Być kobietą i nie zwariować. Opowieści psychoterapeutyczne

Okładka książki Być kobietą i nie zwariować. Opowieści psychoterapeutyczne Katarzyna Miller, Monika Pawluczuk
Okładka książki Być kobietą i nie zwariować. Opowieści psychoterapeutyczne
Katarzyna MillerMonika Pawluczuk Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Być kobietą (tom 1) poradniki
poradniki
Być kobietą (tom 1)
W.A.B.
2010-02-01
2010-02-01
psychologia kobiecość

Okładka książki Daj się pokochać dziewczyno. Poznaj sekret udanych relacji Katarzyna Miller, Joanna Olekszyk
Daj się pokoch... Katarzyna Miller, J...
Okładka książki Być synową i nie zwariować Anna Bimer, Katarzyna Miller
Być synową i n... Anna Bimer, Katarzy...

Chyba pierwszy raz przeczytałam tak naprawdę książkę psychologiczną. Inaczej - książkę, będącą zapiskami z sesji psychologicznych. Zrobiłam masę zdjęć. Początkowo wydawało mi się, że ja o tym wszystkim wiem, ale z czasem zrozumiałam, że niby wiem, ale zapomnę jak sobie z danym problemem poradzić. W sumie, fajnie byłoby móc do takiej książki czasem wrócić.

Ksiązka niewątpliwie pobudza do myślenia i znalazłam w niej kilka spraw, nad którymi chcę się zastanowić. Ale uważam ją za szkodliwą, bo gdybym nie wiedziała, jak wyglądają warsztaty psychologiczne, to po jej przeczytaniu odniosłabym wrażenie, ze to ostatnia rzecz w jakiej chciałabym uczestniczyć...

Panią Kasię uwielbiam i cenię, jednak ta książka nie zrobiła na mnie dużego wrażenia. Znajduje się w niej kilka bardzo przydatnych życiowych rad skłaniających do refleksji, nie mniej są one wplecione w (jak dla mnie) zbyt chaotyczne dialogi.
Myślę, że dużo bardziej usystematyzowaną, przedstawioną w lekki i przyjemny sposób wiedzę znajdziemy na kanale YT autorki pt. "Na chwilę". Polecam :)

Książka napisana w formie dialogów ze spotkania bohaterek wśród których jedną jest psycholożka Katarzyna Miller, postać znana i lubiana, dowcipna i dosadna.

Książka podzielona jest na 6 dni warsztatowych/spotkaniowych, na których poruszane są przez bohaterki różne rozterki związane z ich kobiecym życiem. Podczas tych sześciu dni towarzyszymy bohaterkom tak, jakbyśmy sami uczestniczyli w tych spotkaniach, siedzieli obok i przyglądali się, przysłuchiwali, co czyni książkę dość personalną, niezależnie od tego, czy z historiami bohaterek się utożsamiamy bardziej czy mniej.

Dobrze czasem popatrzeć na wartości różnych problemów "siedząc z boku", podglądając, podsłuchując, porównując, mając możliwość przeanalizowania i przeprowadzenia wewnętrznego monologu i ta książka właśnie to umożliwia, pomimo czasem rozbieżnego punktu widzenia pani Kasi z punktem odbioru czytelnika.

Od kobiet, o kobietach, dla kobiet.
Polecam:)

Książkę czyta się dosyć dobrze, jest zapisana w formie dialogów, więc bardzo przystępnym językiem. Mimo że znalazłam w niej sporo ciekawych myśli, jednak miałam wrażenie, że za dużo w niej wątków i za dużo chaosu. Po przeczytaniu nie miałam poczucia, że chciałabym uczestniczyć w takich warsztatach...

