Nowe życie

Skarpa Warszawska
2023-04-12
2023-04-12
Inne

Dalsza część „Sagi wołyńskiej”. Dowiadujemy się w niej jak potoczyły się losy bohaterów. Dobrze się czyta, zakończenie zachęca do sięgnięcia po kolejną część.

Bardzo ciekawie osadzona powieść historyczna. Gdyby nie ta książka, nie znałabym tylu szczegółów odnoście przesiedleńców i ustroju powojennego. To wszystko było skomplikowane, jednak autorka świetnie przedstawiła te trudne do pojęcia zależności. Historia bohaterów niezwykle ciekawa, przemyślana w każdym szczególe. Nieco ciężka ale wątek miłosny trzyma w napięciu i daje nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Czytam już z rozpędu, ale z wielką przyjemnością. Szkoda, że zabrali O.Bonczyk jako lektorkę.

Kolejny tom, który mnie wciągnął i pochłonął w "zaczytaniu" jednak zakończenie zaskoczyło mnie...

Po cykl "Na obcej ziemi " warto sięgnąć dopiero po przeczytaniu trzech tomów "Sagi Wołyńskiej". Bo choć autorka częściowo wraca do przeszłości, to bez znajomości wcześniejszego życia bohaterów można poczuć pewien niedosyt.
Ja zaczęłam od lektury książki "Nowe życie" i ten niedosyt poczułam. Uzupełniłam więc braki , przeczytałam trylogię "Saga Wołyńska" ( która mną wstrząsnęła ) i sięgnęłam po kontynuację cyklu "Na obcej ziemi".
_______________
★W tym tomie wracamy do bohaterów „Sagi wołyńskiej”: Wissariona i Nadii, Marcela i Marty oraz Andrzeja i Emilii. Z Wołynia wszyscy trafiają do powojennego Wrocławia, poznajemy ich losy równocześnie z powojenną historią lat 1947 i 1948 na Ziemiach Odzyskanych w czasie stalinizmu. Patrzymy na tygiel narodowościowy do którego zostali wrzuceni Polacy, Ukraińcy, Kresowianie, Niemcy i Sowieci. Obserwujemy przystosowywanie się ludzi do nowych warunków społecznych i politycznych.
Bohaterowie dostają z kwaterunku przydział na mieszkania w poniemieckich domach. Gnieżdżą się wspólnie , dochodzi do wzajemnych animozji i kłótni, powraca przeszłość. Śledzimy ich poszukiwanie własnej tożsamości. Trudne czasy, trudna codzienność i trudna miłość Nadii i Wissariona.

Czy zakochanym uda się spełnić marzenie o wspólnej przyszłości?

Choć koniec powieści nie napawa optymizmem, to równocześnie zmusza do tego, by sięgnąć po kontynuację losów Nadii i Wiszy w tomie drugim cyklu "Na obcej ziemi. Czas pokuty".
------------------------
" Nowe życie " to mistrzowskie osadzenie powieści obyczajowej w historycznych realiach. Czyta się dobrze, a chwilami wręcz nie można oderwać się od lektury. Jak zwykle autorka mnie nie zawiodła.
Książkę polecam.

#jolamab_zaczytana

Niby intrygująca, chwilami emocjonująca, ale czegoś jej brakuje.
Wielka miłość w tużpowojennym Wrocławiu.

Niby intrygująca, chwilami emocjonująca, ale czegoś jej brakuje.
Wielka miłość w tużpowojennym Wrocławiu.

Aby nie pogubić się w koligacjach i wydarzeniach najpierw należy przeczytać cykl -Saga wołyńska.

Kolejny cykl trzech powieści Joanny Jax, której bohaterami są postaci, które czytelnik poznał w trylogii "Saga wołyńska".

