Kair, czwarta rano

Okładka książki Kair, czwarta rano Joanna Jax
Okładka książki Kair, czwarta rano
Joanna Jax Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Czas zapomnienia (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Czas zapomnienia (tom 2)
Skarpa Warszawska
2024-03-27
2024-03-27

"Kair, czwarta rano" to drugi tom serii Czas zapomnienia Joanny Jax od Wydawnictwa Skarpa Warszawska. Ta część jest ściśle związana z pierwszą, w której dowiedzieliśmy się o serii morderstw i pewnym śledztwie, które doprowadziło naszych bohaterów do Kairu. Środek śledztwa, zagadka seryjny morderca i dwójka dawnych kochanków. Autorka nieźle nam tutaj namiesza. Ale za to krok po kroku doprowadzi do odpowiedzi na pytania, które nas nurtowały w poprzedniej części. Akcja jest dynamiczna a tło historyczne utrzymane na bardzo wysokim poziomie. Widać ile praca autorka włożyła by odwzorować tamte czasy i nas w nie zabrać. Ale tak, byśmy chcieli więcej i więcej. Nie możemy zapomnieć o byłych kochankach, którzy w tej części będą mieli możliwość się spotkać i wyjaśnić to co ich poróżniło i razem doprowadzić do rozwikłania śledztwa. Bardzo ciekawa, duszna, ciężka historia sensacyjna z wątkami romansu w tle.

Joanna Jax jest jedną z ulubionych pisarek mojej mamy, a że wzięłam na siebie (przyjemny) obowiązek dostarczania jej książek z mojej biblioteki to od czasu do czasu przeglądam stosik lektur, które mam dla niej przygotowany. Osobiście nie jestem wielką fanką powieści obyczajowych, ale mam słabość , do wielotomowych rodzinnych sag dlatego swego czasu sięgnęłam po cykl "Dziedzictwo von Becków". Nie zachęcił mnie on jednak specjalnie specjalnie do lektury kolejnych książek autorki. Kiedy jednak natknęłam się na książkę "Kair. Czwarta rano", której opis wyraźnie sugerował iż jest to historia z pogranicza kryminału i powieści szpiegowskiej postanowiłam zrobić kolejne podejście do twórczości Joanny Jax.
Literatura sensacyjna jest dla mnie swoistym wentylem bezpieczeństwa. Najlepiej się przy niej relaksuję, przy okazji angażują szare komórki do pracy, uwielbiam bowiem rozwiązywać zagadki kryminalne i tropić niebezpiecznych przestępców. Liczyłam więc na solidną porcję rozrywki i niestety odrobinę się przeliczyłam.

Już po kilku pierwszych strona zdałam sobie sprawę, że jestem w środku jakiejś historii i nie mam co liczyć na to, że ktoś mi, choć w zarysach, wytłumaczy o co w tym wszystkim chodzi. Oczywiście, że biorąc do rąk tę książkę zauważyłam, iż jest ona drugim tomem z serii "Czas zapomnienia" jednak w swej naiwności myślałam, że nie trzeba ich czytać w porządku chronologicznym. Szybko się okazało, że niestety trzeba.
W tracie lektury włożyłam ogromny wysiłek intelektualny aby ze strzępków informacji złożyć sobie tę historię w całość. Poległam jednak z kretesem. Postanowiłam skupić więc na tym co tu i teraz. Akcja powieści rozgrywa się na kilku planach czasowych: w Niemieckiej Afryce Południowo-Zachodniej (1912),Arabii (1918),Kairze (1937) czy powojennym Berlinie. To właśnie tam dochodzi do tajemniczych zgonów, których powodem mogą być wydarzenia sprzed lat, które rozegrały się w Afryce Północnej. Komisarz Erik Weber jest zdania, że ich powodem jest kradzież dużej ilości diamentów należących do spadkobierczyni rodziny Schneiderów, która teraz stara się odzyskać swoja własność. Zaczyna więc gorączkowo poszukiwania kobiety w czym pomaga mu były oficer brytyjskiego wywiadu Connor Evans. Nie przypuszcza jednak, że tajemnicza nieznajoma jest bliżej niż mu się wydaje, skrywając swoją prawdziwą tożsamość, obawiając się oskarżeń o zbrodnie, których nie popełniła.
Ann - Katrin Schneider wraz zakochanym w niej Connorem starają się sami rozwikłać tę sprawę.

