Tajemnica ognia

Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Tajemnica ognia
Katarzyna Berenika Miszczuk
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2023
Wydawnictwo: Wydawnictwo Mięta Cykl: Klub Kwiatu Paproci (tom 3) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Klub Kwiatu Paproci (tom 3)
Wydawnictwo Mięta
2023-05-24
2023-05-24
Inne

Wyróżniona opinia i

Tajemnica ognia

przeczytanych książek 772 napisanych opinii 748

Miło było wrócić do Bielin ,tym razem w literaturze dziecięcej ,którą polecam.
Trzecia część opowiadania o rodzeństwie, które wraz z mamą przeprowadziły się na wieś, do cioci szeptuchy i przeżywają fajne, a zarazem niebezpieczne przygody.

Miło było wrócić do Bielin ,tym razem w literaturze dziecięcej ,którą polecam.

Jak już mówiłem w poprzedniej opini, zdania NIE zmienię co do oceny. Jak sam tytuł wskazuje, temat przygód naszych bohaterów oraz ukochanej ciotki Mirki nawiązuje do ognia. Odkrywamy, że ktoś popełnił okropną zbrodnię, ale dlaczego? I jakie będą skutki oprócz nowej umiejętności (zapomniałem imienia) ?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Uwielbiam Klub Kwiatu Paproci <3
Super, lekka i ciekawa historia z humorem!

Uwielbiam Klub Kwiatu Paproci <3
Super, lekka i ciekawa historia z humorem!

Kolejne pokolenie sagi Szeptucha. Nie trzeba jej znać, żeby zorientować się o co chodzi w tej książce.
Do wioski przeprowadza się matka z 4 dzieci, szybko zaprzyjazniaja się z nastoletnim synem słynnej szeptuchu i Mieszka.
Dzieci zakładają klub kwiatu paproci, starają się nadrobić rodzime tradycje i wierzenia. Trochę zabrakło mi zgłębiania tematu poszczególnych bogów, myślę że we wspomnianej wcześniej sadze są dokładniejsze opisy i czytelnik mocniej zgłębia pradawne wierzenia...
W tym tomie pojawia się tylko jedna scena związana z walką z demonami, reszta to opis raczej normalnych przygod kilkorga nastoletnich przyjaciół.
Jeśli ktoś nie ma wiedzy odnośnie wiary Słowian to niestety nie zgłębi jej czytając jedynie te książkę...
Prosty język sprawia, że szybko się czyta, a bohaterowie dają się lubić.

Ten tom był dla mnie (czytelniczki spoza grupy docelowej) jak dotąd najciekawszy. Poruszony zostaje temat pochodzenia mocy Garda i to jego historia wysuwa się na pierwszy plan. Jednym z najważniejszych śledztw Klubu Kwiatu Paproci jest tu tytułowa tajemniczego ognia, który potrafi krzesić palcami syn wróża i szeptuchy. I chociaż sama wiem, skąd się wzięła ta niezwykła zdolność, to nie mogłam się doczekać, aż dowie się tego sam Gard!

Tym razem Tosia (prawie najmłodsza z Lipowskich) zamiast krucjaty przeciwko nianiom ma nową misję - wychodowanie sobie własnego chowańca. Było to ciekawe i jestem bardzo ciekawa, jaki wpływ będzie miał ten wątek na przyszłe przygody Klubu! Leszek z kolei mierzy się nie tylko z brakiem odwagi, ale też presją w grupie rówieśników. Myślę, że każdy był kiedyś w takiej sytuacji, że nie chciał czegoś robić, ale wszyscy w grupie tak i od decyzji zależała akceptacja wśród kolegów i koleżanek. Jeśli o wartość dla młodszego czytelnika chodzi, uważam, że z Leszkiem można się utożsamić, a poza tym czegoś nauczyć.