Koniec wojny zmienił granice Polski, która straciła swoje dotychczasowe ziemie na wschód od linii Bugu. Mieszkańcy tych ziem w ramach akcji Wisła zostali przesiedleni na Ziemie Odzyskane. Do zniszczonego, podnoszącego się z gruzów Wrocławia trafili, wśród tysięcy innych przesiedleńców, także Andrzej Osadkowski z żona Emilią, jego siostra Marta z Marcelem i dziećmi oraz byłą teściową Kaczkanową i pasierbicą, a także ich przyjaciel - Boguś z siostrą Marianną. Wszyscy zamieszkali w jednym z ocalałych budynków przy ulicy Stalina. Niebawem dołączyli do nich ocaleli ze zsyłki na Wschód rodzice Andrzeja i Marty.
Wśród przesiedlanych było też mnóstwo Ukraińców, którzy pod zmienionymi nazwiskami usiłowali ukryć się przed sprawiedliwością za popełnione zbrodnie wobec polskich i ukraińskich mieszkańców Wołynia. W ten sposób na Ziemie Zachodnie trafili też Wissarion (Wisza) i Stiepan Zanowjewowie, obaj jako bracia Krawczenko.
Pracownikiem UB z ramienia NKWD, tzw. sowietnikiem na terenie Wrocławia ustanowiono w tym czasie pułkownika Maksima Fiodorowa, za którego w przeszłości wyszła za mąż Nadia, ukochana Wissariona, którzy wraz z córką Oleńką wiodą dostatnie, bezpieczne i spokojne życie. Do czasu, póki Wissarion nie dowiaduje się, że Nadia jest w mieście i nie próbuje nawiązać z nią kontaktu, w czym pomaga mu Andrzej. Miłość między tych dwojgiem nigdy nie wygasła, a fakt, że Wisza żyje i ją odnalazł, rozbudza na nowo uczucie i rozpala namiętność, prowadzi do snucia planów o ucieczce na Zachód.

Czytelnik uczestniczy od samego początku w codziennym trudnym życiu przesiedleńców, w ich osobistych, życiowych problemach, konfliktach, obserwuje zmagania z niełatwą rzeczywistością, ale też w przygotowaniach do otwarcia Wystawy Ziem Odzyskanych we Wrocławiu, której dokonał prezydent Bolesław Bierut 21 lipca 1948 roku. Trudne czasy, w centrum których znaleźli się bohaterowie "Sagi wołyńskiej", wciągają, wzruszają, wywołują wiele skrajnych emocji. Polubiłam ich, niektórych pokochałam, choć nie wszyscy są kryształowi, bez skazy, ale cenne w ich zachowaniu jest to, że zawsze trzymali się razem i wspomagali się wzajemnie.
Już czytam kolejną część trylogii, ciekawa dalszych losów jej bohaterów.

Dalsza część Sagi Wołyńskiej tyle , że akcja toczy się w Polsce we Wrocławiu,bohaterowie trafiają na Ziemię Odzyskane ale czy to jest życie łatwe i szczęśliwe,na pewno każdy próbuje sobie ułożyć życie od nowa

2049

Książka " Nowe życie" Joanny Jax zabiera nas do pierwszego tomu cyklu "Nowe życie. To moje pierwsze spotkanie z piórem autorki i z pewnością nie ostatnie. Od pewnego czasu mam książki na półce Legimi do przeczytania, więc nominacja w kategorii Książka Roku 2023 skłoniła mnie do sięgnięcia po nią.
Po wyjeździe z Wołynia Wissarion, Nadia, Marcel, Marta i ich rodzeństwo przyjeżdżają do Wrocławia, aby rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu. Po przyjeździe z rozczarowaniem odkrywają, że wszystko bardzo różni się od tego, co przedstawia radziecka prasa. Podczas gdy dla Lemańskiego i jego przyjaciół powojenna zawierucha jest dobrą okazją do zarobienia dużych pieniędzy, dla Andrieja i jego rodziny jest to bolesna próba, która zmienia ich życie, a nawet wartości. To "strefa wyzwolona" mrocznej epoki stalinizmu, w której bohaterowie powieści muszą się odnaleźć, by przetrwać. Wielkie nadzieje i niemałe rozczarowania, mieszane emocje, przeszłość, która nieustannie przypomina im o sobie i najgorszych chwilach - tego nieustannie doświadczają bohaterowie. Chcą zacząć swoje życie od nowa, ale nie jest to łatwe zadanie. Zwłaszcza, że czasem wymaga przyjęcia nowych wartości i pogodzenia się z większymi porażkami. Gdy w ten emocjonalny labirynt wkracza skomplikowana, zaborcza, zagubiona i odnaleziona miłość, powstaje historia, której jesteśmy świadkami, a bohaterowie stają się żywymi ludźmi, a nie tylko bytami na papierze. Autorka doskonale wie, jak połączyć fakty historyczne i ludzkie losy w prawdziwie epicką sagę, zachowując przy tym intymność i wielowymiarowość emocji.
Z przyjemnością przeczytam kolejne tomy tego cyklu.

Po wyjeździe z Wołynia Wissarion, Nadia, Marcel, Marta i ich rodzeństwo...

• Przeczytane 2023

Joanna Jax Nowe życie Zobacz więcej