Już po kilku rozdziałach przytłoczył mnie ogrom postaci, miejsc i wątków. Chaos, to pierwsze skojarzenie, jakie mam z tą książką. Z racji przeskoków czasowych akcji brakowało płynności, a relacja między głównym bohaterami (love-hate),która była osią tej powieści, była schematyczna i przewidywalna. Ogrom wydarzeń historycznych, o których wspomina autorka w sposób przypominający podręcznik szkolny, także nie ułatwia czytania.
Po lekturze czułam się zmęczona, nie zrelaksowana. Nie polecam.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Szkoda, że to już koniec opowieści. Strzeżmy się fałszywych przyjaciół, bo - jak to mówią - z wrogami damy sobie radę. Mam też wrażenie, że nie wyciągamy odpowiednich wniosków z tragicznych zdarzeń z historii. Lont już się tli...

“Tam, gdzie w grę wchodzą duże pieniądze, nie ma sentymentów”.

Drugi tom cyklu “Czas zapomnienia” w niczym nie ustępuje części pierwszej, ba pokusiłabym się o stwierdzenia, że jest lepszy. Od razu zostajemy rzuceni w wir niepokojących wydarzeń. Berlin końca lat czterdziestych, w mieście, które jest w ruinach, dochodzi do serii tajemniczych morderstw. Prowadzący śledztwo oficer wpada na trop pewnego powiązania, wszystkie tropy prowadzą do Afryki. Niebezpieczny Kair, toczące się trudne śledztwo, liczne powiązania z przeszłością. Tajemnice się mnożą, nic nie jest takie, jak nam się początkowo wydaje.

Wciągająca, nietuzinkowa historia, od której trudno się oderwać. Fabuła ciekawie poprowadzona, dopracowana w każdym szczególe, mroczny świat tajemnic i zbrodni. Pani Joanna ma niesamowity talent, pisze lekko, płynnie, barwnie. Czuć pasję, zaangażowanie i ogromną wiedzę historyczną. Zajmująco ukazani bohaterowie, wnikliwy obraz ich osobowości, wielobarwni, niejednoznaczni, zaskakujący.

Oba tomy są ze sobą ściśle powiązane, tworzą spójną historię, a w tle wyraźnie ukazana prawda historyczna. Szpiegowski mroczny klimat. Zagadki, tajemnice, niedopowiedzenia, a w tle zajmujący romans. Rodzinne sekrety, przeżywane dramaty, tragedie z przeszłości. Autorka umiejętnie wodzi nas za nos, misternie utkana sieć intryg, powiązań i zależności. A obok różne odcienie miłości, targające namiętności, pożądanie, zaufanie. Bolesna strata, żałoba, wybaczenie. Chorobliwa obsesja na punkcie bogactwa, posiadania, chciwość. Poczucie sprawiedliwości i zemsta.

Wciągająca, zaskakująca, nietuzinkowa opowieść. Trzymająca w niepewności i napięciu historia ukazująca ludzką, ciemną, tę gorszą stronę osobowości. Polecam, całą serię.

“Tam, gdzie w grę wchodzą duże pieniądze, nie ma sentymentów”.

"Łatwo o czyjąś sympatię i aprobatę, gdy wszystko idzie dobrze. Gorzej, gdy pojawiają się kłopoty. To właśnie dopiero wtedy można ujrzeć prawdziwą twarz drugiego człowieka."

