Siostry z Auschwitz

Marginesy
2023-08-23
2023-08-23
Anna Gregorowicz-Metz

Bardzo podobało mi się to, że mamy tutaj Holandię i to jak II Wojna Światowa wyglądała tam. Na początku za dużo było takich bardziej faktów, jak to wyglądało, a za mało historii z tytułu. Ogólnie książka bardzo dobra, bardzo ciężka, ale szkoda, że całość nie była tylko i wyłącznie historią o siostrach.

Książka dla mnie ciężka, zbyt dużo wątków pobocznych aniżeli sam temat przewodni książki. Dla mnie była to dosyć toporna droga do przeczytania, ale na szczęście się udało.

Holandia w czasie II wojny światowej. W kraju żyły setki tysięcy przedstawicieli narodowości żydowskiej, a ja do tej pory kojarzyłam tylko rodzinę Franków i to wyłącznie za sprawą zapisków Anne Frank. Dzięki moim uczniom poznałam „Siostry z Auschwitz” i moja wiedza na temat holenderskiego holocaustu wkroczyła na nieco wyższy poziom.
📇
Holocaust to jedno, a Wysokie Gniazdo, dom położony w holenderskim lasku, w którym ukrywały się dziesiątki Żydów to drugie. To on był niemym świadkiem losów tytułowych sióstr - Lien i Janny oraz ich bliskich. I to w jego progach pewnego dnia pojawili się Niemcy.
📇
Historia przedstawiona w tej książce to prawdziwa wojenna perełka. Niestety, znacznie gorzej wypada narracja. Mniej więcej do połowy książki wydarzenia toczą się niespiesznie, a my nie możemy rozeznać się w nadmiarze szczegółów, które nieco przytłaczają czytelnika. Na szczęście akcja w pewnym momencie przyspiesza, a losy Naszych sióstr niespodziewanie splecione zostają z losami sióstr Frank, co dodatkowo uatrakcyjnia lekturę.
📇
„Siostry z Auschwitz” to pozycja dla pasjonatów literatury wojennej, których z pewnością poruszą losy dwóch odważnych dziewcząt z Amsterdamu. To również gratka dla miłośników literatury faktu, bo cała historia powstała w oparciu o materiały archiwalne i relacje rodzin tytułowych sióstr. Wreszcie, to pozycja dla tych, których tak jak mnie zainteresowały losy Wysokiego Gniazda i jego rozmaitych mieszkańców.

📇
Holocaust to jedno, a Wysokie Gniazdo,...

"Siostry z Auschwitz" Roxane van Iperen to książka opisująca prawdziwą historię dwóch żydowskich sióstr: Janny i Lien Brilleslijper z Holandii działających w tamtejszym ruchu oporu i niosącym pomoc Żydom w czasie II wojny światowej.

Myślę, że ich losy są mało znane w Polsce. Ja nigdy wcześniej o nich nie słyszałam ale po przeczytaniu tej książki mogę Was zapewnić, że jest to historia, którą trzeba poznać i nie można przejść obok niej obojętnie.

Były zupełnie różne od siebie. Janny była tą rozsądniejszą i bardziej zdystansowaną siostrą, natomiast Lien spontaniczna i ekstrawertyczna.
Gdy Niemcy wkroczyli na tereny Holandii bardzo szybko doszło do prześladowania żydowskiej społeczności. Siostry Brilleslijper odczuwają na własnej skórze nową, niebezpieczną rzeczywistość, codziennie bojąc się o bezpieczeństwo swoich bliskich i dzieci. Pomimo trudności postanawiają działać, nie chcą być bezczynne. Razem z mężami dołączają do ruchu oporu i podejmują się różnych zadań w konspiracji. W 1943 roku przenoszą się do Wysokiego Gniazda - willi położonej niedaleko Amsterdamu. Miejsce to przez kilka miesięcy stało się nie tylko schronieniem dla Żydów ale też domem rodzinnym Brilleslijperów, kryjówką i ośrodkiem ruchu oporu.
Niestety ktoś zdradzi Wysokie Gniazdo i rodzina Brilleslijperów trafi z ostatnim transportem do obozu Auschwitz-Birkenau.

