Precelek i letnia burza

Okładka książki Precelek i letnia burza Malwina Hajduk, Agata Romaniuk
Okładka książki Precelek i letnia burza
Malwina HajdukAgata Romaniuk Wydawnictwo: Agora Cykl: Precelek z Kociej Szajki (tom 2) Seria: Precelek z Kociej Szajki literatura dziecięca
24 str. 24 min.
literatura dziecięca
Precelek z Kociej Szajki (tom 2)
Precelek z Kociej Szajki
Agora
2023-04-27
2023-04-27
24 min.

Okładka książki Kocia szajka i zaginione bajki Malwina Hajduk, Agata Romaniuk
Kocia szajka i... Malwina Hajduk, Aga...
Okładka książki Precelek i pierwszy śnieg Malwina Hajduk, Agata Romaniuk
Precelek i pie... Malwina Hajduk, Aga...

Okładka książki Srebrny smok Marcin Minor, Barbara Sadurska
Srebrny smok Marcin Minor, Barba...
Okładka książki Jadzia Pętelka chce sama Agata Łuksza, Barbara Supeł
Jadzia Pętelka... Agata Łuksza, Barba...
Okładka książki Kocia Szajka i klątwa starego kina Malwina Hajduk, Agata Romaniuk
Kocia Szajka i... Malwina Hajduk, Aga...

Zapowiada się nowa miłość czytelnicza moich dzieci. Lubią się bawić w koty, więc dzisiaj był spór o to, które z nich jest Precelkiem, a które Jurkiem;)
Prostą opowieść o odpowiedzialności i rozwadze świetnie zilustrowała Malwina Hajduk. Ilustracje są interesujące.
A do mojego serduszka trafia to, że akcja dzieje się w Cieszynie, do którego mam sentyment z czasów studenckich i jeżdżenia na Kino na Granicy.

Książka o przygodach kota Precelka idealnie trafiła w gusta mojego prawie sześciolatka i dwulatka. Lubię książki, które można czytać im obojgu niezależnie od różnicy wieku. I ta propozycja się sprawdziła w naszym domu....

Kocia Szajka rozwiązując tajemnicę klątwy starego kina znalazła w nim małego wystraszonego kotka. Dostał on imię Precelek. Nowy kot, nowe pomysły. Agata Romaniuk miała plan co z kociaczkiem zrobić. Ulokowała go u Pani Wieczorynki i postanowiła opisać jego psoty. A że precelek jest młodym kotkiem to seria z jego udałem dedykowana jest przedszkolakom.

Jedna z opowieści, w której gra „pierwsze skrzypce”, zatytułowana jest „Precelek i letnia burza”. Można powiedzieć, że jest to historia spod znaku: „dlaczego warto słuchać mamy”. Precelek się nudzi. Korzystając z chwilowej poprawy pogody namawia kolegę, jeża Jurka, na spacer nad rzekę i zabawę w mysie-patysie. Niestety pogoda się psuje. Nad Cieszynem rozpętuje się istna nawałnica. Zwierzątka są przerażone. Na szczęście dostrzegają charakterystyczny parasol – trochę wystraszonej – Pani Wieczorynki. Udaje im się bezpiecznie wrócić do domu.

Młodzi czytelnicy dostają całkiem intrygującą historię. Najpierw zastanawiają się razem z kotkiem, co można robić w deszczowy dzień. Następnie wspólnie bawią się na dworze i obserwują, kto wygra w mysie-patysie. Na końcu szczypta niebezpieczeństwa. Załamanie pogody i niepokój, o to jak bohaterowie książki sobie poradzą. Uważny rodzić może podkreślić, iż gdyby Pani Wieczorynka wiedziała, gdzie zwierzaki są, szybciej mogłaby je znaleźć. Myślę, że to da maluchom do myślenia.

W publikacjach o Precelku znajdziemy bohaterów znanych z cyklu o Kociej Szajce. W książce „Precelek i letnia burza” pojawia się kot Morfeusz, któremu również pogoda napędzi stracha. Znalazłam jeszcze coś wspólnego. Za ilustracje całego cyklu odpowiada niezastąpiona Malwina Hajduk. Jej rysunki są znakiem rozpoznawczym książek o Kociej Szajce nadając im delikatny retro charakter. Patrząc na reakcje moich dzieci, ale również czytając opinie w sieci widzę, że młodym czytelnikom to się podoba.

Cykl o Kociej Szajce towarzyszy nam od pierwszego tomu i mojej pięcioletniej córce przeczytałam nawet te dedykowane starszym dzieciom książki. Jednak kiedy zobaczyła Precelka bardzo się ucieszyła. Dla niej trochę łatwiej wysłuchać jedną krótszą bajkę niż dzielić długą na części. Dlatego mnie również cieszy, że coraz młodsze dzieci poznają cieszyńskie kotki.