O Joannie Jax, jako pisarce słyszałam wiele pozytywnych słów i czytałam wiele zachwytów nad jej książkami, więc gdy tylko nadarzyła się okazja, by poznać jej twórczość, bez zastanowienia z tego skorzystałam. W moje ręce trafiła powieść „Kair, czwarta rano”, która jest drugą częścią dylogii „Czas zapomnienia”. Zamawiając ją w nakanapie.pl wydawnictwo obiecało, że będzie część pierwsza wraz z nią, ale niestety tak się nie stało, więc postanowiłam mimo wszystko ją przeczytać, bez znajomości wcześniejszych wydarzeń. I było to trudne, bo najpierw musiałam zorientować się kto jest kim i o co chodzi. Zapowiadane w opisie morderstwa już się wydarzyły w „O północy w Berlinie” i to też było mylące. Nie mam zatem porównania do niej, więc jedynie odnoszę się do tego, jak odebrałam niniejszą książkę.

Zastajemy Ann-Karin Schneider ukrywającą się pod nazwiskiem Karen Brenen i Connora Evansa, których kiedyś łączyła gorąca miłość. Jednak pewne wydarzenia doprowadziły do tego, że Karen znienawidziła Connora i przestała mu ufać. Na długi czas ich drogi się rozeszły, jednak teraz, gdy od prowadzi śledztwo w sprawie morderstw, ponownie los ich zetknął. Po łączącym ich uczuciu nie zostało nic. Ona wciąż oskarża go o czyny, których on nie popełnił. Podobnie Evans oskarża swoją dawną kochankę o zbrodnię, ale nie potrafi oddać ją w ręce sprawiedliwości. Zapewnia ją, że udowodni jej, że nie jest winny temu, co zrujnowało życie Karen. Ja od razu uwierzyłam Connorowi i domyśliłam się, prawdy i z czasem nabrałam podejrzenia co do sprawcy przestępstw, co pokazuje, że nie warto wyciągać zbyt pochopnych wniosków, co zrobiła Ann-Karen, czym mnie do siebie zniechęciła. Zachowywała się irracjonalnie, zbyt emocjonalnie, a przez to wpakowała się w kłopoty.

„Tam, gdzie w grę wchodzą duże pieniądze, nie ma sentymentów.”

Fabuła nie od razu mnie porwała, być może dlatego, że nie znałam części pierwszej i nie wszystko od razu było dla mnie jasne. Mimo jej nieznajomości, po początkowej dezorientacji, z powodzeniem odnalazłam się w dalszej części powieści. Jej akcja toczy się raczej umiarkowanie, z niewielkimi zrywami i jest umiejscowiona w dwóch przestrzeniach czasowych. Pierwsza płaszczyzna to Berlin w roku 1947, a więc krótko po wojnie. Rozgrywają się w nim bieżące wątki związane z rozwiązaniem kryminalnej zagadki i dalszymi losami relacji między głównymi bohaterami. Przeplatają się z nimi wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat, jakie miały miejsce w niemieckiej kolonii w południowo-zachodniej Afryce i Kairze w latach przedwojennych, sięgających czasów sprzed I wojny światowej i łączących się z ciągiem zdarzeń biegnących aż do bieżących wątków. Cofamy się aż do 1912 roku, by poznać I to tam źródło obecnych wydarzeń i kłopotów bohaterów.

Dylogia „Czas zapomnienia” to udane połączenie kryminału retro z romansem i sensacją, ale też historycznymi wątkami ukazującymi sytuację na terenach zajętych przez okupantów w Afryce. Autorka oddała też klimat powojennego Berlina, gdzie trudno znaleźć miejsce bez zniszczeń, ale mimo to powoli ludzie powracają do swoich codziennych spraw. Wśród nich są i tacy, u których przeważa chęć zysku za wszelką cenę, ale przebieg wydarzeń pokazuje, że chciwość nigdy nie popłaca.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakapanie.pl

"Kair, czwarta rano" Joanna Jax

Książka jest kontynuacją " O północy w Berlinie", stanowi drugi tom dylogii "Czas zapomnienia".

