Caryca

2022-08-10
2011-09-01
Daria Kuczyńska-Szymala
literatura historyczna inflanty Rosja caryca

Bardzo ciekawa książka o losach carycy Katarzyny I, nie mylić z Wielką. Historia wciągająca i porywająca, a lektorka przeczytała to w bardzo dobry sposób. Nie mogłam się oderwać czasami. Co prawda nie powiedziałabym, że jest bardziej brutalna niż Gra o tron, ale miała swoje momenty czasami.

Urzekła mnie ta powieść. Pełno w niej miłości, nienawiści, zdrad, rozpaczy, namiętności wszystkich tych uczuć przeplatających się.. Pokochałam Carycę...

Zdążyłam przed północą. Ostatnia książka przeczytana w 2023 roku.
Trochę mniej przyjemna opowieść o Kopciuszku. W gruncie rzeczy - dobrze się czytało. Bardzo lubię powieści historyczne, czuć, że autorka włożyła w swoje dzieło sporo wysiłku. Czegoś też się dowiedziałam, a to zawsze w cenie 😊

Zdążyłam przed północą. Ostatnia książka przeczytana w 2023 roku.

Książkę pochłonąłem jakość wiosną i zdziwiłem się, że wciąż pojawia się w kategorii "teraz czytam". Dobrze jest więc czasem ocenić książkę po jakimś czasie - choć refleksje i emocje zaraz po są bardziej świeże. Po takim czasie nadal pamiętam wątki z tek książki, dzieciństwo, młodość i zbiegi okoliczności, które Katarzyna potrafiła wykorzystać. Jest to opowieść o twardych czasach, władzy absolutnej, okrucieństwie, intrygach, miłościach, zależnościach na dworze. Warto zapoznać się by poszerzyć swoją perspektywę - także geopolityczną.

Książkę czytało mi się dlugo lecz cóż to była za uczta! Dlatego delektowałam się nią jak mogłam najdłużej.
Historia Marty, dziewczyny urodzonej z nieprawego łoża, wychowana przez żonę swego ojca i pogardzana przez nią. Żyjąca w nędzy i biedzie, sprzedana przez macoche na sluzaca, następnie bezdomna, bliska śmierci niejednokrotnie, ratowana przez przyjaciół i wrogów, po to aby stać się kochanka, a nastepnie małżonka tego największego we Wszechrusi i dzieki temu Carycą, Katarzyna I.

"KOCHANKA, MATKA, MORDERCZYNI. PIERWSZA KOBIETA, KTORA SAMODZIELNIE WŁADAŁA ROSJĄ"

Czytałam opinie,że książka jest trochę harlequinowska bo za dużo romansu a za mało opisów życia. Nie zgadzam się z tymi opiniami, owszem wątek miłosny jest no wiadomo ale jest też dużo opisów jak wyglądała Rosja, jakie ludzie mieli zwyczaje, jak walczyli i jak się bawili, powiem wam w sekrecie,że jak dla mnie to okropnie 🙈
Czytając fragmenty podbijania miast przyszło mi do głowy tylko,że tyle setek lat upłynęło od tego czasu ale ludzie nie koniecznie się zmienili...  😔
Ksiazka napisana bardzo fajnie i naprawdę przyjemnie się ją czyta. Nie zgadzam się jednak z tym co jest napisane na okładce, czyli "Sprawia,że "Gra o Tron" wydaje sie bajka dla dzieci", nikt nie zabił chyba tylu postaci co Martin 😅 oczywiście różnica między jedna książka a druga jest ogromna,bo w GoT postacie są fikcyjne, a tu są prawdziwe, nie mniej uważam,że GoT wygrywa jednak 😅

Super się czytało. Uwielbiam książki historyczne, wiele można się z nich dowiedzieć bez zbytniego wysiłku historycznego i co ważniejsze, ja o wiele łatwiej zapamiętuje ważne fakty.
Jedynie przeszkadzal mi nieco harlequinowy styl. Zbytnio był przerysowany wątek miłosny.

Ogromne rozczarowanie. A jednak okazało się że "harlequinowata" okładka była ostrzeżeniem, a nie błędem wydawcy. W książce drażnią opisy sytuacji intymnych i biesiadnych, a wyraźnie brakuje informacji o tym, jak żyło się w XVIII wiecznej Rosji i jaka była sytuacja polityczna. Marketing tej pozycji zasługuje na uznanie - książka pojawiała mi się na wszystkich paskach reklamowych. No i "złapali" mnie.

Początek wciągający, książka zapowiadała się ciekawie. Ale w połowie zaczęła mnie nużyć. Nie dokończyłam.

Po czasie dochodzę do wniosku, że to była ładnie napisana ale niezwykle rozwlekła książka. Wydaje mi się, że opinie porównujące ją do Gry o tron są bardzo przesadzone i osoby nastawione na nieustanne intrygi będą nieco zawiedzione. W każdym razie to taki przyjemny mariaż literatury semi-historycznej z wątkiem romansu, kryminału i opisów potraw niemal tak rozwlekłych jak opisy przyrody Orzeszkowej w Nad Niemnem.

W trakcie czytania mi się podobała, po fakcie mam takie troszkę poczucie straconego czasu

W książce „Caryca” Ellen Apsten poznajemy losy Marty Heleny Skowrońskiej, której historia jest arcyciekawa i wydaje się nieprawdopodobna. Była kobietą, której udało się pokonać wszelkie przeciwności losu i z sieroty stała się najpotężniejszą kobietą w Rosji. To car nazwał ją Katarzyną Aleksiejewną, a w 1712 r koronował Katarzynę na carycę Rosji.
Droga do zaszczytów była trudna i okrutna, musiała być sprytna i odważna, inaczej zginęłaby w gąszczu intryg i zazdrośników. Codziennie stawiała czoła szalonemu władcy, który ją uwielbiał i kochał, lecz w obliczu zdrady gotowy był ją skazać na śmierć, zesłanie do klasztoru lub banicję.
Książka wciąga od pierwszych stron, trzyma w napięciu a wydarzenia płyną jak wartka rzeka, nie ma tu czasu na nudę. Jest wycinkiem z historii Rosji, który przybliża nam realia życia w tym ogromnym, zniewolonym kraju, poddanym woli carów i ich kaprysów. Ukazuje na jakich podwalinach budowana była władza i potęga carów.
Rodzi się pytanie; Czy współczesna Rosja jest inna, czy mechanizmy utrzymania się przy władzy pozostały te same?
By zrozumieć współczesną Rosję musimy sięgnąć do jej historii. Polecam

Droga do zaszczytów była...

• Powieść historyczna