Nowa dziewczyna

Okładka książki Nowa dziewczyna Daniel Silva
Okładka książki Nowa dziewczyna
Daniel Silva Wydawnictwo: HarperCollins Polska Cykl: Gabriel Allon (tom 19) kryminał, sensacja, thriller
Gabriel Allon (tom 19)
The New Girl
HarperCollins Polska
2019-11-22
2019-11-22
2019-07-16
Alina Patkowska
porwanie sojusz Islam Król Arabia Saudyjska

Jak zaczynam czytać książkę autorstwa Silvy to wiem ,że dostarczy mi mnóstwa emocji. Tak było i tym razem. Autora bardzo cenię za rzetelne przedstawienie konfliktów, nieporozumień czy wojenek na ty terenie. A Allona, mimo że to niemoralne, nie potrafię, nie umiem i nie chcę potępiać. To bohater, który całym sobą walczy ze złem. Dużo akcji, dużo emocji i ciekawa tematyka.

"Nowa dziewczyna" Daniela Silvy to zupełnie niezła powieść sensacyjna - z wartką akcją, kilkoma zaskakującymi jej zwrotami no i, oczywiście, niepokonanym asem izraelskich tajnych służb Gabrielem Allonem w roli głównej.

Więcej, ta akurat powieść ma pewne ambicje poznawcze. Chce opowiedzieć o terrozyzmie radykałów islamskich, o przemianach w świecie arabskim ogólnie, a w Arabii Saudyjskiej - w szczególności. Pisze więc autor o księciu Chalidzie, następcy trony Arabii Saudyjskiej, którego oczywistym pierwowzorem jest Mohammed bin Salman, o zabojstwiedziennikarza (to naturalnie o brutalnym morderstwieDżamala Chaszukdżiego),o politycznym zbliżeniu sausyjsko-izraelskim. To wszystko w jakiejś mierze odwzorowuje wydarzenia prawdziwe.

Wprawdzie akurat wiedza Silvy w tym obszarze jest cieniutka, z Wikipedii i gazet (pisząc te opinię, skonsultowałem ją z zawodowym arabistą),postrzeganie świata arabskiego szablonowe i uproszczone.

W niczym to jednak nie umniejsza wartości książki jako literatury rozrywkowej.

2090

Kolejny rewelacyjny thriller szpiegowski z Gabrielem Allonem w roli głównej.
Ze szkoły w Genewie zostaje porwana córka następcy tronu Arabii Saudyjskiej,zrozpaczony ojciec prosi o pomoc właśnie Allona,jedynego człowieka,któremu może zaufać.
Wkrótce okazuje się że stawką jest coś więcej niż życie księżniczki,Mamy walkę wywiadów,tajemnicze morderstwa i potwierdzenie że są kraje,które są potęgą umiejącą sterować ludźmi.Polecam!!

Kolejny rewelacyjny thriller szpiegowski z Gabrielem Allonem w roli głównej.

Autor: Daniel Silva Tytuł: Nowa dziewczyna Wydawnictwo: HarperCollins Polska Premiera: 2019-11-22 W ekskluzywnej prywatnej szkole w Szwajcarii pojawia się śliczna dziewczynka o kruczoczarnych włosach. Codziennie eskortuje ją ochrona, a jej tożsamość spowija tajemnica. Oficjalnie to córka bogatego międzynarodowego biznesmena. W rzeczywistości jej ojcem jest książę
Chalid, koronowany następca tronu Arabii Saudyjskiej. Kiedyś uznawany za śmiałego reformatora, okrył się złą sławą po zamordowaniu dziennikarza dysydenta. Gdy jego ukochane dziecko zostaje brutalnie porwane, książę
Chalid zwraca się do jedynego człowieka, któremu może zaufać, by odnaleźć córkę, zanim będzie za późno. W zamian obiecuje ostateczne zerwanie więzi łączącej Królestwo z radykalnym islamem.
Allon i książę
Chalid zostają sojusznikami w śmiertelnej, tajnej wojnie o kontrolę nad Bliskim Wschodem.
Życie dziecka i tron Arabii Saudyjskiej wiszą na włosku. Obaj mężczyźni ryzykują i obaj mogą stracić wszystko.

Książka przyciągnęła mnie do siebie ze względu na opis. Myślałam, że będę czytać ja z zafascynowaniem, jednak od pierwszej strony miałam problem wczuć się w nią. Pogubiłam się w fabule, lecz czytałam dalej na rozwój sytuacji. Było mi smutno z tego powodu, że można powiedzieć przymuszałam się do czytania. Niekiedy tak jest, że książki muszą się rozwinąć, jednak nie lubię tego. Po jakimś czasie książka zaczęła robić się dla mnie jasna i interesująca. Zaczęłam ją analizować ze zrozumieniem. Śledziłam losy bohaterów. Az nie mogłam uwierzyć to co zostało w niej zawarte. Nowe fakty wychodzące były dla mnie oszałamiające. Współczułam kobiecie, że była przetrzymywana w taki sposób. Bardzo na nerwy działało mi zachowanie jednego z głównych bohaterów, ponieważ szukał jakichś niepotrzebnych środków do ratowania. Jak się okazało pomogła tylko jedna rzecz. Ale czy wszystko się wyjaśniło? To było dla mnie bardzo fajne spotkanie z autorem i mimo wszystko udane. Ciekawie prowadzona fabuła wprawiała nas w zdziwienie. Jednak będę czytać jeszcze jedną książkę autora i mam nadzieję, że będzie lepsza.
Ocena 7/10

Chalid,...

