Zły los

Jolanta Żuber Wydawnictwo: Ridero kryminał, sensacja, thriller
Ridero
2023-12-08
2023-12-08

ZŁY LOS przeczytałam w grudniu przed świętami.
Jola przeszła samą siebie . Do tej pory nie wiem co mam napisać. Mam bardzo skrajne i mieszane uczucia. Nie jest to książka co ma 300 stron , są to opowiadania . Jest ich pięć, ale każde jest tak mocne, że mi zabrakło słów. Podobało mi się to bardzo a jednocześnie byłam zniesmaczona .
Sa to bardzo krótkie opowiadania , które są przesiąknięte złem w każdej możliwej postaci . Tylko dla dorosłych i o mocnych nerwach .
Krzywda jaka spotkała każdego z bohaterów jest nie wyobrażalna.

Autorka wprawiła mnie w rozmyślanie, analizowanie i wszystko inne . Krzywda na dzieciach to nic dobrego . Po krzyk, bicie , molestowanie czy inne rodzaje przemocy. W dzisiejszych czasach również to się dzieje . Tak nie może być.

Te opowiadania to samo zło , autorka umiejętnie wprowadziła mnie w każdy. Zmusiła wręcz do przeżywania każdego z osobna .

Pierwsze opowiadanie i ostatnie zostanie mi w pamięci na długo.

Zachęcam do przeczytania i ocenienia samemu .
Zły los dostępny na Legimi.

ZŁY LOS przeczytałam w grudniu przed świętami.
Sa to bardzo krótkie opowiadania ,...

"Zły los" Jolanty Żuber to zbiór opowiadań, które rzucają światło na mroczną stronę ludzkiej natury, zwłaszcza poprzez pryzmat losów dzieci. Autorka wplata w historie elementy niepokoju i skłania do refleksji nad ludzkimi motywacjami. Niestet, opowiadania są przewidywalne, a głęboka analiza psychologii postaci w niektórych przypadkach pozostaje powierzchowna. Pomimo tego, książka skutecznie porusza tematykę ludzkiej moralności, wchodząc w okrutny świat i badając, co napędza ludzi do złych uczynków.

Warto zauważyć, że siła tej książki tkwi w jej zdolności ukazania ciemnych zakamarków społeczeństwa, zwłaszcza gdy skonfrontowane zostają z problematyką dziecięcą. Żuber zgrabnie posługuje się narracją, by prowadzić nas przez opowieści, które jednocześnie wstrząsają i zmuszają do refleksji nad kondycją człowieka.

Jednakże brakuje głębszej analizy psychologicznej postaci, co sprawia, że opowiadania pozostają na powierzchni, nie osiągając pełnego potencjału.Dodatkowo styl autorki, choć wciągający, czasem jest zbyt bezpośredni, nie pozostawiając czytelnikowi wystarczająco dużo miejsca na własne interpretacje.

Mimo tych zastrzeżeń "Zły los" stanowi interesującą lekturę dla tych, którzy pragną zgłębić mroczne aspekty ludzkiej psychiki poprzez historie dziecięcych bohaterów. To książka, która skłania do refleksji nad granicami ludzkiej moralności, choć mogłaby być bardziej subtelna w eksplorowaniu tych trudnych tematów.

Ponadto warto docenić różnorodność tematyczną w "Złym losie". Autorka porusza kwestie żądzy zemsty i wpływu pieniędzy na ludzkie decyzje, ukazując zło w różnych odcieniach. Opowiadania przenoszą nas do miejsc i sytuacji, które często są nie tylko mroczne, lecz również niejednoznaczne moralnie.

Niezaprzeczalną zaletą książki jest jej prostota językowa, co sprawia, że jest dostępna dla szerokiego spektrum czytelników. Jednak czasem brakuje głębszych warstw narracyjnych, które mogłyby wzbogacić doświadczenie czytelnicze. Momentami można odnieść wrażenie, że opowieści zbyt szybko przechodzą do punktu kulminacyjnego, pomijając potencjalne subtelności w budowaniu napięcia.

Podsumowując, "Zły los" Jolanty Żuber to fascynujący, chociaż miejscami nieco jednowymiarowy, zbiór opowiadań, który z pewnością pobudzi refleksję czytelnika nad ludzką moralnością i ciemnymi obszarami ludzkiej psychiki.Pomimo pewnych mankamentów, warto dać się ponieść tej literackiej podróży przez skomplikowany świat decyzji i ich konsekwencji.

