Córka carycy

2023-07-12
2021-07-15
Daria Kuczyńska-Szymala

Rosyjska gra o tron

Ta książka to kontynuacja powieści historycznej pt.: "Caryca". Elżbieta jest córką cara Piotra Wielkiego i carycy Katarzyny I. Od dziecka jest wychowywana na żonę króla Francji, żeby umocnić wpływy Rosji na Wersalu. Ale zanim dorośnie na tyle, by wypełnił się jej los, daje upust swej dzikiej naturze; bawi się, biega po lasach i poluje. Podczas jednej z takich wypraw Leszy - leśny stwór - przepowiada jej życie naznaczone bólem i trudami, a wszystko w imię Wszechpotężnej Rusi. Mariaż z Ludwikiem XV rozmywa się pośród politycznych układów, a Elżbieta pozbawiona najbliższej rodziny i popleczników na dobre utknęła w kłębowisku spisków i intryg na rosyjskim dworze. Nie wiadomo komu może zaufać, a najgorsi wrogowie mogą w ciągu chwili obrócić się w najlepszych przyjaciół i odwrotnie. Elżbieta z rodu Romanowów musi wykazać się odwagą, mądrością i szlachetnością, by zasiąść na należnym jej tronie.
I o tym przede wszystkim jest ta książka. O niezwykłej kobiecie, jej sile i umiejętności przekuwania porażek w sukces. Los okrutnie ją doświadczył, ale ona stawała się dzięki temu coraz mocniejsza niczym hartowana w ogniu stal. Uwielbiam takie historie, a o Romanowach szczególnie. Bajeczne bogactwa, w jednej chwili rodzące się i upadające fortuny, spiski, tajemnice alkowy i skrytobójstwa. Do tego Autorka wplotła barwne opisy obyczajów, społeczeństwa, potraw, strojów, przyrody - w sam raz by zachwycić, a nie znużyć. Alpsten ma fantastyczny styl pisania, bardzo plastyczny. Umie przykuć uwagę i utrzymać ją na najwyższym poziomie. Gdzieś przeczytałam, że będzie jeszcze dwie kolejne części tej historii i już nie mogę się doczekać. A tę polecam bardzo 🔥😊 Ocena: 10/10

"Córka carycy" to poniekąd kontynuacja powieści "Caryca", gdzie główną bohaterką była Marta Helena Skowrońska, późniejsza caryca Katarzyna I. Bohaterką drugiej części jest jej córka, Elżbieta Piotrowna, carewna. Bardzo lubię styl pisania Ellen Alpsten, świetnie udaje jej się oddać klimat carskiego dworu, jego nieprzewidywalność, brutalność. Podoba mi się, że autorka sięgnęła do słowiańskich podań i wierzeń ludowych. "Córka carycy" jest bowiem dość mocno osadzona w folklorze. Jedną z moich ulubionych scen w powieści jest moment, gdy Elżbiecie i jej siostrze przyszłość przepowiada leszy, duch-opiekun lasu.
To udana książka, równie wciągająca co poprzedniczka, a ponoć szykują się jeszcze dwie części w tej serii...

23/2024 (E)

23/2024 (E)

Tytułowa bohaterka to Elżbieta Piotrowna córka cara Piotra Wielkiego i carycy Katarzyny. Młoda Elżbieta dorasta w luksusie, przepychu, była córką jednego z najpotężniejszych władców osiemnastowiecznej Europy. Jej przyszłość była zaplanowana, miała poślubić króla Francji Ludwika XV. Do małżeństwa jednak nie doszło, a śmierć cara Piotra, a kilka lat później carycy Katarzyny I zmieniło życie młodej carówny i wprowadziło ją do świata intryg, zdrad, walk o władzę i wpływy. Młoda Elżbieta zostaje sama, otoczona ludźmi fałszywymi, nikczemnymi i czyhającymi na jej życie. Czy będzie potrafiła ocenić kto jest sprzymierzeńcem, a kto wrogiem? Czy będzie potrafiła znaleźć swoje miejsce na dworze i usankcjonuje swoją pozycję na tronie?
Świetnie napisana powieść historyczna, porywająca, intrygująca, którą czyta się jak najlepszą beletrystykę...

