Mniszkówna. Historia pisarki, która wzruszyła miliony serc

Okładka książki Mniszkówna. Historia pisarki, która wzruszyła miliony serc Katarzyna Droga
Okładka książki Mniszkówna. Historia pisarki, która wzruszyła miliony serc
Katarzyna Droga Wydawnictwo: Zwierciadło biografia, autobiografia, pamiętnik
Zwierciadło
2024-02-15
2024-02-15

Teraz Katarzyna Droga oddaje w nasze ręce powieść biograficzną o Helenie Mniszkównie, autorce nie tylko popularnej "Trędowatej", ale blisko trzydziestu innych książek.

"Mniszkówna" to powieść rozgrywającą się na początku XX wieku, głównie na Podlasiu w dworku w Sabniach. Halszka jest młodą wdową i mamą. Jej wielkim marzeniem jest zostać pisarką. Kocha literaturę więc dlaczego nie mogłaby sama napisać powieści o miłości... Najbliżsi nie są zadowoleni z jej pomysłu. Wymyślili już dla niej inny plan: ponowne wyjście za mąż i zajęcie się rodziną. Halszka mimo artystycznej, wrażliwej duszy jest upartym człowiekiem. Swoją powieść pisze więc po nocach. Dzięki ojcu i jego interwencji u Bolesława Prusa książka Mniszkówny zostaje wydana. Nikt jednak nie spodziewa się, że historia o nauczycielce, którą pokochał arystokrata odniesie tak wielki sukces! Ale za sukces czasami trzeba jednak słono zapłacić...

Katarzyna Droga stworzyła pełną uroku powieść o życiowych perypetiach Heleny Mniszkówny. Autorka bardzo realnie odtworzyła klimat tamtych czasów. Szlacheckie dworki, dorożki, damy w kapeluszach i rękawiczkach. Dzięki opisom można teleportować się myślami do rodzinnego domu Halszki.

"Mniszkówna" to książka idealna dla każdego kto lubi czytać biografie, ale również dla tych osób, którzy stronią od tego typu książek. Historia Heleny ujęta jest bowiem w sposób fabularny i nie sposób odczuć, że to powieść biograficzna. Dzięki autorce mamy więc podwójną literacką radość, bo czytamy pięknie napisaną powieść, a przy okazji poznajemy ciekawe życie cenionej pisarki.

Nie będę zdradzać więcej szczegółów z życia Halszki, jeśli jesteście ciekawi jak wyglądało życie autorki "Trędowatej" koniecznie sięgnijcie po "Mniszkównę"! 🧡

Chyba nie znam osoby, która nie kojarzyłaby filmu "Trędowata" z piękną muzyką Wojciecha Kilara. Książka "Trędowata" Heleny Mniszkówny przed wojną wznawiana była szesnaście razy! Po wojnie zaś zupełnie zakazano wydawania książek tej pisarki. Czytelniczki jednak tak pokochały historię bohaterki Stefanii, że ręcznie przepisywały tę powieść, czytały i przekazywały dalej....

Dla mnie ta kobieta była i jest inspiracją. Nie bała się zawalczyć o swoje marzenia. Bardzo młodo wyszła za mąż i stała się po raz pierwszy wdową. Jednak dzięki wsparciu finansowemu ojca, a także ogromnemu wsparciu wujka, który to przekazał jej rękopis samemu Bolesławowi Prusowi do przeczytania wydała swoje pierwsze książkowe dziecko. Które zresztą stało się bestsellerem.

Jej życie było pełne wrażeń i zawirowań. Czasy w których żyła nie były proste. Jednak dzięki temu książkę czytało się wspaniale. Jej losy idealnie nadały się na fabułę i sprawiają, że historia porywa nas bez reszty. Aż ciężko uwierzyć, że kogoś mogło to wszystko spotkać naprawdę. A jednak takie właśnie było życie naszej wybitnej autorki.

Jeżeli nawet nie bardzo interesują Was biografię to i tak powinniście sięgnąć po tą książkę. Na pewno przyniesie Wam sporo emocji i zainteresuje historia naszej bohaterki. Autorka książki doskonale przeniosła na papier wspomnienia o Pani Helenie i stworzyła z nich wspaniałą opowieść.

Ja czytałam z zapartym tchem. Nie mogłam oderwać wzroku i chciałam wiedzieć, jak najwięcej o naszej Halszce. Każdy pisarz chciałby osiągnąć tak ogromny sukces, jak ona. Dlatego warto czytać biografie właśnie o takich ludziach, jak Pani Helena. Pamięć o niej należy pielęgnować i przekazywać z pokolenia na pokolenie. Była to wspaniała kobieta nie tylko ze względu na jej twórczość, ale także całe jej życie.

