Morderstwo w świątecznym ekspresie

Okładka książki Morderstwo w świątecznym ekspresie Alexandra Benedict
Okładka książki Morderstwo w świątecznym ekspresie
Alexandra Benedict Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece kryminał, sensacja, thriller
Murder on the Christmas Express
Wydawnictwo Kobiece
2023-10-11
2023-10-11
Janusz Maćczak

Ewidentne nawiązanie do klasyki gatunku, czyli "Morderstwa w Orient Expressie" w bardzo uwspółcześnionej wersji.

Tytuł książki nawiązuje do klasycznego kryminału mistrzyni tego gatunku, Agathy Christie. Tam mieliśmy Morderstwo w Orient Expressie, tutaj mamy zbrodnię w pociągu wiozącym ludzi na święta Bożego Narodzenia.

Mroźna i pełna śniegu zima powoduje, że ruch kolejowy praktycznie zamiera. Wiele pociągów odwołano lub utknęły gdzieś na zasypanych torach. Na szczęście tytułowy ekspres jedzie w rejon kraju, który w miarę jest przejezdny. Wyrusza z Londynu i zakończy swój bieg w Fort William w zachodniej Szkocji. Choć to długa droga, istnieje szansa, że pasażerowie dotrą na święta na czas.

A wśród pasażerów jest między innymi emerytowana detektyw Roz, celebrytka Meg i jej niezwykle przystojny, ale niezbyt sympatyczny narzeczony Greg, rodzina Bridgesów, starsza pani z synem i dostojnym kotem, czwórka młodych ludzi, którzy szykują się do teleturnieju, by wygrać stypendium na studia. Mamy przegląd wielu typów osób, o zróżnicowanym statusie społecznym, w różnym wieku i o odmiennej sytuacji majątkowej.

W ograniczonej przestrzeni szybko mknącego pociągu z wagonami sypialnianymi pasażerowie zdani są na swoje towarzystwo. Wkrótce okazuje się, że nie każdy jest taką osobą, za którą biorą ją inni. Na jaw wychodzą pewne sekrety i tajemnice, do tej pory skrzętnie skrywane. Gdy więc w zamkniętym od środka przedziale zostaje znaleziona martwa kobieta, strach pada na podróżujących. Od tej pory bacznie się sobie przyglądają i oskarżają nawzajem o dokonanie makabrycznego mordu. Była policjantka Roz nie ma wyjścia i do czasu przyjazdu policji ponownie wciela się w swój dawny fach. Czy mimo specyficznych warunków Roz rozwiąże sprawę?

"Morderstwo w świątecznym ekspresie" to klasyczny kryminał, ale ze sporą warstwą obyczajową. Jest zagadka do rozwiązania, ale autorka poruszyła też wiele trudnych i ciężkich tematów. Książka nie jest zła, ale są inne, lepsze kryminały.

Genialnie napisana, tajemnicza i wciągająca 🌸🌸 polecam, niesamowicie wkręciła mnie ta historia i przesłuchałam na raz do samego końca

Feministyczny, pełen uprzedzeń i sztucznej poprawności politycznej gniot. Nie dało się dobrnąć do końca bez przerzucania kartek.
1 gwiazdka to i tak dużo. Jedynie okładka się broni w tej "książce" :D

1 gwiazdka to i tak dużo. Jedynie okładka się broni w tej "książce" :D

Moje totalne rozczarowanie

Moje totalne rozczarowanie

Dla mnie ta książka była przede wszystkim melodramatem, ze zbyt dużą ilością wątków "socjalnych" w tle, a nie rasowym kryminałem. O ile domyślam się, że autorka chciała poruszyć ważne i trudne kwestie, co się chwali, o tyle uważam, że nie kryminał powinien być do tego formą. A już na pewno wydawca nie powinien tej książki tak przedstawiać.

Przez pierwsze ok. 150 stron ciągnie się okropnie, potem jest kawałek fajnej akcji detektywistycznej, a potem znowu melodramat. Czytam kryminały dla relaksu, dla refleksji wybieram inne formy literackie - nie zabrałabym się za tę pozycję w niedzielne popołudnie wiedząc, że to nie będzie świąteczna zagadka kryminalna. Raczej nie sięgnę już po inne pozycje tej autorki, choć czyta się dość szybko.

I jeszcze ta nowomowa, że zęby zgrzytają...

Przez pierwsze ok. 150 stron...

Oceniłam po okładce i założyłam, że to będzie cozy kryminał.
Nie dlatego też dałam 2 gwiazdki. Poruszał ważną tematykę to prawda, ale był też nudny. Żaden z bohaterów nie przykuł mojej uwagi i nie chciałam poznać jego historii.
Sam wątek z dziećmi mnie zniechęcił i cała ta książka mnie jakoś zawiodła.

Oceniłam po okładce i założyłam, że to będzie cozy kryminał.
Sam wątek z dziećmi mnie zniechęcił i cała ta książka mnie jakoś zawiodła.

