Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci

Okładka książki Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Okładka książki Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci
Joanna RusinekMichał Rusinek Wydawnictwo: Zygzaki literatura dziecięca
literatura dziecięca
Zygzaki
2023-05-17
2023-05-17

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Makabreski Sebastian Kudas, Michał Rusinek
Makabreski Sebastian Kudas, Mi...
Okładka książki Sennik dla dzieci Maria Brzozowska, Michał Rusinek
Sennik dla dzieci Maria Brzozowska, M...

Okładka książki Dzik Dzikus Marta Kurczewska, Krzysztof Łapiński
Dzik Dzikus Marta Kurczewska, K...
Okładka książki Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi Malwina Hajduk, Agata Romaniuk
Kocia Szajka i... Malwina Hajduk, Aga...
Okładka książki Co lubią uczucia? Tina Oziewicz, Aleksandra Zając
Co lubią uczucia? Tina Oziewicz, Alek...

Krótka, aczkolwiek treściwa książka. Wiedza na temat życia Wisławy Szymborskiej została ukazana w sposób jasny i klarowny.
Estetyczna, tętniąca życiem szata graficzna, wraz z pięknymi rysunkami dodatkowo urozmaicają przyjemny odbiór dzieła.

Krótka historia biograficzna Wisławy Szymborskiej, przeczytana w idealny dla dzieci, sposób. Kilka znanych faktów o Noblistce, zostało przeplecione intrygującymi wspomnieniami z jej dzieciństwa. Potrzebne było wydanie książki w takiej formie, bo już małe dzieci uczą się o Noblistach, a treści dla dorosłych niekoniecznie je za sobą porwą, ważne by umieć zachęcić dzieci do dalszej eksploracji literatury i autor to świetnie zrobił. *przyjemny dla dzieci głos i intonacja* na plus!

Piękna książka przybliżająca małym czytelnikom życie i twórczość naszej noblistki Wisławy Szymborskiej.
Książka bardzo ładnie wydana oraz ilustrowana .
Polecam

Książka bardzo ładnie wydana oraz ilustrowana .
Polecam

Podebrałam prezent gwiazdkowy mojej córce. Bardzo milutkie

Podebrałam prezent gwiazdkowy mojej córce. Bardzo milutkie

Piękna książka o Szymborskiej <3 Jednak nie tyle treść jest świetna - a ilustracje rewelacyjne :D Zachwycające kolaże w wykonaniu Joanny Rusinek są niczym wisienka na torcie <3

W roku dedykowanym Wisławie Szymborskiej nie mogło zabraknąć na naszym blogu książki Michała Rusinka „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci”. To, co urzekło nas w tej książce, to pokazanie życia noblistki bez patosu, z przymrużeniem oka. Nikt nie mógł zrobić tego lepiej niż sam sekretarz poetki.
Z książki dowiecie się między innymi: kto najbardziej kibicował małej Ichnie w pisaniu, kim Wisława chciała zostać w dzieciństwie, jak poszukiwała własnego stylu, czym wyróżniał się dom przy Krupniczej oraz co to za dziwny twór literacki – lepieje.

Okazuje się, że o życiu można opowiadać na różne sposoby. Wierszem, prozą, wystarczy z dziecięcą ciekawością przyglądać się światu. Tak robiła to Szymborska – z jednej strony poważna starsza pani i poetka, a z drugiej dziewczynka skłonna do żartów i psikusów. Wystarczy przeczytać kilka wierszy poetki, żeby się przekonać jak bawi się słowem, manipuluje nim, zaskakuje błyskotliwością. Czuć w nich radość z pisania.

Skąd noblistka czerpała pomysły? Otóż z wnikliwej obserwacji codzienności, albo ze snów. Niekiedy pomysły przychodziły pod wpływem lektury – poetka bardzo dużo czytała, a także z rozmów ze znajomymi i nieznajomymi.