"Noc Walpurgi trwała w najlepsze. Odpędzano złe duchy, nie mając pojęcia o tym, że prawdziwe zło jest na wyciągnięcie ręki."

Z każdą kolejną książką Jola zaskakuje mnie coraz bardziej. Ta pozycja to zbiór pięciu mrocznych opowiadań. Na wstępie już czytamy, że teksty przeznaczone są dla osób 18+. Całe szczęście, że autorka o to zadbała, bo faktycznie opowiadanka są dość mocne.

"Zabiła mnie naiwność. Zgubił mnie pośpiech w tamtą zimową, piękną noc."

Mamy tu pięć dość zwięzłych historyjek opowiadających nam losy pokrzywdzonych dzieci. Teksty chwytają za serce, bo opowiadają o krzywdzie bezbronnych istotek, które nie potrafią same się obronić, nie umieją uciec, nie mogą się ochronić. Pozostawione same sobie otrzymują pierwszy psychiczny cios, a kolejne wcale nie są przyjemniejsze.... Do tego dochodzi fizyczny ból, upodlenie, zeszmacenie....

"Zrozumiałam wtedy, że wszyscy leszczynowi ludzie skazani są na jedno. Nikt nie ominie błotnistych łąk. Spojrzałam na szybę, na dziadków i ogarnęło mnie obrzydzenie. Potem wszystko zrobiło się ciemne i jednolite."

67 stron oddziaływujących na psychikę tekstów. Sprawdź sam, drogi czytelniku, czy wpłyną i na Ciebie.

67 stron dziecięcej tragedii.

Tym razem Jola oferuje nam 5 opowiadań dla czytelników 18+. Każde z nich jest o dzieciach.
Krzywda, która ich dotyka jest wprost niewyobrażalna.

Kiedy stykam się z takim złem, jestem przerażona. Nigdy nie zrozumiem, jakim trzeba być człowiekiem, żeby zadawać ból i cierpienie tym, którzy sami się nie obronią.

Dzieci mają nas, dorosłych, żebyśmy przeprowadzili je przez życie, żeby czuły się bezpiecznie, żeby były zaopiekowane.
Ale co z tymi, które tego nie doświadczają?
Które wychowują się w patologiach, są krzywdzone, sponiewierane?

Jeśli macie stalowe nerwy - przeczytajcie.
Jeśli nie macie - też przeczytajcie, ku przestrodze.

A potem przytulcie swoje dzieci i za nie podziękujcie.

67 stron dziecięcej tragedii.

Krzywda, która ich dotyka jest wprost niewyobrażalna.

Dzieci mają nas, dorosłych,...

Pięć krótkich opowiadań,które są przesiąknięte złem. Przeznaczone dla osób pełnoletnich i ludzi o mocnych nerwach.

Krzywda wyrządzana dzieciom od zawsze wyzwala w nas przeróżne emocje. Od smutku,współczucia po przerażenie i różne ich odcienie.

#71/52 #jolantażuber #złylos
Krótkie kilka opowiadań, ale jakże okrutne... zdecydowanie dla osób o mocnych nerwach! Chyba pierwszy raz cieszyłam się, że książka jest tak krótka. Czytanie o krzywdzeniu dzieci mając dzieci boli. Nie spodziewałam się tego po tej autorce.

#71/52 #jolantażuber #złylos

Zły los potrafi namieszać w życiu. Potrafi człowieka naznaczyć, rzucając mu kolejne kłody pod nogi. Jakże często pojawia się wtedy w głowie myśl "Dlaczego ja? Dlaczego właśnie mnie to spotyka?". Seria pytań bez odpowiedzi, poczucie krzywdy i niesprawiedliwości. Brutalne zderzenie z okrucieństwem i mroczną stroną świata, mroczną stroną ludzi.

O tym wszystkim pisze Jolanta Żuber w zbiorze opowiadań zatytułowanych właśnie "Zły los". Przedstawia pięć ciekawych historii, których bohaterów los nie oszczędza. Z kolei czytelników nie oszczędza sama autorka, serwując w tej krótkiej formie literackiej taki ogrom wrażeń, emocji i cierpienia. Każde z pięciu opowiadań jest inne, ale wszystkie łączy wspólny mianownik bólu, tak fizycznego, jak i psychicznego. To teksty przeznaczone zdecydowanie dla dorosłych czytelników o mocnych nerwach, dotykają bowiem niezwykle wrażliwych tematów, jak krzywda dzieci. I to nie w jakiś zawoalowany sposób, tylko uderzając prosto w serce.

