Cicha jak ostatnie tchnienie

Cykl: Joe Alex (tom 8)
Wydawnictwo: Elipsa

Książka wybitnego tłumacza i pisarza Macieja Słomczyńskiego, autora poczytnych, przełożonych na wiele języków, kryminałów. Ich łączne nakłady osiągnęły kilka milionów egzemplarzy i wciąż cieszą się powodzeniem wśród miłośników kryminalnych zagadek.

książek: 2077
onika | 2016-01-08
Przeczytana: styczeń 2016

Melwin Quarendon, właściciel wydawnictwa Quarendon Press, specjalizującego się w literaturze kryminalnej, postanawia w oryginalny sposób uczcić wydanie pięciomilionowego egzemplarza powieści jednej ze współpracujących z nim autorek – Amandy Judd. Przy okazji zapewni mu to odpowiednio reklamę. W końcu zgromadzenie kilkorga popularnych autorów powieści kryminalnych i znanych osobistości w zamku nawiedzanym przez Białą Damę i niewinna zabawa detektywistyczna z ich udziałem, odpowiednio opisana przez popularną panią krytyk, na pewno przemówi czytelnikom do wyobraźni i przyciągnie nowych amatorów tego typu literatury. Oczywiście, jak to zwykle w takich powieściach bywa, zabawa kończy się morderstwem i jej uczestnicy stają przed prawdziwą zagadką – kto zabił? Smaczku całej intrydze nadaje fakt, że impreza wydawcy odbywa się w zamku, do którego podczas przypływu nikt dostać się nie może i zaproszeni goście są przez pewien czas odcięci od świata. A więc mordercą musi być ktoś spośród nich,...

atimere | 2016-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Maciej Słomczyński vel Joe Alex nie zawodzi po raz kolejny. Ta niepozornych rozmiarów książeczka zawiera zgrabną, acz zawiłą zbrodniczą intrygę. Nic tu nie jest takim jakie wydawać by się mogło na pierwszy rzut oka. Trzeba się na prawdę sporo natrudzić i czytać książkę z uwagą, żeby wyśledzić mordercę pięknej Ewy de Vere. Myślę że tej intrygi nie powstydziłaby się sama Agatha Christie. Zwłaszcza że w książce mamy i stare zamczysko odcięte od reszty świata i białą damę i piękną ofiarę i błyskotliwego Joe Alexa, a nawet ciut moralizatorskie zakończenie :)

Jenny_89 | 2014-08-24
Przeczytana: sierpień 2014

„Cicha jak ostatnie tchnienie” jest klasycznym kryminałem przypominającym styl Agathy Christie z „I nie było już nikogo”. Zamożny wydawca zaprasza kilku najlepszych autorów książek kryminalnych i specjalistów w dziedzinie zbrodni do tajemniczego zamku położonego na skale, która podczas przypływu zostaje odcięta od lądu. Mają oni za zadanie odkryć zagadkę zbrodni popełnionej w tym zamku kilkadziesiąt lat temu. Jednak podczas z pozoru niewinnej zabawy zostaje popełnione morderstwo, a Joe Alex postanawia znaleźć sprawcę. Jest to króciutki kryminał, który nie zabiera dużo czasu, a daje dużo przyjemności. Rozwiązanie zagadki jest zaskakujące i logicznie wytłumaczone. I chociaż całość przypomina znajomy schemat pisania powieści detektywistycznych to autor wymyślił świetną intrygę i rozwiązanie zagadki.

Barbara | 2010-07-18
Na półkach: Przeczytane, 000 - Posiadam
Przeczytana: 17 lipca 2010

Nie jestem miłośniczką typowych kryminałów (choć uwielbiam serial "CSI: Las Vegas"). Jednak po tą książkę sięgnęłam za namową mojej Mamy, która do tej pory nigdy nie myliła się co do swoich przeczuć względem mojego gustu literackiego. I nadal pozostawia swoją dobrą passę nieprzerwaną, bo opowieść Joe Alex'a była fascynująca! Zamiast zaraz po położeniu spać mojej kilkumiesięcznej córeczki sama też udać się do łóżka, ja chwytałam za "Cichą jak ostatnie tchnienie" i czytałam, ile się da. Nie muszę chyba mówić, że robiłam to z zapartym tchem. Chętnie przeczytam następne powieści Joe Alex'a.

Hana | 2015-08-19
Na półkach: Alex Joe, Przeczytane
Przeczytana: 14 sierpnia 2015

Właśnie skończyłam ostatni tom przygód Joe Alexa. Dobra książka. W jednym miejscu zgromadzono wielu specjalistów od wykrywania zbrodni świętujących sukces wydawnictwa Quarendon Press. Goście zebrali się w starym zamku czasowo odcinanym przez przypływ od stałego lądu. Zagadki, burza z piorunami, zamek a w nim tylko 12 osób i duch Białej Damy i zwyciężająca sprawiedliwość. Będę tęsknić 

Przyznać się - ilu z Was czytało kiedyś polski kryminał? Zapewne niewiele osób może odpowiedzieć na to pytanie twierdząco. Według mnie, są dwa powody takiego stanu rzeczy. Po pierwsze polska literatura kryminalna dosłownie ginie w czeluściach nicości, przytłaczana całymi tonami literatury z Zachodu (czy też Północy, jako że Szwedzka i Norweska szkoła pisarska w ostatnich kilku latach zdobyła niesamowitą popularność). Drugim elementem mającym wpływ na małe zainteresowanie rodzimą literaturą detektywistyczną jest wyjątkowo skąpa promocja polskich autorów. Nie jestem w stanie przypomnieć sobie kiedy spotkałem się z reklamą jakiegoś polskiego twórcy kryminałów. Owszem, ktoś mógłby powiedzieć, że twórców takiej literatury w naszym kraju jest mało. Nie jest to w moim odczuciu żaden argument, bo autorów jest sporo a dobrym przykładem wysokiego poziomu polskich kryminałów jest Maciej Słomczyński.
Urodzony w 1920 roku w Warszawie jest znany głównie z faktu bycia świetnym tłumaczem...

Grażyna | 2013-03-24
Przeczytana: 24 marca 2013

Wszystkie opowieści Macieja Słomczyńskiego o przygodach Joe Alexa to perełki literatury kryminalnej,którym absolutnie nie szkodzi upływ czasu.

Dobry kryminał w angielskim stylu. Fortel z mordercą jak i możliwy skandal z wyższych sfer niczym z A. Christie. Całość okraszona gotycyzmem - a nawet romantyczną historią tragicznej miłości. Mieszanka ta nie zawiera w sobie może zbyt wielu fajerwerków, ale tworzy interesującą historię.

Anna | 2012-08-16
Przeczytana: 2010 rok

Świetnie napisany kryminał, i najbardziej szkoda, że świętej pamięci autor Maciej Słomczyński nie napisze już nic więcej...

byrcyn11 | 2015-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2015

Nie będę odkrywczy jak napiszę, że książki Joe Alexa o Joe Alexie przypominają wypisz-wymaluj pisarstwo Agathy Christie. Myślę, że autor z pełną premedytacją to robił. Zagadki kryminalne, gdzie wykrycie sprawcy jest wynikiem przemyśleń, dedukcji, eliminacji kolejnych osób, oraz gry słownej z wszystkimi uczestnikami, jest ucztą dla wielbiciela klasycznych kryminałów. Czytając zmieniają się nasze typy, a często do samego końca nie jesteśmy pewni, kto dokonał zbrodni, bądź kto w tym współuczestniczył. I taki właśnie jest ten kryminał - delicje ;)