Książka Michała Rusinka zachwyca koncepcję graficzną, którą zawdzięczamy Joannie Rusinek (prywatnie siostrze autora). Ilustracje podkreślają charakter twórczości poetki.
Szymborska może być przykładem talentu, ale też odwagi w podążaniu za swoją pasją. Nie zniechęciły jej ani kłopoty z ortografią ani brak wsparcia bliskich osób. Jakby wiedziała, że do tego potrzeba czasu, a najlepsze wiersze są dopiero do napisania, kiedy wypracuje się swój styl i zdobędzie umiejętności.
Mam wrażenie, że czytanie poezji i szukanie własnych interpretacji jest dzisiaj nie lada wyzwaniem. Jak zachęcić najmłodszych do sięgania po wiersze? Może pokazując im historię życia naszej noblistki? A może pochylając się nad jednym z utworów, doszukując się prawdziwych skarbów ukrytych pod powierzchnią zwykłych słów?

Nie pamiętam biografii, z której chłopcy wynieśli tak wiele, jak z tej publikacji. Myślę, że frajdę z czytania książki będą mieli również dorośli. I koniecznie zagrajcie w zielonego trupa – wymysł samej poetki. Opis zabawy znajdziecie na stronie 60 😉

Z książki dowiecie się między innymi: kto najbardziej kibicował małej...

Przyjemna i uroczo zilustrowana książeczka przybliżająca biografię Wisławy Szymborskiej, zwłaszcza jej dzieciństwa i lat młodzieńczych. Dla młodego czytelnika doskonały wstęp do dalszego poznawania twórczości poetki.

W sam raz dla dzieci szkolnych. Dorosłe oko zauważy lekką cenzurę, zapewne w celu przekazania pozytywnych wzorców (nie mówimy o statusie związku Szymborskiej z Filipowiczem, nie pokazujemy papierosa na słynnym zdjęciu laureatki Nobla). Zauważy też świetne ilustracje i przybliżenie poetki jako człowieka.

Pięknie wydana i wspaniale napisana opowieść o Wisławie Szymborskiej z myślą o młodych czytelnikach. Zdecydowanie warto przeczytać

Michał Rusinek przez lata pełnił funkcję sekretarza Wisławy Szymborskiej. Teraz – jak wiedzą wszyscy w tym kraju poza tymi, co jednak nie wiedzą – zajmuje się jej dorobkiem i stara się promować jej twórczość. Pięknie ilustrowana książka Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci przybliża tę postać młodym czytelnikom.

Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci to na dobrą sprawę biografia. Rusinek opisuje w niej zwykłe-niezwykłe życie noblistki, obficie cytuje jej wiersze (także te młodzieńcze),publikuje autorskie wycinanki, pocztówki i rysunki. Oczywiście dorzuca też zdjęcia, również z dzieciństwa poetki, a także świetnie dopasowane ilustracje swojej siostry, Joanny Rusinek. Innymi słowy stara się pokazać całokształt twórczej aktywności Szymborskiej w formie atrakcyjnej dla dzieciaków.

Zaczyna oczywiście od najdawniejszych czasów, od rodzinnego miasteczka, rodziców, rodzeństwa. Wspomina o pierwszej fascynacji poezją, o czasach szkolnych, o wojnie, która naznaczyła życie Szymborskiej. Dorosłości poświęca, co ciekawe, odpowiednio mniej miejsca. Dość szybko przelatuje przez cały ten okres, wspominając jedynie o najważniejszych wydarzeniach. Mimo to mam wrażenie, że zawiera w tej książce wszystko, co tak naprawdę istotne.

Oczywiście Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci nie jest jakąś wybitną książeczką, a jedynie bardzo przyjemną lekturą. Zabawną, sympatyczną, pełną ciekawostek mogących zainteresować nawet tak starych ludzi jak ja. Po lekturze junior wie już, kim była artystka, zna parę jej wierszy i parę faktów z jej życia. Czego chcieć więcej od małego człowieka?

Więcej recenzji:
Zapraszam do współpracy autorów i wydawców!

Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci to na dobrą...

• Dla dzieci
  • Przeczytane 2023