Zrozum innych, a zrozumiesz siebie

Okładka książki Zrozum innych, a zrozumiesz siebie Marian Kołodziej
Okładka książki Zrozum innych, a zrozumiesz siebie
Marian Kołodziej Wydawnictwo: Arena poradniki
poradniki
Zrozum innych, a zrozumiesz siebie. Relacje międzyludzkie: jako w życiu, tak i w biznesie, bo...
Arena
2023-10-26
2023-10-26
komunikacja interpersonalna zarządzanie pracą etyka etykieta

Ten poradnik o relacjach międzyludzkich z pewnością może pomóc każdemu w przekazywaniu informacji i budowaniu więzi zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym. W pierwszej części autor nie tylko skupia się na analizie własnych badań, ale też szuka przyczyn konkretnych zachowań, podaje mnóstwo przykładów, rozkłada relacje z ludźmi na czynniki pierwsze. Warto dodać, że autor posiada odpowiednie przygotowanie teoretyczne i praktyczne, dzięki czemu otrzymujemy to wszystko w bardzo przystępnej formie, przy zachowaniu odpowiednich proporcji. Pomiędzy wykresami obrazującymi wyniki badań jest spora dawka humoru, ale też mnóstwo sugestywnych przykładów.
Przyznam się Wam, że z reguły nie czytam pozycji o takiej tematyce, gdyż kilka razy chcąc pogłębić wiedzę na temat komunikacji interpersonalnej trafiałem na szereg złotych myśli, z którymi nie wiadomo co zrobić. Tutaj na szczęście jest inaczej. Znajdziecie tutaj wskazówki, ale też rozwiązania. Tę książkę powinien przeczytać pracownik i przełożony, klient czy też sprzedawca. Tak naprawdę każdy może w niej znaleźć coś, co znajdzie zastosowanie w życiu.
W drugiej części autor bierze pod pachę deskę surfingową, znajduje wysoką falę i wymyka się poza naukowe ramy 😊 Poznajemy tutaj autora, jego oryginalne poczucie humoru, niejednokrotnie autor mruga do nas okiem. Ta część książki świetnie uzupełnia pierwszą, analityczną część. Jest nasycona przykładami z życia, czasami bardzo niekonwencjonalnymi (ale to już musicie przeczytać książkę, aby się o tym przekonać). Jest niczym orzeźwiający owocowy (porzeczkowy 😊) deser po smacznym, ale bogatym w kalorie obiedzie.
Sporo się dowiedziałem, ale też dobrze się bawiłem. Mam nadzieję, że po tym udanym debiucie nie będziemy musieli zbyt długo czekać na kolejne pozycje.

Książka ta to niezwykle wartościowy przewodnik dla wszystkich, którzy pragną pogłębić swoje umiejętności komunikacyjne i zbudować trwałe i satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi.
Autor, poprzez klarowny język i przykłady z życia codziennego, ukazuje czytelnikowi istotę skutecznej komunikacji. Omawia różne aspekty komunikacji werbalnej i niewerbalnej, przybliżając czytelnikowi techniki skutecznej wymiany myśli oraz budowania zrozumienia. Jednym z mocnych punktów książki jest skupienie na empatii i zrozumieniu drugiego człowieka. Autor podkreśla, jak kluczowe jest umiejętne słuchanie i wyrażanie swoich myśli w taki sposób, aby unikać nieporozumień i konfliktów. Wprowadza czytelnika w świat aktywnego słuchania, co może znacząco poprawić jakość relacji zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej. Książka nie tylko analizuje podstawy komunikacji, ale również oferuje praktyczne wskazówki dotyczące rozwiązywania konfliktów, budowania zaufania i radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Autor pokazuje, jakie znaczenie ma jasność w przekazywaniu informacji oraz jak unikać błędów komunikacyjnych, które mogą prowadzić do nieporozumień.
Podsumowując, "Zrozum innych, a zrozumiesz siebie" to inspirująca lektura, która nie tylko edukuje, ale również dostarcza praktycznych narzędzi do poprawy komunikacji i budowania trwałych relacji. Dla każdego, kto pragnie rozwijać się w obszarze interpersonalnych umiejętności komunikacyjnych, ta książka stanowi cenny przewodnik.

Marian Kołodziej Zrozum innych, a zrozumiesz siebie Zobacz więcej
Marian Kołodziej Zrozum innych, a zrozumiesz siebie Zobacz więcej