Być kobietą i nie zwariować. Opowieści psychoterapeutyczne

Wydawnictwo: W.A.B.
978-83-7414-649-4
psychologia, kobiecość
poradniki
Pistacia

Jak być kobietą szczęśliwą? Jak być pewną siebie? Jak nie być ofiarą? Takie pytania zadaje sobie wiele współczesnych kobiet. Bo nie jest łatwo być kobietą w świecie, w którym ciągle jeszcze mężczyźni mają przewagę. W świecie, w którym nadal utrzymuje się wyraźny podział na to, co męskie, i na to, co kobiece. Dziwne, że podział ten jest mocniejszy w życiu prywatnym niż zawodowym. W książce Być kobietą i nie zwariować znajdujemy przykłady najbardziej typowych kobiecych problemów. Problemów z sobą, ze swoją tożsamością, z relacją ja - mąż, ja - inni, oceną samej siebie, dostrzeżeniem tego prawdziwego „ja" i polubieniem go. To swobodna rozmowa kilkunastu kobiet, zapis warsztatów psychoterapeutycznych, w których brały udział. Ta forma przekazu daje poczucie współuczestnictwa i może zainteresować podobnymi warsztatami także inne kobiety. A warto jest rozmawiać, bo w rozmowie łatwiej zobaczyć to, czego samej w ferworze codziennych spraw się nie dostrzega; łatwiej coś zmienić, gdy ma się czyjeś wsparcie. Książka dla kobiet szukających szczęścia... w sobie.

[opis wydawcy]

AnnaSikorska | 2017-12-21

O czym marzą kobiety? – takie pytanie zadawał sobie pewnie niejeden mężczyzna, ale chęć zrozumienia istot z innej planety, a przez to i cywilizacji (bo kobiety są na innym etapie cywilizacyjnym) niestety jest bardzo trudna, a może nawet niemożliwa. Płeć piękna podczas wychowania zostaje zaprogramowana do bycia kobietami. Jeśli przypadkowo mamy mózgi inne powstaje wielki zgrzyt i to nie tylko w nich samych, ale też i w otoczeniu.
My kobiety jesteśmy od dziecka wtłaczane w pewne schematy, poddaje się nas ostrej tresurze i próbie charakteru, ponieważ prawdziwa kobieta musi pracować ciężko (ciężej niż rówieśnicy przeciwnej płci) i znosić niepowodzenia w milczeniu. Facet może przywalić, a kobieta, która bije jest uważana za wyrzutka społeczeństwa. Jedyne, na co może sobie ona pozwolić to krzyk, ale kto słucha rozgoryczonych, utyskujących kobiet? „Wariatek” nikt nie słucha.
W każdej z nas jest owo „wariactwo”: sprzątamy za dużo, pierzemy za dużo, chcemy być perfekcyjne, chcemy wszystkich...

czupirek | 2010-05-24
Przeczytana: 24 maja 2010

Autorki pozastrzegały się we wstępie, że książka nie jest poradnikiem ani zbiorem recept, tylko raczej swobodną prezentacją metodyki pracy terapeutki. Zdenerwowało mnie to trochę, choć zastrzeżenia rozumiem.

Sama książka jest znakomitą pożywką do własnych przemyśleń i - oby - dalszych działań.

ewawkaloszach | 2014-04-29

Stuknięta, ruda baba, która opowiada o tym jak wypróżnia się i do tego jeszcze przy tym myśli, analizuje. Można byłoby opisać obrazowo portret pani Miller. Jednak od pierwszych stron stała się fanką tej kobiety, w spoób obrazowy, z pewna gracją acz w sposób drapieżny pisze, że tylko wariaci mogą przeżyć. Pozwala mi na to, żebym sama przed sobą przestała udawać i po prostu była sobą. Jest to w pewnym sensie okupione pewnymi stratami, ale co tam czasem trzeba zwariować, żeby znormalnieć. Polecam do poduszki, kawy, toalety a nawet jako narzędzie pracy. Bardzo sympatyczna kobieta w niezwykle trafny sposób rozbiera ba czynniki pierwsze kobiety - kamikadze. Wielki plus.

Death_Proof | 2014-09-13
Przeczytana: 13 września 2014

Dobrze jest przeczytać tę książkę jeśli jest się kobietą. Nie szukać w niej rozwiązania wszystkich swoich problemów czy szybkiego olśnienia, które uczyni nasze życie idealnym. Nie szukać, ponieważ ta książka nam tego nie da. Jednak może nam otworzyć oczy na różne zachowania czy przekonania, których nie byłyśmy świadome, a które boleśnie wpływały na nasze życie. To co jest moim zdaniem największą zaletą tej książki, to że forsuje z wielką siłą dwie myśli: sama bądź swoim najlepszym przyjacielem i ciesz się życiem, bo naprawdę kiedyś przeminie.

Jako osoba po terapii polecam tę książkę. Dla mnie odkrywcza nie była, wszystko co w niej znalazłam zdążyłam już przegadać ze swoją terapeutką. Wiem również po sobie, że bez terapii, sama książka może być trochę za słabym bodźcem do rozwiązania wielu problemów...
Myślę też jednak, że jest dobra na początek lub jako podsumowanie.

Natalia MJ | 2011-07-18
Przeczytana: lipiec 2011

Bo ja wiem? Jakoś mnie nie przekonało. Nie przekonała mnie forma dialogu kilkunastu pań - niby o życiu, ale jakoś tak nie do końca wiarygodnie. Odniosłam wrażenie, że książka została przegadana o wszystkim i o niczym, a wniosków z niej żadnych. Takie sobie opowiastki, bardziej rozrywkowe niż budujące, bardziej wymyślone niż prawdziwe. Takie sobie pisanie komercyjne dla ludu. Nie doczekałam się głębokiego studium kobiecej psychiki, a mocno na nie liczyłam.

