu. Przedewszytkim to historia o życiu młodej dziewczyny z dalekich kresów , której przyszło żyć w czasach wyrzeczeń i cierpia. Zbliżajaca się pierwsza Wojna światła będzie jedynym z takich momentów.

Zachęcam wszystkich do przeczytania tej histori a ja z wielką niecierpliwić czekam na kontynuację!

POLECAM SERDECZNIE ❣

🌷JEDYNE MARZENIE 🌷

Wydawnictwo:Flow
Autror: Małgorzata Garkowska

Witajcie kochani

Mam  dla Was piękną powieść, która bardzo mi się podobała.

Ta książka to perełka. Naprawdę. Jako miłośniczka "starych" książek tutaj mogłam poczuć prawdziwy klimat minionych czasów, a precyzyjnie dobrane słowa i naprawdę wysoki warsztat literacki sprawił, że czułam się, jakbym czytała autentyczną powieść z początku XX wieku. Jestem nią oczarowana! I wiem jedno - w ciemno sięgnę po każdą książkę od pani Garkowskiej. Jestem pod wrażeniem tego, jak dopracowane jest "Jedyne marzenie" i jak wiele pracy zostało w nią włożone. No kocham! :)

***

Tatiana Wasiliewna Makarowa w swojej epoce może uchodzić za buntowniczkę. Od dziecka brata się z dziećmi zarządcy, mimo że sama pochodzi z ziemiańskiej rodziny. Ku zgorszeniu szacownych dam chodzi w spodniach i zamierza wyjść za mąż z miłości. W dodatku wcześniej chce pracować i studiować - dacie wiarę? Tatiana po prostu jest ówczesną feministką, chociaż nie radykalną. :) Nie boi się okazywać uczuć i walczyć o miłość, chociaż jej pierwszy młodzieńczy związek nie zdoła pokonać społecznych barier. Wszystko zmienia się, gdy poznaje Pawła Orłowskiego, przyjaciela swoich braci. To o nim będzie pamiętać już zawsze, niezależnie od tego, jaki los napisze dla niej życie... Zwłaszcza, że na horyzoncie wisi widmo wojny Rosyjsko-Japońskiej, co nie pozostanie bez wpływu na jej rodzinę.

Delektowałam się tą książką. Każdą kolejną stroną. Powtórzę to znowu, ale naprawdę miałam wrażenie, jakbym czytała powieść napisaną na początku XX wieku. Może nieco bardziej śmiałą, ukazującą więcej aspektów życia ludzi, o których ówcześni autorzy nie śmieli pisać. Polecam gorąco! Warto razem z nią przenieść się w czasie.

Cudowna książka. Piękna I wzruszająca. Z każdą kolejną stroną pochłaniałam ją coraz bardziej i nie potrafiłam się od niej oderwać. Nie zawiodłam się na niej. Teraz już wiem dlaczego ma tak wysokie oceny. Zasłużyła na nie. Irytował mnie główny bohater i to jego niezdecydowanie. Miotał się strasznie i sam nie wiedział czego chce. Ale na koniec według mnie dokonał właściwego wyboru. Jestem zadowolona z takiego obrotu sprawy. A Pani Gosia trafia na listę moich ulubionych autorek. Kolejna jej książka i ja znowu Jestem oczarowana światem, który wykreowała.

Czy mam tutaj miłośników XIX i XX wieku?

Poznajemy krnąbrną Tatianę Wasilewnę Makarową, która jest najmłodszą z czwórki rodzeństwa. Dziewczyna pochodzi z bogatej rodziny jednak nie przejmuje się konwenansami i przyjaźni się z dziećmi ze wsi. Szczęście rodziny przerywa wybuch wojny, a jej bracia trafiają na front. Pożar majątku zmusza ich do przeprowadzki. Tatiana dorasta i wyprowadza się od rodziców. Przenosi się do Warszawy i prowadzi barwne życie.