W końcu mamy możliwość odkrycia, części niewiadomych.
Ann-Katrin powoli zaczyna ufać Evansowi. Choć jeszcze przed nimi długa druga. Wspomnienie dawnych uczuć, którymi wzajemnie się darzyli, uwalniają żal. Jednak łączy ich wspólny cel, a mianowicie odnaleźć morderce obu mężczyzn i wyjaśnić tajemnice, które pozostały nierozwiązane w Kairze.

Kobieta z pomocą Conora dostaje się na statek do Kairu, by tam na miejscu szukać rozwiązania zagadki.

Czy to się jej uda?

Cóż nie spodziewa się jednak, że na statku będzie mieć niespodziewane towarzystwo, które stanowić będzie klucz do rozwiązania sprawy.

Muszę przyznać, że druga część bardziej się rozkręciła. A cała akcja skupia się na rozwiązaniu wszystkich zagadek.
Powoli trybiki zaczynają wskakiwać na właściwe miejsca.

Zgodnie z powiedzeniem, że "najciemniej jest pod latarnią", tak i w tym przypadku, cała machina działa centralnie pod nosem komisarza Erika Webera i oficera Evansa. Szybka interwencja zapobiega dalszym morderstwom, a panna Schneider w końcu dostaje odpowiedź kto zamordował jej ukochaną Latifę.

Czy kobiecie uda się również przynajmniej część spadku po dziadku?

Czy jej relacje z Conorem Evansem ulegną poprawie? Czy zaufają sobie na nowo?

Bardzo ciekawa historia, którą czytałam z zapartym tchem. Cieszę się, że moje przypuszczenia, przynajmniej częściowo się sprawdziły. Niestety, niektórzy dla pieniędzy są w stanie zrobić wszystko, nawet dokonać morderstwa.

Książkę miałam okazję przeczytać w ramach współpracy barterowej z Wydawnictwem @skarpawarszawska

"Kair, czwarta rano" Joanna Jax

W końcu mamy możliwość odkrycia, części niewiadomych.

Co za wspaniała książka!!! Wciąż nie mogę wyjść z podziwu nad mistrzowskim piórem Joanny Jax ❤️ Gdyby ona uczyła historii, to uczniowie wiedzieliby dużo więcej a przedmiot ten nie byłby zmorą pełną dat i nazwisk. Polecam każdemu przeczytanie tej dylogii ale ostrzegam, że najlepiej robić to tuż przed weekendem, żeby móc odespać zarwaną noc...

Powojenny Berlin. Dochodzi w nim do serii tajemniczych morderstw. Z pozoru nic ich nie łączy, ale gdy sprawie przyjrzeć się bliżej, to okazuje się, że ofiary służyły w czasie wojny w Afryce Północnej.
Niestety i tak dochodzenie utyka w martwym punkcie.
Mężczyzna postanawia pomóc. Nie spodziewa się jednak, że tajemnica tej historii sięga aż początków XX wieku i łączy się z pewną kobietą, która złamała mu serce i zrujnowała karierę…
„Kair, czwarta rano” to druga część serii Czas Zapomnienia autorstwa Joanny Jax.
W kontynuacji serii akcja dalej rozgrywa się w powojennym Berlinie - zrujnowanym po wojnie, gdzie szerzy się zło i korupcja.
Jednak w miarę dochodzenia do sedna wydarzeń, do rozwiązania zagadki, z którą Autorka zostawiła nas na końcu „O północy w Berlinie”, przenosimy się z bohaterami do Kairu - nie tylko we wspomnieniach…
To one w końcu naprowadzają nas na właściwy trop, który okazuje się aż nazbyt oczywisty - rozwiązanie bowiem było niemal „pod nosem”.
Nie chciałabym jednak tutaj za dużo zdradzać i zbytnio spamować, zwłaszcza tym wszystkim z Was, którzy nie czytali pierwszej części, więc pozwólcie, że na tym poprzestanę w streszczaniu całej fabuły.
Co mogę Wam zagwarantować, to to, że historia od razu Was wciągnie!
Nie będziecie chcieli odłożyć lektury na później, tylko zapragniecie od razu dojść do zakończenia, by rozwiązać tę sprawę.
A jest co rozwiązywać!
Tajemnice z przeszłości, rodzinne sekrety i tragedie, a w tle wyższość rasowa i diamenty…

