Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej

Okładka książki Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej Katarzyna Droga
Okładka książki Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej
Katarzyna Droga Wydawnictwo: Znak JednymSłowem biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak JednymSłowem
2023-09-27
2023-09-27

1962

Trzeba mieć niezły tupet, żeby wziąć "Autobiografię" Chmielewskiej, powyciągać z niej losowe fragmenty i sfabularyzować je według własnego uznania. Całość wzbogaca infantylna narracja i wnioski brane chyba z fusów. Gdyby nie to, że mnie wynudziła ta książka, to chyba by mi się ciśnienie podniosło.

Książka skierowana jest głównie do miłośników twórczości Pani Joanny Chmielewskiej. Chociaż nie tylko. Ja zaczytywałam się w książkach autorki od końca lat 70 i uwielbiałam je, zresztą co jakiś czas do nich wracam i czytam ponownie.
"Niełatwo mnie zabić" to opowieść o życiu i twórczości Joanny Chmielewskiej.
Autorka Pani Katarzyna Droga podzieliła książkę na dwa okresy:
I - IRENA; rozpoczyna się w latach 40 dwudziestego wieku i prowadzi nas przez okres dzieciństwa i młodości Pani Joanny do czasu napisania i wydania pierwszej książki.
II - JOANNA; to okres rozpoczynający się od lat 60 dwudziestego wieku i przypada na czas rozkwitu twórczości.

Książka nie jest biografią samą w sobie jednak zawiera elementy z życia Joanny Chmielewskiej opisane w formie fabularnej.
Pokazuje nam Panią Joannę jako kobietę, córkę, siostrzenicę, żonę i matkę oraz jako pisarkę.
Jako miłośniczka książek Pani Joanny chętnie dowiedziałam się w jakim okresie życia i w jakich okolicznościach powstawały kolejne książki Pani Joanny. Co skłoniło ją do pisania książek pomimo wykonywania zupełnie innego zawodu.
Polecam do przeczytania nie tylko miłośnikom książek Pani Joanny.

"Niełatwo mnie zabić" to opowieść o życiu i twórczości Joanny Chmielewskiej.
Autorka Pani Katarzyna Droga podzieliła książkę na dwa okresy:
I...

1978

Jeżeli lubicie powieści Joanny Chmielewskiej to pokochacie tę książkę. Pozwala ona poznać życie Joanny, jako nie tylko pisarki, ale jako kobiety, żony, matki.
Autorka bardzo rzetelnie podeszła do swojej pracy, zaczęła od dzieciństwa Joanny, i bardzo dobrze prowadzi nas przez jej życie. Książka nie nudzi ani na moment. Jako wierna fanka twórczości Joanny, pochłonęłam tę książkę raz i dwa!

"Niełatwo mnie zapić" to fascynująca opowieść o życiu i twórczości jednej z najwybitniejszych polskich pisarek kryminalnych - Joanny Chmielewskiej. Autorka Katarzyna Droga przedstawia nam historię życia tej niezwykłej kobiety w formie fabularnej biografii, co czyni lekturę niezwykle atrakcyjną dla miłośników literatury kryminalnej.

Dla wielu z nas, którzy zaczęli swoją przygodę z kryminałami od książek Joanny Chmielewskiej, ta pozycja jest czymś więcej niż tylko biografią. To podróż w głąb życia autorki, ukazująca zarówno jej triumfy, jak i trudności, z jakimi musiała się zmierzyć na swojej drodze do sukcesu literackiego.

Katarzyna Droga zgrabnie splata wątki z życia Joanny Chmielewskiej, prezentując nam zarówno jej pasję do pisania, jak i osobiste wyzwania, z jakimi musiała się zmierzyć. Czytelnik poznaje kulisy powstawania jej najbardziej znanych dzieł, odkrywa tajemnice inspiracji i zmagania się z przeciwnościami losu.

Niezwykle ważnym aspektem tej książki jest sposób, w jaki autorka przedstawia Joannę Chmielewską jako człowieka, nie tylko jako autorkę bestsellerów. Pozwala nam to spojrzeć na nią z innej perspektywy, lepiej zrozumieć jej motywacje i emocje.

Choć historia życia Joanny Chmielewskiej nie jest łatwa, czytelnik jest w stanie przebrnąć przez nią szybko, z uwagą i zainteresowaniem. Katarzyna Droga pisze płynnie i wciągająco, co sprawia, że książka jest nie tylko źródłem inspiracji, ale również przyjemnością czytelniczą.