Jedna z opowieści, w...

Zakupiona z polecenia, przeczytana X razy wnuczce na dobranoc.

Zakupiona z polecenia, przeczytana X razy wnuczce na dobranoc.

Kojarzycie Kocią Szajkę? Jeśli tak, to nie możecie przejść obojętnie obok PRECELKA. Agata Romaniuk wraz z wydawnictwem Agora i Malwiną Hajduk przygotowała dwie wspaniałe książki dla przedszkolaków, których głównym bohaterem jest mały kotek Precelek.

PRECELEK I LETNIA BURZA to krótka, a jednocześnie pełna przygód historia Precelka i jego przyjaciela jeża Jerzyka, którzy wymykają się z domu i decydują na grę w mysie patysie. Gra przedłuża się, a niebo zaczynają pokrywać nieciekawe chmury zwiastujące burzę. Przyjaciele są dość daleko od domu, kiedy nad głową zaczynają błąkać się błyskawice. Co robić w takim przypadku?

PRECELEK JEDZIE TRAMWAJEM to druga książeczka, która mówi o strachu przed jazdą tramwajem. Jest to jedna ze spraw budząca lęk w małym kotku. Ale grono przyjaciół sprawia, ich opiekuńczość oraz cierpliwość sprawiają, że Precelek w końcu przełamuje swój strach i decyduje się na przejażdżkę tym środkiem lokomocji.

Precelek to niesforny kotek, który należy do Pani Wieczorynki. Jest niebieski, mały i z pewnością nie brak mu ciekawości świata oraz chęci do eksplorowania. Kotek ten jest szczęściarzem, ponieważ ma wokół siebie przyjaciół. Historie nie tylko bawią, ale również uczą. Przedszkolak zapoznaje się z szeroką gamą emocji, jakie towarzyszą kotkowi. Strachem, ale też ulgą, kiedy ktoś niesie mu pomoc, ciekawość, ale i lęk, który trzeba przezwyciężyć. Całość zwieńczona jest nietuzinkowymi i bardzo charakterystycznymi dla Kociej Szajki i Malwiny Hajduk ilustracjami.

Jesteśmy z moim synem wielkimi fanami Kociej Szajki, uwielbiamy ich przygody i nie możemy doczekać się następnej części 🐈‍⬛🐈
Dlatego z przyjemnością poznaliśmy nowy cykl książek tym razem o przyjacielu Kociej Szajki i Pani Wieczorynki ❤️

💙 Precelel jedzie tramwajem
💙 Precelek i letnia burza
📖 Agata Romaniuk
🎨 Malwina Hajduk

Nowa seria przeznaczona jest dla przedszkolaków, ma piękną okładkę i cudowne ilustracje autorstwa @malwahajduk w środku 🥰
Precelek jest przecudownym kotem, a wszystko co go spotyka podszyte jest mądrością życiową idealnie dopasowaną dla przedszkolaków.
U nas ta książka bardzo dobrze sprawdziła się do samodzielnego czytania, bo Jeremek ma już 8 lat 😘 jednak mimo, że nie jest przedszkolakiem Precelek wkradł się w jego łaski 😂
Treści nie jest tak dużo jak w Kociej Szajce, za to jest bardzo ciekawa i wartościowa.
Ilustracje równie cudne i cieplutkie jak te, które znamy z Kociej Szajki.
Idealna dla młodszych i ciut starszych, do samodzielnego podczytywania 💙💙💙

💙 Precelel jedzie tramwajem
💙 Precelek i letnia burza
📖 Agata Romaniuk
🎨 Malwina Hajduk

Nowa seria przeznaczona jest dla przedszkolaków,...

Czytelnicy, którzy znają przygody Kociej Szajki i są na bieżąco z ostatnią częścią tej serii z pewnością kojarzą nowego bohatera – Precelka, przyjaciela Pani Wieczorynki oraz Kociej Szajki. Ten mały, niebieski i ciekawy świata kotek został bohaterem nowej serii książek dla przedszkolaków.

Precelek jest jednym z kilku zwierzęcych domowników, którymi opiekuje się Pani Wieczorynka. W tej części obok tytułowego Precelka pojawia się jego przyjaciel - jeżyk Jurek. Korzystając z okazji, że przestało padać, wspólnie udają się na spacer na most łączący polską i czeską stronę Cieszyna, by pobawić się w misie-patysie. Gdy zabawa zaczynała się rozkręcać nadeszła burza, która przegoniła przerażonych przyjaciół. Wówczas na ratunek przybywa kot Morfeusz.