Najmniej czasu zdecydowanie po raz kolejny poświęcono Bogusi, najstarszej z rodzeństwa. Co prawda dużo czasu otrzymała w tomie pierwszym, jednak potem zdaje mi się, że raczej sprowadza się ją do roli wkurzającej starszej siostry. I do roli tej postaci, która musi być zadurzona...

Dzieciaki jak zawsze czeka też nie lada przygoda, a także (a jakże!) tarapaty! A skoro coś się dzieje, to nie może być nudno. Historii słuchało mi się bardzo przyjemnie dzięki lektorce, więc jeśli chcecie, to polecam zapoznać się z audiobookiem.

Ta książka dostaje ode mnie 8/10 i polecam serię osobom 8+ Myślę jednak, że przy tych książkach może się dobrze bawić tak naprawdę każdy - dorośli również!

2049

Książka „Tajemnica ognia” Katarzyny Bereniki Miszczuk zabiera nas do trzeciego tomu cyklu "Klub Kwiatu Paproci".
Rodzeństwo Lipowskich przygotowuje się powoli do powrotu do szkoły, bo to ostatnia końcówka lata. Zbliżają się Dożynki, a klub zaczyna się rozrastać. Po powrocie Garda zaczyna robić się ciekawie, ponieważ dzieciaki pragnął odkryć coś, co jest zakazane. Końcówka wymiata i zachęca do sięgnięcia po kolejne tomy na które czekam z niecierpliwością.
Uwielbiam wracać do rodziny Lipowskich, tu nigdy nie wieje nudą. Oczywiście dodatkową zachętą są słowiańskie wierzenia, które interesują szersze grono czytelników.
Cały cykl godny polecenia.
Po książkę sięgnęłam w ramach nominacji Książka roku 2023.

Kolejna super historia i przygody rodzeństwa Lipowskich. Klub Kwiatu Paproci rozrasta się i ściąga na siebie kolejne przygody i kłopoty. Na pewno będę wypatrywać kolejnych tomów.

Na początku byłam lekko zawiedziona tym tomem, bo tajemnicę Garda znałam już z serii Kwiat paproci. Jednak końcówka zrobiła swoje. Ona była najlepszą częścią tej książki, przy której w ostatecznym rozrachunku bawiłam się przednio.

Najlepsza ze wszystkich części:) Ale uważam, że trzeba przeczytać poprzednie, by się orientować, o co chodzi.

W tej części dzieci szykują się powoli i niechętnie na początek roku szkolnego. Jest końcówka lata, zbliżają się Dożynki. Tosia chce koniecznie wypróbować 'wyhodować' chowańca wg starodawnych prawideł magii. Czy noszenie jajka pod pachą przez określoną liczbę dni przyniesie swój magiczny efekt? Jak wpłynie to na higienę dziewczynki?

Gard bada tajemnicę ogników, które pojawiają się na czubkach jego palców. Konfrontuje rodziców w tej sprawie, lecz oni milczą jak zaklęci, twierdząc, że to poważne magiczne sprawy i trzeba czekać z tajemnicą do 18 roku życia.

Gard jednak jest uparty i się nie poddaje. Udaje się do świątyni i rozmawia z boginią Mokosz.

Leszek próbuje znaleźć swoje miejsce w grupie i łatwo poddaje się presji rówieśniczej. Nie za bardzo umie mówić NIE, i choć ma dobre serce i intencje, pragnienie bycia w nowej grupie zwycięża. Leszek mierzy się ze zdziwieniem swojej mamy, która nie poznaje swojego syna. Musi ponieść konsekwencje swoich wybryków z kolegami, a mimo to dalej łamie zakazy. Czuje się z tym jednak niekomfortowo i nieswojo.

Piękna, ciekawa powieść w słowiańskich klimatach.

Bardzo przyjemna przygodowa wersja dla dzieci. Miło wrócić do Bielin i dawnych bohaterów. Póki co, najlepsza część z tej serii.

• Audiobooki
  • Dla dzieci