Sztuka sprzątania. Uporządkuj swój dom i swoje życie

Wydawnictwo: Czarna Owca
Faire le menage chez soi. Faire le menage en soi
poradniki
joly_fh

Jaki jest cel sprzątania? Większość z nas odpowie prawdopodobnie, że trzeba to robić- i tyle. Podobnie jak jeść, spać czy myć się. Ale sprzątanie jest czymś więcej. Poza dobroczynnym działaniem, jakie czyste i uporządkowane miejsce ma na nasze samopoczucie, sprzątanie pozwala również oczyścić nasze serce i umysł. Może ono stać się przyjemnością, sztuką, ćwiczeniem duchowym: wystarczy w tym celu odnaleźć w sobie pragnienie życia dla siebie, we własnym domu, a także sięgnąć do uniwersalnych wartości. Po to, by zwiększyć poczucie własnej wartości. Aby pozostawać w harmonii z wnętrzem swojego domu. Aby lepiej radzić sobie w każdej sytuacji, prowadzić zrównoważone życie, zachować dobre samopoczucie.

źródło opisu: Czarna Owca, 2013

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

figlarna24 | 2013-07-18
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 17 lipca 2013

Porządek jest podstawową regułą panującą w raju. George Gissing

Są tacy wśród nas, którzy uwielbiają sprzątać , drażnią ich najmniejsze oznaki nieładu, czy nalot kurzu na meblach. Są i tacy, którzy czynność zwaną sprzątaniem uważają za przykrą konieczność.

Sprzątanie , niby taka banalna czynność, a potrafi nie jednej osobie utrudnić życie. Maniakalne sprzątanie może być odbierane natręctwo. A brak chęci do segregowania, układania itp. może być uznawane za lenistwo. Ale niekoniecznie tak być musi.

Programy telewizyjne, takie jak chociażby Perfekcyjna pani domu, mają zachęcić przeciętnego Kowalskiego, by złapał za szmatkę i poddał się działaniu.

W związku z tym, nie dziwi mnie fakt, iż na fali popularności programów o sprzątaniu, powstają nawet książki. Jedną z nich miałam okazje przeczytać wczoraj.
Autorką jest Dominique Loreau- autorka bestsellerowej Sztuki prostoty. Dominique Loreau mieszka trzydzieści lat w Japonii. Przyjęła styl życia panujący w Japonii. Wyznaje zasadę...

Zuzanna | 2013-10-20

Super książka

Lisek | 2013-12-01

Najwyżej oceniana i najsłabsza pozycja dobrej autorki, która już po prostu chyba nie ma nic więcej do zaoferowania.
Nie... ta książka nie ma żadnych wartości.

Pierwsza część, to rozwleczona filozofia, znana każdemu człowiekowi - sprzątanie jest podobne do medytacji i odpręża.

Druga, to rady dla kogoś, kto nigdy nie trzymał w ręku miotły ani odkurzacza. Garść porad rodem z Perfekcyjnej Pani Domu, ale jednak dużo słabszych niż Anthei Turner... Bardzo delikatne zahaczenie o temat jakże modnej ekologii, ale zarówno w przypadku perfekcyjnego sprzątania jak i ekologii odczuwam nieodparte wrażenie, że mam większą w tym widzę, niż autorka, co pozostawia pewien niesmak.

Później mamy wydumana filozofie o sprzątaniu jako tańcu, wyćwiczeniu idealnych ruchów i jak do każdej z książek Loreau, wciśnięty rytuał parzenia herbaty.

Ta książka to nic innego jak nieudana próba rozwinięcia pierwszego rozdziału "Sztuki Prostoty", która jest w moim odczuciu majstersztykiem, szczególnie w porównaniu do...

kwiatuszek2104 | 2013-08-31
Przeczytana: 09 lipca 2013

Bardzo interesująca książka, chwilami autorka za bardzo rozwodzi się na tematem, ale dzięki tej książce otworzyły mi się oczy na wiele spraw oraz podejście do pozbywania się zbędnych rzeczy zalegających w szafie czy też w kącie. Przeczytałam do połowy, więc na pewno do Niej wrócę :)

ark0601 | 2013-08-19
Przeczytana: 05 sierpnia 2013

Spis treści intryguje hasłami typu „Sprzątanie i zen”, „Metafizyka sprzątania” czy „Sprzątanie, dyscyplina umysłu”. Nagle za trywialnymi codziennymi czynnościami związanymi z odkurzaniem, zamiataniem, zmywaniem, praniem itp. odkrywamy powagę i głębię. To nie przypadek, że Japończycy są jednym z najczystszych narodów świata. Nie bez powodu miłośnikami porządku i czystości okazują się samurajowie czy buddyjscy mnisi. Nie bez przyczyny w Kraju Kwitnącej Wiśni olśniewają cudzoziemców nieskazitelnie utrzymane świątynie, domy mieszkalne, sale medytacyjne, pawilony herbaciane czy ogrody. Ich ład i harmonia, aż po najdrobniejsze sprzęty codziennego użytku, jest emanacją kształtowanej od wieków duchowości, kładącej silny nacisk na pogłębienie stosunku do przedmiotów, tak samo ważnych, jak istoty żywe, mających swoje piękno i duchowy wymiar. W tej perspektywie nawet najbardziej powszednie prace domowe nabierają rangi czynności szlachetnych, ćwiczeń duchowych, praktykowanej w ruchu medytacji...