12 kobiet spotyka się na warsztatach terapeutycznych. 12 historii. Krąg kobiet i rozmowy, nad którymi czuwa i prowadzi je przewodniczka, psychoterapeutka Pani Katarzyna Miller. Rozmowy kobiet, które otwierają spektrum problemów, z którymi mierzymy się w codziennym życiu. Problemy z dziećmi, z naszymi rodzicami, teściami, mężem/partnerem, sobą. W każdej z tych kobiet można odnaleźć cząstkę siebie, swój problem, nazwać go i spróbować przepracować.
Mimo trudnych tematów, które są poruszane, Pani Katarzyna daje nadzieję, że nie wszystko stracone. To, co trzeba przepracować, zrobić to i być szczęśliwą. Odrzucić przekonania, oceny innych i zacząć żyć swoim życiem, na własnych zasadach, według swojej busoli szczęścia i równowagi. Nigdy nie jest za późno, by dojrzeć i żyć w równowadze i w harmonii z samą sobą. Warsztaty nie zastąpią terapii, ale może otworzą umysł na tę myśl, że może już czas.... zmierzyć się ze sobą i przestać uciekać. Zrobić coś dla siebie, nie dla innych i iść na terapię.

Podczas zgłębiania tych historii czułam się jakbym była wśród tych kobiet, w tym kręgu. Czułam obecność tych kobiet, miałam ochotę przytulić niektóre z nich.
W książkach psychologicznych, poradnikach bardzo lubię te formę pisania: rozmowy, dialogi i analiza psychoterapeuty.

Choć z wieloma problemami się tu spotkamy, to wszystkie te historie napawają radością i optymizmem na sam koniec. Trzeba pamiętać, że w dorosłym życiu wszystko od nas zależy. I bądźmy Paniami swojego losu, żyjmy tak jak chcemy i tak jak mówiła Pani Katarzyna Miller:

"Cieszcie się, dziewczyny, życiem. Z facetem czy bez faceta, cieszcie się nim. Doceniajcie to,co wam przynosi. Tego wa, i sobie oczywiście, życzę.

Serdecznie polecam.

1976

Lekka, ale o dużej treści. Podejmuje problemy miłości do siebie, akceptacji, i mądrej miłości do innych. Ciekawie się ją czyta. Duża w tym zasługa Kasi Miller, która sprawiła, że ta książka, to jakby babski krąg wsparcia.

To moja pierwsza książka Kasi Miller, ale sama autorke znam dobrze z artykułów, YouTuba i wszelkiego rodzaju wystąpień publicznych. Książka stara się pokazać, w jakie różne życiowe pułapki wpadają kobiety. Zaletą tej książki jest to, że te historie nie sa wypowiadane w proznie, a spotykają się z reakcją grupy kobiet, które siedzą razem na terapii. Mimo że dużo słuchałam Kasi, to i tak warto było przeczytać tę książkę. Nie jest ona dla mnie czyms bardzo odkrywczym (mimo ze troche notatek przy niej zrobilam),ale zachęca do sięgania po kolejne pozycje tej autorki. Ksiazka sama w sobie bardziej dotyka pewnych problemow niz sie w nie zaglebia.

Książka napisana bardzo przystępnie, w formie dialogów obrazujących problemy kobiet w różnym wieku.
Niezależnie od wykształcenia, czy statusu - często wpadamy w schematy i pułapki narzucane przez proces socjalizacji i społeczeństwo, zapominając, gdzie jestem w tym prawdziwa JA. Lektura pomaga poczynić refleksję na temat siebie samej i odważyć się na sprzeciw wobec ślepo odgrywanych ról w życiu.
Co ciekawe, gdy wpadła w ręce mojemu partnerowi - pochłonął błyskawicznie ją całą i stwierdził, że jest ona tak samo o kobietach, jak i o mężczyznach.

Ciekawe wypowiedzi babek z różnymi "dolegliwościami" oraz błyskotliwe riposty pani Kasi, ale pod koniec zaczyna się ciekawość wyczerpywać

• Psychologia
  • Poradniki
  • 2011

Katarzyna Miller Być kobietą i nie zwariować. Opowieści psychoterapeutyczne Zobacz więcej