W książce Roxane van Iperen można wydzielić trzy części, które składają się na historię sióstr Brilleslijper.
Pierwszą z nich są czasy młodości sióstr, drugą czas okupacji niemieckiej i życie w Holandii, trzecią pobyt w Auschwitz. O ile część o Wysokim Gnieździe czytałam z lekkim uczuciem niepokoju, tak to, co spotkało je w Auschwitz rozwaliło mnie już całkowicie i nie mogłam powstrzymać łez. Losy Janny i Lien skrzyżowały się w Auschwitz z losami innych żydowskich sióstr - Anne i Margot Frank. Siostry Brilleslijper poznały je, były świadkami ich śmierci. Janny i Lien przeżyły piekło, były wycieńczone i schorowane ale utrzymywały przy życiu siebie nawzajem, opiekowały się sobą i chyba właśnie dzięki temu przetrwały.

Dla mnie są przykładem niezłomnej postawy, siły i determinacji, siostrzanego oddania i wsparcia.
Trudno wyobrazić sobie co czuli ludzie uwięzieni w obozach koncentracyjnych, pozbawieni prawa do życia, godności, człowieczeństwa ale są takie książki, które
dają namiastkę tego, co tam się działo i tak też odbieram "Siostry z Auschwitz". Autorce udało się w poruszający sposób przekazać druzgocącą historię Żydów,
a historia sióstr Brilleslijper stanowi prawdziwe świadectwo tych, którzy na własnej skórze doświadczyli tych straszliwych wydarzeń.

Ze względu na tematykę może to być dla niektórych ciężka lektura, dlatego dobrze ją sobie dawkować ale zdecydowanie warto przeczytać. Takie historie muszą
zostać zapamiętane.

@mamcia_tomusio_lilusiowa
To mocna książka, napisana na podstawie prawdziwej historii. Głównymi bohaterkami książki są żydowskie siostry mieszkające w Holandii: Janny i Lien Brilleslijper. To odważne kobiety, które podczas II wojny światowej ukrywały ludzi, dając im schronienia przed nazista.

To historia ogromnej odwagi, walki z niesprawiedliwością i pomoc jeśli tylko się dało. Załatwianie fałszywych dokumentów, pomoc w utrzymaniu, ukryciu czy ucieczce, aż wreszcie dawanie schronienia w Willi Wysokie Gniazdo pod Amsterdamem.

Przez długi czas siostrom udaje się pomagać pod nosem nazistów. Niestety zostają zdradzone i trafiają do Auschwitz w którym oczywiście też pomagają na ile mogą.

Czy siostry przeżyją? Co z ich rodzinami, przyjaciółmi? Przeczytajcie sami.

Plusem są zdjęcia bohaterek i ich rodziny umieszczone na końcu książki, a także krótki opis wszystkich bohaterów wymienionych w książce, a uwierzcie mi jest ich mnóstwo i można się

@mamcia_tomusio_lilusiowa

To historia ogromnej odwagi, walki z niesprawiedliwością i pomoc jeśli tylko...

Literatura wojenna, zarówno historie oparte na prawdziwych wydarzeniach, jak również powieści fikcyjne, to gatunek, obok którego nie potrafię przejść obojętnie. Lektura takich książek bardzo często dostarcza mi emocji, których nie doświadczę czytając kryminały czy reportaże. Czytając "Siostry z Auschwitz" moje serce na przemian radowało się i pękało z bólu. To jedna z tych historii, które na bardzo długo pozostaną w mojej pamięci.

Na zielonych terenach pod Amsterdamem mieściła się piękna willa nazwana Wielkim Gniazdem. W czasie kiedy ostatni Żydzi byli wywożeni z Holandii, tutaj, pod nosem należących do nazistowskiej partii sąsiadów i współpracujących z hitlerowcami kolaborantów, toczyło się w miarę normalne życie. Siostry Lien i Janny Brilleslijper prowadziły jedno z największych w Holandii miejsc, gdzie mogli schronić sie uciekający przed nazisteoskim terrorem. Pewnego dnia Wielkie Gniazdo zostaje zdradzone a rodzina Brilleslijperów wraz z ostatnim transportem trafia do Auschwitz.