Kochani jeżeli szukacie książki lekkiej, ale ogromnie ciekawej i do tego ważnej dla środowiska CZYTELNICZEGO to powinniście zagospodarować sobie miejsce na półce właśnie dla tej pozycji. Zaufajcie mi nie będziecie żałować.

Helena Mniszkówna – pisarka, której twórczość poruszyła miliony serc i pozostawiła niezatarte piętno w historii literatury polskiej. W książce "Mniszkówna Powieść Biograficzna", Katarzyna Droga wyrusza w podróż przez życie tej niezwykłej kobiety, oferując fascynujący portret epoki i głębokie spojrzenie na trudności i sukcesy pisarki.

Droga nie tylko snuje barwną opowieść o życiu Mniszkówny, ale również rzuca światło na realia społeczne, polityczne i obyczajowe minionych czasów. Przeniosła mnie do dworów Podlasia i Mazowsza, gdzie kobiety nosiły kapelusze i rękawiczki, a miłość nie zawsze była łatwa, szczególnie dla osób z różnych sfer społecznych.

Pisarka kładzie nacisk nie tylko na literacki dorobek Mniszkówny, ale także na jej osobiste zmagania i tragedie. Choć sławę przyniosła jej powieść "Trędowata", Droga ukazuje, że życie pisarki nie było bajką. Z wielkim wyczuciem przedstawia walkę Mniszkówny o swoje miejsce w świecie, jej rozterki i ambicje, które prowadziły ją ku szczytom literackiego sukcesu.

Jednym z największych atutów książki jest wiarygodność przedstawienia epoki oraz głębia psychologiczna postaci. Droga oddaje ducha tamtych czasów, snując opowieść o życiu Halszki – jak była znana w rodzinie – w sposób, który porusza i inspiruje.

Choć postać Mniszkówny może dziś wydawać się nieco nierealna, Droga zręcznie balansuje między faktami historycznymi a literacką fikcją, tworząc portret kobiety, która z oddaniem poświęcała się sztuce pisania i poszukiwaniu szczęścia, niezależnie od życiowych trudności.

"Mniszkówna Powieść Biograficzna" to nie tylko fascynująca podróż w głąb literackiej historii Polski, ale także poruszająca opowieść o sile ambicji, wytrwałości i miłości. Polecam tę książkę wszystkim, którzy pragną zanurzyć się w świat fascynującej postaci pisarki, której twórczość na zawsze zmieniła oblicze polskiej literatury.
Dzięki wnikliwej analizie i praktycznym narzędziom zawartym w książce, czytając można otworzyć się na proces uzdrawiania i odkrycia pełni swojego potencjału.

Droga nie tylko snuje barwną opowieść o...

Opinia pochodzi z mojej strony Zapiski przy Kawie.
Muszę Wam wyznać, że bardzo rzadko sięgam po książki biograficzne. 📝☕🌷 Najbardziej cenię sobie książki obyczajowe, romanse, sagi rodzinne i książki z historią w tle. Tym razem mój wybór padł na najnowszą powieść Katarzyny Drogi pt. "Mniszkówna".
Pewnie większość z Was czytało książkę lub oglądało film " Trędowata" opowiadający o miłości ślicznej guwernantki Stefci Rudeckiej do przystojnego i nieziemsko bogatego ordynata Waldemara Michorowskiego. ❤️❤️❤️
Kim była jej Autorka - Helena Mniszkówna? Tego możemy dowiedzieć się z powieści Katarzyny Drogi. 🌸🪴🌺
Helena zwana przez rodzinę Halszką wcześnie owdowiała i z dwiema córeczkami powróciła do rodzinnego dworku w Sabniach. Tutaj dzięki wsparciu rodziców mogła oddać się swemu ulubionemu zajęciu, a mianowicie pisaniu powieści. ❤️
Wydaniu pierwszej z nich towarzyszyło całej rodzinie wiele emocji. Jak "Trędowata" zostanie przyjęta przez czytelników? Czy Halszka nie zostanie wyśmiana przez krytyków?
Dlatego też jej ojciec postanowił pokryć wydatki związane z wydaniem, a wsparcia udzielił młodej adeptce pisarstwa sam Bolesław Prus. On i jego żona przeczytali pierwsze dzieło i orzekli: tak ta powieść powinna zostać wydana!
I mieli całkowitą rację! 🌷
Nakład rozszedł się w ciągu dwóch tygodni! Czytelnicy pragnęli dalszego ciągu! Oczywiście krytycy wytknęli pisarce mnóstwo błędów...
"Mniszkówna" to wspaniała powieść, która przybliża czytelnikowi postać pisarki, jej wybory, pragnienia, marzenia i troski. 🌷🌷🌷Śledzimy jej życie, kolejne uczucie, narodziny dzieci.
Katarzyna Droga wspaniale odmalowała tło historyczne. ❤️
Świat dworków szlacheckich, pracę u podstaw ziemianek, wreszcie walkę o odzyskanie niepodległości, radość z tym związaną i kolejne historyczne trzęsienie ziemi...
Mniszkówna znała Iwaszkiewiczów, Nałkowską, przyjaźniła się z Kornelem Makuszyńskim...
Dla mnie to powieść godna polecenia, bardzo ciekawa, bo przedstawiająca świat, który nigdy już nie wróci...
Polecam ją także wszystkim pisarkom, które stawiają pierwsze niepewne kroki w tym zawodzie... O Mniszkównej mówiono, że pisze dla kucharek...
Na szczęście dzięki wsparciu bliskich i przyjaciół nie zaprzestała pisania i co więcej doczekała się ekranizacji swoich pięknych powieści.
Serdecznie polecam 💙😘

