Blizny

Okładka książki Blizny Thomas Enger, Jørn Lier Horst
Okładka książki Blizny
Thomas EngerJørn Lier Horst Wydawnictwo: Smak Słowa Cykl: Blix i Ramm na tropie zbrodni (tom 4) Seria: Mroczny zaułek kryminał, sensacja, thriller
Blix i Ramm na tropie zbrodni (tom 4)
Mroczny zaułek
Arr
Smak Słowa
2023-03-23
2023-03-23
9788366420939

Okładka książki Ofiary Thomas Enger, Jørn Lier Horst
Ofiary Thomas Enger, Jørn ...
Okładka książki Nieobliczalni Thomas Enger, Jørn Lier Horst
Nieobliczalni Thomas Enger, Jørn ...
Okładka książki Zasłona dymna Thomas Enger, Jørn Lier Horst
Zasłona dymna Thomas Enger, Jørn ...
Okładka książki Punkt zero Thomas Enger, Jørn Lier Horst
Punkt zero Thomas Enger, Jørn ...

Kryminał skandynawski wciąż ma się dobrze. Kilka lat temu namiętnie czytałem wszystko, co pojawiło się w tej kategorii. Potem na rynku pojawili się nasi rodzimi autorzy na bardzo dobrym poziomie (i nie mówię tu o Remigiuszu Mrozie),sięgałem też do literatury anglosaskiej i hiszpańskiej. Teraz powrót do Horsta i Engera i to była bardzo dobra decyzja. Książka jest konkretna, z wartką akcją, z wyrazistymi postaciami i niespodziankami niemal do końca. Ot, taki kryminalny klasyk. Polecam i sięgam po kolejny tom.

Czy można prowadzić śledztwo za krat? Blix udowadnia, że tak. Trzeba mieć jednak Emmę Ramm.

Lubię skandynawską literaturę ale ostatnio jakoś niewiele jej czytałam. Powrót do tejże bardzo udany. Bardzo dobra pozycja, bez fajerwerków ale z dopracowanymi szczegółami i świetnymi postaciami. Sprawnie prowadzona narracja, zaskakujące wyjaśnienie skutków i przyczyn działania. Nie czytałam poprzednich części tej serii, po które teraz sięgnę bo warto :-)

Kolejna odsłona z konkretnym policjantem.Tym razem akcja rozpoczyna sie od pobytu Blixa w więzieniu, ale pozostałe główne wątki rozciągają sie poza aresztem.Ciekawie, konkretnie i bez zbędnych fajerwerków.Doba rzemieślnicza robota. Ale jednak warto czytać w kolejności książki, jeśli chce sie być ''wtajemniczonym'' w niektóre tematy, szczególnie dotyczące Emmy i Blixa.

O📖
Mamy w niej postać policjanta Blixa osadzonego w norweskim więzieniu za zabójstwo mordercy córki,dziennikare Emme która łączy policjanta że światem zewnętrznym , współwięźnia który kończy odsiadkę ,uciekającego z niemieckiego więzienia mordercę,oraz miasteczko Osen.
Blix zostaje poproszony o współpracę z policją ,ma wybadać osadzonego w więzieniu mężczyznę którego podejrzewa się o konszachty z więźniem zbiegłym z niemieckiego więzienia . Dziennikarka Emma Ramm pomaga mu znaleźć powiązania między przeszłością teraźniejszością ,a także między światem więziennym i tym poza murami więzienia. Ślady prowadzą do Osen miejscowości gdzie mieszkańcy noszą głębokie blizny i ukrywają pewne tajemnice.
Pierwsze 100 stron to dowiadywanie się od poszczególnych postaci że pewnego lata na kempingu wydarzyło się coś złego. Każda osoba po kolei nas w tym utwierdza(znużenie niesamowite bo ileż można🤔) A można bo akcja się wlecze powracanie do przeszłości przeplatana z teraźniejszością potrafi zamieszać bo gdy coś się dzieje znowu powracamy do tych pamiętnych wakacji i po raz kolejny to samo doprawiane drobną czegoś więcej. Tak naprawdę akcja zaczyna się w połowie książki ,aż się zachciało przewracać kartki . Zakończenie wyjaśnia wszystko i te owe wszystko nieco nam te 200 wcześniejszych stron odrobinę wynagradza...
Ogólnie dobra(no już po tych 200 pierwszych str),ale szału nie było część zdarzeń była bardzo przewidywalna więc obniża to znacząco wrażenia

O📖

Interesujący był dla mnie w tej książce motyw policjanta w więzieniu. Zawsze pobieżnie było zaznaczone, że taki człowiek ma w więzieniu lekko mówiąc, źle. Blix przez większość książki był więźniem i uważam, bardzo sensownie i wiarygodnie zostało to przedstawione. Nasunęło mi się przy okazji czytania multum myśli i pytać, co też jest oczywiście na plus. Sama historia też spoko, choć raczej z tych prostych, przewidywalnych, ale na pewno bardzo wciągająca. Oby było jeszcze kilka części.

Ta powieść była dla mnie pewnym zaskoczeniem, bo wydawało mi się, że dramatyczny finał “Nieobliczalnych” definitywnie zamyka cykl z Blixem i Ramm.
Tymczasem pojawia się zupełnie nowa sprawa, a podczas, gdy Blix odbywa karę więzienia, główną rolę odgrywa tu Emma Ramm.
Powieść klimatem nie odbiega od trzech poprzednich części, ale autorzy nadali jej nieco inną, ciekawą formę. Równolegle do bieżącej akcji sukcesywnie ujawniane są fakty i wydarzenia z przeszłości, które do niej doprowadziły. Nie tylko dobrze się to czyta, ale i tak pełne wyjaśnienie całego wątku pozostaje do końca zagadką.
Kolejny raz Enger i Horst pokazali, że skandynawski kryminał niezmiennie ma się dobrze, mimo że ta powieść nie tworzy żadnego przełomu w tym gatunku literackim. Jest za to znakomitym przykładem tego, że da się przykuć uwagę czytelnika bez bestialskich zbrodni i wiader krwi.
Polecam.

Bardzo fajna, świetnie się czytało, gładko i szybko. Żadnych dłużyzn i zbędnych opisów.

Tak to jest z duetami.

Tak to jest z duetami.

Wg mnie najlepsza część cyklu i jeden z lepszych kryminałów, jaki czytałem w ostatnim czasie. Nie epatuje okrucieństwem, nie obdarza bohaterów nadprzyrodzonymi mocami, a wciąga. Czyta się z dużą przyjemnością i zainteresowaniem. Świetnie skonstruowany, odkrywa przed nami kolejne odsłony tych samych wydarzeń. Wszystko jest spójne i psychologicznie i logicznie, a już to jest dużą rzadkością. Także finał nie jest przeinscenizowany, choć nie brak mu dramatyzmu. Świetna lektura.

• Kryminał
  • Przeczytane 2023