Jestem zachwycona tą lekturą. Akcja rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku. Autorka idealnie opisuje nam cienie i blaski tamtych czasów. Jeśli nie znacie "Jedynego walca" to myślę, że w niczym nie będzie Wam to przeszkadzać. Podczas czytania bawiłam się znakomicie. Przeniosłam się do przeszłości i miałam wrażenie jakbym razem z bohaterami przeżywała ich perypetie. Podobała mi się postać Tatiany, która jest bardzo charakterną osobą. Fajnie, że mogłam śledzić jej losy od dziecka i patrzeć jak dorasta.
Tatiana stała się kobietą silną i potrafiła zawalczyć o swoje marzenia. Podobała mi się jej determinacja w dążeniu do zdobycia miłości Pawła Orłowskiego.
Czy miłość Rosjanki i Polaka ma szansę przetrwać? Przekonajcie się sięgając po tę książkę.
Idealna lektura dla osób, które chciałyby przenieść się w czasie i doznać niesamowitych emocji. Książka jest wydana cudownie z pięknymi ilustracjami w środku.

Czytajcie! Polecam!

Czy mam tutaj miłośników XIX i XX wieku?

"Czyli to tak smakują marzenia, kiedy się spełnią"

"Jedyne marzenie" to najnowsza powieść Małgorzaty Garkowskiej, będąca historią ściśle połączoną z wcześniejszym tytułem autorki - "Jedyny walc". Choć można te książki czytać niezależnie od siebie, osobiście zalecam lekturę "Jedynego marzenia" po uprzednim zapoznaniu się z wcześniejszą powieścią. W książkach ukazane mamy historie dwóch różnych postaci kobiecych, jednak w pewnym momencie ich losy łączą się ze sobą za sprawą jednego mężczyzny. Przyznam, że jestem pod wrażeniem w jak misterny sposób autorka splotła te dwa światy. Czytając "Jedyny walc" jeszcze nie byłam tego świadoma, jednak po zapoznaniu się z "Jedynym marzeniem" zyskałam pełny obraz świata przedstawionego w powieści.

Główną bohaterką "Jedynego marzenia" jest Tatiana. Autorka kreśli przed nami jej historię już od dnia narodzin, a następnie przechodzi do wczesnych lat młodości, gdy dziewczyna wiodła szczęśliwe życie w majątku rodziców w Kormiałowie. Przyznam, że jestem zachwycona sielskością tego krajobrazu. Małgorzata Garkowska ma niebywały talent do kreowania w wyobraźni czytelników ówczesnej rzeczywistości. Czytając opisy miejsc, w których odbywały się wydarzenia oraz poszczególnych scen, miałam wrażenie jakbym osobiście była uczestnikiem tych zdarzeń. Przez te kilka godzin, w czasie których oddawałam się lekturze książki, nie było mnie tu na miejscu, lecz duchem przebywałam w XX wieku.

Tatiana od samego początku daje nam się poznać jako wyjątkowo charakterna osóbka. Dziewczynie wcale nie zależy na tym by być damą, lecz pragnie pełną piersią doświadczać życia. Jak tylko nadarza się okazja ucieka do swoich wiejskich przyjaciół, by wspólnie z nimi móc przebywać na łonie natury. Rodzice dziewczyny z przestrachem patrzą na jej poczynania, jednak ostatecznie dają jej wolną rękę. To właśnie dzięki temu Tatiana przeżywa znacznie więcej, niżby mogła doświadczyć prowadząc salonowe życie. Niestety wydarzenia, które ją spotykają, są dwojakiej natury, zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Obserwując bohaterkę od najmłodszych lat widzimy jak dorasta, jak przeobraża się w piękną kobietę, na którą, niczym grom z jasnego nieba, spada pierwsza miłość. Niestety los nie oszczędza Tatiany na tym polu, można pokusić się o stwierdzenie, że przypadło jej w udziale trudne i obfitujące w zgryzoty uczucie. Momentami szczerze współczułam bohaterce, która mimo tylu przeciwności potrafiła tak dzielnie radzić sobie z tym co ją spotkało. Moim sercem targały sprzeczne emocje, z jednej strony smutek i żal, z drugiej złość na jej wybranka, bo jak można tak uparcie popełniać ten sam błąd? Krążyć wokół ognia niczym ćma, bez obaw, że chwila nieuwagi może skończyć się tragedią?