(cd recenzji na fb)

„Córka carycy” - Ellen Alpsten to kontynuacja CARYCY.

Świetnie napisana prostym, ale pięknym językiem powieść. To historia córki Piotra I i jego ukochanej Marty Heleny Skowrońskiej - jako Katarzyna I (druga żona Piotra I Cesarzowa Rosji w latach 1724 - 1727 ) i jej długa wyboista droga do tronu cesarskiego. Niesamowicie fascynująca historia panującej ponad 300 lat dynastii Romanowów, największej w czasach nowożytnych.

Liczę po cichu na to, że Ellen Alpsten napisze koleją z tej serii powieść np. o ostatnim Carze Rosji Mikołaju II i jego rodzinie w bestialski sposób zamordowanych w Jekaterynburgu w roku 1918 roku.

„Córka carycy” - Ellen Alpsten to kontynuacja CARYCY.

„Temu, kto widzi tylko to, co mu pokazują, i słyszy tylko to, co mu mówią, umyka prawda”

„Cóż za błogosławieństwo dzielić życie z kimś innym: to sprawia, że każdy ciężar staje się lżejszy, a każda radość podwójna”

„Każde błogosławieństwo może stać się przekleństwem, a zbyt wielu ludzi pragnęło tego, co miałam ja: byłam córką cara”

Córka carycy. Ellen Alpsten

Jeśli mielibyście ochotę przeczytać „grę o tron bez smoków”, mistrzowsko napisaną powieść z sugestywnymi szczegółami i wiarygodnymi wzbudzającymi empatię postaciami, wnikliwą i fascynującą powieść o dynastii Romanowów, zapierającą dech w piersiach historię dramatyczną, pełną miłości, namiętności, niebezpieczeństwa - sięgnijcie po „Córkę carycy”.

Autorka ma niezwykły talent do konstruowania wielowarstwowych rodzinnych historii dziejących się na rosyjskim dworze - co pokazała już w książce „Caryca”. Obie te powieści polecam, a „Córkę carycy” można też czytać bez znajomości wcześniejszej powieści. Dramatyczna, pasjonująca historia, wciągająca od pierwszego zdania.

Córka carycy. Ellen Alpsten

Jeśli...

Bardzo ciekawa , wspaniałe napisana kolejna cześć .

Bardzo ciekawa , wspaniałe napisana kolejna cześć .

#Rosja #ElżbietaPiotrowna #audiobook #PowieśćHistoryczna #3/10 - słaba

Caryca mi się podobała. Może mnie nie zachwyciła, ale była całkiem całkiem. Córka carycy to jednak inna bajka. Wymiękłam po 30% odsłuchu. Miałam dość nieustających opisów wystroju wnętrz, przyrody i innych niewiele wnoszących detali, z których z trudem starałam się wyłuskać jakąś akcję.

Raczej nie dokończę i raczej nie polecam.

#Rosja #ElżbietaPiotrowna #audiobook #PowieśćHistoryczna #3/10 - słaba

Raczej nie...

Elżbieta była córką cara Piotra Wielkiego i carycy Katarzyny I, a jej los od dawna był zaplanowany. Miała wybranego męża, nie z miłości, a takiego, który miał umocnić wpływy rosyjskiego imperium w Wersalu. Decyzja zapadła, a ona zamierzała wypełnić swoje obowiązki i zostać żoną króla Francji Ludwika XV. Jednak do ślubu nie dochodzi. Umiera jej ojciec, a władzę przejmuje matka. To jeszcze ten czas dość dla niej łaskawy, jednak kiedy i ona umiera, wszystko się zmienia. Wielu marzy o przejęciu władzy w Rosji. Nie wiadomo kto tak naprawdę jest przyjacielem, a kto wrogiem, kto chce pomóc, a kto czyha na życie nie tylko Elżbiety, ale również jej sióstr. Kobieta będzie musiała wykazać się nie tylko sprytem i przebiegłością, aby to przetrwać. Czy jej się uda? Kto jej pomoże? Jak wyglądało życie córki Carycy?

