Długie południe

Okładka książki Długie południe Agnieszka Jeż
Okładka książki Długie południe
Agnieszka Jeż Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece Cykl: Saga rodziny Polakowskich (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Saga rodziny Polakowskich (tom 2)
Wydawnictwo Kobiece
2023-10-11
2023-10-11

Z radością i z ciekawością sięgnęłam po drugi tom sagi.

Anna wraz z dziećmi musi radzić sobie bez męża, o którym nadal nic nie wie. Czy udało mu się przeżyć i czy kiedyś jeszcze się spotkają?
Kiedy w końcu wojna się skończyła, ci którzy przeżyli muszą spróbować wrócić do normalnego życia, jednak nic już nie będzie takie same.
Siostry Polakowskie Zosia i Ela mające pod opieką młodego brata Krzysia, muszą pomyśleć też o sobie. Kierując się głosem serca jedna z sióstr wraca do kraju, druga rozpoczyna życie w Anglii.
Koniec wojny to początki nowego życia, to również czas zmian, nowego ustroju w kraju, nowego porządku.
Jaki los czeka członków rodziny Polakowskich ?

Książkę czytało mi się dobrze, chociaż przez kilkadziesiąt początkowych stron moje zainteresowanie nieco osłabło to wkrótce powróciło ze zdwojoną mocą. Niestety fabuła zakończyła się zbyt nagle w bardzo ciekawym momencie, no i niestety znowu muszę czekać na dalszy ciąg.

Jeśli jesteście już po pierwszej części to polecam część drugą, a jeśli jeszcze nie poznaliście tej rodziny to polecam wam zarówno pierwszą część "Nagły świt" jak i drugą "Długie południe".

Z radością i z ciekawością sięgnęłam po drugi tom sagi.

Siostry Polakowskie Zosia i Ela mające pod...

Zosia i Ela wraz z mamą I bratem trafiają do Persji. Tam czekają na koniec wojny, aby móc wrócić do Polski. Los jednak ich nie oszczędza i pogrążona w rozpaczy Anna Polakowska umiera nie doczekawszy wolności. Rodzeństwu udaje się dotrwać do końca będąc razem. Zosią zwiazana jest z Jankiem dzięki któremu po zakończeniu wojny przenoszą się do Wielkiej Brytanii. Ela wolałaby zamieszkać w Polsce gdzie ma nadzieję, czeka na nią Marian, chłopak poznany podczas zsyłki.
Po kilku miesiącach udaje się Eli wrócić do kraju i spotkać z Marianem, razem z nią wrócił też Krzyś.
Losy sióstr Polakowskich rozdzielją się zarówno przez odległość jak i sytuację polityczne. Zosia z mężem, żołnierzem armii Andersa nie może wrócić do Polski, Ela z Marianem żołnierzem Ludowego Wojska Polskiego wiedzie można powiedzieć spokojne i dostatnie życie.
Pani Agnieszka Jeż w "Długim południu" przedstawia nam dwa światy szczęścia rodzinnego, dostatniego życia, ale pod nadzorem komunistycznych wład oraz pozornie spokojnego, choć na obczyźnie, życia które nie pozwala na powiększenie rodziny.
Na początku po dość długiej przerwie miałam problem, aby wrócić do historii rodziny Polakowskich. Na szczęście przychodzi taki moment, że poznając dalsze losy sióstr nie można oderwać się od książki. Pani Agnieszka tworzy książki które chce się czytać, które sprawiają, że czytelnik czuję się jakby był obok bohaterów, był naocznym świadkiem opisywanych wydarzeń. Polecam Wam, "Długie południe" to idealna lektura na jeden jesienny wieczór.

Upragniony koniec wojny zamiast przynieść ulgę, stawia przed Zosią i Elą pytanie czy wrócić do Polski pod władzą komunistów czy zostać w obcym kraju?

Pod opieką sióstr jest kilkuletni brat Krzyś, a ich mama Anna załamuje się.
Trapi ją co raz większa niepewność o męża.
Co stało się z Franciszkiem wywiezionym przez Rosjan do Starobielska?
Czy małżeństwo Polakowskich jeszcze się spotka ?

