Opowieści o duchach. Jeden dzień w Fontenay aux Roses

Wydawnictwo: Biblioteka Analiz
Mille et un fantômes
klasyka

Inne wydania

Jest to nietypowa książka w dorobku autora "Trzech muszkieterów" i "Hrabiego Monte Christo". Aleksander Dumas (ojciec) ujawnia się w niej jako mistrz powieści grozy. W zbiorze kilkunastu opowieści, relacjonowanych przez poszczególne osoby z pewnego spotkania towarzyskiego, wytwarza atmosferę napięcia i niesamowitości, wpisaną w plastyczne tło barwnej epoki, w jakiej przyszło mu żyć. Bohaterowie książki, ludzie z wyższych sfer (jest wśród nich Polka), opowiadają o pełnych grozy, niewytłumaczalnych wydarzeniach, których doświadczyli na sobie bezpośrednio lub byli ich świadkami.

W niektórych swoich powieściach Dumas odwoływał się okazjonalnie do zjawisk nadnaturalnych, potrafiąc wywołać dreszcz lęku w czytelniku. Tak było - przykładowo - we fragmentach "Józefa Balsamo" czy "Naszyjnika królowej". Ale dzięki niniejszemu zbiorowi on, klasyk powieści przygodowo-kostiumowej wpisał się do literatury światowej także jako twórca pełnych grozy opowieści, idących w parze z osiągnięciami takich europejskich mistrzów, jak Niemiec E.T.A. Hoffmann, Anglik Edward Bulwer Lytton, Rosjanin Mikołaj Gogol czy jego rodak, Francuz Prosper Merimée.

źródło opisu: Jirafa Roja, 2007

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

eR_ | 2014-07-15

Urocze opowiastki grozy o duchach opowiedziane z perspektywy nieszczęśników,którzy mieli wątpliwą przyjemność zetknąć się z nimi właśnie.

Kasia | 2010-05-14
Przeczytana: 2009 rok

Nigdy nie spodziewałam się, że Dumas ojciec może napisać taką sympatyczną książeczkę o zjawiskach nadprzyrodzonych. Może nie jest to jakaś wybitna literatura, ale czyta się dobrze.

Kasia | 2016-12-01
madziallena | 2016-11-05