Most pomiędzy słowami

Okładka książki Most pomiędzy słowami Małgorzata Garkowska
Okładka książki Most pomiędzy słowami
Małgorzata Garkowska Wydawnictwo: Wydawnictwo FLOW Cykl: Wybór matki (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Wybór matki (tom 2)
Wydawnictwo FLOW
2023-02-22
2023-02-22

Okładka książki Sześć kolorów. Antologia LGBT Małgorzata Garkowska, K. C. Hiddenstorm, Kinga Litkowiec, Alicja Sinicka, Emilia Szelest, Aniela Wilk
Sześć kolorów.... Małgorzata Garkowsk...
Okładka książki Sekrety orientu Małgorzata Garkowska, K. C. Hiddenstorm, Beata Majewska, Alicja Sinicka, Emilia Szelest, Aniela Wilk
Sekrety orientu Małgorzata Garkowsk...

Przypadkiem trafiłam na książkę i cieszę się,że mogłam przeczytać. Opowieść o rodzinie żyjącej w czasach PRL-u. Ksiązka opowiada historię pewnej rodziny, w tym ukazuje problemy tamtych czasów, przesladowania polityczne, brak możliwości wypowiadania swoich poglądów, problem z wykluczeniem spolecznym i wiele innych utożsamiajacych lata, w których Polską żądził socjalizm. Miejscami wzrusza, ale tez powoduje , iż zaczynamy się przejmowac losami bohaterów.

Wspaniała kontynuacja "Wyboru matki".
Autorka idealnie odnalazła się
w opisywaniu historii ludzi w latach 50-tych, kiedy najwięcej do powiedzenia miały służby UB, nazwane poźniej SB.
Książka bardzo chwyta za serce, momentami budzi przerażenie,
kiedy czyta się jak postępowano
z człowiekiem, aby z niego coś "wydusić".
Autorka ma wyjątkowy dar pisania.

Wspaniała kontynuacja "Wyboru matki".
Autorka idealnie odnalazła się
Książka bardzo chwyta za serce, momentami budzi przerażenie,
kiedy czyta się jak postępowano
z człowiekiem, aby z niego coś "wydusić".
Autorka ma wyjątkowy dar pisania.

Kolejna część z życia Michaliny i jej rodziny.
Zdecydowanie bardziej mnie poruszyła.

Zawsze powtarzam, że czasy wojenne i powojenne mnie przerażają. Nie wyobrażam sobie co musili czuć ludzie, co czuły kobiety, jak sobie dawały radę..

Michalina z mężem Piotrem i dwójką dzieci wiedli spokojne życie, do momentu zniknięcia Piotra. Piotr trafił do wiezienia, nikt z jego bliskich nie wiedział dlaczego.
Michalina stoczy długą walkę o wolność męża. Czy uda się go uwolnić?

W tej części również Michał, brat Michaliny, nie miał lekkiego życia. Dużo przeżył.
Czy spadnie na dno? Czy w porę uda się mu stanąć na nogi?
Czy odzyska szczęście i spokój u boku Ewy?

Zakończenie tej części daje nadzieję na kolejną. Wszak historia Michała i Ewy oraz tajemniczej, nieznajomej córki Piotra nie może zakończyć się tak po prostu 😉

"Most pomiędzy słowami" polecam jeśli szukacie historii szczerej, prawdziwej pełnej wzruszeń, ale też biedy, zmartwień i lęku o kolejny dzień.

Kolejna część z życia Michaliny i jej rodziny.
Zdecydowanie bardziej mnie poruszyła.

1965

Czwarta, niestety ostatnia część opowieści o rodzinie Gardowskich. Super się to czytało, a każdy kolejny tom, był lepszy od poprzedniego. Żal rozstawać się z bohaterami, z którymi spędziłam kilka niesamowitych dni. Polecam całą sagę.

