Chaos i spółka na tropie

Okładka książki Chaos i spółka na tropie Marek Stelar
Okładka książki Chaos i spółka na tropie
Marek Stelar Wydawnictwo: Frajda literatura dziecięca
literatura dziecięca
Frajda
2023-06-15
2023-06-15

Zagadki babci Sylwia Chutnik, Rok...
Okładka książki Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Szalik. O Wisł... Joanna Rusinek, Mic...
Okładka książki Precelek i letnia burza Malwina Hajduk, Agata Romaniuk
Precelek i let... Malwina Hajduk, Aga...

Coraz częściej zdarza się, że poczytni autorzy kryminałów dla dojrzałych odbiorców biorą się za pisanie książek dla dzieci. I najczęściej są to również powieści kryminalne albo z wątkiem kryminalnym. Nie inaczej jest w przypadku Marka Stelara. "Chaos i spółka na tropie" to książka przeznaczona dla młodszego czytelnika. To lekki kryminał, bardziej z sensacyjną nutką.

Chaos był policyjnym psem tropiącym, ale swoje już odpracował. Właśnie przechodzi na zasłużoną emeryturę, którą spędzi w domu swojego opiekuna. Musi tylko przyzwyczaić się, że będzie się nim zajmował młody człowiek, Wojtek. A chłopak ma dwanaście lat i marzy o założeniu konta na Tik-Toku oraz możliwości jazdy autem bez podstawki. Bardzo też tęskni za mamą, która jest na stypendium w Japonii. Gdy dodatkowy domownik odsłania przed chłopcem swój sekret, wkrótce Wojtek i Chaos zaczynają się świetnie dogadywać.

Wydawało się, ze wakacje w Świerardowie-Zdroju upłyną spokojnie, nawet wręcz leniwie. Tata dużo czasu spędza na wycieczkach rowerowych, a chłopak z psem na poznawaniu okolicy. Karola, córka znajomego taty, która dołącza do eskapad Wojtka, początkowo traktowana jest przez niego jak piąte koło u wozu. Gdy jednak w mieście dochodzi do włamania do znanego kolekcjonera monet, którego poturbowano i okradziono, dzieci zaczynają interesować się sprawą. Karola okazuje się kopalnią pomysłów, jest odważna i szybko podbija serduszko Chaosa. Wojtek wkrótce przekonuje się do dziewczynki i wspólnie postanawiają rozwiązać dziwną sprawę skradzionych monet. Czy tym młodym detektywom to się uda?

Świetna pozycja: porcja grozy odpowiednia do wieku czytelników i bohaterowie, których da się polubić. Sama sprawa również nie jest banalna. A w dodatku autor w fabułę wplótł informacje i o mieście, i trochę historii oraz informacji numizmatycznych. "Chaos i spółka na tropie" to bardzo udana pozycja.

Chaos...

Sprawdzony scenariusz, dwójka nastolatków, genialny pies, wakacje i śledztwo, co najważniejsze świetne wykonanie.

Autor Marek Stelar napisał wciągającą historię dla dzieci w wieku szkolnym. To opowieść o Wojtku, który jest synem policjanta. Pewnego dnia podopieczny taty, owczarek belgijski o imieniu Chaos, przechodzi na emeryturę i zaczyna mieszkać w domu Wojtka. Z czasem okazuje się, że pies jest urodzonym detektywem i zna ludzką mowę. Gdy Wojtek z rodziną wyjeżdżają na wakacje do Świeradowa Zdroju, stają się świadkami pewnej afery. Otóż ktoś dokonał napadu na kolekcjonera średniowiecznych monet. Co ciekawe, rabusie zabierają tylko część cennych zbiorów i jedną złotą monetę. Wojtek z Chaosem i Karolą, która do nich dołącza, chcą rozwiązać tę tajemniczą sprawę. Dzieci zaczynają tropić szajkę złoczyńców w tajemnicy przed dorosłymi... 🤔 Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/10/chaos-i-spoka-na-tropie.html

Chaos to pies, który zna ludzką mowę i się w niej porozumiewa z innymi. Jak byście zareagowali jakby do Was się pies odezwał 'po ludzku'? Dziwnie, co nie? No, ale wracając do sedna. Chaos wraz z Wojtkiem i jego tatą wyjeżdżają na wakacje. Na miejscu natrafiają na zagadkę kryminalną. No i oczywiście, jak przystało na psa, który ma doświadczenie w tym temacie, a Wojtek i Karola pomagają w rozwiązaniu zagadki. Czy im się uda? Jakie dokładnie przygody ich czekają. Koniecznie zajrzyjcie do książki i się przekonajcie sami!