Dzieci wspólnie z Precelkiem przeżywają różne codzienne sytuacje, z którymi mogą się oswoić i jeszcze lepiej zrozumieć jak można na nie reagować, mając wsparcie bliskich osób.

Ostatnio ukazały się dwie części serii, które noszą tytuł: „Precelek jedzie tramwajem” oraz „Precelek i letnia burza”. Książki mają mniejszy format, krótszy tekst, przyjemną dla kilkulatków fabułę oraz uroczego głównego bohatera, którego poznaliśmy w ostatniej części klasycznego wydania serii. Nie zmienia się klimat opowieści ani kolorowe ilustracje. 🧒 Precelek to ciekawski kotek, który trafił pod opiekę Pani Wieczorynki i z ciekawością odkrywa świat przeżywa pierwsze przygody. Uczy się też radzić z emocjami, a czytelnicy mają okazję razem z nim poznawać otoczenie. Precelek chodzi na lekcje muzyki, uczy się jeździć tramwajem, który wydaje się hałaśliwy i skomplikowany. Czasem też się nudzi, ale ma na to swoje sposoby. Jego głowa jest pełna różnych pomysłów, ma też przyjaciela jeżyka, który harcuje razem z nim. Czasem zabawa się przedłuża, a sprawy wymykają spod kontroli na przykład gdy trzeba wracać do domu, a nad głową zaczyna padać deszcz. Czy Precelek poradzi sobie z wyzwaniami? 😺 Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/06/kocia-szajka-precelek-jedzie-tramwajem.html

Książki spod znaku Kociej Szajki cieszą się coraz większym powodzeniem i sama obserwuję, jak powiększa się grono czytelników. Również w naszym domu są to historie wyczekiwane. Również ostatni tom pt. Kocia szajka i klątwa starego kina urzekł nas ogromnie, a zwłaszcza mały kocurek zwany Precelkiem, którym zaopiekowali się koci detektywi. Jakaż więc była moja radość, gdy okazało się, że Precelek zostanie bohaterem swojej własnej, osobnej serii. A choć książki skierowane są do młodszego odbiorcy, dwa pierwsze tomy - Precelek jedzie tramwajem, Precelek i letnia burza - z radością powitałam w naszym domu.

Precelka nie da się nie kochać i bardzo cieszy mnie, że szansę na spotkanie mają z nim także dzieci, które są jeszcze na Kocią Szajkę za małe. To dla nich stworzone zostały i dopasowane przygody małego kocurka.

W tomie Precelek jedzie tramwajem kotek szczęśliwie mieszka u pani Wieczorynki. Chodzi też na lekcje kociej muzyki, na które zaprowadzą go kotka Lola. Tego dnia mają udać się na lekcje tramwajem, jednak kocurek nigdy nie jechał tym wielkim potworem i bardzo się go boi.

Precelek i letnia burza idealnie nada się na nadchodzący powoli okres burzowy. Opowiada o dniu, kiedy Precelek musi zostać w domu przez co potwornie się nudzi. Kiedy jego opiekunka wychodzi z domu, Precelek i jeż Jurek także się wymykają. Bawią się beztrosko na dworze, kiedy to rozpętuje się burza.

Te niewielkie objętościowo książeczki, wydane w kwadratowym formacie, ale większe od kartonowych czytanek, z którymi ten format się kojarzy, skierowane są do dzieci w wieku przedszkolnym. Do tych maluchów, które same nie czytają (choć w sumie można świetnie na nich ćwiczyć naukę czytania) i jeszcze niekoniecznie gotowe są na podążanie za przygodami Kociej Szajki.

W książkach nie ma wątków detektywistycznych. Skupiają się raczej na oswajaniu rzeczy, które dla najmłodszych stanowić mogą wyzwanie, i stawiają małego kocurka w sytuacjach, w których znaleźć się może także dziecko. W pierwszych odsłonach mamy zatem oswajanie zasadami podróży komunikacją miejską, w drugim - z zachowaniem podczas burzy i bezpieczeństwem.

Świetnym pomysłem okazuje się antropomorfizacja bohaterów i przedstawienie typowych ludzkich czynności w kocim wykonaniu. Stanowi to po trosze efekt komiczny, ale też zwraca uwagę dziecka poprzez interesujących bohaterów. Dzieciom łatwo będzie utożsamić się z Precelkiem i jego emocjami, a także przełożyć na własny świat płynącą z lektury naukę. A wszystko to w pełnej ciepła atmosferze książek i z charakterystycznymi dla serii ilustracjami.