Idealne morderstwo to... świąteczne morderstwo! A konkretnie "Morderstwo w świątecznym ekspresie", bowiem Alexandra Benedict powraca z kolejnym świątecznym kryminałem.
Jakie tajemnice skrywa wagon sypialniany, w którym podróżuje osiemnaścioro pasażerów? Roz - zasłużona pani komisarz, która właśnie przechodzi na emeryturę - otrzymuje od kolegów z pracy bilet na ten właśnie pociąg, by jak najszybciej dostać się do Szkocji, gdzie rodzi jej córka. Sprawy zaczynają się komplikować w momencie, gdy w wagonie zostaje znaleziony pierwszy trup Meg - znanej gwiazdy. Roz postanawia rozwiązać ostatnią sprawę, zanim przejdzie na emeryturę. Mimo, że wszystko wydaje się oczywiste, podróżujący odnajdują w przedziale martwego potencjalnego zabójcę Meg. Wśród pasażerów wybucha zamieszanie i jednocześnie oderwanie się niektórych grup. Wszyscy są niewinni, ale każdy ma coś szczególnego do ukrycia.
Książka na początku trochę wolno wprowadza nas w akcję. Mimo, że nie dzieje się tam nic ciekawego, to warto zwrócić uwagę na te najmniej istotne rzecz tj. zachowania pasażerów, ich reakcje czy wypowiadane słowa, bowiem będą one kluczowe w późniejszym czasie. Nic nie jest oczywiste, jak się wydaje i to zdecydowanie nadaje książce unikatowy urok. Nie mogłam się od niej wprost oderwać, a z każdą chwilą coraz bardziej pragnęłam rozwiązać zagadkę. Dodatkowym atutem jest to, że na końcu autorka umieściła świąteczny quiz, więc każdy możne sprawdzić swoją wiedzę!

Pasażerowie pociągu sypialnego zmierzającego z Londynu do Fortu William w Szkocji, chcą tylko dotrzeć do swoich rodzin na Boże Narodzenie. Z wyjątkiem osoby, która zamierzała zabić. Gdy dochodzi do wykolejenia się pociągu na pustkowiu w zamieci śnieżnej, była policjantka– Roz, znajduje zwłoki w jednym z zamkniętych przedziałów. Podróżni muszą czekać kilkanaście godzin na pomoc, ze świadomością, że jedno z nich jest mordercą. Roz próbuje przeprowadzić swoje mini śledztwo, by zapobiec potencjalnym kolejnym zbrodniom.
Książka "Morderstwo w świątecznym ekspresie" oznaczona jest jako kryminał czy thriller. Wątek morderstwa, mimo kilku zbrodni, schodzi jednak na dalszy plan. Opisana głównie z perspektywy Roz historia porusza bardziej wątek traumy po gwałcie czy porodzie, opisuje błędy popełnione przez rodziców, niż skupia się wokół prowadzonego śledztwa. Dobrze, że autorka zwraca uwagę na to, jak czują się ofiary po zaznaniu przemocy seksualnej, jak często takie przestępstwa mają miejsce i jak ważna w leczeniu traumy jest rozmowa o tym co się wydarzyło. Zabrakło mi jednak mocnego nacisku na to, jak potrzebna po gwałcie jest terapia i rozmowa z policją. Te formy pomocy zostały przez autorkę zmarginalizowane. Roz, dręczona skutkiem takiego przestępstwa sprzed trzydziestu lat, nie prowadzi teraz rzetelnego śledztwa. Ostrzegam więc osoby wrażliwe przed ściągnięciem po tę lekturę. W książce znajdziemy też, tak jak w pierwszej powieści Alexandry Benedict, wątki relacji nieheteronormatywnych oraz osób niebinarnych. Zostały one potraktowane całkowicie normalnie, z uwzględnieniem przez tłumacza form neutralnych. Bardzo mnie to cieszy i czekam, aż w naszym społeczeństwie takie podejście do osób nieheteronormatywnych czy niebinarnych będzie na porządku dziennym. Kwestia samej zbrodni w recenzowanej przeze mnie historii jest na tyle nieistotna, że nie będę się do niej odnosić poza tym, że zagadka nie była super skomplikowana. Czy książka jest tragiczna? Nie, ale sięgając po nią pamiętajcie, że jest o czymś innym niż wykreowana została w mediach.

„Zimowe święta zawsze wiążą się ze śmiercią.”
To moje pierwsze spotkanie z Alexandrą Benedict w ostatniej styczniowej powieści świątecznej.
Zachęcona pozytywnymi opiniami niektórych opiniujących sięgnęłam po powieść w stylu Agathy Christie. Moje oczekiwania niestety były sporo wyższe niż to co otrzymałam. Powieść wzorowana na klasyku „Morderstwo w Orient Expressie” jest słabą wersją kryminału.

„(…) złe wydarzenia przychodzą trójkami. Więc niech to będzie koniec wszystkich złych zdarzeń. Osoba sądziła, że nie zniosłaby następnych. Nikt więcej nie może umrzeć.”
Dzień przed wigilią wyrusza pociąg relacji Londyn - Fort William, jest to ostatni pociąg przed świętami.
Pogoda nie sprzyja podróżnym, śnieg zasypuje część trakcji, co wraz z zawalonym drzewem doprowadza do wykolejenia pociągu.
Roz emerytowana policjantka śpieszy się do córki, która przedwcześnie zaczyna rodzić, gdy w pociągu dochodzi do pierwszej, lecz nieostatniej zbrodni.
Jedna śmierć pociąga kolejne, a wykolejony pociąg i odcięcie od świata sprzyja kolejnym zbrodniom, jak zakończy się ta historia i kto zabija?
Jakie żniwa zbierze „pociągu śmierci”?

„(…) lepiej zrobić coś niż nic. No cóż, to jest właśnie moje „coś”. Mój wkład w dobrą sprawę.”
Jeśli lubisz się nudzić, to zapewne ta powieść będzie idealna. W większej części nic się nie dzieje, bohaterowie są płascy, mało ciekawi, mamy tu i wątek feministyczny i osobę niebinarną i związek dwóch kobiet, sporo nawiązań do seksu, a wszystko jakby powrzucane na siłę, bo w tej chwili jest na topie. Ja osobiście nie polecam.

„Zimowe święta zawsze wiążą się ze śmiercią.”

• Audiobooki