Polecamy!

"Chaos i spółka na tropie" to wyjątkowa książka dla dzieci, która wciąga czytelnika w pasjonującą przygodę. Pełna tajemnic, humoru i ciekawych postaci, z pewnością dostarczy niezapomnianych chwil czytelniczej rozrywki ☺️.

Historia 12-letniego Wojtka i jego nietypowego przyjaciela, emerytowanego psa policyjnego o imieniu Chaos, rozbudza ciekawość czytelnika od pierwszych stron. Razem tworzą niesamowity duet detektywów, rozwiązując tajemnicze zagadki.

Polecam ją wszystkim młodym miłośnikom przygód i kryminalnych zagadek! 😊
🌸🌸

Książka jest świetnie wydana. Twarda oprawa, którą nie tak łatwo zniszczyć. Dobry, cienki, żółty papier, z odpowiednio dużą czcionką, łaskawy dla oczu. Przyjemne, adekwatne do wydarzeń ilustracje.

Miałam ją już dłuższy czas w domku, kiedy po nią sięgnęłam, więc muszę przyznać, że nie pamiętałam o czym miała być. Ale miałam ochotę uszczuplić mój stosik premier, które minęły. Wciągnęłam ją jednego dnia, a dokładniej w kilka godzin. Nie mogę napisać, że na jedno posiedzenie, bo jednak obowiązki nie będą czekały.

Fajne, mądre dzieciaki 11-latka i 12 latek. Genialny pies policyjny na emeryturze. Wakacje i pierwsze wolne od rodziców wyprawy. Donatywa gdańska, czyli bardzo cenne maleństwo, pod nazwą której wcześniej nie słyszałam, a może nie kojarzę.

Podoba mi się styl autora, dopasowany do odbiorcy, ale nie uwłaczający jego inteligencji. Dobre tempo, równomiernie rozłożona akcja, brak dłużyzn oraz nic nie wnoszących faktów. Nie ma też dziwnych skrótów i cięć. Może akcja nie jest przesadnie skomplikowana, ale doceniam logikę i płynność wydarzeń. To chyba zasługa specjalnych konsultacji z Karolą, o których autor pisze w Podziękowaniu.

Podobała mi się ta historia i mam nadzieję, że autor napisze kolejne przygody Chaosa i spółki. Bardzo dobra przygotówka dla dzieci, ale i rodzic może dać się wciągnąć.

O tym, że Marek Stelar to więcej niż tylko sprawny autor kryminałów, jego czytelników przekonywać nie muszę. Tegoroczna Nagroda Wielkiego Kalibru na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu jedynie potwierdza ten fakt. Ale to, że ktoś potrafi napisać dobrą powieść dla dorosłych, nie oznacza, że odnajdzie się w literaturze dla dzieci - wbrew pozorom bardziej nawet wymagającej. A jednak o Chaosa i spółkę na tropie byłam spokojna - i to nie tylko dlatego, że miałam zaszczyt być świadkiem narodzin pomysłu na książkę.

Nie ma jednego sprawdzonego klucza do zdobycia uwagi młodych odbiorców, ale mam wrażenie, że Stelar zbudował jeden z nich. Jego rdzeń stanowią sympatyczni dziecięcy bohaterowie w towarzystwie wyjątkowego psa. Wojtek (nie ukrywam, że chłopiec o najładniejszym imieniu :-D) jest chłopcem z pozoru zwyczajnym, z własnymi słabostkami i problemami, ale ujmuje gotowością do działania, rozsądkiem i więzią, jaką buduje z psim towarzyszem. Karola zaś kupiła mnie swoją otwartością, energią i bystrością. W tym tandemie młodzi odbiorcy odnajdą cząstkę siebie i z radością ruszą z nimi ku przygodzie.

Nie mniej od dzieciaków uwagę przyciąga psi bohater, który jest policyjnym owczarkiem belgijskim i do tego mówi. Może się wydawać, że ta akurat cecha nie jest w opowieści kryminalnej potrzebna i obniża jej wiarygodność, ale wcale tak nie jest. Chaosa nie da się nie kochać, a jego umiejętność mówienia została przez autora bardzo zgrabnie wykorzystana do przekazania czytelnikowi konkretnych informacji dotyczących pracy psów w policji - i to bez pomijania ograniczeń, jakim podlegają psi tropiciele. Cała trójka stanowi naprawdę świetny zespół, którego członkowie doskonale się uzupełniają i potrafią pokonać także drobne nieporozumienia. A drobny fantastyczny element jest tak naturalnie wkomponowany, że nie zaburza odbioru warstwy detektywistycznej.