Recenzja pochodzi z bloga https://blurppp.com/blog/daniel-silva-nowa-dziewczyna/
Chłopie stary jesteś a tyle frajdy dają ci bajki. Taka oto autorefleksja dopadła mnie dziś nad ranem. Była prawie czwarta rano a obok mnie leżała właśnie kończona „Nowa dziewczyna” Daniela Silvy. Pierwsza od bardzo dawna książka, przez którą zarwałem noc. A że to, podobnie jak cały cykl superszpiega Gabriela Allona to bajka zupełnie mi nie przeszkadzało. Drugą refleksja skierował mnie w stronę kina – seria jest w święcie literatury szpiegowskiej tym czym filmy o Bondzie w świecie srebrnego ekranu.
Z pewnością są wydawane lepsze, lepiej napisane, bardziej realistyczne powieści szpiegowskie, ale to powieści Daniela Silvy sprzedają się najlepiej. Pewnie wykreowano lepszych i bardziej charakternych bohaterów, ale to oprószony popiołem Książe Ognia od lat budzi nie tylko moją sympatię. Co za tym odpowiada za ten niewątpliwy sukces.
Odpowiedzią wydaje się być kreacja świata cieni, czyli obszaru działania tajnych służby jakiego dokonał autor. Konsekwentnie, od pierwszego po ten, czyli już dziewiętnasty tom Silva buduje świat w oparciu o nasz o nim wyobrażenia. Nie ma tu jak u Johna le Carre realizmu, nie ma jak u Roberta Ludluma spisków i tajemniczych organizacji, nie ma nawet cechującego pisarstwo nieodżałowanego Toma Clancy drobiazgowego opisu broni i przemyślanych scen walki. Tu jest wszechmocny i wszechpotężny wywiad. Szpiedzy mogą sprawdzić wszystko i zawsze, ich bazy danych zawierają informacji o każdym. Zaś sprawność organizacyjna sprawia, że ktoś zawsze w 15 minut zorganizuje 5 samochodów, które w razie potrzeby zostaną podstawione w dowolne miejsce. I w takim świecie wyobrażeń dzieje się również „Nowa dziewczyna”.
Z kolei agenci terenowi są zawsze doskonale wyszkoleni i są specjalistami w prawie wszystkim, od walki wręcz, przez prowadzenie pojazdów na poziomie kierowcy rajdowego ze światowej czołówki na umiejętnościach strzeleckich nie wspominając. A równocześnie pozostają ludźmi. Wielu z nich ma za sobą traumy, w tym sam Gabriel, ale potrafili sobie z nimi poradzić. I w chwili wzmożenia dadzą z siebie więcej niż normalny człowiek. Choć nie są superbohaterami.
Do tego trzeba dodać bardzo zawiłą, przemyślaną fabułę i równie ważne tło. Powieści autora, w tym „Nowa dziewczyna”, osadzone są w geopolitycznych realiach w 80% zgodnych z prawdziwymi. A te dodające pikantności 20% wmiksowano tak, że trudno rozdzielić co tu jest efektem wyobraźni Silvy a co pochodzi z gazetowych nagłówków.
Wreszcie sama technika pisarska. Jak mawiają młodzi autor umie w literki. Jest mistrzem snucia opowieści, potrafi utrzymać tępo, punktować kilkustronicowymi zaledwie rozdziałami, budować szybkie, pełne treści bardzo konkretne i dynamiczne sceny. A każda z nich przesuwa fabułę o wielki krok. Nadmienię, że przesuwa o krok logiczny z punktu widzenia ciągów przyczynowo-skutkowego. Dodam tylko, że najczęściej jest to krok w nieoczekiwanym i zaskakującym kierunku. A my kochamy być zaskakiwani, a „Nowa dziewczyna” takich zaskoczeń przynosi naprawdę wiele. O dziwo nawet superagenci czasami coś sknocą.
I tak przez 400 stron ciągnie się bajka dla dużych chłopców, chwytając w pierwszych akapitach i nie puszczając do końca. Nie dając zasnąć, bo może na kolejnej stronie jest choć cząstkowa odpowiedź co dalej. I za to właśnie kocham powieści Silvy, i dlatego „Nowa dziewczyna” dała mi tyle zabawy. To jedna z tych powieści, które jak chwycą to nie puszczą, kompletnie odetną od rzeczywistości, przeniosą w inny świat. A że są mało realne, a kogo to obchodzi, przecież kochamy bajki.

Najnowsza część przygód Gabriela Allona potwierdza klasę pozostałych części. Tym razem na tapecie zmiana pokoleniowa w królewskiej rodzinie Saudow oraz walka światowych potęg o wplywy w tym regionie . Półtora roku zabrało mi skompletowanie całej 19 - sto tomowej serii . Nie żałuję. Jest to najlepsza seria jaką czytałem. Z niecierpliwością czekam na kolejną część

Do połowy bardzo dobra, potem chyba już pisana na siłę

Do połowy bardzo dobra, potem chyba już pisana na siłę

Ja po prostu lubię spędzać czas z Gabrielem... jego towarzystwo, nigdy mi się nie znudzi.

Bardzo przyjemna lektura, wiele wciągających akcji. Na lekki minus trochę przyspieszona końcówka ze szkodą dla jakości.

Super pozycja ,zaczęłam i muszę przeczytać wszystkie jego wydania

Super pozycja ,zaczęłam i muszę przeczytać wszystkie jego wydania

• E-booki
  • Kryminały

Dodaj cytat z książki Nowa dziewczyna