W tym tomie autorka skupia się na powojennej rzeczywistości i to na obcej ziemi. Poznajemy dalsze losy bohaterów wywiezionych na Sybir, którym udało się uciec na słoneczne plaże Persji.
Siosty Zosia i Ela podejmują próbę odnalezienia się w nowym świecie. Zosia romantyczna, delikatna a Ela to jej przeciwieństwo, pragmatyczna i twardo stąpająca po ziemi. Obie postanawiają pójść za głosem serca. Czy uda im się odbudować swoje życie? Czy można zapomnieć o piekle Syberii i dawnym życiu?

Pięknie napisana książka o silnych kobietach ,trudnych wyborach.
Polecam serdecznie przeczytać 🍁🍂🍁

Pod opieką sióstr jest kilkuletni brat Krzyś, a ich mama Anna załamuje się.
Trapi ją co raz większa niepewność o męża.
Co stało się z Franciszkiem wywiezionym przez Rosjan do Starobielska?
Czy małżeństwo Polakowskich jeszcze...

Jakiś czas temu czytałam pierwszy tom Sagi rodziny Polakowskich i przyznam, że bardzo wyczekiwałam kolejnego tomu. Dlatego, kiedy tylko trafił w moje ręce, to od razu znalazł się na górze stosiku książek do przeczytania.
Annie wraz z dziećmi udało się wyrwać z sowieckiego piekła, które przeżyły na Syberii. Niestety nadal nie wiadomo nic o losie Franciszka. Zosia wraz z Elą przejmują opiekę nad bratem i muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie widzą swoją przyszłość. Czy chcą wrócić do komunistycznej Polski, czy jednak wolą życie na obczyźnie.
Po raz kolejny dałam się porwać historii stworzonej przez Agnieszkę Jeż. Wciągającej, pełnej emocji i zmuszającej do refleksji. Historii, która pokazuje powojenne życie, rozterki i decyzje z jakimi przyszło się mierzyć naszym bohaterom.
Autorka stworzyła powieść niezwykle rozbudowaną, z interesująco przedstawionym tłem historycznym i wątkami, które się przeplatają tworząc spójną całość.
„Długie południe” to książka o zmianach w szeroko pojętym znaczeniu. Zmianach jakie dokonały się w naszych bohaterach i ich życiu, zmianach gospodarczych, historycznych i politycznych.
Jeżeli Lubicie sagi z wątkiem historycznym, to wierzę, że ta przypadnie Wam do gustu.

Kto z was tak jak ja lubi czytać sagi rodzinne z wątkiem wojennym? Ja bardzo. Niezmiernie się cieszę, że otrzymałam od wydawnictwa @wydawnictwo.kobiece w ramach współpracy reklamowej drugi tom sagi Rodziny Polakowskich - Długie Południe.

Na wstępie wyrażę mój zachwyt nad okładką tego tomu. Jak na srokę okładkową przystało jestem nią oczarowana. Jest piękna i przykuwa uwagę. Zapewniam was, że treść jest równie rewelacyjna, co jest zasługują wyrafinowanego i niebanalnego stylu autorki. Agnieszka Jeż ma styl niemożliwy do podrobienia - melancholijny, mocno plastyczny, barwny i przede wszystkim intrygujący.

O czym jest ta część?

"Drugi tom znakomitej historycznej Sagi rodziny Polakowskich

Jedna wojna i jedno sowieckie piekło. Dwie siostry i dwa sposoby na szczęście w powojennej rzeczywistości. Która dokonała lepszego wyboru?

Ziemiańska rodzina Polakowskich wraz z tysiącami Polaków wreszcie trafia w bezpieczne miejsce, na słoneczne plaże Persji. Mimo upragnionego końca wojny ich udręka wciąż jednak trwa.

Zosia i Ela przejmują odpowiedzialność za rodzinę – kilkuletniego brata oraz opadającą z sił matkę. Los ich ojca wciąż pozostaje nieznany. Siostry stają przed najtrudniejszym wyborem w życiu: wracać do rządzonej przez komunistów ukochanej Polski czy pozostać na demokratycznej obczyźnie? Każda z nich idzie za głosem swojego serca. Jednak serce każdej z nich podpowiada co innego.

Ich tradycyjny ziemański dom odszedł w przeszłość, a one przetrwały sowieckie piekło. Gdy świat cieszy się zwycięstwem nad nazistami, panny Polakowskie podejmują walkę o własne szczęście. Jak potoczą się ich losy?"