Roxane Van Iperen na podstawie informacji z niezliczonrj liczby źródeł oraz historii mówionej, stworzyła niezwykle emocjonujący i poruszający obraz życia dwóch Żydowskich kobiet, Lien i Janny, które w czasie drugiej wojny światowej pod dachem wynajmowanego domu stworzyły schronienie dla wielu osób.
Historia sióstr Brilleslijper od pierwszych stron wciąga nas w wir przerażających wydarzeń, jesteśmy świadkami gehenny, jaka spotkała holenderskich Żydów w czasie II wojny światowej. Autorka z niezwykłą precyzją oddaje nastrój panujący w Holandii na początku wojny. Z każdej przeczytanej strony wybrzmiewa strach i panika, obraz który kreśli van Iperen jest bardzo realistyczny i rozdzierający serce. Z ogromnym zaangażowaniem śledziłam losy sióstr i ich najbliższych.
"Siostry z Auschwitz" to moje pierwsze spotkanie z historią sióstr Brilleslijper. Każda opowieść oparta ma prawdziwych wydarzeniach z czasów II wojny światowej przeraża i porusza najczulsze struny serca, jednak już dawno żadna z historii nie wywołała we mnie tyle emocji, co "Siostry z Auschwitz". Ta powieść przepełniona jest niewyobrażalnym bólem, cierpieniem, strachem, ale również wielką nadzieją. Choć tematyka książki nie należy do łatwych, a podczas lektury tworzyszyć Wam będzie mnóstwo emocji, to uważam, że jest to bardzo ważna i potrzebna książka. Przeczytałam wiele książek nawiązujących do historii z okresu II wojny światowej, ale jeszcze w żadnej nie natknęłam się na nazwisko Brilleslijper. Po lekturze tej książki wiem, że to nazwisko na długo pozostanie w mojej pamięci, bo to, czego dokonały Lien i Janny zasługuje, by świat o nich usłyszał i cieszę się, że Roxane Van Iperen podjęła się spisania tej historii. Mam ogromną nadzieję, że zechcecie ją poznać.

zisiaj kilka słów o prawdziwej historii dwóch żydowskich sióstr, które wykazały się niezwykłą odwagą i heroizmem w czasach tak okrutnych, których żaden człowiek nie chciałby przeżyć.

Kiedy II Wojna Światowa zbliża się wielkimi krokami Żydzi dostają wezwania, w ich dowodach pojawiają się pieczęcie z literą J, zostają odsunięci od jakiejkolwiek władzy, wyrzuceni z uniwersytetów, nie wolno im prowadzić własnych działalności.
Jednak prawdziwy dramat zaczyna się, gdy do władzy dochodzi Hitler. Dla żydowskiej społeczności oznacza to eksterminację, śmierć.

To w tym czasie bohaterskie siostry Janny i Lien Brilleslijper w Holandii dołączając do ruchu oporu pomagają swojej żydowskiej społeczności. Załatwiają fałszywe dokumenty, pomagają w ucieczce, organizują jedzenie. Jednak największym ich osiągnięciem jest stworzenie ostoi w środku lasu- Wysokiego Gniazda. Tuż pod nosem wroga ukrywa się tam około 20 Żydów, każdego dnia drżąc o swoje życie. Dom podczas ostatnich czystek w kraju tętni życiem. Przez wiele miesięcy pozostają niezauważeni, jednak zostają zdradzeni i tak poznajemy drogę i życie sióstr w obozie Auschwitz.

Chęć uzyskania czystej aryjskiej rasy przez Hitlera niosła ze sobą okrucieństwo, którego nie sposób zrozumieć. Żyły jednak w tym okropnym świecie anioły, które wykazywały się nieziemską odwagą i determinacją by pomagać w utrzymaniu życia innych. Siostry robiły wszystko, co w ich mocy by ratować ludzi przez śmiercią.
Opisy dojazdu do obozu jak i samego w nim życia wywołuje dreszcze na skórze, mrozi krew w żyłach. Jednak nawet tam wielu udawało się przeżyć. Jak wielką determinację i chęć życia trzeba mieć by to przetrwać? Nie potrafię się temu nadziwić.

To ważna książka z ogromną ilością wiedzy, otwiera oczy. Nie pozwala zapomnieć do czego zdolny jest człowiek w swoim okrucieństwie.

“Myśl o lepszej przyszłości po wojnie, bez terroru nazistów, trzyma przy życiu wiele osób…”

Barbarzyńskie, bezlitosne czasy II wojny światowej. Prawdziwa historia pewnej holenderskiej rodziny. Wysokie Gniazdo to nazwa willi, która znajduje się niedaleko Amsterdamu. To tutaj żydowskie siostry Janny i Lien Brilleslijper udzielają schronienia osobom, które ukrywają się przez szalejącym, nazistowskim złem. Wszystko to dzieje się tuż pod nosem nazistów, jednak kolaborantów i zdrajców nie brakuje. Niebawem ich kryjówka zostaje odkryta, a rodzina Brilleslijperów zostaje wywieziona do Auschwitz.

