W objęciach nazisty

Okładka książki W objęciach nazisty Aneta Krasińska
Okładka książki W objęciach nazisty
Aneta Krasińska Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Trylogia gdańska (tom 1) literatura piękna
Trylogia gdańska (tom 1)
Skarpa Warszawska
2023-02-22
2023-02-22
literatura polska II wojna światowa literatura obyczajowa wolne miasto gdańsk nazizm

Książka mówi o atmosferze jaja panowała w Gdańsku w przeddzień wybuchu wojny,Nel rozpieszczona dziewczyna córka senatora zaręczona z adwokatem który jest nazistą i nienawidzi Polaków,Nel jest pielęgniarką i pracując w szpitalu poznaje także Polaków wsród nich Iwo i to ja jego przyczyną poznaje czym jest prawdziwe uczucie i dlatego nie chce wychodzić za mąż dlatego , że odkrywa prawdziwą twarz Wilego,mam nadzieję , że drugi tom będzie bardziej interesujacy

miła i przyjemna, nawet dobrze się czyta, zapewne sięgne po kolejną część

miła i przyjemna, nawet dobrze się czyta, zapewne sięgne po kolejną część

Wolne Miasto Gdańsk, maj 1939 roku. Mieszka tu 90 % Niemców. Na porządku dziennym są prześladowania Polaków i Żydów. Młoda Niemka Nela Witt zakochana w niemieckim oficerze oczekuje na ślub. Ale im bliżej ślubu tym bardziej poznaje jego faszystowską naturę. Do ślubu nie dochodzi, wybucha wojna. Nela w tajemnicy przed wszystkim pracuje na pół etatu w szpitalu i tam poznaje młodego Polaka Iwa. Czy ta miłość ma sens? Bardzo ciekawa pierwsza część trylogii.

Piękna i wzruszająca

Piękna i wzruszająca

Cieszyłam się na ciekawą opowieść o czasach wojny, a przeczytałam mdły romans.

Cieszyłam się na ciekawą opowieść o czasach wojny, a przeczytałam mdły romans.

1974

Książka przeciętna.
Sama historia Iwa i Neli rozgrywająca się w Wolnym Mieście Gdańsku bardzo ciekawa,ale nie podobał mi się sposób jej opowiedzenia.Zabrakło mi tu emocji,jakiegokolwiek pazura,a zbyt długie opisy sprawiły,że miałam ochotę książkę odłożyć.
Doczytałam jednak do końca ,a to był chyba błąd,bo kończy się tak,że mam ochotę na ciąg dalszy i co tu teraz zrobić???

Książka przeciętna.

Główna bohaterka Nela Witt jest typową bogatą Niemką, która ma w swoich planach wyjście za mąż za młodego niemieckiego adwokata. Żyje w bańce mydlanej, ignorując faszystowskie zachowanie narzeczonego i swojej rodziny do czasu, gdy staje na rozdrożu uczuć.
Widmo zbliżającej się II wojny światowej i poznanie Iwa, polskiego celnika zmienia jej osąd sytuacji panującej w Wolnym mieście Gdańsku. Między Niemką i Polakiem rodzi się uczucie, któremu na drodze staje niemiecki narzeczony i rodzina.

Czy uczucie Nely do Iwa ma szansę na przetrwanie?
Jak potoczą się losy bohaterów po wybuchu wojny?
Przeczytajcie sami.

Muszę przyznać, że książkę czytało mi się bardzo szybko, lubię książki wojenne z romansem w tle.
Z przyjemnością sięgnę po jej kontynuację, czyli "W objęciach niewoli".

Plusem tej książki jest to ze bardzo szybko się ją czyta. Niestety wojna jest tylko tłem do fabuły. Jest to bardziej romans niz literatura wojenna z wątkiem romantycznym

Ciekawie rozpoczynający się cykl.
Bardzo lubię książki z historią w tle,
a na dodatek z rozwijającą się zakazaną miłością.
Ciekawa jestem, jak dalej się potoczą losy Neli i Iwa. Czy wytrwają w swoich uczuciach?

Ciekawie rozpoczynający się cykl.
Bardzo lubię książki z historią w tle,
a na dodatek z rozwijającą się zakazaną miłością.

Chociaż grudzień u mnie to głównie świąteczne pozycje, lubię je sobie przeplatać nieco innymi treściami. Dlatego zdecydowałam się na „Trylogię gdańską".

„W objęciach nazisty" nie można nazwać łatwą lekturą, tak jak rok 1939, w którym rozgrywa się akcja. Szczerzenie propagandy, widmo wojny i dwójka młodych ludzi, którzy nie chcą pogodzić się z otaczającą ich rzeczywistością.

To nie tylko literatura wojenna. To także opowieść o szukaniu miłości, bronieniu swoich przekonań i walce o szczęście. Szczerze mówiąc, nie byłam zaskoczona tym, w jakim kierunku potoczyła się fabuła, jednak nie przeszkadzało mi to w czerpaniu przyjemności z czytania. Chociaż nie. To złe słowo. Emocje, które towarzyszyły mi podczas lektury z pewnością nie były przyjemne. Były momenty przygnębienia, strachu, złości, nienawiści i wzruszeń. Losy bohaterów, z każdą przeczytaną stroną, stawały mi się bliższe. Szczególnie poruszył mnie wątek, w którym to małe dzieci są ofiarami bezdusznych i okrutnych prześladowań. Wciągnęła mnie także w rozwijającą się relację Neli i Iwa. Autorka w emocjonalny i przejmujący sposób przedstawia przedwojenną, brutalną rzeczywistość, w której nie brakuje jednak miejsca na miłość. Dzięki temu ta historia nabiera kolorytu, któremu trudno było mi się oprzeć.

Serdecznie polecam, jeśli chcecie zatracić się w lekturze, nieco dalszej od świątecznych klimatów.

Książkę otrzymałam dzięki współpracy z Wydawnictwem Skarpa Warszawska.

• Przeczytane 2023
  • Z wojną w tle