Kameleon

Filia
2024-05-15
2024-05-15
Komedia kryminalna

Powinno być 6,5 :) Lekka, łatwa i przyjemna powieść kryminalna. Autora znałam dotąd z zupełnie innego rodzaju kryminałów: ciężkich, mrocznych, przejmujących. A tu proszę, niespodzianka! Lektura idealna dla relaksu. Może niezbyt wymagająca (o czym pisze sam Autor w posłowiu),ale dająca sporo satysfakcji. Przy okazji również zabawna i trochę jakby awanturniczo-przygodowa. To nic, że momentami ciut przewidywalna. Polubiłam głównego bohatera i coś mi mówi, że nie tylko ja. Gdzieś podskórnie spodziewam się drugiej części. Przeczytam :)

Raczej nie, w pisaniu widać warsztat opanowany, ale po prostu to jakaś nieudana przygoda, jak ubranie kupione, ale nie nadaje się do noszenia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Była dokładnie taka, jak się spodziewałam. Lekka, łatwa i przyjemna. Dziękuję, tego potrzebowałam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie, kryminały tak, takie coś nie.

Nie, kryminały tak, takie coś nie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Marek Stelar to autor, który jednym znany jest z kryminałów, a innym, tak jak między innymi mi, z komedii kryminalnych. Tym razem w moje ręce trafił „Kameleon”, z którym miło i z przyjemnością spędziłam czas.
Mikołaj Borzym jest złodziejem. Tak, dobrze czytacie. Rodzice jego również parali się tym fachem, niestety w chwili obecnej „cieszą się” odpoczynkiem w miejscu, które luksusowym kurortem nie jest napewno. Mikołaj wzbogacony o doświadczenie własne oraz dobre rady Tatki, ma zadatki na złodzieja doskonałego. Co w takim razie poszło nie tak? Dlaczego interesują się nim służby, które najlepiej jakby o jego istnieniu nie miały pojęcia, obcy wywiad i różni tacy inni?

Jakie to było fajne. Lekkie, ze sporą dawką ironii i humoru. Lektura, przy której można miło, dobrze czytacie, miło, spędzić czas. Ja nie lubię krwawych kryminałów, natomiast ten typ literatury idealnie zaspokaja moją potrzebę rozwiązywania zagadek kryminalnych.
Marek Stelar stworzył interesującą i wciągającą fabułę oraz wykreował niezwykle ciekawego, bo nietypowego bohatera. Złodzieja o sercu wrażliwym i otwartym na potrzeby czworonożnych przyjaciół. Cóż mam Wam napisać. Drogi Panie autorze, „kupił” mnie Pan tym wątkiem.
Historia Borzyma została poprowadzona w sposób angażujący i trzymający w napięciu. Nie brakuje w niej niespodzianek, dynamicznej akcji, absurdalnych sytuacji i zabawnych dialogów.
Tu nie ma czasu na nudę. Autor wie, jak zainteresować czytelnika i utrzymać jego zainteresowanie.
„Kameleon” to zdecydowanie książka, po którą powinni siegnąć miłośnicy tego gatunku. Będziecie zadowoleni.

Całkiem udana komedia kryminalna. Lekka, inteligentna, z licznymi zwrotami akcji. Spora niespodzianka.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jak napisał sam autor w posłowiu: "'Kameleon' nie jest najinteligentniejszą lekturą na świecie, ale mam nadzieję, że przynajmniej czytając tę opowieść, bawiliście się tak dobrze, jak ja pisząc ją". Potwierdzam - bawiłam się świetnie, uśmiałam nie raz, dokładnie takiej rozrywki oczekiwałam i po cichu liczę, że z Mikołaj Borzym jeszcze kiedyś powróci ;)

Książka która się czyta z uśmiechem od pierwszego zdania
Najlepsza komedia kryminalna jaka czytałam

Książka która się czyta z uśmiechem od pierwszego zdania
Najlepsza komedia kryminalna jaka czytałam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardziej jest to komedia kryminalna, niż rasowy kryminał. Lekki i przyjemny, czyta/słucha się szybko i bez większego zaangażowania. Mnie to jednak, tym razem, zupełnie nie ujęło. Totalnie nie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Poprawna pozycja z półki komedii kryminalnych. Było trochę dobrego humoru językowego, groteski sytuacyjnej. Chwalę zręcznie wyrzeźbioną postać głównego bohatera, ale czytałam lepsze. Jak choćby "Czwartkowy klub zbrodni" Richarda Osmana i "Człowiek który umarł dwa razy", "Kula która chybiła" tegoż.

• Audiobooki
  • Kryminał