Gry szpiegów

Okładka książki Gry szpiegów John Altman
Okładka książki Gry szpiegów
John Altman Wydawnictwo: Amber kryminał, sensacja, thriller
A gathering of spies
Amber
2004-01-01
2004-01-01
wojena szpieg tajemnica

Szybka, kryminalna historia, osadzona w okresie II wojny światowej. Połączenie fikcji i prawdy, które ułożyło się z zgrabną historię.

Książka jest bardzo wciągająca. Kiedy wziąłem ją do ręki, byłem sceptyczny - sądziłem, że nudno będzie czytać o szpiegach w czasie II wojny światowej. Jak książka szpiegowska bez wzmianki o najnowocześniejszych technologiach, komputerach kwantowych czy wojnach hakerów może być ciekawa - myślałem. A jednak! Książka przykuwa uwagę od samego początku i utrzymuje ją przez cały czas. Nie zabraknie też zrealizowanych po mistrzowsku zwrotów akcji. Zakończenie nieco trywialne i niespójne z resztą książki, ale oprócz tego rewelacja.

Niedawno miałam przyjemność przeczytać szpiegowską książkę. Wówczas bawiłam się cudownie. Główny bohater, Sam, strasznie mi przypadł do gustu. Dlatego, gdy tylko zobaczyłam, że na mojej półce leży następna książka typowo szpiegowska, musiałam ją przeczytać. Zresztą, pomyślałam, że 174 stron pochłonę szybko (co też się stało). I tak oto zapoznałam się z "Grą szpiegów".

Przyznam, iż całkiem inaczej czytało mi się "Grę szpiegów" niż "Fałszerza". W tej pierwszej książce fabuła skupiona jest na akcji, w drugiej natomiast zadbano o drobne szczególiki. To się wydaje oczywiste, gdyż każdy autor ma przecież swój styl.

Historię poznajemy z punktu widzenia dwóch głównych bohaterów. Jednym z nich jest uczony, profesor uczelni, który dostał propozycje pracy w wywiadzie. Dość nietypową. Drugim, a raczej drugą bohaterką, bo to kobieta, jest niemiecka agentka (szpieg). Doskonała, idealna, wyszkolona na najwyższym poziomie. Ona mieszka w Stanach, on w Anglii. Ich losy jednak w pewnym momencie musiały się zetknąć.

Książka nie zawsze dba o realizm (tak szczerze, to rzadko o niego doba). Tutaj liczy się przede wszystkim akcja. Niczym w filmie akcji, w którym najważniejszy jest bohater i wychodzi cało, nawet gdy cała armia do niego strzela. W powieści tej jest podobnie. Co by się nie działo, wszystko autor potrafi dopasować tak, by było jeszcze więcej akcji. Z jednej strony możemy potraktować to jako plus, bo dzięki temu książkę się szybko czyta. Z drugiej natomiast, nie przypadła mi do gusta ta niedbałość o realizm. To nie o to chodzi, by wszystko zgadzało się z jakimiś faktami, tylko jednak chciałoby się, by bohater(ka) nie był(a) superherosem, który wszystko może.

Powieść ma swój fajny klimat. Można poczuć się w niej jakby się wkroczyło na niebezpieczną, aczkolwiek ciekawą drogę. Nie ma w lekturze niepotrzebnych, ciągnących się opisów. Krótkie opisy miejsc, osób oddają nam i tak cały klimat danego miejsca.

Plusem też są rozterki bohaterów. Katarina, choć jest czynnym agentem i potrafi zabijać bez mrugnięcia okiem, zastanawia się też nad swoimi ruchami, a nawet czasem wątpi w ich słuszność. To jest akurat fajne, bo widzimy postać, które nie jest bezmyślną marionetką.

Profesor też ma swoją, ciekawą historię. Bez problemu można zrozumieć jego motywy i uznać je za słuszne lub nie. Ma taką ciekawą iskierkę, przez którą polubiłam tego bohatera.

Za to zakończenie było takie nijakie. Bez pomysłu. Chyba szybko zapomnę, jak książka się skończyła, bo zakończenie było po prostu jakby wymuszone. A mogło być tak jak i cała książka, mocne.

Niemniej jednak, jako czytadło jest to dobra pozycja. Książkę czyta się szybko. Bohaterowie są dość dobrze skonstruowani, a cała powieść ma szpiegowski klimat. Choć raczej historia szybko zatrze się w pamięci.

Jest to jednak z tych książek, które byłby dobrym materiałem na film. Pełna akcji, rozgrywająca się podczas II wojny światowej. W tle ważne wydarzenia historyczne, choć historia skupia się przede wszystkim na dwójcie bohaterów, którzy działają według własnych zasad. Taa, z chęcią bym obejrzała taki film. :)

Akcja jest, ale brak klimatu, brak utożsamiania się z bohaterami, brak zaangażowania emocjonalnego. Można przeczytać, ale po co? Przeciętna to dobre określenie.

Dosyć przyjemnie się ją czytało, ale mam wrażenie, że autor nie za bardzo miał pomysł na zakończenie tej powieści. Bardzo naciągane i sztuczne. Inaczej dostałaby ode mnie 6-7 gwiazdek.

Książka ciekawie przedstawia aspekty wojny, toczącej się zza kulis.
Czytając, cały czas czułem się jakbym oglądał film. Wartka akcja bez zastojów i nazbyt szczegółowych opisów sprawiła, iż treść mnie pochłonęła. Sposób przedstawienia samych postaci oraz ich rozterki, dawały silne poczucie bliskości emocjonalnej z bohaterami.

Książka ciekawie przedstawia aspekty wojny, toczącej się zza kulis.

Ciekawa niezbyt gruba książka. Akcja, akcja, i jeszcze raz akcja. Przyjemnie się czytało. Polecam

Czytadło o niskich walorach literackich. Intryga coś w sobie niby ma - ale jakieś to takie niezajmujące, słabe.

Nieważne są wady tej książki. Liczy się fakt, że czyta się jednym tchem, a sam już trzykrotnie spotkałem Harrego Winterbothama.

Dobrze napisana i trzymająca w napięciu książka którą czyta się z pełną wyobraźnią mimo braku długich opisów (czasami wręcz przeszkadzających). Dziwi mnie tylko kolejność wydawnicza lub pisarska całego cyklu. "Gry szpiegów" opisująca rok 1943 a następna wydana "Szpiegowski gambit" opisuje 1940 rok gdzie występują te same postacie które w pierwszej książce zginęły. Mimo wszystko ... polecam.

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Zakurzona półka
  • Literatura amerykańska (USA)
  • 2010

John Altman Gry szpiegów Zobacz więcej