Uwierzcie, że opis wydawcy nie odzwierciedla tego, co zaserwowała nam autorka. Bardzo podoba mi się to, że fabuła jest tak wielowątkowa, bardzo rozbudowana i szczegółowa. Pozwala nam nie tylko poznać losy bohaterów, ale także ich przemyślenia, rozterki, obawy, emocje oraz uczucia, które im towarzyszą. Autorka wykreowała ciekawe i charakterystyczne postacie. Równie dobrze został przedstawiony motyw historyczny zarówno fikcyjny jak i faktyczny. Wątek miłosny z lekkim zabarwieniem etotycznym został bardzo smacznie opisany. Powieść zmusza do refleksji. Ukazuje siłę miłości i wybaczenia, szukania swojej drogi i szczęścia. Jestem zachwycona tą powieścią. Mocno mnie zaintrygowała. Zarwałam dla niej nockę. Wywoła u mnie cały wachlarz przeróżnych uczuć i emocji. Choć opinie są różne, ja zdecydowanie polecam i wystawiam ocenę 5/5. Reklama książki @wydawnictwokobiece

„Długie południe” to kolejny tom znakomitej Sagi rodziny Polakowskich, autorstwa Agnieszki Jeż. „Przeżyły sowieckie piekło Syberii. Teraz panie Polakowskie muszą odnaleźć swoje miejsce w powojennej rzeczywistości”. A jest to bardzo trudne zadanie… bo życie nadal sprawdza ich siły, ich chęć życia i ich umiejętność przystosowywania się do nowych okoliczności.
Ile człowiek może znieść w drodze do normalności?
Kto może być motywacją do podjęcia kolejnej walki?
Zosia i Ela… dwie siostry, dwie drogi życiowe, dwa dążenia do szczęścia, dwa różne światy.
Rzeczywistość Zosi to Londyn, wolność i życie u boku Janka (służącego w armii generała Andersa). Radość ze spokoju i oddalenia od zawirowań politycznych miesza się z tęsknotą za ojczyzną, rodziną oraz wielkim bólem strat.
Rzeczywistość Eli to powrót do Polski. Założenie rodziny z Marianem, który po walce pod wodzą generała Berlinga… rozpoczyna karierę w służbach. Świat Eli to radość z macierzyństwa i rozterki moralne związane z tajemnicami służbowymi męża.
„Długie południe” to opowieść pełna emocji… miłości i bólu, radości i ogromnego smutku. To losy ludzkie ściśle związane z historią Polski. Dla mnie to historia kobiet… historia ich walki o przetrwanie w zmieniających się okolicznościach, historia ich walki o osobiste szczęście… Szczęście, które często zasłaniają czarne chmury straty.
Poszukiwanie swojej życiowej drogi w powojennej rzeczywistości to wyjątkowo trudne doświadczenie. Wymagające godzenia się na półprawdy. Można tego dokonać, gdy na świat przychodzą dzieci… bo nowe życie, to nadzieja. Jednak gdy serce krwawi z powodu straty, gdy nadzieja znika… życie przestaje mieć sens. Wola życia umiera. Świat się rozsypuje na kawałeczki. Małżeństwo jest dramatycznie niepełne, a przepaść między małżonkami coraz większa.
„Stryjenka i jej córeczka zostały pochowane razem - trumienka w trumnie. Zosi przypomniały się wtedy matrioszki, które dawno temu dostała od pana Zajkowskiego. Bardzo lubiła się nimi bawić, wyobrażała sobie, ze to kobieca linia ich rodziny - ona, mama, mama mamy, mama mamy mamy... Tu też tak było, ale w taki makabryczny sposób... O matrioszkach myślała zresztą już od jakiegoś czasu. Baba w babie, życie w życiu, dziecko w matce...”
To historia o rozterkach, o dorastaniu do nowych ról życiowych, o radzeniu sobie z półprawdami. Zasada, że jest tylko jedna prawda w powojennych realiach nie ma zastosowania.
Agnieszka Jeż z rozmachem prezentuje powojenne realia. Prezentuje, w niezwykle obrazowy sposób, kompletnych bohaterów. Konstrukcje postaci sprawiają, że z zapartym tchem pragniemy poznać więcej i czekamy na kolejne odsłony ich losów. Ja już niecierpliwie czekam na trzeci tom sagi. A Wam gorąco polecam poznanie dwóch pierwszych tomów Sagi rodziny Polakowskich.
We współpracy z Wydawnictwem Kobiecym.