Te pełne uroku książeczki z pewnością chętnie przejrzą także starsi czytelnicy Kociej Szajki, ale przede wszystkim są oswajającym codzienność pierwszym krokiem na drodze ku "doroślejszym" lekturą i oknem na kocie uniwersum, w którym być może zaczytuje się ich starsze rodzeństwo. Naprawdę świetna sprawa i doskonały bohater dla spin-offowej serii.

Już jest!. Długo wyczekiwany! Rzec by można, że nawet po kociemu wyczarowany! Poznajcie zatem Precelka, uroczego i niesamowicie rozkosznego kociaka, w wersji dla najmłodszych z udziałem niezastąpionej, dobrze nam już znanej Kociej Szajki oraz Pani Wieczorynki. Na kolejnych zdjęciach, zobaczcie jak się prezentuje ten uroczy futrzak, jestem pewna, że zachęci Was swoimi obłędnie czarującymi oczętami do poznania swych wyjątkowych przygód. A będzie to pierwsza jazda tramwajem, jak nam dobrze wiadomo, kociaki boją się tej olbrzymiej maszyny, więc wcale nie dziwię się Precelkowi, że odwlekała ten moment do samego końca. Zresztą sami musicie poznać, jak sobie poradził ze strachem i czy postawił swe małe łapki w żelaznej machinie. Następnie możecie się uczyć dobrej zabawy z parasolem, bo kiedy pada wcale nie musi być nudno. Oczywiście deszcz bywa fajny i bardzo potrzebny, ale kiedy pojawi się pierwsza letnia burza, to może już być troszkę niebezpiecznie.
Książeczki przeznczone są dla przedszkolaków. Wydane są w twardej oprawie na błyszczącym papierze. Zawierają jak zwykle kolorowe klimatyczne ilustracje Malwiny Hajduk. Objętościowo nie są obszerne, co nie zniechęci do przeczytania do końca. Historie są bardzo przyjemne, miłe w odbiorze i jak zawsze u Agaty Romaniuk z morałem i ukrytym przesłaniem. Czyli podwójna przyjemność z książki i idealne połączeniu: czytania z edukacją.
Precel jest tak uroczy, że osobiście go pokochałam i jestem bardzo ciekawa jego dalszych losów. Niestety w realnym życiu, bardzo boję się zwierząt (chyba wszystkich!),zatem mam mały problem. „Niech to krety biją, co robić?!” chyba koniecznie musze przytulić uroczego futrzaka.

Jeśli znacie serię o Kociej Szajce, teraz macie okazję czytać także i z młodszymi pociechami.

Mały, niebieski i niezwykle uroczy Precelek staje się towarzyszem przedszkolaków. Cieszyński klimat pozostaje niezmienny, bohaterowie jakże nam dobrze znani także, z tą różnicą, że głównym bohaterem tej serii jest właśnie tytułowy kociak.

Ten ciekawy świata maluch odkrywa, poznaje i psoci. Towarzystwa dotrzymuje mu jeżyk Jurek. Poznaliśmy go w ostatniej części "Kociej Szajki", gdy trafił pod opiekę pani Wieczorynki.

Precelek i Jurek bardzo się nudzą. Deszczowa pogoda nie zachęca do zabawy. Jednak gdy tylko na chwilę przestaje padać, kociak i jeż ruszają nad rzekę. Zapominają jedynie o zostawieniu wiadomości pani Wieczorynce.

Zabawa w misie-patysie nad rzeką tak bardzo ich pochłonęła, że nie zauważyli, jak nad ich głowami zaczęły zbierać się czarne chmury. Grzmoty słychać było coraz bliżej. Dobrze, że spotkany przypadkowo Morfeusz był z nimi. To ona zarządził jak najszybszą ucieczkę. Chwilę później małe zguby znalazły się w ramionach swojej opiekunki, która zaniepokojona ich zniknięciem ruszyła na poszukiwania.

Seria o Precelku spodoba się młodszym czytelnikom. Będzie także ciekawym wstępem do serii o Kociej Szajce dla nieco starszych. Agata Romaniuk stworzyła ciepłą historię z uroczym kotkiem, który tak bardzo przypomina zachowania przedszkolaków. Odkrywa, poznaje, czasem psoci, ale i czuje lęk przed nowym i nieznanym. Malwina Hajduk dołożyła do tego swoje bardzo oryginalne i piękne ilustracje, by stworzyć niepowtarzalny klimat.

Ten ciekawy świata maluch odkrywa,...

• Dla dzieci
  • Czytam sobie 2023
  • Pożyczone
  • Dziecięce
  • Książki
  • Lit. dziecięca

Dodaj cytat z książki Precelek i letnia burza