Obraz wykreowany przez Małgorzatę Garkowską w "Jedynym marzeniu" jest tak rozbudowany, że naprawdę trudno w kilku słowach opisać swoje wrażenia po lekturze tej książki. Choć fabuła powieści skupia się na Tatianie, mamy tu szereg, równie absorbujących, wątków pobocznych. Dzięki temu historia ta jest wielowymiarowa i pobudza czytelnika na kilku płaszczyznach. W mojej opinii, prawdziwy majstersztyk.
Serdecznie polecam.

Moja ocena 10/10.

"Czyli to tak smakują marzenia, kiedy się spełnią"

"Jedyne marzenie" to romans historyczny, który przenosi nas do czasów edwardianskich z początku XX wieku. Tatiana Wasiliewna Makarowa, córka carskiego urzędnika, prowadzi spokojne życie w rodzinnym majątku pod Kownem. Od dzieciństwa jako najmłodsze dziecko i jedyna córka, wychowuje się w otoczeniu trójki braci, łamie konwenanse i nie zachowuje się jak panienka z dobrego domu. Czas spędza z dziećmi zarządcy fowarku i z synem kowala z pobliskiej wsi, którym obdarza pierwszym, młodzieńczym uczuciem.

Czas jednak weryfikuje ich przyjaźń, kiedy na wierzch wypływają różnice klasowe i społeczne oczekiwania, przeciwko którym dziewczyna się buntuje. Niespodziewanie spotyka na swojej drodze przystojnego kadeta carskiej armi Pawła Orłowskiego, który głęboko wyrywa się w jej pamięci i sercu. Niestety ten zakochany w innej kobiecie, nie odwzajemnia uczucia Tanji. Młoda kobieta z czasem poddawana jest kolejnym życiowym próbom. Prowadzi życie towarzyskie, próbuje spełniać marzenia oraz musi się mierzyć ze stratą bliskich, niepokojami społecznymi i widmem niejednej wojny.

Czy Tatianie uda się zbudować swoje szczęście w czasach, kiedy kobiety miały jasno określoną rolę? Czy spotka na swojej drodze prawdziwą miłość?

Autorka rysuje dla nas piękny świat - pełny imponujących, elegancko urządzonych rodowych posiadłości, bali i rautów socjety oraz konnych wycieczek po obsianych zbożami polach. Pokazuje nie tylko życie w blichtrcie śmietanki towarzyskiej, ale i dolę prostych włościan. Cenię tę powieść właśnie za doskonale ukazanie realiów świata, który już odszedł, a dzięki kartom powieści wraca do nas w niemal fotograficznej formie.
W powieści spotkamy rzeszę ciekawych, dobrze wykreowanych postaci. Jedne będą wzbudzać w nas sympatię, innych łatwo można nienawidzić. Pomimo tego, iż główna bohaterka bywała dla mnie irytująca, byłam zaintrygowana, czy spotka ją szczęśliwe zakończenie. To silna kobieta w czasach, kiedy kobiety dopiero odkrywały swoją siłę. Dużo bardziej trudną moralnie w ocenie jest dla mnie postać Pawła Orłowskiego. Jego postępowanie nie zawsze było dla mnie jasne, nie pochwałam jego wyborów oraz pogoni za niespełnioną miłością do Eweliny Sorokiny. Postacią zaś, która zyskała moją dozgonną miłość jest Misza Makarow. Mam nadzieję, że doczeka się swojej własnej historii. Występują tam bohaterowie o czarnych sercach, ale też w odcieniach szarości.