Nie sięgam zbyt często po książki, w których poznajemy życie kogoś znanego. Jednak przeczytałam książkę pt.: „Caryca” napisaną przez tę samą autorkę oraz wydana przez wydawnictwo Marginesy i mi się bardzo podobała. Na dodatek opis na tyle mnie zaciekawił, że pragnęłam poznać historię córki carycy i bardzo się cieszę. Na pewno nie jest to książka dla każdego, wywołuje wiele emocji, niejednokrotnie miałam łzy w oczach. Mnie się podobała, a historię w niej przeczytaną przeżywałam jeszcze długo po przeczytaniu ostatniej strony. Pełna intryg, kłamstw, niebezpieczeństwa, układów i układzików, a jednocześnie pokazująca miłość i jej różne oblicza.

Główną bohaterką jest Elżbieta. Poznajemy ją w różnych momentach jej życia, obserwujemy zmiany, jakie w niej zachodzą. Jest to postać historyczna, o której przyznam szczerze, mało wiedziałam.

Mnie książka zapewniła czas pełen emocji. Polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/08/corkacarycywydawnictwomarginesy.html

“Każde błogosławieństwo może stać się przekleństwem...

Rewelacyjna powieść historyczna, morze skrajnych emocji. Przenosimy się do XVIII wiecznej, pełnej kontrastów Rosji. Z niepokojem i ciekawością śledzimy dramatyczne losy Elżbiety Piotrownej, naznaczone niebezpieczeństwem, namiętnościami, miłością i stratą. Życie Elżbiety, córki cara Piotra Wielkiego i carycy Katarzyny od samego początku zostało szczegółowo zaplanowane, ma poślubić francuskiego króla, by umocnić wpływy Rosji. I gdy wydaje się, że jej losy są przesądzone, nagle umiera ojciec, a matka zasiada na tronie.

Wielowątkowa, dopracowana w każdym szczególe fabuła całkowicie przykuwa uwagę. Autorka włożyła w swą opowieść ogrom pracy. Przystępny, barwny, naturalny język powodował ogromną przyjemność z czytania. Nietuzinkowo, zajmująco ukazani bohaterowie. Narracja poprowadzona z perspektywy Elżbiety, powoduje, że od samego początku czujemy do niej sympatię. To nietuzinkowa, pełna kontrastów, inteligentna, silna kobieta swoich czasów.

Intrygi, kłamstwa, chore ambicje, szpiedzy, zdrajcy. Nie wiadomo kto jest wrogiem, a kto przyjacielem. Elżbieta, by przetrwać, w tym kłębowisku żmij musi wykazać się nie lada sprytem i przebiegłością. Prawdziwa miłość otworzy jej oczy… Okrucieństwo, bezduszność, rozpusta i… szaleństwo ówczesnego świata. Ludzkie dramaty, namiętności, miłości, zdrady, żądza władzy, pasje. Intrygujące studium rosyjskiej władzy, polityki, ideałów społecznych, obyczajów.

Fascynująca, intrygująca, rzetelna, klimatyczna, mądra, nietuzinkowa historia. Zajmująca obyczajowość idealnie współgra z prawdą historyczną. Dynastia Romanowów w całej odsłonie, niezmiennie pozostaję pod jej wrażeniem. Z całego serca polecam!

“Każde błogosławieństwo może stać się przekleństwem...

• Przeczytane 2023
  • Historyczne