Hańba

Książnica
2023-07-12
2023-07-12
9788327162038
wołyń wydawnictwo książnica przedwojenna polska dwudziestolecie międzywojenne ukraińcy

Jak podłym i wynaturzonym trzeba być człowiekiem aby sąsiadoei toporem odciąć glowę lub rozpruć brzuch a później nawet zbezcześcić zwłoki myślę, że w j.polskim nawet nie ma na te zwierzęce ,wynaturzone postępki określenia, nawet naziści nie byli tak wynaturzenie ,czy Ukraińcom powinno być tak po ludzku wstyd , że po tylu latach przychodzą do nas i proszą o pomoc,zdziwieni , że bbyli parobkami u Lachów, przecież oni nawet nie potrafili w większości czytać a chcieli władać Polakami, dlaczego nie robili tego Rosjanom,bo Stalin by na to nie pozwolił,polski rząd przed wojną to taki pisowski rząd,z wszystkimi skłócony

Powieść pełna emocji i smutku ,nie jest fikcją literacką ,to się działo naprawdę. poruszająca historia rodziny polsko-ukraińskiej na Wołyniu .Druga wojna światowa oraz powstanie Ukraińskiej Powstańczej Armii ,która wprowadzała czystki etniczne ,podzieliła krewnych i przyjaciół.

Bardzo dobra książka o relacjach rodzinnych, miłości, przyjaźni, chorej ideologii i niemożliwości wyboru. Pochłonelam ja jednym tchem. BARDZO POLECAM.

Pani Paszyńska powinna dawać Pani Jax korepetycje - może wtedy ta druga nie wypuszczałaby takich gniotów. Pani Paszyńska rzetelnie podeszła do tematu - zarysowała tło psychologiczne bohaterów, solidnie przygotowała się merytorycznie co zaowocowało dobrą kreacją świata przedstawionego. Co najważniejsze - postawiła na realizm opowieści, a nie durne happy endy czy też zabiegi zmierzające do wyratowania bohaterów z każdej sytuacji. Dowiedziałam się też paru nowych rzeczy (m.in, o mojej rodzinnej wsi położonej na Śląsku, mimo iż akcja rozgrywa się na Wołyniu). W powieści brakuje mi jednak mocniejszego zarysowania stosunków polsko-ukraińskich przed wojną. Naród polski, jako ofiara tych strasznych wydarzeń, często wybiela sam siebie. O ile Pani Jax w swej sadze wołyńskiej jest strasznie gruboskórna ("Ukraińcy nie powinni narzekać na dyskryminację przez Polaków. Jak się im nie podoba, to niech spieprzają do ruskich, tamci ich zagłodzą" - to mniej więcej jej konkluzja),tak pani Paszyńska próbuje być bardziej obiektywna, ciągle jeszcze jednak za mało. Ale i tak wielki plus, że próbowała. Jako przedstawicielka dyskryminowanej mniejszości narodowej, mogę chociaż trochę wczuć się w rolę tych "gorszych" Wołyniaków, ale w książce ich głos w pełni nie wybrzmiewa.

„Hańba” została napisana przez Marię Paszyńską ku pamięci ofiar jednego z najokrutniejszych i najbardziej dramatycznych wydarzeń historii Polski – rzezi wołyńskiej. Autorka, swoją powieścią uczciła 80 rocznicę ludobójstwa, jakiego dokonali nacjonaliści ukraińscy przy aktywnym współudziale miejscowej ludności tej samej narodowości. Ofiarami dokonanej przez nich zbrodni była mniejszość polska, zamieszkująca ówczesne województwo wołyńskie.

Województwo wołyńskie, niewielka miejscowość Ostrężynki. Mychajło Karpenkow jest właścicielem dużego gospodarstwa, przez kilka lat zajmował stanowisko administracyjne w polskim urzędzie mającym siedzibę w niedalekim miasteczku. Obecnie (rok 1938) wraz z żoną Teodorą (z pochodzenia Polką) oraz dziećmi – Janką i Semenem mieszkają w swoich ukochanych Ostrężynkach. Małżonkowie z niepokojem patrzą w przyszłość, martwią ich bowiem doniesienia o zbliżającej się wojnie. Mają nadzieję, że konflikt zbrojny ich tu jednak nie dosięgnie, a trudny okres wojny przeżyją w lokalnej społeczności zgodnie i wzajemnie się wspierając.