Ile człowiek...

Drugie odsłona "Sagi rodziny Polakowskich", zatytułowana "Długie południe" autorstwa Agnieszki Jeż, to opowieść, która przenosi nas w odmienny świat. Po przejściach i cierpieniach na sowieckiej Syberii, rodzina Polakowskich próbuje odnaleźć swoje miejsce w powojennej rzeczywistości. Jeż prezentuje to z rozmachem, rysując barwny portret zwykłych ludzi, których losy splatają się z wielką historią.

Książka zachwyca swoją obrazowością, co pozwala czytelnikowi w pełni wczuć się w życie Polaków na zesłaniu oraz w trudny okres powojenny. Agnieszka Jeż oddaje wnikliwy opis, który wciąga, chociaż momentami długość narracji może wydawać się nadmierną. Autorka bardzo dokładnie stworzyła portrety psychologiczne bohaterów, przedstawiając nam ich codzienne maski, jak i wewnętrzne pragnienia, niepewność i strach przed nowym. Wraz z bohaterami doświadczamy ich emocji na każdym kroku, co sprawia, że stają się oni bliżsi czytelnikowi.

Jednak warto zaznaczyć, że wewnętrzne rozterki bohaterów, choć naturalne w procesie dorastania, czasami mogą wydawać się nieco niepasujące do kontekstu tej książki. Część wojennych wydarzeń wydaje się być okraszona fantazjami, które, choć może miały na celu wzbogacenie fabuły, mi odbierały radość z lektury. Nie przepadam za scenami łóżkowymi w książkach, więc grzeszne myśli bohaterów na progu dorosłości delikatnie mnie irytowały.

"Długie południe" to nie tylko opowieść o przetrwaniu sowieckiego piekła, ale również studium dorastania w obliczu wojny, pierwszych miłości i zakazanych namiętności. Czytelnik zostaje zanurzony w emocjonalnych rozterkach bohaterów, a ich wybory stawiane przed moralnymi dylematami dodają głębi fabule.

Książka jest nierówna w tempie i emocjach, z momentami, które wciągają jak wir, ale także z okresami, gdzie czytelnik może odczuć pewne znużenie. Niemniej jednak, jeśli interesuje cię opowieść o życiu Polaków na zesłaniu, ich powrocie do ojczyzny i próbie odbudowania swojego życia w zgliszczach powojennego świata, to "Długie południe" Agnieszki Jeż z pewnością będzie cię intrygować.

"Długie południe" to opowieść o sile miłości rodzeństwa, ale również o głęboko skrywanej zazdrości, braku zrozumienia i poszukiwaniu swojego miejsca. To historia, która pokazuje, że nawet w najtrudniejszych chwilach życia można znaleźć zarówno jedność, jak i konflikty w rodzinie. Jak każda książka, ma swoje plusy i minusy, ale nie żałuję czasu poświęconego lekturze i zachęcam do przeczytania, aby samodzielnie wyrobić sobie opinię.

🍂Błaga w myślach, żeby to nie była prawda. Oby to był tylko zły sen. To nie może zdarzy się kolejny raz. Widzi współczujący wzrok i już wie. Doświadczyła tego po raz kolejny. Ma ochotę krzyczeć. Przecież to takie niesprawiedliwe. Z jej oczu zaczynają płynąć łzy, których nie potrafi powstrzymać.

🍂Po wielu cierpieniach zaznanych na Syberii rodzina Polakowskich w końcu trafiła do bezpiecznego miejsca. Nie jest jednak łatwo zapomnieć o traumatycznych doświadczeniach, zwłaszcza, że niewiadomo jaki los spotkał ojca rodziny a matka coraz bardziej opada z sił. Nadchodzi czas najważniejszych decyzji. Zosia, Ela i kilkuletni Krzyś muszą odnaleźć swoje miejsce w powojennym świecie.

🍂,,Długie południe" to drugi tom ,,Sagi Rodziny Polakowskich". Na kartach tej historii skupiamy się na losach młodszego pokolenia. Poznajemy powojenną drogę Zosi, Eli oraz Krzysia. Zdawać by się mogło, że zakończenie wojny przyniesie ukojenie i rozwiązanie wszystkich problemów. Przed bohaterami jednak pojawiają się kolejne wyzwania, które odegrają kluczową rolę w walce o godną przyszłość.