Rewelacja,czytało się jednym tchem,dawno tak dobrej książki nie czytałam,lata wojny to lata okropne ale czy te powojenne nie były jeszcze gorsze,wroga zewnętrznego jest nam pokoleniu mtóye wychowało się bez wojen łatwiej wyobraźić ale wróg wewnętrzny to już tragedia i właśnie teraz takie mamy czasy,łamanie rąk kobietom na marszach wolny,wciąganie posłanek opozycji do suk policyjnych,wyłączanie programu TVP marszałkowi senatu,czy to jest jeszcze demokratyczne państwo czy autorytaryzm,czy naród niemiecki jest odpowiedzialny że właśnie tam urodził sy Hitler,czy naród polski jest winiy temu, że mamy Kaczyńskiego,uczmy się historii,naród niemiecki jest winien za wybuch wojny czy my też tego chcemy,na razie to z wszystkimi krajami Europy jesteśmy skłuceni,Polsku już czas abyś zmądrzał

Zacznę od tego, że dla mnie te cztery części to w jakimś stopniu lekcja historii.
" Most pomiędzy słowami" to czwarta, ale na serio liczę że nie ostatnia część losów Gardowskich z Płocka. Autorka i tym razem nie zawiodła. Scena powrotu Piotra mnie rozbroiła - niespodziewanie dla mnie - łzy same popłynęły. Zakończenie - sztos. Właśnie ze względu na nie, liczę na kontynuację. Biorąc pod uwagę wszystkie części, tę oceniam jako najbardziej mroczną - bo i czasy opisane w niej są właśnie takie. Dzisiaj często czytam lub słyszę w mediach, że opcja rządząca narzuca nam jak mamy żyć i że trzeba być członkiem partii żeby robić gdzieś tam karierę. Po przeczytaniu tej części mocno dotarło do mnie, że porównywanie dzisiejszej sytuacji Polski do tej sprzed prawie ponad 60 lat to idiotyzm. Zaznaczam, że jest to moje subiektywne odczucie, które niespodziewanie naszło mnie gdy kończyłam czytać powieść na Okęciu oczekując na wracającą z Londynu córkę. Obserwowałam wówczas ludzi powracających z różnych stron świata ( najczęściej pięknie opalonych i wypoczętych ) i pomyślałam sobie, że autorka musi nakreślić dalsze losy Michała - jak również jego siostry i jej rodziny. Czekam na to.

Książka stanowi dalszy ciąg losów Michaliny Reichman, na przełomie lat 1946-1961. Michalina, po ślubie z Piotrem Reichmanem, chirurgiem wiedzie spokojne życie. Mają dwoje dzieci i w zasadzie wszystko byłoby dobrze, gdyby nie dwie sprawy. Pierwsza to ojciec Piotra, który wyjechał do RFN-u i poszukiwany jest przez polskie służby, jako szpieg. Druga, to nieślubna córka Reichmana, o której nie miał dotąd pojęcia, a której matka jest żydówką.
Obie te sprawy kładą się cieniem na codziennym życiu rodziny. Czy miłość przezwycięży uprzedzenia, czy też Michalina w końcu zspragnie spokoju dla siebie i dzieci i odetnie się od mężowskich spraw?
Świetna książka, osadzona w bardzo ważnych historycznie dla Polski latach. Akcja wartka, wciągająca, a fabuła dająca wiele do myślenia. Taka historia, choć trudno się nią chwalić, jest nam ogromnie potrzebna i dziękuję autorce za przypomnienie, jaki los spotkał wielu Polaków w świeżo wyzwolonym po wojnie kraju.

Mimo iż wojna się skończyła, życie Michaliny i jej bliskich wcale nie stało się łatwiejsze. Ich nieugięte zasady wobec nowej władzy, sprawiły wręcz, że żyło im się trudniej. Piotr został oddelegowany do pracy w Sierpcu, przez co zmuszony był do ciągłych dojazdów z Płocka i z powrotem. Tym samym częściej nie było go w domu, a że o przeniesieniu Michaliny ze szpitala w Płocku nie było mowy, samotność coraz bardziej jej doskwierała.

Postawa kobiety wobec partii odbiła się również echem na jej przyjaźni z Marią. Z Michałem także trudno było się porozumieć, bo chłopak ślepo wierzył w ideały nowej władzy i żadne argumenty matki oraz siostry do niego nie docierały.
Tym większe było jego rozczarowanie, gdy wszystko, w co wierzył okazało się ułudą. Na domiar złego jego małżeństwo z Niną zawarte w pośpiechu okazało się nie być idealne.

Życie Michaliny skomplikowało się jeszcze bardziej, gdy Piotr został aresztowany, a w jej ręce trafiło zdjęcie tajemniczej kobiety i dziewczynki łudząco podobnej do jej męża. Kobieta zaczyna się zastanawiać, kim jest Sara Łozowska i dlaczego Piotr zataił przed nią fakt jej istnienia? Próbuje dojść prawdy, ale przede wszystkim liczy się dla niej, by mąż wyszedł na wolność. Jest skłonna zrobić wszystko, by tak się stało. Prosi nawet o pomoc Adama Sławińskiego, swoją dawną miłość a obecnie pracownika Służby Bezpieczeństwa, mimo obaw, że jak kiedyś, przyjdzie jej ponieść konsekwencje swojego wyboru. Jest jednak zdecydowana, jak niegdyś dla Jana, poświęcić się dla męża.