Opinia pochodzi z mojej strony Zapiski przy Kawie.
Pewnie większość z Was czytało książkę lub oglądało film " Trędowata"...

Helena Mniszkówna dla bliskich Halszka to kobieta o bardzo wrażliwej duszy, która wszystko przeżywa dość mocno. Umysł i serce kobiety przesiąknięte jest emocjami na wskroś. Autorka pisała swoje powieści z sowiego życia.
~
Wraz z bohaterką oglądamy znany jakie zachodzą na przestrzeni lat w otaczającym ją świecie. Możemy poznać też troszkę z życia Halszki. Jej trudny codzienności, trudny macierzyństwa ale przede wszystkim proces twórczy wybitnej pisarki.
~
Podczas lektury możemy poznać nie tylko siostrę bohaterki Ziute ale cała jej rodzinę. Zresztą bardzo polubiłam własne Ziute za ten jej wspaniały charakter i podejście do życia. Kobieta mimo problemów z mężczyznami nie poddała się i w końcu doczekała się swojego własnego szczęścia.
~
Autorka książki świetnie ukazuje trudny tamtych czasów. Z wielką przyjemnością czytałam ciekawości z życia Mniszkówny. Fajnie też było poznać blaski i cienie życia pisarki od poszewki. Podziwiam jeszcze bardziej Was pisarzy za trud i poświęcenie oraz ciężką pracę jaką wkładacie w tworzenie tak pięknych dzieł sztuki jakim są Wasze książki.
~
Powieść biograficzna o Helenie Mniszkównie, która chociaż trochę ale za to w piękny sposób przybliża nam obraz kobiety, żony, matki a przede wszystkim słynnej pisarki. A chyba każdy z nas kojarzy "Trędowata" powieść lub chociaż ekranizacje. A trzeba zaznaczyć, że rękopis tego działa bardzo przypadł do gustu i został pochwalony przez samego Bolesława Prusa. A kolejna ciekawostka to taka, że pierwsze wydanie książki sfinansował ojciec Heleny.
~
Książka napisana przyjemnym językiem, lekko się czyta, dość szybko i przyjemnie. Nie jest to typowa biografia więc przez kartki książki się po prostu płynie. Książka o kobiecie ale nie tylko dla kobiet. A Halszke podziwiam jeszcze bardziej gdyż osiągnęła sukces mimo, iż nie było to łatwe zadanie. Cóż mogę więcej dodać, jeśli chcielibyśmy bardziej pisać naszą bohaterkę to koniecznie sięgnijcie po tę książkę.

Dziękuję wydawnictwu Zwierciadło za egzemplarz ♥️

~

Przyjemnie, lekko płynąca biografia w formie czytadełka.

Przyjemnie, lekko płynąca biografia w formie czytadełka.

Ach, co to była za przygoda...
Powieść biograficzna o Helenie to barwna i ciekawa historia o nietuzinkowej, silnej kobiecie, która nie bała się spełniać swoich marzeń.

Młoda pisarka, wdowa z 2 dzieci, miała w zasadzie jedno wielkie marzenie. Chciała zostać pisarką. Ale czy to wypada? W jej wieku i z jej statusem? Zasięgnęła więc opinii Bolesława Prusa i zyskała aprobatę pisarza i jego żony.

Historia jest pełna wzlotów i upadków. Poznajemy czasy dobrobytu, pełne szczęścia i radości, a także czasy pełne smutku, bólu, cierpienia i śmierci.
Wojenne zawieruchy, nieme kino, piękne suknie, dorożki na ulicach, rozmowy listowne, a pośrodku Halszka.
Wrażliwa, radosna, empatyczna, uparta i zdeterminowana.
Kochała podróże i ciepło rodzinnego domu. Chciała być podziwiana przez ludzi. Spełniała się jako żona, matka, pomoc charytatywna. Ale najbardziej na świecie kochała pisanie.
Halszka była artystką. Grała na pianinie, malowała, uwielbiała literaturę. Bez pisania usychała i była nieszczęśliwa.