Red Rose | 2013-10-21
Przeczytana: 21 października 2013

Nigdy nie zamierzałam przeczytać tej książki, bo w sumie nie czytałam wcześniej książek psychologicznych. Do tej lektury zostałam namówiona przez pewną blogerkę i muszę jej podziękować za tą książkę, a w zasadzie podziękowania należą się autorkom.
Już od jakiegoś czasu napotykam panią Kasię w wielu programach telewizyjnych, jak również pisze ona felietony do mojego ukochanego "Zwierciadła". I tak rozgłos wokół jej osoby, jak również jej wypowiedzi w DDTVN nakłoniły mnie do poznania jej książek, już czekam na listonosza z jej nową publikacją.
Książka złożona jest z podziału na dni, jest to sześciodniowa terapia. Biorą w niej udział kobiety w różnym wieku, z różnym statusem majątkowym, zamężne, panny i rozwódki. Pani Miller, jako psychoterapeutka prowadzi rozmowy z uczestniczkami. Są to dyskusje na każdy temat, jednak głównie skupiają się na problemach, z jakimi te kobiety noszą się już długo, o których nikomu nie mówiły, a ciągle z nimi żyły.
Psycholożka uczy swoje rozmówczynie...

Ewa Tw | 2018-08-13
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

Pozycja warta uwagi z racji olbrzymiego doświadczenia terapeutycznego pani Katarzyny.
Podział na typy kobiet (wiek, osobowość, problemy, obawy itp.) jest strzałem w dziesiątkę - to esencja tych osób które pojawiają się na fotelu terapeutki. Dodatkowo łatwiej utożsamić się z wyimaginowanymi bohaterkami, ich historiami i spojrzeć krytyczniej na swoje przyzwyczajenia i zachowania.

Określiłabym tę pozycję jako "lekką psychologię" - czyli jest to dla mnie książka napisana przystępnie, bez specjalnych odnośników i nazewnictwa medycznego, która nie wymaga ciszy i skupienia, a czyta się ją dobrze i nie gubi wątku, przy czym nie jest trywialna czy tandetna.

Polecam.

Monika | 2015-07-31
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 30 lipca 2015

Niezły sobie babiniec zafundowałam! To była moja kolejna przygoda. Żeby ją zrealizować udałam się na terapie do Pani Katarzyny. Razem z nią oraz 11 innymi babeczkami szukałyśmy złotego środka na to jak być kobietą i nie zwariować. Dzięki moim książkowym "koleżankom" wyodrębniłam kilka cennych pomysłów, które faktycznie My, kobietki powinnyśmy realizować. Wymienione przeze mnie wskazówki znajdziecie na mojej stronie:https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=838033642959088&id=650676005028187&substory_index=0

Mimo, że autorki zastrzegły, że to nie jest żaden poradnik psychologiczny, że do historii trzeba podejść na luzie, to i tak wiele razy te wszystkie dialogi pomiędzy bohaterkami dawały mi do myślenia. Nie raz odrywałam się od książki i zastanawiałam się, rozważałam i kiwałam głową z racji tego co przeczytałam. Nie raz cofałam się do pewnego zdania i czytałam go jeszcze raz, ale na głos. Bo ta książka ma przekaz...ozdobą całej przygody były bohaterki i ta głośna,...

ewka_beer | 2015-06-20
Przeczytana: 09 czerwca 2015

Książka napisana prze psycholożkę, filozofkę, psychoterapeutkę, poetkę - Katarzynę Miller, składa się z kilkudniowego cyklu psychoterapii. Dobry początek dla tych, którzy zastanawiają się nad sesją z psychologiem, idealne uzupełnienie dla pozostałych, którzy mieli już tę przyjemność. Dosyć spore zainteresowanie tego typu literaturą wskazuje na to, że temat nie wygasa, wciąż jest aktualny. Książka ta nie jest napisana przez laika, panią z TV lub ze ścianki celebryckiej , która sugeruje, podpowiada jak się modnie ubrać, co jeść lub jak dogodzić facetowi w łóżku. Nie jest również o tym jak się zachowywać, kokietować czy podrywać. Prawdziwa kobieta rodzi już się z tymi "umiejętnościami", lecz wiele z nich zatraca w drodze życia swą kobiecość, pewność siebie, wewnętrzną dojrzałość. Z biegiem czasu w większości następuje depresonalizacja. "Być kobietą i nie zwariować" w łagodny, czasem żartobliwy sposób podsuwa "pomysły" na powrót na właściwą drogę, drogę na której nie ma kamieni,...

Lauretka | 2015-10-26

Niemal każda kobieta lubi się rozdrabniać, zwracać uwagę na szczegóły, analizować, drążyć, podejrzewać itd., co w oczywisty sposób ogranicza jej spontaniczność, działanie, odwagę, pomysłowość, naturalny urok. Dlaczego to robi i po co? Cóż, natury i całej historii doświadczeń zapisanych w genach nie wyruguje się z dnia na dzień, ale zawsze należy próbować. Po to właśnie jest ta książka. Kobiety muszą sobie uświadomić, że dobre zdanie o sobie, poczucie wartości, troska o siebie, zdrowy egoizm, szacunek do siebie i kobiecość to atuty, które należy wykorzystywać w kierunku dobrej zmiany siebie i otoczenia. "Akceptacja siebie" to zaklęcie dające siłę i wiarę w szczęśliwsze "ja".