🍂,,Długie południe" to książka o ciągłym szukaniu własnej drogi. To opowieść o nagłych zakończeniach i nowych początkach. To historia o ogromnym cierpieniu, niesprawiedliwości, skomplikowanych relacjach i prostych marzeniach. To książka o silnych bohaterkach, które walczyły o siebie i płaciły za to ogromną cenę. To również opowieść o silnych porywach serca i gorących uczuciach, których nie można powstrzymać.

🍂,,Długie południe" to historia pełne refleksji i melancholii. Podczas lektury miałam ogromne poczucie niesprawiedliwości. Nie mogłam pogodzić się z myślą, że bohaterowie muszą zmagać się z tak ogromną ilością trudnych doświadczeń. Czekałam na choć małe promyki nadziei, które rozświetliłyby życie rodzeństwa Polakowskich. Mam nadzieję, że ich dalsze losy będą spokojniejsze.

🍂Po wielu cierpieniach zaznanych na Syberii rodzina Polakowskich w końcu...

Autorka przedstawiła nam losy rodziny Polakowskich po wyjeździe z Syberii. Zakończenie wojny tchnęło nową nadzieję w bohaterów powieści. Piaski słonecznej Persji młodym pannom Polakowskim dały odwagę nie tylko by marzyć o miłości, ale odważnie po nią sięgnąć.

Nie każda droga jednak jest dla każdego. Rodzeństwo pozbawione rodziców jest zdane tylko i wyłącznie na siebie w dalszej drodze. Czy delikatnej Zosi i pragmatycznej Eli wystarczy siły, aby stworzyć rodzinę dla małego Krzysia? Czy zdecydują się osiąść w komunistycznej Polsce czy może skorzystają z możliwości wyjazdu do Wielkiej Brytanii?

Autorka zręcznie wplotła wątki romantyczne w realizm dziejów. Pani Agnieszka świetnie nakreśliła wybory i dylematy życiowe bohaterów książki determinowane ustrojem politycznym, w którym przyszło im żyć. Czy siostry zdecydują się na rozłąkę i czy uda im się szczęśliwie żyć na przekór wojennym doświadczeniom, czy może te rzucą wielki dzień na ich dalsze życie?

Bardzo ciekawie było móc udać się w tą podróż i zapoznać się z dalszymi losami rodziny Polakowskich. Polecam Waszej uwadze jeśli tak jak ja jesteście fanami rodzinnych sag.

Dzisiaj przychodzę opowiedzieć Wam trochę o drugiej części sagi rodziny Polakowskich. W tej pozycji powiało młodością. Tym razem autorka zdecydowanie skupiła się na życiu i losach dwóch młodych sióstr oraz po części ich najmłodszego brata. „Długie południe” to powieść o pogorzeliskach wojny. To historia wielkich powrotów i nowych początków. Dzieje się całkiem sporo, zwłaszcza jeśli chodzi o emocje, które nam ta pozycja zapewnia oraz o uczucia, które kotłują się w sercach i głowach głównych bohaterów. Bardzo podobało mi się to, że autorka tak wiele wie o tułających się Polakach w czasie drugiej wojny światowej. Poruszenie kwestii tragedii katyńskiej sprawiło że łezka mi się w oku zakręciła. A wszystko to z historią za pan brat.

Autorka porusza bardzo wiele istotnych problemów. Musicie wiedzieć, że niektóre wątki bardzo Was poruszą i będziecie gniewać się na niesprawiedliwość losu. Kwintesencją całości jest zakończenie, które wbiło mnie w fotel. Czytałam je dokładnie trzy razy, zastanawiając się jak to jest możliwe. Ale z perspektywy czasu cieszę się że autorka właśnie tak zakończyła te historie. 8⭐️.

To historia dwóch sióstr, z których każda wybiera inną, choć z pozoru podobną drogę. Obie chcą wyjść za mąż i założyć rodzinę. Skończyły się czasy kiedy ich matka może decydować o ich przyszłości, kiedy dziewczyny z dobrych bogatych domów mogą wyjść tylko za określonych mężczyzn. Rozpoczęły się czasy kiedy w zasadzie każdy jest równy i każdy może zacząć marzyć na podobnym poziomie.

• Powieść historyczna
  • Miłość z wojną w tle
  • Wojenne echa
  • Propozycje Kasi

Dodaj cytat z książki Długie południe