Autorce udało się stworzyć niezwykle wciągającą, ciekawą fabułę, w której oprócz wątku romantycznego, tłem są wydarzenia wojny rosyjsko-japońskiej i późniejsze, aż do rozpoczęcia I wojny światowej. Czego mi jednak zabrakło to momentu zaskoczenia. "Jedyny walc" zakończył niespodziewany, dramatyczny plot twist. W II tomie mi tego zabrakło. Historia, choć miała ciekawe zwroty akcji, była bardziej spokojna a rozterki uczuciowe bohaterów nie trzymały tak w napięciu jak w przypadku Eweliny, Aleksandra i Paszki. Nie mniej jednak historia opowiedziana oczami Tatiaszki jest warta poznania. We współczesnej literaturze brakuje bowiem historii kobiet, które nie boją się sięgać po to, czego pragną, ale są przy tym cierpliwe, wyrozumiałe i wytrwałe. Tatiana jest jedną z tych bohaterek, która będzie budzić w czytelniku skrajne emocje. Będzie jej współczuć i burzyć mu krew, ale ja niezmiernie lubię takie slodko-gorzkie opowieści.

"Jedyne marzenia" to barwna historia o młodej kobiecie, którą lata nauczyły z pokorą podchodzić do tego, co daje nam los. Kobiecie, która uczy się czym jest prawdziwa wolność i miłość, która ciągle wierzy, że spełni się jej to jedno, jedyne marzenie...

"Jedyny walc" i "Jedyne marzenie" to powieści, które obie szczerze polecamy każdemu wielbicielowi romansów z historią w tle.

"Spełnione marzenia czasem smakują gorzko..."

Czerpała z życia pełnymi garściami, zachłannie, odważnie, nie uznając zasad i żadnych granic "pragnęła zabawy, beztroskiego śmiechu, czystej radości". Tatiana Wasiliewna Makarowa, dorasta w kochającej się ziemiańskiej rodzinie w majątku niedaleko Kowna. Wbrew wszelkim obyczajom czas wolny spędza w towarzystwie dzieci zarządcy folwarku oraz syna kowala z pobliskiej wsi. To właśnie z nimi uczy się życia, zaznaje pierwszej miłości, a także bolesnych rozczarowań.
Szczęśliwe życie kończy wojna rosyjsko - japońska, która bezlitośnie wpłynie na losy całej rodziny. Jak Tania poradzi sobie w obliczu nowej rzeczywistości? A w szczególności jak wpłynie na nią znajomość z porucznikiem Orłowskim? Czy spełni swoje jedyne marzenie?

To niezwykłe, z jaką łatwością Małgorzata Garkowska za pomocą kilku słów przenosi nas do minionej epoki, w czasy, gdy o wartości człowieka świadczy głównie jego status społeczny. W których sztywne konwenanse wyznaczają, a poniekąd nakazują życiową drogę. Na tym historycznym tle śledzimy losy rodziny Makarów, a przede wszystkim najmłodszej z rodzeństwa Tatiany. Dziewczyna dorasta na naszych oczach, dzielimy z nią smutki radości, chwile zwątpienia, jak i bezbrzeżnego smutku. Autorka umiejętnie i z wyczuciem oddaje klimat tamtych czasów, obraz społeczeństwa i ludzkiej mentalności. Z ogromnym wyczuciem kreśli kilka pięknych portretów miłości. Tej pierwszej, która ubarwia i przesłania cały świat, jak i również pełnej pasji, obietnic, namiętności. Niespełnionej, która rani niczym cierń oraz tej bezgraniczniej, dla której jesteśmy w stanie poświęcić wszystko, nawet własne szczęście.