"Zły los" to lektura dynamiczna i zaskakująca. Z każdym kolejnym opowiadaniem zastanawiałam się, co jeszcze przyniosą mi te teksty. Nie ma tu powtarzalności, za co wielki plus. Niektóre z opowiadań spokojnie mogłyby stać się kiedyś podstawą opracowania dłuższej fabuły.

Znałam dotychczas pióro Joli wyłącznie z jej powieści, natomiast lektura "Złego losu" wskazuje, że autorka równie dobrze odnajduje się i w krótszych formach. Uwielbiam sposób, w jaki bawi się słowami, wygrywając za ich pomocą naprawdę solidną dawkę emocji. Zdania w tekstach Joli są bardzo plastyczne, ale jednocześnie bez zbędnej egzaltacji. Czyta się je z przyjemnością, choć przecież opisują zło i tragizm. Książka zachęca do zastanowienia się nad genezą tego zła, stawia często niewygodne pytania o to, czy człowiek rodzi się potworem, czy może tego potwora tworzą inni ludzie i okoliczności. Nie jest to lektura łatwa i przyjemna, ale zdecydowanie warto się na nią zdecydować - polecam! ❤️

O tym wszystkim pisze Jolanta...

Autorka ma niezwykły talent do przenoszenia czytelnika w świat tak prawdziwy ,tak realny aż boli . Niesamowite opowiadania ,z wyraźnym przekazem pozostawiły mnie w głębokiej zadumie ,to było straszne bo takie prawdziwe...

"Zły los" to zbiór pięciu krótkich opowiadań, których wspólnym mianownikiem jest krzywda dzieci. Każde z osobna z powodzeniem mogłoby stanowić zalążek osobnej książki. Zdecydowanie nie jest to jednak książka dla wszystkich. Ta lektura mocno mnie dotknęła ponieważ jestem matką i zrobiłbym wszystko żeby uchronić swoją córkę przed całym złem tego świata.

Jolanta Żuber w książce "Zły los" dotknęła kwestii, która jest dla mnie najtrudniejsza do czytania - krzywda dzieci.

"Zły los" to zbiór pięciu opowiadań. Każde z nich jest tak dobre, że może być fundamentem do napisania powieści z gatunku thrillera czy horroru. Ale mimo że autorka postawiła tutaj na krótką formę i tak udało jej się wzbudzić we mnie ogromny strach. (Szczerze mówiąc moje przerażenie było tu o wiele, wiele większe niż przy czytaniu, i tak mocnych, "Manekinów" Jolanty Żuber).

Opowiadania przesiąknięte są złem, bestialstwem, ciemnością ludzkiego umysłu. Atmosfera każdej historii jest niesamowicie mroczna i ciężka a jednak brnęłam w to dalej. Tak jakbym biegła przez las oblana smołą.
Historie bohaterów "Złego losu" są wstrząsające i przez szok, który wywołują skłaniają do refleksji.

Mimo że opowiadania naszpikowane są okrucieństwem skierowanym prosto w najbardziej bezbronne istoty ludzkie, autorka znowu oczarowała mnie swoim stylem pisarskim. Książka napisana jest bardzo bogatym językiem, dzięki czemu opisy miejsc i sytuacji od razu pojawiają się w naszej głowie jak realne sceny.

Lektura zdecydowanie dla dorosłych czytelników o mocnych nerwach!
Ja mam jednak trochę za słabe nerwy, bo chwilami musiałam przerywać czytanie a później opowiadania przyszły do mojego snu.🙊
Niemniej jednak absolutnie nie żałuję przeczytania "Złego losu"! Te opowiadania potwierdziły to, że Jolanta Żuber ma głowę pełną pomysłów i świetny warsztat pisarski, dzięki czemu tworzy niepowtarzalne historie, o których nie da się zapomnieć.!

• Oczekują na przeczytanie
  • E-booki
  • Recenzenckie
  • W planach ebook
  • Ebook do kupienia

Dodaj cytat z książki Zły los