Niestety i tak dochodzenie utyka w martwym punkcie.
Zdesperowany śledczy prosi więc o pomoc byłego oficera brytyjskiego wywiadu, który spędził na Biskim Wschodzie wiele lat....

"Kair, czwarta rano" to drugi tom cyklu "Czas zapomnienia", którym Joanna Jax po raz kolejny udowadnia swoją pasję do historii.
Fabuła książek rozgrywa się w kilku miejscach i przestrzeniach czasowych.
Dogłębne badanie historii pozwala nam odkryć korzenie wydarzeń, zrozumieć kontekst i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Autorka przedstawia nie tylko suche daty, ale także snuje opowieść o ludziach, ich wyborach i wpływie na świat.
Z zapartm tchem śledzimy losy brytyjskiego oficera wywiadu, niemieckiego policjanta i tajemniczej kobiety.
"Czas zapomnienia. Kair, czwarta rano" to powieść historyczna, sensacyjna i kryminalna. Do tego wielka miłość, która jest źródłem radości, ale i bólu. Jest jak klej, który spaja serca bohaterów gotowych na oddanie i poświęcenie.
A wszystkiemu winny jest worek diamentów...
"Czas zapomnienia" to cykl z intrygującą, ciekawą i poruszającą fabułą. Tło historyczne potraktowane przez Joannę Jax dogłębnie i imponująco. GORĄCO POLECAM!

Fabuła książek rozgrywa się w kilku miejscach i przestrzeniach czasowych.

Joanna Jax to już marka. Pisarka, wielka pasjonatka historii, potrafi dzielić się swoją wiedzą w bardzo przystępny sposób. Śledząc wciągającą fabułę nawet nie zauważamy, jak wiele dowiadujemy się o okresie historycznym, w którym rozgrywa się akcja. Nie inaczej jest tym razem. Joanna Jax pasjonująco opowiada o koloniach niemieckich w Afryce, pierwszych obozach pracy na tym kontynencie, zagładzie ludów Herero i Namaqua, pisze także o Berlinie podzielonym na 4 strefy okupacyjne po wojnie i o warunkach, w jakich żyła wówczas ludność cywilna. Warstwa historyczna jest perfekcyjne zriserczowana. W warstwie fabularnej śledzimy losy trojga bohaterów: brytyjskiego oficera wywiadu, niemieckiego policjanta i tajemniczej kobiety. Jest wielka miłość, są pościgi, sekrety i ukryte skarby. Sensacja, przygoda, romans. Idealne połączenie w prozie gatunkowej. Zaskoczeniem dla czytelniczek i czytelników Joanny Jax może być forma. Pisarka
najczęściej prowadzi narrację w sposób klasyczny, linearny. Tym razem jednak postawiła na retrospekcje i przeplatanie planów czasowych. Według mnie to duży plus. Otrzymujemy bardzo ciekawą mozaikę, złożoną z różnych czasów i przestrzeni, od razu możemy dostrzec powiązania między wydarzeniami oraz ich konsekwencje polityczne i społeczne. Dla wielbicielek/li prozy sensacyjnej w lekkim wydaniu oraz pasjonatek/ów historii.

• Joanna Jax
  • Kryminał, sensacja, thriller

Dodaj cytat z książki Kair, czwarta rano