Sposób, w jaki autorka napisała "Most pomiędzy słowami" to mistrzostwo. W stu procentach oddała klimat tamtych lat i pokazała, jak trudno żyło się szarym obywatelom, którzy nie chcieli podporządkować się władzy. A Ci, którzy dla dóbr materialnych decydowali się na współpracę, nie mieli już odwrotu.

Ta powieść jest przepełniona bólem do tego stopnia, że łzy leciały mi po twarzy niemal przez cały czas. To, o czym piszę, to jedynie kropla w morzu nieszczęść, z którymi przyszło zmierzyć się bohaterom, aż nie mogłam znieść, ile muszą wycierpieć, ale taka niestety była rzeczywistość, której prawdziwość oddała Pani Małgorzata. Jestem po wrażeniem Jej pióra, dlatego polecam Wam tę powieść, choć smutną, to jednak dającą nadzieję na lepsze jutro.

"Most pomiędzy słowami: to kontynuacja "Wyboru matki". Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ byłam ciekawa czy autorka lepiej poradzi sobie z akcją dziejącą się w PRL. W "Wyborze matki" odczuwałam pewną trudność w odnalezieniu się w opisywanych czasach.
Michalina i Piotr próbują funkcjonować w powojennej rzeczywistości, ale nie jest to proste. Żadne z nich nie zamierza zapisać się w do partii, a to powoduje, że w pracy nie dla nich są awanse, a często z tego powodu mogą spotkać ich spore nieprzyjemności. Z pewnością nie mogą liczyć na przywileje. Relacje rodzinne wiszą na włosku, gdy młodszy brat Michaliny - Michał angażuje się w z entuzjazmem w budowanie socjalistycznej ojczyzny, działając w ZMP. Na studiach poznaje Ninę, a ta zmienia jego życie. Jak Michalina i Piotr poradzą sobie z szantażem przez służby PRL?
Nie wiem, co się zmieniło w podejściu autorki, ale "Most pomiędzy słowami" czytało mi się zdecydowanie lepiej. Miałam wrażenie, że autorka zdecydowanie lepiej odnalazła się w PRL niż w poprzednim tomie. Byłam żywo zainteresowana tym jak pokieruje losami bohaterów.
Małgorzata Garkowska w jednej rodzinie stworzyła dwa fronty. Pierwszym była Michalina, Piotr oraz matka kobiety - Ci którzy doskonale pamiętali okrucieństwo II wojny światowej i nie godzący się na komunizm w Polsce. Oni walczyli o wolną Polskę w ruchu oporu. Ciążą na nich okrutne wspomnienia niemieckiej okupacji. Z drugiej strony jest Michał - chłopak, który w trakcie wojny był tylko dzieckiem, które dorośli ze wszystkich sił chronili przed okrucieństwem wojny. Michał postanawia zaangażować się w budowanie socjalistycznej ojczyzny. Jest zachłyśnięty ideami, które słyszy na zebraniach ZMP. Uważa, że jego rodzina jest zbyt negatywnie nastawiona do nowej władzy i nie daje im szans. Jest to bardzo ciekawie przedstawione. Bo poznajemy perspektywy każdego bohatera. W "Wyborze matki" skupiliśmy się głównie na Michalinie. W tym tomie akcja jest rozłożona na wszystkich bohaterów w mniej więcej równomierny sposób.
Małgorzata Garkowska w bardzo dokładny sposób opisała brutalność i niesprawiedliwość komunizmu. Nie liczyły się umiejętności, a kolesiostwo i przynależność do partii. Dużo lepiej odnalazłam się w tej powieści i czuję się zachęcona do zapoznania się z twórczością autorki.

55/100/23 „Most pomiędzy słowami” (2-a część),Małgorzata Garkowska- obyczajowa z historią w tle. Poznajemy dalsze losy Michaliny i jej rodziny. Czy po wojnie faktycznie można być wolnym? Czy odcięcie od przeszłości jest możliwe? Rozum, czy serce, by godnie żyć? Wzrusza, intryguje, szarpie- łezki produkuje. Bardzo polecam.

• Audiobooki
  • Przeczytane 2023