Okrucieństwo wojny ukazane w książce poraża, Autorka w sposób dosadny, a przy tym prosty obnaża bestialskie zachowania. Brak człowieczeństwa, niekończący się koszmar, wzbudza ogromne emocje, od niedowierzania, szoku, strachu, po gniew, wewnętrzny sprzeciw. Od pierwszych stron wyraźnie wyczuwamy napięcie, czujemy, że zło nieuchronnie się zbliża, atmosfera gęstnieje. Bohaterowie realnie ukazani, losy sióstr i ich przyjaciół całkowicie przykuły moją uwagę. Bydlęcy wagon, obdarcie z godności, z rzeczy osobistych i numer na ręce. Strach, głód, robactwo, choroby, niepewność i nadzieja.

Pani Van Iperen doskonale przygotowała się do napisania swojej książki. Przez jej ręce przewinęło się mnóstwo materiałów źródłowych, publikacji. Całość została wzbogacona prywatnymi zdjęciami bohaterek.

Przerażająca, trudna, na wskroś bolesna, oparta na prawdziwych wydarzeniach publikacja. Ważna, potrzebna, wyjątkowa o zdradzie, o odwadze, o człowieczeństwie i jego braku. Każdy powinien ją przeczytać, bardzo polecam!

Każda historia spisana na faktach jest wartościowa i ogromnie emocjonalna. Przeszłość, tragiczna i przejmująca to nieodłączny element naszej teraźniejszości.. Pamiętajmy o wszystkich ludziach, którzy przeszli przez to piekło. Nie możemy zapomnieć..

W moje ręce trafiła kolejna historia z okresu drugiej wojny światowej, gdzie poznałam poruszającą opowieść.
Autorka wraz z rodziną zamieszkują dom, który, jak się okazało skrywał wiele wspomnień..
Mianowicie kiedy podejmują się renowacji budynku odkrywają liczne schowki z wypalonymi świecami i starymi gazetami z ruchu oporu..
Autorka zaczęła zagłębiać się w historię swojego domu i jak się okazało ma on bogate i ważne miejsce w zapisanej historii.

Tak więc gorąco Was zachęcam do sięgniecia po lekturę "Siostry z Auschwitz", w której to Janny i Lien Brilleslijper, dwie żydowskie siostry stworzyły miejsce, gdzie ukrywały wielu ludzi przed nazistami. Warto poznać kolejny nieodłączny element z przeszłości.

Autorka wraz z...

Tym razem zacznę troszkę inaczej, ponieważ historia, jaką znalazłam w książce, oparta jest na faktach i daruję sobie zarys historii.

Kim były Siostry Janny i Lien Brilleslijper? Na pewno nie były zwykłymi kobietami, a to, co robiły dla innych, w czasie wojny sprawiło, że je po prostu podziwiam. Ich historii nie znałam wcześniej i uważam, że był to błąd. O takich ludziach powinno się mówić i to jak najwięcej. Janny i Lien bardzo dużo ryzykowały, prowadząc Wysokie Gniazdo – miejsce, w którym schronienie otrzymywali Żydzi, w którym życie toczyło się w miarę normalnie, pomimo że nieopodal byli członkowie partii nazistowskiej. Kobiety wiedziały, co im grozi, jednak nie zamierzały przestać pomagać. Niestety do czasu, aż za swoją dobroć zostały zdradzone i nie tylko już nie mogły pomagać, ale same trafiły do transportu, który miał je zawieść do Auschwitz.

To nie jest lekka książka, którą się szybko zapomni. To książka, w której poznamy historię trudną, bolesną, taką, która wywołuje wiele emocji. Nie jednokrotnie musiałam na chwilę zatrzymać się, aby „przetrawić” to, co przeczytałam. Po mimo że nie jest to pierwsza książka o tej tematyce, nadal nie mieści mi się w głowie, jak można tak traktować ludzi, jak można być tak złym, okrutnym, bez sumienia. Na szczęście byli też ludzie, na których pomoc można było liczyć. Dobre, szlachetne, bezinteresowne, opiekuńcze – takie właśnie były siostry Brilleslijper. Niestety zostały zdradzone i za dobro które niosły, zapłaciły wysoką cenę.

To, co się działo, podczas drugiej wojny światowej było okrutne, osobiście lubię książki z historiami z tego czasu, a jednocześnie zawsze mocno je przeżywa. Według mnie książkę pt.: „Siostry z Auschwitz” warto przeczytać i polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/09/siostryzauschwitzwydawnictwomarginesy.html

• Przeczytane w 2023
  • Przeczytane 2023