Opowieści o duchach. Jeden dzień w Fontenay aux Roses

Tłumaczenie: Stanisław Kuliński
Wydawnictwo: Biblioteka Analiz
Mille et un fantômes
klasyka

Jest to nietypowa książka w dorobku autora "Trzech muszkieterów" i "Hrabiego Monte Christo". Aleksander Dumas (ojciec) ujawnia się w niej jako mistrz powieści grozy. W zbiorze kilkunastu opowieści, relacjonowanych przez poszczególne osoby z pewnego spotkania towarzyskiego, wytwarza atmosferę napięcia i niesamowitości, wpisaną w plastyczne tło barwnej epoki, w jakiej przyszło mu żyć. Bohaterowie książki, ludzie z wyższych sfer (jest wśród nich Polka), opowiadają o pełnych grozy, niewytłumaczalnych wydarzeniach, których doświadczyli na sobie bezpośrednio lub byli ich świadkami.

W niektórych swoich powieściach Dumas odwoływał się okazjonalnie do zjawisk nadnaturalnych, potrafiąc wywołać dreszcz lęku w czytelniku. Tak było - przykładowo - we fragmentach "Józefa Balsamo" czy "Naszyjnika królowej". Ale dzięki niniejszemu zbiorowi on, klasyk powieści przygodowo-kostiumowej wpisał się do literatury światowej także jako twórca pełnych grozy opowieści, idących w parze z osiągnięciami takich europejskich mistrzów, jak Niemiec E.T.A. Hoffmann, Anglik Edward Bulwer Lytton, Rosjanin Mikołaj Gogol czy jego rodak, Francuz Prosper Merimée.

źródło opisu: Jirafa Roja, 2007

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Dominik | 2017-07-01

Styl Dumasa przypomina nieco biwakowe "opowieści przy ognisku", gdzie każda z siedzących wokół niego osób snuje swoje niesamowite historie dotyczące duchów, upiorów tudzież innych potworności mających wywołać u słuchaczy zimny dreszcz na plecach. Dziś może to już trącić przysłowiową myszką, ale pamiętajmy o tym, że w czasach demokracji wspieranej gilotyną panowała inna "moda" na nadnaturalne strachy a tych jest tu sporo... Opowiastki pomimo swojego niesamowitego charakteru są świetnym tłem dla ukazania burzliwej epoki i ówczesnego społeczeństwa. Zarówno pobożnego jak i żądnego ofiar i krwi. Samą książkę, jak na taką tematykę, czyta się lekko i przyjemnie. Każdy fan grozy powinien się z nią zapoznać.

eR_ | 2014-07-15

Urocze opowiastki grozy o duchach opowiedziane z perspektywy nieszczęśników,którzy mieli wątpliwą przyjemność zetknąć się z nimi właśnie.

Kasia | 2010-05-14
Przeczytana: 2009 rok

Nigdy nie spodziewałam się, że Dumas ojciec może napisać taką sympatyczną książeczkę o zjawiskach nadprzyrodzonych. Może nie jest to jakaś wybitna literatura, ale czyta się dobrze.

Galfryd | 2017-03-17
Przeczytana: 17 marca 2017

Dumas jest nieśmiertelny z uwagi na swe najsłynniejsze dzieła, z Muszkieterami, Hrabią Monte Christo i Królową Margot na czele, ale "Kapitan Paul", jedna z pierwszych (jeżeli w ogóle nie pierwsza) powieść w dorobku Dumasa ramota pierwszej wody.

Zasadniczo zalety książki są dwie - jest ona malutka, a akcja, napędzana żywymi i krótkimi dialogami, gna szybko do przodu - tak, że nawet licha i archaiczna akcja nie powoduje nadmiernej irytacji.

Akcja powieści osadzona jest w drugiej połowie XVIII wieku, w przedrewolucyjnej Francji. Hrabina d'Aubray chce podnieść znaczenie rodziny, wydając córkę za ustosunkowanego na dworze królewskim barona. Tak naprawdę, planując ślub córki i awans syna chce uniknąć przed swymi dziećmi skandalu, jakim ma być powrót syna, którego poczęła w efekcie romansu pozamałżeńskiego a, którego jako dziecko wysłano w świat przed 20 laty.

Hrabina głucha jest na protesty córki, kochającej innego (mającej nawet nieślubne dziecko), trzeba jednak trafu, że kochanek...

Twiggy | 2018-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2018