Pierwsza część książki jest spokojna i malownicza. Maria Paszyńska ukazuje tu niezwykłe piękno Kresów oraz poprawne stosunki z sąsiadującymi ze sobą Polakami, Ukraińcami i Żydami. Autorka słowami szkicuje gorące dni lata, kiedy to mieszkańcy Ostrężynek w pocie czoła zbierają obfite plony z żyznej, tutejszej ziemi. Opisy krajobrazów – pól i lasów dopełniały sielskości opisanej krainy. Poznajemy tu także głównych bohaterów powieści -Teodorę i Mychajła, którym mimo różnic narodowościowych i wyznaniowych udało się stworzyć kochającą się i szanującą rodzinę. Zarówno oni, jak i ich dzieci – Janka i Semen, żyły w zgodzie, a często i w przyjaźni z mieszkańcami okolic, niezależnie od ich nacji i wyznawanej wiary. Bliskim przyjacielem młodszego pokolenia rodziny był Dima, młody chłopak z ubogiej, ukraińskiej rodziny. Mieszanych małżeństw, takich jak Karpenkowie było w okolicy więcej. W młodym pokoleniu również można było wypatrzyć pary kochające mimo różnic narodowościowych. Nie zważali oni na pochodzenie ich ojców, miłość wygrywała najczęściej z zakazami rodziców.
Druga część książki jest znacznie bardziej dynamiczna, a przede wszystkim drastyczna i tragiczna. Z chwilą wybuchu II wojny światowej stosunki Polsko – Ukraińskie zaczęły się psuć. W serca i głowy młodych Ukraińców (do których zalicza siebie Semen) wtłaczana jest szaleńcza ideologia nacjonalizmu. Banderowcy nawołują do oczyszczenia Kresów z Polaków, chcą „oddzielenia ziarna od plew”, głoszą zachęcające do rozlewu krwi hasła. Ich mowa nienawiści przeraża i wprowadza stan paniki wśród mieszkańców Kresów narodowości polskiej.
11 lipca 1943 roku doszło do tzw. „krwawej niedzieli”, podczas której dokonano przez OUN-UPA na dużą skalę eksterminacji ludności polskiej zamieszkującej Wołyń. Była to zbrodnia niezwykle okrutna i bestialska. Autorka ukazała niewiarygodne okrucieństwo opisując je na przykładzie pierwszoplanowych bohaterów - rodzinie Karpenków oraz mieszkańców najbliższych okolic.
W książce sceny okrucieństw nie są dominujące, ale zabraknąć tu ich nie mogło. Taka bowiem jest prawda historyczna przekazana przez osoby, którym udało się przeżyć opisane wydarzenia.

Marii Paszyńskiej udało się doskonale nakreślić dylematy moralne niektórych obywateli narodowości ukraińskiej, którzy nie popierali działań zgodnych z ideologią Bandery. Mieli oni bowiem wybór: pomóc polskim sąsiadom, albo narazić na śmierć siebie i swoją rodzinę.

„Hańba” jest powieścią, która dla nie zaznajomionych z tematyką rzezi wołyńskiej, w bardzo przystępny sposób objaśnia jej problematykę, przyczyny tragicznych wydarzeń i późniejsze jej skutki. Jasno przedstawiona jest również ideologia głoszoną przez Stepana Banderę.

Książka Marii Paszyńskiej jest bezsprzecznie potrzebna, chociażby ze względu na należącą się naszym zamordowanym na Wołyniu rodakom, pamięć. Zdaję sobie sprawę, że podjęcie tego tematu jest niezwykle trudne, szczególnie teraz, kiedy w naszym kraju gościmy miliony mieszkańców Ukrainy, którzy schronili się u nas przed toczącą się w ich kraju wojną. Ale, jak sama Autorka wypowiada się w posłowiu swojej książki: „Najistotniejsze jest jednak uznanie tego, co wydarzyło się na Wołyniu i Galicji Wschodniej, za zbrodnię przeciwko ludzkości i głośne o tym mówienie, lecz także nieobciążanie kolejnych pokoleń winami naszych przodków. Pamiętajmy...”

„Hańba” wywarła na mnie ogromne wrażenie, na długo nie pozwoli o sobie zapomnieć. Myślę, że jest to jedna z lepszych powieści Marii Paszyńskiej. Autorce udało się tu doskonale ukazać wpływ pozbawionych norm etycznych, skrajnych ideologii nacjonalistycznych na przebieg historii i losy tysięcy ludzi.
Przeczytajcie koniecznie.