Nie ma jednak dobrego kryminału - czy to dla dużych, czy małych - bez przemyślanej intrygi. I tu znów chylę czoła przed Stelarem, który swoim bohaterom zafundował przygodę i śledztwo na miarę ich możliwości. Młodzi detektywi mają do rozwiązania zagadkę, której nie tylko są w stanie podołać, ale też która będzie atrakcyjna dla odbiorców książki. Czytelnicy dostają zatem do rozwiązania wspólnie z bohaterami zagadkę, w trakcie której trafią na niejedną ciekawą informację. Marek Stelar wplata bowiem w fabułę nie tylko ciekawostki dotyczące pracy psów policyjnych, ich szkolenia czy warunków życia i pracy, ale też z dziedziny numizmatyki. To jedna z tych historii, które przemycają niejedną ciekawostkę w ramach prezentowanej fabuły, a jednocześnie pokazują bardzo realnie prowadzone śledztwo.

W powieści doskonale odnajdą się czytelnicy zarówno 9-, jak i 12-letni, dla których kryminalna zagadka będzie pociągająca, ciekawa, a jednocześnie możliwa do śledzenia i zrozumienia. Do tego lekka, niepozbawiona humoru narracja pozwoli skupić się na samej przygodzie. Stelar umiejętnie równoważy poszczególne elementy opowieści - napięcie, tajemnicę, przygodę, a także wątki obyczajowe. To świetna opowieść o przyjaźni człowieka z człowiekiem i człowieka ze zwierzęciem, a także ekscytująca przygoda z kryminalną intrygą... wcale nie w tle.

Wiązałam z tą historią ogromne nadzieje i nie zawiodłam się. Marek Stelar udowodnił, że jest więcej niż świetnym autorem książek dla dorosłych, ale potrafi stworzyć wciągającą zagadkę kryminalną i fabułę dostosowaną do znacznie młodszego odbiorcy, a przy tym ustrzec się infantylizacji. Jeśli jego pies mówi, to mówi z sensem i w konkretnym celu, a jeśli para dzieciaków współtworzy biuro detektywistyczne - to dostają zagadkę kryminalną skrojoną na miarę ich możliwości. Tę powieść świetnie się czyta i od razu chciałoby się chwycić za kolejny tom. Chaos i spółka będą świetnym wyborem dla wszystkich odbiorców, którzy wyrastają już serii Widmarka o Biurze detektywistycznym Lassego i Mai czy z serii kryminalnej dla dzieci Horsta. I to bez żenady jeśli chodzi o jakość. Pierwsza książka to nie tylko bardzo udana lektura, ale też świetny fundament pod całą serię książek, które - mam nadzieję - powstaną już niedługo. Życzę dzieciakom, żeby jak najszybciej Chaos zagościł w ich domach.

#Wyzwanie LC czerwiec 2023

"Nie jest łatwo mieć dwanaście lat. Wcale a wcale. Już nie jest się kilkulatkiem, któremu płazem ujdą najdziksze wygłupy, a równocześnie nie można jeszcze jeździć autem bez fotelika, albo chociaż poddupnika, ani mieć konta na TikToku."
Tym razem Marek Stelar postanowił napisać książkę dla dzieci, lecz oczywiście z zagadką kryminalną, bo w tym gatunku jest przecież dobry. Myślę, że to dobry pomysł żeby zainteresować młodych czytelników książką kryminalną i być może chętniej sięgną po nią. Ja lubię autora, więc zabrałam się za tę lekturę żeby sprawdzić czy spodobałaby się moim wnukom. Teraz już wiem, że tak, bo czytaliśmy ja dzisiaj razem. A że mam wnuki w różnym wieku, te młodsze słuchały z zainteresowaniem, gdy starsze czytały na zmianę ze mną. Co prawda nie mam papierowej wersji, ale na tablecie również bardzo dobrze widać ilustracje, które idealnie wpasowują się do treści i czynią lekturę znacznie ciekawszą, gdyż pobudzają wyobraźnię dzieci.