Osobiście, jako miłośnik literatury kryminalnej, nie mogłem się oderwać od tej książki. Po jej lekturze jeszcze bardziej doceniam Joannę Chmielewską jako pisarkę, ale także jako człowieka. "Niełatwo mnie zapić" to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów jej twórczości, ale także dla tych, którzy chcieliby poznać historię życia niezwykłej kobiety, która stała się ikoną polskiej literatury kryminalnej.

Dla wielu z nas, którzy zaczęli swoją...

Świetna fabularyzowana biografia Joanny Chmielewskiej. Czyta się świetnie, jest to dla mnie pozycja „nieodkładalna”. Uwielbiam kryminały Joanny Chmielewskiej, mam całą jej bibliografię, łącznie z autobiografią, dlatego bardzo spodobał mi się układ rozdziałów w tej książce, który nawiązuje do konkretnych książek pani Joanny.
Lubię biografie, których autorzy mają własny pomysł na opowiedzenie historii bohatera. Z tej historii buduje się w nas obraz silnej i niezależnej kobiety, która bardzo chciała być kochana. Czy taka właśnie była Joanna Chmielewska? To mogą potwierdzić tylko jej bliscy, ale ci, co czytali autobiografię królowej kryminału na pewno potwierdzą, że była to osoba o nieograniczonej wyobraźni i świetnym piórze.

Lubię biografie, których autorzy mają własny...

1962

Moim zdaniem, tak niskie oceny książki są krzywdzące. Na pewno "Autobiografia" Joanny Chmielewskiej jest i lepsza i zabawniejsza, jednak jej fabularyzowana odsłona nie jest zła. Dla mnie jest znakomita. Wreszcie dowiedziałam się, jak miał na imię tajemniczy Diabeł, czego nie mogłam odkryć, ani w autobiografii, ani w żadnej książce p. Joanny. Dodatkowo nabrałam chęci na powtórzenie zarówno "Autobiografii", jak i innych książek polskiej Królowej Kryminału.

Książki Katarzyny Drogi znam i lubię.

Tę książkę kupiłam raz na fali sympatii do autorki, dwa przede wszystkim ze względu na moją wielką i nieskończoną miłość do Joanny Chmielewskiej.

Mam wszystkie książki Joanny Chmielewskiej w swoich zbiorach. Wiele znam praktycznie na pamięć.

Nie wiem czego się spodziewałam po książce pani Drogi, ale na pewno nie tego potężnego gniota który otrzymałam.

Są pewnie rzeczy których się nie rusza. I moim zdaniem postać pani Joanny do takiej należy.

Wszystko co chciała nam przekazać o swoim życiu zamieściła w wielu tomach autobiografii.

Tutaj miałam wrażenie że autorka wzięła kilka faktów z tychże autobiografii i umiesciła w fabularyzowanych wątkach o podtekście seksualnym.

Brzydziła mnie lektura tej książki i bardzo bolała.

Czyste okropieństwo. Nie robi się takich rzeczy z IKONAMI.

Mało która książka otrzymuje ode mnie notę 1. Ta zasługuje na potężne 0. Bardzo ale to bardzo mnie rozczarowała

Książki Katarzyny Drogi znam i lubię.

Beletrystyczna biografia o znanej autorce kryminałów i nie tylko 😉 Joannie Chmielewskiej.

Jej książki namiętnie czytałam jako nastolatka ❤️ Mam większość jej książek i to jedną z dedykacją 😃 Nie wiem, jakie miałabym wrażenie obecnie i szczerze mówiąc boję się zweryfikować lektury po latach. Moje ukochane tytuły to "Wszystko czerwone" i "Lesio". A Wasze?

Wracając do książki Katarzyny Drogi - jest to ciekawie napisana opowieść o życiu pisarki, czyta się ją szybko i przyjemnie. Mile spędziłam z nią czas. Ale... jeśli ktoś lubi klasyczne biografie, może się rozczarować.

Zachęcam również do sięgnięcia po cykl "Autobiografii", w którym Chmielewska opublikowała m.in. fotografie ze zbiorów rodzinnych, a o swoim życiu opowiada z dużym dystansem i humorem.

Wracając do...

Opowieść, nie biografia. Takie czytadło o znanej pisarce.

Opowieść, nie biografia. Takie czytadło o znanej pisarce.

Książka jest tak napisana , że chętnie obejrzalabym film na jej podstawie.

Książka jest tak napisana , że chętnie obejrzalabym film na jej podstawie.

• Biografia
  • Biografie

Katarzyna Droga Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej Zobacz więcej