Miejscami przesłodzona i z błędami- Urynów zamiast Uhrynów (komuś chyba bardzo chciało się siusiu),minister Piernacki a nie Pieracki (w piernatach to się śpi) plus Marsz Nowej Armii z 2017 roku śpiewany w latach 40. XX wieku... Pisząc powieść osadzoną w historii wypadałoby pewne rzeczy wiedzieć i umieć poprawnie zapisać. Chociażby na kanwie jakiej pieśni powstał Marsz Nowej Armii i to jej nazwę umieścić w książce, a był to Marsz/Hymn Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Autorka przecież zbierała informacje, czytała opracowania, więc tym bardziej nie rozumiem, jak przy takiej ilości wiedzy nawaliła tyle byków. Gdzie byli redaktor i korektor?

Ludobójstwo z 11 lipca 1943 roku, tym razem umiejscowione w maleńkiej fikcyjnej wołyńskiej Ostrężynce.

Harmonia panuje także w polsko- ukraińskiej rodzinie Karpenków. Polka-Teodora i Ukrainiec- Mychajło wychowują dwoje dzieci Jankę i Semena. Mieszkają w Łucku, gdzie Mychajło pracuje dla polskiego rządu, lato zaś spędzają w rodzinnym majątku w Ostrężynce niedaleko Włodzimierza Wołyńskiego. Wybuch wojny sprawia że rodzina Karpenków zmuszona jest zamieszkać na stałe w Ostrężynce, gdzie ich dzieci wkraczają w dorosłość. Wojenna zawierucha jest impulsem do kiełkowania chorych ukraińskich ideologi narodowościowych, w które ukraiński kolega Dmytro wciąga Semena. Młody mężczyzna mający kompleks przynależności narodowej jest na nie szczególnie podatny, zaś Dima nie do końca. Między przyjaciółmi rodzą się zgrzyty, które dodatkowo pogłębia pojawiające się uczucie między Dimą i Janką. Trucizna chorych przekonań wpojonych Semenowi trafia na podatny grunt i rozpala u niego szaleństwo, któremu kres kładzie ojciec, wybierając mniejsze zło. Tragedia rodzinna sprawia, że miłość Dimy i Janki przechodzi próbę.
Banderowcy zaś wyruszają na łów...

Jaką decyzję podejmie Mychajło?
Jakie będą konsekwencje "krwawej niedzieli"?
--------------
Warto się tego dowiedzieć czytając powieść zainspirowaną koszmarem, który rozegrał się w tysiącach polskich i polsko- ukraińskich domów na Wołyniu i w Galicji Wschodniej 11 lipca 1943 roku.
--------------
To kolejna z przeczytanych przeze mnie książek o tragedii na ziemi Wołyniaków, równie wciągająca, przejmująca, tragiczna i skłaniająca do refleksji jak poprzednie. Profesjonalizm autorki, który widzimy tu od pierwszej do ostatniej strony sprawia, że nie jest to pozycja do przeczytania i zapomnienia. Lektura wywołuje skrajne emocje, które analizujemy jeszcze długo, zastanawiając się nad złożonością ludzkich losów, zachowań i samego człowieczeństwa.
Nie zapominajmy i polecajmy lekturę książek o takiej tematyce innym.
"Hańbę" polecam.

★Poznajemy przedwojenny Wołyń, gdzie jeszcze w 1938 roku ludzie różnych religii i narodowości żyją obok siebie ponad podziałami. Wtedy jeszcze wszystko wydawało się idealnie ułożone, polskie Ogródniki, ukraińskie Strudy i maleńka wioska Miedza (Ostrężynki) pomiędzy nimi....

Bardzo drobiazgowy opis naszej wołyńskiej traumy .Czy można wyobrazić sobie ,że sąsiedzi , którzy mieszkali po drugiej stronie drogi , nagle w nocy przyjdą z siekierami i widłami , tnąc i rabując wszystko co nasze polskie , gwałcąc i paląc , zostawiają tylko zgliszcza domów i własnych relacji .Oto obraz z krasów , obraz , który trudno wymazać z pamięci .Ale przedstawiony z detalami i personaliami .Wstrząsa , ale to już kolejna książka na ten temat .Dobry materiał na dyskusję .---(---ocena 8 /10---)

Bardzo podobała mi się ta książka. Doskonale oddane tło historyczne, piękne opisy krajobrazów.

• Przeczytane 2023
  • Ebooki