Głównym bohaterem jest dwunastoletni Wojtek. Jego mama jest naukowcem a tata policjantem. Wojtkiem często opiekuje się babcia, gdy tata ma dyżur a mama gdzieś na służbowym wyjeździe. Chłopiec chciałby być już starszy, żeby móc robić wiele rzeczy, których nie wolno jeszcze jemu. Jednak jego wielkim marzeniem jest posiadanie psa. Wkrótce to marzenie być może się spełni, gdyż pies, który pracował z tatą Wojtka przejdzie na emeryturę i ma trafić pod jego opiekę. Chłopiec liczy już dni do tej chwili. Jedynie babcia nie jest z tego powodu zachwycona.

"Nie była szczęśliwa z powodu Chaosa. Trochę obawiała się wielkich psów, bo kiedy była mała, straaaasznie dawno temu, kiedy nie było jeszcze internetu ani nawet kolorowych telewizorów, jakiś pies ugryzł ją w rękę. Do dziś miała na niej niewielką bliznę."
Pies Chaos to również bohater tej książki, może nawet bardziej pierwszorzędny niż Wojtek, bo to on będzie miał duży wpływ na nadchodzące wydarzenia.
Ciekawostka jest również to, że Chaos potrafi mówić ludzkim głosem. W książkach to zupełnie nic nowego ani dziwnego, lecz chyba każde dziecko chciałby mieć takie zwierzę w rzeczywistości. Ja zresztą też...
Na wakacje Wojtek z tatą i Chaosem wyjeżdżają do Świeradowa Zdroju, gdzie trafiają na kryminalną zagadkę. Chaos, jak przystało na detektywa odkrywa bardzo dużą rolę w jej rozwiązaniu. Wojtkowi i Chaosowi pomaga poznana na miejscu Karolina. We trójkę tropią rabusiów, którzy ukradli cenne zbiory.

Czytając tę książkę pierwszy raz, poczułam się niemal jak Wojtek, pamiętam gdy będąc w jego wieku czytałam z wypiekami na twarzy książki, które teraz są już niemodne, czyli Bahdaja, Nienackiego czy Niziurskiego, chociaż przyznam, że moje wnuki również zapoznałam z niektórymi tytułami tych autorów.
To intrygująca i bardzo lekka lektura, mnie bardzo się podobał jeszcze jeden wątek, ze Szwagrem, którego poznałam w opowiadaniu "C jak Chałupy" oraz w komedii "Góra kłopotów". To bardzo ciekawa postać, która potrafi wywołać uśmiech na twarzy.
Chociaż to książka niby dla 9-12 latków, to u mnie czytaliśmy z wnukami w wieku 5-15 lat i wszystkim się podobało. Dlatego polecam tę lekturę.

#Wyzwanie LC czerwiec 2023

Czy zdziwił by was gadający pies, bo mnie i mojego 8 latka, wcale, a wcale 😂
Gadające zwierzęta w książkach i do tego z zacięciem detektywistycznym, to zapowiedź dobrej zabawy.
Dokładnie tak też się stało, Marek Stelar stworzył książkę z bohaterami, którzy sprawili, że przez kilka dni przeżywaliśmy ciekawe przygody. Gdybyście mieli jakiekolwiek obawy, to spieszę zapewnić, że autor, świetnie poradził sobie pisząc dla małoletnich czytelników. Rozdziały są krótkie, tytuły ciekawią, a przygoda goni przygodę.
Karola, Wojtek i Chaos to trio, które może rozwiązać jeszcze wiele zagadek, a na pewno zawojuje serca młodych czytelników.
Jest też sporo wiedzy i ciekawych informacji, które autor umiejętnie przemycił w książce.
Wiadomo, że to nie ja jestem docelowym czytelnikiem, ale bawiłam się tak samo dobrze, jak mój syn 😀
Nic tylko czytać i czytać 🤎🤎🤎
Bardzo gorąco polecamy Magda i Jeremi 🤎

Czy zdziwił by was gadający pies, bo mnie i mojego 8 latka, wcale, a wcale 😂

Całość na feminadomi.pl

Książka bardzo spodobała się mojej 10-letniej córce, według której była zarówno zabawna, jak i emocjonująca. Świetnie sprawdzi się podczas wakacyjnych podróży, wciągając w swoją fabułę, a jednocześnie odciągając od trudów drogi. Ciekawa, wywołująca uśmiech, godna polecenia dla dzieci już od 6/7 lat. POLECAMY!

Całość na feminadomi.pl

• Dla dzieci