Sztuka prostoty

Tłumaczenie: Joanna Sobotnik
Wydawnictwo: Czarna Owca
L'art de la simplicite
978-83-7554-074-1
Japonia, prostota, zen, poradnik, kobieta
poradniki
Yanadis

Prowadząc skromniejsze życie wzbogacasz swoją egzystencję. Współczesne społeczeństwo konsumpcyjne twierdzi coś innego? Nie wierz. Mieszkająca od wielu lat w Japonii Dominique Loreau przyjęła styl życia swojej przybranej ojczyzny. Jest on oparty na zasadzie "mniej znaczy więcej", stosowanej we wszystkich dziedzinach - od spraw materialnych po życie duchowe. Uporządkuj mieszkanie, opróżnij szafy, porzuć kompulsywne zakupy, jadaj skromniej, zajmij się swoim ciałem i umysłem. Autorka podaje przepisy dla kobiet, żyjących w świecie zachodnim - począwszy od tego, co zrobić, by dobrze się czuć we własnym domu, aż po sztukę pozostawania w zgodzie z samą sobą. Tajemnicą harmonii jest życie zen - wszelkie sposoby, prowadzące do tego, by czuć się dobrze we własnej skórze, lepiej we własnym towarzystwie, a więc także w kontaktach z innymi ludźmi. Elegancja, dobre samopoczucie i szczęśliwe życie - oto, co proponuje inspirująca się filozofią Orientu "Sztuka prostoty".

Magdallena | 2015-10-06

Odkryć na nowo radość, dostrzec pory roku, zrozumieć, że prawdziwa wolność nie potrzebuje nadmiaru. "Żeby żyć naprawdę potrzebujemy niewiele. (...) Im mniej mamy, tym bardziej jesteśmy wolni i tym bardziej możemy się rozwijać" - stwierdza Dominique Loreau w książce pt. "Sztuka prostoty". Przekonuje, że "proste życie" to tęsknota za skromnością, wolnością i wyrafinowaniem. Wiąże się z metamorfozą, z uważnym planowaniem i samoograniczeniem. To sztuka życia w zgodzie ze sobą i z otaczającym światem.

"Prostota oznacza, że mamy niewiele, by stworzyć miejsce dla spraw najważniejszych. Ponadto prostota jest piękna, ponieważ kryją się w niej cuda".
Więcej o książce na stronie -

PrzyAromacieKawy | 2011-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2011

Mam bardzo mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Z jednej strony prawdy, które Pani Loreau przekazuje są bardzo korzystne dla naszego życia. Cel - oczyścić energie wokół siebie poprzez NIE otaczanie się rzeczami, które są zbędne. Każdy z nas ma pełno bibelotów, 50 długopisów na biurku, 30 torebek w szafie i ciągle brak tej jedynej, mnóstwo ubrań, których już nie nosi itd. itd. itd. W książce pokazane jest , że wszystko to nie ma znaczenia a wręcz nam w życiu przeszkadza, przytłacza nas, przeszkadza nam myśleć, działać, blokuje nas przed pójściem do przodu, bo cały zaś patrzymy wstecz a to na fotografie z wakacji a to na jakieś rzeczy, które kojarzą nam się z innymi czasami. JEDNYM SŁOWEM - TRZEBA ZROBIĆ MIEJSCE NA NOWE!
Ok, ja się zgadzam. Nawet taka opcja mi się bardzo podoba, bo sama mam wrażenie że ilość rzeczy w moim pokoju, który jest jednocześnie sypialnią i biurem zaczyna mnie przytłaczać. W komodzie mnóstwo ubrań, które są wynikiem szaleństwa zakupowego, których nie...

Aksamitt | 2016-02-13

Człowiek obrasta we wszelkiego rodzaju przedmioty. Oczywiście z czasem niektóre tracą w naszych oczach i się ich pozbywamy, ale i tak uważam, że większość z nas niepotrzebnie trzyma znaczny balast u siebie. Ponieważ jestem w trakcie wyprzedaży nieużywanych juz ubrań, zbędnych książek, przeglądania i wyrzucania niepotrzebnych czasopism czy papierów, które na obecna chwilę są już tylko makulaturą (same rozliczenia z urzędem skarbowym leżały od 2003r) stwierdziłam, iż podparcie się taką książka jeszcze bardziej zmobilizuje mnie do wniknięcia w głąb.. tego bajzlu.

