W objęciach niewoli

Okładka książki W objęciach niewoli Aneta Krasińska
Okładka książki W objęciach niewoli
Aneta Krasińska Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Trylogia gdańska (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Trylogia gdańska (tom 2)
Skarpa Warszawska
2023-06-01
2023-06-01

Dalsza część losów Neli i Iwo tuż po wybuchu wojny,Nel myśli o kilku miłych chwilach spędzonych z Iwo oraz o tym jak się wymiksować od ślubu że znienawidzonym narzeczonym który okazuje się sadystą,a Iwo jest zamknięty w obozie Stutthof i pracuje przy jego budowie

Myślałam że druga część wszystko rozwieje a tu się wszystko pokomplikowało czekam na kolejną część. Polecam.

Ślub Neli został odroczony. Iwo dostaje się do obozu w Stutthofie. Obóz dopiero powstaje, Iwo buduje tam baraki. Jest ciężko, zimno, głodno. Nela nie wie czy żyje. Godzi się na ślub w zamian za wiadomość o Polaku. Ta druga część jest jeszcze ciekawsza.

Piękna i wzruszająca

Piękna i wzruszająca

Wybuch II wojny światowej stawia przed wielką próbą miłość Iwa i Nelly. Ich próba ucieczki z Gdańska na wieś kończy się aresztowaniem mężczyzny. Trafia do więzienia Victoriaschule, a potem do obozu Stutthof.
Równocześnie wybuch wojny daje Neli nadzieję na wyswobodzenie się z niechcianego narzeczeństwa i odroczenie ślubu. Nadzieja umiera, gdy staje się ona zakładniczką szantażu niemieckiego narzeczonego, wciąż musi udawać.
Nely nie wie co stało się z Iwem, rozpoczyna ryzykowne poszukiwania w których pomaga jej brat.

Do czego posunie się Nelly aby odnaleźć ukochanego?
Czy z sytuacji w jakiej się znalazła jest jakieś dobre wyjście?

Przeczytajcie książkę, aby znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Akcja drugiego tomu trylogii bardziej przypomina literaturę wojenną niż w tomie pierwszym. Mamy tu przejmujące opisy sytuacji więziennych i obozowych. Obserwujemy sytuacje w jakiej znalazł się Iwo, jego walkę o przetrwanie, trudną obozową codzienność.
Ale nie tylko, bo drugi wątek powieści dotyczący Nely jest równie ciekawy. Obserwujemy jej wyścig z czasem gdy z narażeniem życia szuka kontaktu z ukochanym.
Obydwa wątki czyta się z dużym zainteresowaniem.
Książkę polecam.

Dalsza historia pięknej, chociaż bardzo trudnej i z ogromnymi przeszkodami, zakazanej miłości Neli i Iwa.
Uwielbiam książki z historią w tle.
Trzymam kciuki za jej dobre zakończenie.

Uwielbiam książki z historią w tle.
Trzymam kciuki za jej dobre zakończenie.

Bohaterowie Trylogii Gdańskiej autorstwa Anety Krasińskiej, Nela i Iwo, skradli moje serce i z niecierpliwością wyczekiwałam ich dalszych losów. Autorka pozostawiła czytelników z wieloma pytaniami, dlatego, jak tylko powieść „W objęciach niewoli”, drugi tom trylogii, wpadła w moje ręce, niemal od razu zasiadłam do lektury, chcąc jak najszybciej poznać odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

1 września 1939 roku to dzień, w którym spokojne do tej pory życie mieszkańców Wolnego Miasta Gdańsk się zatrzymało. Panika, niepewność, strach o życie swoje i bliskich. Nela, młoda Niemka, w panującej sytuacji bardzo szybko dostrzega dla siebie szansę, by raz na zawsze wyswobodzić się z sideł, w które wpadła i uciec od mężczyzny, którego nie kocha. Ryzykując własne życie, próbuje nawiązać kontakt z Iwem. Czy jej się uda? Czy odnajdzie go żywego?

