Sekret Pielęgniarki

Skarpa Warszawska
2023-06-28
2023-06-28
Jakub Radzimiński

Przyjemna lektura - kryminał na bazie historii i romansu. Autorce udało się zainteresować mnie historią pielęgniarstwa i choć "Sekret pielęgniarki" nie jest książką zapadającą w pamięć na lata, to jednak czas przeznaczony na czytanie był pełen przyjemności również ze względu na styl i świetnie zarysowane tło obyczajowe. Polecam.

Bardzo ciekawa pozycja książkowa. Autorka przedstawia Nowy Jork w drugiej połowie XIX wieku. Bohaterką jest młoda złodziejka świetnie radząca sobie w okrutnym i niebezpiecznym środowisku półświatka. Dba tylko o siebie, żyjąc według własnych zasad zapewnia sobie przetrwanie na nowojorskiej ulicy. Ukrywając się przed policją trafia na kurs pielęgniarski w szpitalu, gdzie styka się z innymi niż dotychczasowe warunkami życia. Dostaje szansę od losu, ale jej codziennością są kłamstwa i ukrywanie prawdy o sobie. Poznaje ludzi, na których zaczyna jej bardzo zależeć. Polecam tę powieść z uwagi na bardzo wnikliwe pokazanie dwóch bardzo różnych klas społecznych tamtych czasów, a także pokazanie życia w osamotnieniu, z którego bohaterka długo nie zdawała sobie sprawy.

Można przeczytać ale szału nie ma...

Można przeczytać ale szału nie ma...

Powieść historyczna, która ma w sobie trochę przygody, kryminału i romansu – a wszystko wyważone w idealnych proporcjach. Miejsce akcji książki to pierwsza w historii USA szkoła dla pielęgniarek. Jest to o tyle ciekawe, że medycyna w XIX wieku jeszcze raczkowała, a kobiety były dopuszczane do tej gałęzi nauki w bardzo ograniczonym zakresie i niechętnie. Autorka czasami bardzo drobiazgowo opisuje, z jakimi wyzwaniami musiały się mierzyć na co dzień pielęgniarki, od których wymagało się większej dyscypliny od lekarzy, którzy nie zawsze darzyli je należytym szacunkiem.

Jednak „Sekret pielęgniarki” to nie tylko opowieść o panienkach z dobrych domów przyuczanych do zawodu. Przede wszystkim to powieść pełna akcji. Tutaj stale coś się dzieje, czytelnikowi nie dane jest znudzić się. Ciągłe ucieczki, sekrety i nagłe zwroty akcji nadają całości szybkiego tempa. Mimo, że fabuła była dosyć łatwa do przewidzenia, to i tak lektura sprawiła mi dużo frajdy. Wątek kryminalny nadał smaku fabule, a elementy romantyczne były subtelnie wkomponowane. Jest to powieść wielce przyjemna, jednak nie brak tu drastycznych opisów pracy w szpitalu i smutnych realiów życia ówczesnej biedoty.

Książka bardzo intersująca i przyjemna w odbiorze. Można się w niej zanurzyć. Polecam.

Nieodkładalna.

Nieodkładalna.

Nowy Jork. Długo się wciągałam, ale się udało:) Sekret, romans, trochę wiedzy medycznej - podnosi na duchu:)

Ksiazka napisana w stylu opowieści Conandoyla o mrocznych czasach XIX wieku,lecz rozgrywająca się w Nowym Jorku.Opowiada o dziewczynie wykluczonej poza nawias spoleczy,zmagająca się z bieda,głodem,jest zmuszona kraść aby przetrwaci .Dawne spokojne zycie w rodzinie odeszło wraz ze śmiercią matki.Dziewczyna jest świadkiem morderstwa,a poszlaki wskazują na jej winę,lecz ona za wszelką cenę chce uniknąć więzienia.Jedyna szansa to zniknąć, ukryć się przed policja.Artykul w gazecie o nowo otwartej, elitarnej szkole dla pielęgniarek nasuwa jej pomysł na wtopienie się w otoczenie i przeczekanie,a także pomysł na nowe zycie po ukończeniu szkoly.Jak to bywa w życiu nic nie jest takie proste ja się wydaje.Przed bohaterka stają nowe,inne wyzwania,wymagające siły charakteru,hartu ducha,samozaparcia i całkowitej odmiany swojego życia.
Zawsze fascynowały mnie ksiazki o poczatkach medycyny i tak ważnej dziedziny jak pielęgniarstwo.W powieści autorka połączyła wątek kryminalny z opowiescia o prekursorkach pielęgniarstwa.Ksiazke przeczytałam dosłownie jednym tchem.Polecam.

Świetna książka, bardzo wciągająca. Autorka opisuje życie u schyłku dziewiętnastego wieku, gdzie w medycynie powoli zaczynają się zmiany, powstaje pierwsza szkoła dla pielęgniarek, dziewczyn o nieskazitelnej reputacji.
Obserwujemy życie w biednej dzielnicy, gdzie trzeba walczyć o przetrwanie, jak również bardziej zamożnych ludzi, którym zdecydowanie żyje się lepiej.
Wyjątkowa powieść, pozostaje na długo w pamięci.

Bardzo dobra książka. Trochę sensacji, trochę romansu, świetnie się czyta.
Una, młoda dziewczyna, która jest doświadczana przez niełatwe życie, na ulicy radzi sobie doskonale. Jest złodziejką. Kiedy niespodziewanie znajduje się w nieodpowiednim miejscu i nieodpowiednim czasie, musi natychmiast zniknąć i się ukryć. Ukrywa się w Bellevue, pierwszej szkole dla pielęgniarek. Przeszłość jednak tu również ją dopada. Jak sobie poradzi? Przeczytajcie, bo naprawdę warto.

Bardzo dobra książka. Trochę sensacji, trochę romansu, świetnie się czyta.

„Sekret pielęgniarki” to fascynująca podróż w świat medycyny XIX wieku. Amanda Skenandore mistrzowsko ukazała realia pierwszej szkoły pielęgniarek w Bellevue, gdzie silne kobiety dźwigały na swoich barkach zarówno ból pacjentów, jak i społeczne ograniczenia. Główna bohaterka, Unie, to nieustraszona kobieta z ulicy, która staje się nieodłączną częścią tego magicznego miejsca.

Dziewczyna emanuje odwagą i determinacją, stawiając czoło wyzwaniom tamtych czasów. Jej walka o lepsze jutro dla chorych jest inspirująca. Wraz z nią odkrywamy tajemnice szkoły i zagadkowe losy dziewczyny z ulicy, której życie nabrało zupełnie nowego znaczenia.

Historia wciąga, emocje buchają, a bohaterowie, mimo swoich wad, stają się bliscy sercu czytelnika. To opowieść o sile, poświęceniu i wytrwałości, które kształtują nasze życie i wpływają na innych.

Sekret pielęgniarki to nie tylko książka o przeszłości, to opowieść o niezłomnej woli i dążeniu do zmiany świata. Amanda Skenandore stworzyła małe arcydzieło, które polecam każdemu poszukującemu nie tylko dobrej lektury, ale także głębokich emocji i refleksji nad kondycją człowieka 😊.

• Przeczytane 2023
  • Historyczne