Niezwykle ciepła powieść, oddająca klimat początku XX wieku. Poznajemy Helenę jako kobietę, matkę, pisarkę i pomocną osobę.

To nie jest zwyczajna biografia. Autorka namalowała słowami perypetie bohaterki wraz z dobrodziejstwem inwentarza. Postaci są wyraziste, a tło historyczne oddaje klimat tamtych czasów. Dodatkowo wzmianki o innych sławnych osobach Prus czy Makuszyński sprawiają, że chce się poznać więcej i więcej ❤️‍🔥

Ach, co to była za przygoda...

Ta książka to ZŁOTO ✨ dla debiutujących pisarzy i pisarzy w ogóle 🖋️ dla czytelniczek, dla fanów klasycznej 📚 literatury...
11/2024
"Pióro biegnie jak szalone, serce dyktuje zdarzenia"
Autorka, której życie stało się inspiracją, której ból, radość, cierpienie pomagały w tworzeniu historii opartych na prawdziwych wydarzeniach. Kobieta pragnąca żyć pisaniem i z pisania. Której szczerą radość zapewniało pióro i pergamin.
"Mogła snuć swoje marzenia i unosić się nieco swobodniej nad ziemią..."
Czytałam to i czułam, jak bliska jest mi jej historia ❤️ młoda kobieta goniąca za marzeniem, przelewająca na papier swoje uczucia, kierowana emocjami, prowadzona ku duchowemu spełnieniu.
Katarzyna Droga @katianare przedstawiła biografię Halszki Mniszkówny, jakby pisała autobiografię. Jest tam tyle prawdziwości, ale i humoru. Czyta się płynnie, brnąc dalej w codzienność początków dwudziestego wieku. Zawarte tam wydarzenia historyczne opisane jej piórem, zdają się bliższe zwykłemu człowiekowi. Piszę o wojnie oczami młodych ludzi, o niebezpieczeństwie zbliżającym się każdego dnia. Wreszcie o porankach i wieczorach, które, mimo że dzielące nas o ponad sto lat, wydają się znajome...
Muszę przyznać, że jest to pierwsza biografia, jaką kiedykolwiek przeczytałam. I jestem tak bardzo wdzięczna za to, że trafiła w moje ręce 😍 mimo swej niepokorności skradła moje serce i zajęła w nim szczególne miejsce.
Odnalazłam w niej siebie ❤️
We współpracy reklamowej z @wydawnictwo_zwierciadlo
#klasyka #czytam #czytampolskie #book #bookstagram #kobieta #warszawa #instasroda #książka #czytanietopasja #czytambolubie #czytampolskichautorów #booklover #warsaw #reading #zdjęciedlaksiążki #polskadziewczyna #bookstagrampl #takczytam #powiesckostiumowa #książki #polskaliteratura #polishgirl #books #dziewczyna #poland #bookworm

11/2024
"Pióro biegnie jak szalone, serce dyktuje zdarzenia"

Oglądaliście taki film Trędowata. Ja pamiętam, że oglądałam ją w jakąś niedzielę wraz z rodzicami lata temu. Oczywiście kiedyś to była pozycja obowiązkowa do obejrzenia. I właśnie o autorce powieści Na podstawie której powstał ten film Wam dzisiaj opowiem. "Mniszkówna. Historia pisarki, która wzruszyła miliony serc" Katarzyny Droga od Wydawnictwa Zwierciadło to biografia kobiety, która zachwyciła swoim talentem wydając ponad 30 książek. Nie jest to typowa biografia. Autorka pisze tak jakbyśmy czytali powieść o kobiecie, więc czyta się ją bardzo szybko i bardzo ciekawie. Poznajemy życie młodej Heleny Czyżyńskiej z domu Mniszek - Tchórznicka oraz jej życie prywatne i zawodowe. Bardzo młodo została wdową z dwójką małych dzieci. Autorka opisuje nam jej drogę o godne życie, przyszłość i szczęście. Widzimy etapy jakie przechodzi by móc napisać a raczej wydać swoje książki. Śledzimy świat i otoczenie arystokracji oraz opisy urokliwych terenów Podlasia i Mazowsza. Helena była bardzo ciekawą osobistością, wszechstronną artystką nazywaną królową romansu z wyższych sfer. Osiągnęła sukces, ale nie była to łatwa droga. Polecam

Beletryzowana biografia Heleny Mniszkówny - bardzo przyjemny sposób na poznanie autorki "Trędowatej".

• Popularnonaukowe
  • JUŻ JUŻ JUŻ
  • EGZEMPLARZ RECENZENCKI 2024

Dodaj cytat z książki Mniszkówna. Historia pisarki, która wzruszyła miliony serc