Do tej pory pamiętam, ile emocji wywołała we mnie pierwsza część powieści. Jak na szpilkach wyczekiwałam kontynuacji, na którą na szczęście nie musiałam zbyt długo czekać.
Historia Neli i Iwa to jedna z tych, które mocno chwytają czytelnika za serce. Autorka w bardzo obrazowy sposób ukazuje nam realia, w jakich przyszło żyć bohaterom, bez zbędnego koloryzowania przedstawia nam przerażający obraz życia więźniów w obozie Stutthof. Aneta Krasińska ma niesamowity dar przelewania emocji na papier, potrafi zaangażować czytelnika i poruszyć najczulsze struny serca.
„W objęciach niewoli” to piękna, bardzo emocjonująca i niezwykle angażująca powieść, która udowadnia nam, jak wiele jest w stanie zrobić człowiek z miłości. To historia, która wciąga od pierwszych stron i trzyma czytelnika w napięciu do samego końca, wywołując w nim mnóstwo emocji.
Historia Neli i Iwa jest jedną z tych, obok której czytelnik nie może przejść obojętnie. Dlatego kolejny już raz, mocno zachęcam Was do sięgnięcia po powieści Pani Anety. Ja natomiast wyczekuję dalszych losów bohaterów, mam nadzieję, że nie będę musiała długo czekać.

,,W objęciach niewoli" to drugi tom serii gdańskiej, w której poznajemy dalsze losy Neli i Iwa. Dwójka młodych ludzi próbowała uciec z Wolnego Miasta Gdańsk, jednak im się nie udało. Nela wróciła do rodziny, a Iwo został zaaresztowany. Nela musi udawać, że jest szczęśliwa w związku ze swoim narzeczonym nazistą.

,,W objęciach niewoli" to książka pełna emocji. W porównaniu do pierwszego tomu jest bardziej poruszająca. Czyta się ją bardzo szybko. Autorka porusza tu wiele ciężkich tematów m.in. codzienności w obozie, głodu czy też zimna. Książka jest przepełniona bólem i cierpieniem.

Bardzo Wam polecam tę serię mimo, że jest pełna smutku, bólu i cierpienia, jednak zostawia w nas cień nadziei na lepsze jutro naszych bohaterów.

Po zakończeniu drugiego tomu serii gdańskiej, cieszę się, że kolejny tom czeka w mojej biblioteczce 💜

,,W objęciach niewoli" to książka pełna emocji. W porównaniu...

„Ile sił musi mieć w sobie człowiek, by toczyć wewnętrzną walkę, w której każdy wybór to porażka...”

Gdańsk, wrzesień 1939 roku

Wybucha wojna. W Wolnym Mieście Gdańsku panuje niepewność i strach. Ludzie drżą o życie swoje i swoich bliskich. Trwają walki, a wielu niewinnych Polaków zostaje aresztowanych. Próba ucieczki Neli Witt i Iwa Koźmińskiego nie powiodła się. Nadzieja na rozpoczęcie nowego życia i szczęście u boku ukochanego wygasa. Nela przesuwa termin ślubu ze swoim narzeczonym Wilhelmem, co w obecnej sytuacji jest jej bardzo na rękę. Razem z bratem rozpoczyna poszukiwanie Iwa. Wreszcie dowiaduje się, że ukochany przebywa w obozie jenieckim w Stutthofie. Dziewczyna szuka sposobu aby go stamtąd wydostać i tylko nadzieja trzyma ją jeszcze przy życiu. Zaczyna się walka z czasem.
Czy dojdzie do ślubu Neli ze znienawidzonym Wilhelmem? Czy uda jej się wydostać z obozu ukochanego Iwa?
Od samego początku darzyłam sympatią głównych bohaterów tej książki. Z niecierpliwością czekałam aby dowiedzieć się co u nich słychać. Aneta Krasińska wplotła w powieść mnóstwo wiadomości historycznych i pięknie opisała miłość ponad podziałami. Ale pokazała też okrucieństwa jakie przynosi ze sobą wojna, opisała cierpienia, krzywdy i poniżenia jakie musieli znosić więźniowie obozów. W czasach wojny życie drugiego człowieka tak niewiele znaczyło, a nienawiść zaślepiła wszystko.
Ta książka przesiąknięta jest smutkiem i strachem. Pomimo tego uważam, że druga część jest tak samo porywająca jak poprzednia i zachęcam wszystkich do jej przeczytania.

Gdańsk, wrzesień 1939 roku

Myślałam, że drugi tom będzie lepszy. Niestety Nela nadal jest naiwna. Ucieczka z Iwem (on z polskimi papierami) samochodem jej ojca jest groteskowa. Przecież to nie mogło się udać. Interesowały mnie jedynie rozdziały, w których przedstawiona była sytuacja Iwa. Niestety rozterki Neli, jej poszukiwania ukochanego, ucieczka od niedoszłego męża. To, że nie widzi jak cierpią wokół inni ludzie. To jakaś masakra. Jej naiwność trwa nadal. Denerwuje mnie ta bohaterka. Przeczytam ostatni tom, bo ma być to trylogia, żeby skończyć. Taka sobie, bez większych rewelacji.

• Przeczytane 2023

Aneta Krasińska W objęciach niewoli Zobacz więcej