To piękna, pełna wzruszeń, bolesnych doświadczeń opowieść o miłości, potrzebie bliskości i pogoni za marzeniami. Muszę jeszcze wspomnieć o pięknej oprawie i pięknych grafikach zamieszczonych na końcu większości rozdziałów. Czyta się jednym tchem. Jestem oczarowana i serdecznie polecam.

"Spełnione marzenia czasem smakują gorzko..."

❤️Tatiana od najmłodszych lat jest nieokiełznana, niesforna i bardzo uparta. Najmłodsza z rodzeństwa, wychowana w majątku blisko Kowna.Jej najlepszy przyjaciel to syn kowala. Przyjaźni się także z dziećmi zarządcy folwarku.Jej życie się całkowicie zmienia gdy poznaje Pawła,przyjaciela swojego brata. On jednak nie zwraca na nią uwagi i to ją niezwykle denerwuje. Ich losy niejednokrotnie się jeszcze splotą...
Autorka posługuje się pięknym stylem pisania, lekkim i zrozumiałym. Na pierwszy plan w tej powieści wychodzą uczucia i emocje. Dużo się w niej dzieję, z ciekawością i chęcią przeżucałam kolejne strony .Bardzo polubiłam główną bohaterką,która nie dała wchodzić sobie na głowę. Poszukiwała własnej drogi i swojego szczęścia, metodą prób i błędów. Wyszła poza granice ludzkiego zaszufladkowania.Czasem jej zachowanie było irytujące, gdy postępowała impusywnie, ale któż z nas tego nie robi? Okładka jest cudna a w środku są dołączne urocze grafiki. Bardzo przyjemnie spędziłam czas z tą książką. Obyczaj &romans są u mnie zawsze mile widziane. Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Flow za możliwość współpracy 🥰😘

Bycie grzeczną i ułożoną dziewczynką, to nie w stylu Tatiany Wasiliewnej Makarowej. Za nic ma konwenanse, a dzieci zarządcy folwarku oraz syn kowala to jej najlepsi przyjaciele. To z nimi dorasta, przeistacza się w młodą kobietę i poznaje słodko-gorzki smak pierwszej miłości.
Kiedy na jej drodze los stawia Pawła Orłowskiego, przyjaciela starszego brata ze szkoły wojskowej, wszystko się zmienia. Dziewczyna jest zauroczona młodym kadetem, który jak pamiętamy z poprzedniej książki autorki, pała miłością do innej kobiety i początkowo nie zwraca uwagi na Tatianę. Kiedy wybucha wojna rosyjsko-japońska, na którą wyrusza dwóch z jej braci, a w majątku wybucha pożar, Tatiana przenosi się do Warszawy do młodszego z braci, a w jej życiu sporo się dzieje. Jak potoczą się losy dziewczyny i jej rodziny, z kim splecie swoje życie, możecie przekonać się sięgając po najnowszą książkę Małgorzaty Garkowskiej „Jedyne marzenie”.
Historia Tatiany to kolejna napisana pięknym językiem i wciągająca od pierwszych stron powieść autorki, którą miałam możliwość przeczytać. Małgorzata Garkowska niezwykle interesująco odmalowała tło historyczne, tym samym sprawiając, że oczami wyobraźni mogliśmy zobaczyć realia tamtej epoki.
Autorka zabrała nas do świata pełnego emocji, zagmatwanych uczuć i trudnych wyborów.
Interesująco wykreowała bohaterów, sprawiając, że stali się wręcz namacalni. Na uwagę szczególnie zasługuje postać Tatiany, która na naszych oczach przechodzi ogromną przemianę. To jej postać i historia przyciąga najbardziej, to ona ze swoim niepokornym charakterem sprawiła, że za każdej razem kiedy sięgałam po książkę, cieżko było mi się od niej oderwać.
Jeżeli lubicie powieści historyczne z wątkiem romantycznym, to na waszej półce nie może zabraknąć „Jedynego marzenia”. Polecam.

• Przeczytane 2024
  • Obyczajowe
  • Romans

Dodaj cytat z książki Jedyne marzenie