Liczyłam na jakieś mądrze skonstruowane przesłanie, bo wszystko co związane z myśleniem 'maximum powierzchni - minimum rzeczy' wywodzi się z ducha japońskiej kultury. Skoro zaczęłam porządkować półki w szafach to może należało by też uporządkować własne spojrzenie na to co w okół mnie. Założenie bardzo dobre, tylko że Dominique Loreau wprowadza więcej chaosu niż uporządkowania. Podstawą jej rozważań jest szeroko pojmowany...

Patrycja | 2011-07-18

Założenia w 100 % słuszne ale styl poradnikowo-duchowo-pretensjonalny nie do przyjęcia.

Anita | 2014-01-07
Przeczytana: grudzień 2013

Książka "Sztuka prostoty" Dominique Loreau jest konsekwencją poszukiwań idealnego stylu życia. Zadawania sobie pytań przez wiele lat. Poszukiwań zakrojonych na szeroką skalę w wielu krajach, które zakończyły się w Japonii. Kiedy czytałam liczne recenzje tej książki byłam pod wielkim wrażeniem i pełna ogromnego apetytu na jej przeczytanie. Autorka we wstępie pisze o tym, iż fascynuje ją Zen. Tym bardziej rozbudziła moje nadzieje. Prostotę również staram się wcielać w życie. Wstęp więc obiecująco zapowiadał resztę książki.

Im dalej w tekst, tym bardziej byłam rozczarowana. Najwyraźniej inaczej niż autorka pojmuję prostotę i minimalizm.

W skrócie, książka jest o wprowadzaniu w codzienne życie sztuki prostoty. Minimalizm jeśli chodzi o ciało, umysł i otoczenie. Wszystko brzmi pięknie, znajomo i mądrze. Jednakże, zagłębiając się w szczegóły, gdybym miała zastosować się do rad autorki musiałabym w życiu postawić na pieniądz, czego absolutnie nie chcę. Autorka radzi ludziom, co każdy...

Wolałabym poradnik mniej oderwany od rzeczywistości a bardziej z sensem napisany.

keys | 2012-12-18

Autorka świetnie wprowadza w świat minimalizmu, pomimo tego, iż ukazuje realia Japonii. Polecam każdemu kto próbuje wprowadzić zmiany w swoim życiu.

chiave | 2011-09-07
Przeczytana: 07 września 2011

Nieznośna jest ta mieszanka praktycznych rad z pseudofilozofią. Czy poradnik nie może być po prostu poradnikiem? Czy do wywalania zbędnych rzeczy, albo porządkowania szafy naprawdę jest konieczna buddyjska podbudowa? I czy powinno się redukować myśl wschodu w taki sposób?

Olga Kasztelan | 2011-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2011

Cóż, wkroczyłam na drogę minimalizmu :)) Bardzo podoba mi się styl autorki - nie tylko styl życia, ale też styl "pisarski". Lubię konkrety. Każde zdanie jest treściwe i jakby świadomie tworzone w myśl naczelnej zasadz "Sztuki prostoty": "Im mniej, tym więcej". Książka popchnęła mnie skutecznie do oczyszczania swojego otoczenia ze zbędnych przedmiotów i ... faktycznie, żyje się przyjemniej, gdy ma się mniej (coraz mniej :)) Mam tylko jedno "ale". Nie podoba mi się zachęcanie autorki do przeprowadzania głodówki jako naturalnego sposobu na oczyszczenie organizmu z toksyn. Nie wierzę też, jakoby miało mi to pomóc w oczyszczeniu umysłu. Może po prostu za bardzo lubię jeść (ale też ze zdrowym umiarem) :)) W każdym razie książkę polecam absolutnie KAŻDEMU :))

CZARNA | 2011-11-20
Przeczytana: 01 stycznia 2012

"Im mniej, tym więcej"- myśl przewodnia tej książki. Jestem zafascynowana ideą minimalizmu, wprowadziłam go w życie jeszcze zanim przeczytałam "Sztukę prostoty" i jest mi z tym cudownie. Gdy pozbędziesz się z otoczenia wszystkiego, co niepotrzebne i zbędne, tym mniej czasu zajmuje Ci sprzątanie i zyskujesz czas dla siebie, na odpoczynek i przyjemności. "Sztuka prostoty" uzmysłowiła mi, że są obszary, gdzie również mogę wprowadzić minimalizm i jeszcze bardziej uprościć swoje życie. Gorąco polecam tym, którzy chcą zmienić coś w swoim życiu i zrobić miejsce na rzeczy ważne i wartościowe.