Dżastin | 2018-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2018

Książka do której mam niewątpliwą słabość i do której wracam od czasu do czasu. Nie jest to typowy poradnik perfekcyjnej pani domu. Autorka - mieszkająca w Japonii - przedstawia nam filozofię zen i zalety medytacji których częścią jest umiłowanie czystości i regularne sprzątanie. W "Sztuce Sprzątania" nie brakuje praktycznych porad, które łatwo jest wprowadzić w życie. Książka wpisuje się w filozofię minimalizmu i slow-life, podkreśla znaczenie celebrowania codzienności, docenianie zwykłych czynności. Do mnie to trafia.

Przeczytana: 22 września 2013

Wspaniała książka. Polecam

Figunia33 | 2013-08-11
Przeczytana: sierpień 2013

Pokochać sprzątanie? Pani Dominique Loreau, którą uwielbiam, tym razem wzięła się za temat sprzątania i po raz kolejny otworzyła mi oczy.
Dwie rzeczy są dla mnie odkrywcze: po pierwsze dbałość o czystość w naszym otoczeniu (lub jej brak) wypływa z naszej psychiki. W skrócie: z tego jak bardzo jesteśmy „uporządkowani” wewnętrznie bierze się nasz stosunek do sprzątania oraz zwrotnie wpływa on na naszą psychikę. Słowem: im większy ład i porządek w naszym otoczeniu, tym czujemy się lepiej, a chaos wokół nas odzwierciedla chaos w naszej głowie.
„Pokochać sprzątanie” - tu nie chodzi o jakiś motywacyjny slogan, tylko wezwanie do zmiany naszego wewnętrznego nastawienia do tej czynności, która nie powinna być spostrzegana jako przykry, nudny, codzienny obowiązek, lecz jako coś, co pomaga nam porządkować własne myśli, panować nad emocjami, budować lepsze relacje z bliskimi, tworzyć więź z otaczającymi nas przedmiotami i naszym domem.
Druga kwestia, to - jak zawsze u Loreau - filozofia...

lolipop13 | 2016-03-23
Przeczytana: 21 marca 2016

„Sztuka sprzątania” to kolejna książka Loreau, po którą sięgnęłam i tym razem jestem nią zupełnie rozczarowana. Jest to pozycja najmocniej przegadana z książek autorki i jakby zupełnie niepotrzebna. W zasadzie niewiele tu nowego. Wciąż autorka wszędzie, gdzie się da, wtrąca cytaty-motta, często powtarza te same myśli, brak tu lekkości, precyzji i konkretów oraz świeżości.

Być może „Sztuka sprzątania” nie przypadła mi do gustu, bo mi nie trzeba uświadamiać, że sprzątanie zaczyna się w głowie i że ważna w tym zakresie jest wewnętrzna dyscyplina. Sama nie traktuję prac domowych jako zła koniecznego, więc część stwierdzeń autorki jest dla mnie trywialna. Dostrzegam zalety sprzątania i oczekiwałam, że tej książce znajdę więcej na temat tego jak lepiej zorganizować tę sferę swojego domowego życia. Chyba jednak więcej konkretów znalazłabym w publikacji typu „Perfekcyjna pani domu”. Może problemem jest też to, iż zaroiło się ostatnio na rynku od książek o podobnej tematyce i jeśli się...

Morganna | 2015-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

O rety, tak kiepskiej książki to już dawno nie czytałam. Dłużyła mi się ta lektura niemiłosiernie i końcówkę to już tak omiotłam, a i tak niewiele brakowało, żebym zrezygnowała z lektury po pierwszym rozdziale, który w skrócie udowadniał, że jeśli jesteś bałaganiarą lub nie lubisz sprzątać, to jesteś złą kobietą... No po prostu nie!
Nie ma w tej książce nic ciekawego, w drugim rozdziale autorka niby daje rady praktyczne, ale aż nie mogłam uwierzyć, w to, co czytam, bo niektóre rady były tak oczywiste, że mam wrażenie, że książka jest adresowana do ludzi ułomnych.
Aspekt "filozoficzny" książki jest... dla mnie żałosny. W ogóle się nie utożsamiam z zawartością, a autorka wyraźnie potępia każdego, kto ma inne zdanie i nie daje marginesu w interpretacji swoich słów. Albo poświęcasz swoje życie na sprzątanie, albo jesteś nic niewarta.
Moja pierwsza pozycja autorki - trochę mnie zniechęciła do kolejnych, ale chyba jeszcze dam jej szansę.