Gry szpiegów

A gathering of spies
83-241-1745-8
wojena, szpieg, tajemnica
Ettelea

Stany Zjednoczone, rok 1943. Najlepsza agentka Abwehry wykrada największą tajemnicę tej wojny. Alianci nie mogą dopuścić, by dotarła do Niemiec. Ich jedyną szansą jest brytyjski agent. Nikt nie wie jednak, że Harry Winterbotham ma w tej wojnie własny cel...

michall_1985 | 2016-04-07
Przeczytana: kwiecień 2016

Książkę przypadkiem znalazłem na półce w bibliotece.Moją uwagę przyciągnął tytuł i okładka.Na plus też zadziałały streszczenie i recenzje zacytowane na okładce książki.

Historia osadzona w realiach II WŚ.Akcja toczy się równolegle w USA,Wlk Brytanii i III Rzeszy.Głównymi bohaterami są agentka szkolona niegdyś przez SS-mana,która ma uciec z USA do Niemiec,aby przekazac super tajną informację prosto z Los Alamos.
Drugim bohaterem jest angielski profesor,który pragnie odzyskac żonę zaginioną podczas Września 1939 w Polsce.Zostaje on wciągnięty w niebezpieczną grę przez MI5.
Jak daleko są w stanie się posunąc,aby osiągnąc swoje cele?

Książka napisana jest takim stylem,jakby się czytało scenariusz filmowy,a nie powiesc.
Dużo opisanych wydarzeń jest mało realistycznych,szczególnie ilosc pojedynków,które stacza Katerina,jedna z głównych bohaterek.
Ponadto męczący jest styl,gdzie czasem ciężko się połapac w sytuacji,ile osób uczestniczy w danej scenie i co kto mówi.
Nieco rozczarowujące...

Ettelea | 2010-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2010

Na prawdę dobry thriller szpiegowski osadzony w czasach II wojny światowej.

Akcja toczy się równolegle w trzech miejscach: Anglii, Stanach Zjednoczonych oraz Niemczech. Najlepszy szpieg niemieckiej Abwerhy, uśpiony od 10 lat odkrywa w USA niezwykle ważną informację, która przybliży Niemców do zwycięstwa. Zadaniem szpiega jest dostarczenie wiadomości do Niemiec. Tutaj do akcji wkracza drugi szpieg, angielski profesor. Ma on zrobić wszystko, żeby uniemożliwić dotarcie informacji do wrogów. Przy czym ma w tej misji swój prywatny cel: uzyskać wiadomości na temat swojej żony. Wyjechała z wizytą do rodziny w Polsce. Kilka dni później hitlerowcy najechali na ten kraj. Ruth albo nie żyje, albo dogorywa w obozie koncentracyjnym.
Bohaterów czeka wyścig z czasem. Aby dopiąć swego muszą wyzbyć się wszelkich skrupułów i pozbyć się bożej części człowieka - sumienia. W tej walce nie ma żadnych reguł.

Do przeczytania "Gry szpiegów" zachęca niewątpliwie styl pisania Altmana. Brak rozległych,...

Krzysztof | 2014-06-06
Przeczytana: 04 stycznia 2013

Nieważne są wady tej książki. Liczy się fakt, że czyta się jednym tchem, a sam już trzykrotnie spotkałem Harrego Winterbothama.

Danway | 2011-03-18
Przeczytana: 2004 rok

Fascynująca historia umieszczona w realiach II wojny światowej, którą się czyta jednym tchem..

ejotek | 2013-07-31
Przeczytana: 30 lipca 2013

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda "inna" strona wojny? Nie ta, gdzie wydaje się rozkazy na polu walki. Nie ta, gdzie ratuje się ludzi w szpitalach polowych. I wreszcie nie ta, gdzie każdy zwykły obywatel martwi się tym czy przeżyje kolejne bombardowanie. Pisząc "inna strona wojny" mam na myśli działania krajów walczących, które są uzależnione od decyzji władzy, która z kolei posiłkuje się doniesieniami szpiegów. Książka Altmana uzmysłowiła mi jaką rolę odgrywają oni podczas działań wojennych.

Działająca w Anglii organizacja MI-5 zajmuje się przechwytywaniem szpiegów niemieckich i zmuszaniem ich do przejścia na stronę wroga. Nie każdy szpieg się na to zgadza, ale zawsze jakieś rozwiązanie udaje się znaleźć, choćby drastyczne. Programem prowadzonym przez MI-5 dowodzi profesor Andrew Taylor, który wcześniej był wykładowcą uniwersyteckim. W grudniu 1942 roku zleca on sprowadzenie do siebie swojego przyjaciela z dawnych lat, doskonałego szachistę, profesora literatury klasycznej...

Po dłuższej przerwie od thrillerów i książek sensacyjnych zapragnęłam ponownie tego typu pozycji. Książki, która wciągnie mnie bez reszty, dostarczy pokaźnej dawki akcji, napięcia i dreszczyku emocji. Właśnie, dlatego moją uwagę przykuła debiutancka książka Johna Altmana zatytułowana „Gry szpiegów”.

Rok 1943. Najbardziej strzeżona tajemnica II wojny światowej zostaje wykradziona przez najlepszego i najniebezpieczniejszego szpiega niemieckiej Abwerhy. Amerykanie nie mogą pozwolić, aby tajne informacje dotarły do Niemiec. Mogą one, bowiem przechylić szale zwycięstwa na korzyść wroga. Jedyną szansą aliantów jest Harry Winterbotham, na co dzień profesor literatury a w rzeczywistości agent brytyjskiego kontrwywiadu. Ma on zrobić wszystko, aby wykradzione informacje nie dostały się w ręce wroga. Nie jest to jednak jedyny cel misji agenta ma on, bowiem swoje tajemnice i prywatne sprawy do załatwienia.

Książka Johna Altmana bardzo mile mnie zaskoczyła. Niewątpliwie zasługą tego jest może...

dask | 2013-03-01
Przeczytana: 28 lutego 2013

Szybko się czyta, akcja toczy się sprawnie. Zakończenie jest przewidywalne bo przecież książka opiera się o historię. A wszystko kręci się wokół badań nad bronią atomową podczas drugiej wojny światowej.

w książce mamy:
- zmagania trzech wywiadów dwóch krajów
- inteligentną i zabójczo piękną szpiegówę
- tło i postacie historyczne

Jeżeli interesują cię te zagadnienia, to nie zawiedziesz się.

Jarek Tananis | 2014-01-09
Na półkach: Wywiad, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Dobrze napisana i trzymająca w napięciu książka którą czyta się z pełną wyobraźnią mimo braku długich opisów (czasami wręcz przeszkadzających). Dziwi mnie tylko kolejność wydawnicza lub pisarska całego cyklu. "Gry szpiegów" opisująca rok 1943 a następna wydana "Szpiegowski gambit" opisuje 1940 rok gdzie występują te same postacie które w pierwszej książce zginęły. Mimo wszystko ... polecam.

kotfr1tz | 2015-05-31
Przeczytana: 2014 rok

Czytadło o niskich walorach literackich. Intryga coś w sobie niby ma - ale jakieś to takie niezajmujące, słabe.

Mari Koneko | 2016-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2016

Książka ciekawie przedstawia aspekty wojny, toczącej się zza kulis.
Czytając, cały czas czułem się jakbym oglądał film. Wartka akcja bez zastojów i nazbyt szczegółowych opisów sprawiła, iż treść mnie pochłonęła. Sposób przedstawienia samych postaci oraz ich rozterki, dawały silne poczucie bliskości emocjonalnej z bohaterami.