Cicha jak ostatnie tchnienie

Okładka książki Cicha jak ostatnie tchnienie Joe Alex
Okładka książki Cicha jak ostatnie tchnienie
Joe Alex Wydawnictwo: Estymator Cykl: Joe Alex (tom 8) kryminał, sensacja, thriller
Joe Alex (tom 8)
Estymator
2022-01-01
2003-01-01
Joe Alex Cicha jak ostatnie tchnienie

To już niestety 8 i ostatnia część o przygodach Joe Alexa. Bardzo lubię kryminały w takim stylu.
Tym razem akcja przenosi się do nawiedzonego zamku. Droga do zamku zostaje na noc odcieta przez przypływ. Goście zamku będą brać udział w przedniej zabawie. Mają znaleźć biała damę. Ducha nieszczęsnej Lady Ewy.
Książka rozpoczyna się od wiersza.
Któż z nas, żyjących, rzec może:
„Dostrzegłem śmierć, gdy wchodziła.
Wiem, którędy wyszła
Pozostawiając za sobą milczenie.”?
Zna Śmierć tysiące drzwi najrozmaitszych,
Którymi w dom nasz wchodzi bez przeszkody,
A nie powstrzyma jej zamek przemyślny,
Zasuwa krzepka ani wierne straże,
Gdyż przymknąć umie przez, mury i kraty,
Śladu żadnego nie pozostawiając,
Zimna, tajemna i nieunikniona,
Mroczna i cicha jak ostatnie tchnienie.

Z treści książki można się szybko domyśleć kto będzie ofiarą. Jednak do ostatnich rozdziałów nie domyśliłam się jakie były powody zbrodni i kto może być mordercą.

Książka rozpoczyna się od wiersza.
Któż z nas, żyjących, rzec...

1962

Miło było. Klasyka kryminału w angielskim stylu. Nie dziwię się, że książki autora, były rozchwytywane w szarych, siermiężnych czasach PRL-u.

Nie jest to moja ulubiona książka Joe Alexa, ale nadal jest to wart przeczytania klasyczny kryminał.
Co prawda jak na mój gust zagadka jest ciut zbyt wydumana, postacie jakieś takie nierzeczywiste a zakończenie od czapy, jednak klimat, język, sposób prowadzenia historii są najwyższej próby. Po prostu to wyrafinowana zagadka, oderwana od rzeczywistości jak występujący w niej zamek oddzielony jest od lądu w porze przypływu. Nie ma nawet cienia prawdopodobieństwa, a główni bohaterowie, niestarzejący się i nie zmieniający się, troszeczkę mnie irytowali. Jednak przesłuchałam całość z dużą dozą przyjemności. Polecam choć bez metki "musisz to znać".

Jako powieść detektywistyczna jest doskonała. Joe Alex rozwiązuje zagadkę metodą dedukcji, a w fabule ukryte są wskazówki, aby można było ją rozwiązywać razem z detektywem. Przyznam, że nie miałam pojęcia, gdzie tkwi błąd we wstępnym rozumowaniu Alexa, z którego niezbicie wynikało, że nie mógł zabić nikt oprócz ducha. Jednak ostateczne rozwiązanie pasuje idealnie, przy czym zaskoczona byłam odkryciami detektywa na temat męża Amandy. Skąd on je wyrwał? W formie audio można się pogubić, bo każdy szczegół jest ważny, więc polecam tekst.

Wymęczyłam. Pomysł skopiowany od Agaty, to po pierwsze, po drugie wszystko takie drewniane, bez klimatu, bez wyrazu, bez jakichkolwiek emocji. Autora szanuję, tym większe rozczarowanie.

Po ostatnich trzech książkach autora ta jest rzeczywiście miłą odmianą.
Bardzo poprawny klasyczny kryminał na zimowy wieczorek.
Bardzo miło i szybko się czytało. Nie zostawia szczęki na podłodze, ale jest Ok!
Brakowało mi tylko w środku jakiś poszlak albo śledztwa..

Po ostatnich trzech książkach autora ta jest rzeczywiście miłą odmianą.
Bardzo poprawny klasyczny kryminał na zimowy wieczorek.
Brakowało mi tylko w środku jakiś poszlak albo śledztwa..

Dobry kryminał w starym stylu. Polecam.

Dobry kryminał w starym stylu. Polecam.

Oj szybko się czyta. Przyzwoity kryminał na niedzielne przedpołudnie.

Oj szybko się czyta. Przyzwoity kryminał na niedzielne przedpołudnie.

Nie ma to jak klasyka kryminału. Przed laty czytałam kilka książek Joe Alexa, tej akurat sobie nie przypominam.
Jest tu odpowiedni klimat, stare zamczysko, biała dama, zagadka kryminalna, koncentracja na konkretnym zdarzeniu, bez rozwlekania wątków, jak to często ma miejsce we współczesnych powieściach kryminalnych.
Niezawodny i inteligentny Joe Alex we współpracy z kompetentnym komisarzem Beniaminem Parkerem rozwiąże zagadkę i wystarczy 190 stron, by czytelnik dowiedział się, kto zabił.

Niezawodny i inteligentny Joe Alex we współpracy z...

Od pierwszego do ostatniego tomu Slomczynski nie schodzi poniżej porządnego poziomu, jeśli chodzi o zagadki. Nie to jednak jest wg mnie największą zaletą tych książek. Najbardziej urzeka elegancki, szlachetny język, tak rzadko spotykany w dzisiejszych kryminałach. Bliżej mu do Agathy Christie i Conan-Doyle'a (w dawnych, lepszych tlumaczeniach) niż do Bondy czy Mroza. I mnie się to podoba.

• Kryminały
  • Kryminał
  • Audiobooki
  • Thriller/sensacja/kryminał

Dodaj cytat z książki Cicha jak ostatnie tchnienie