Zasłona dymna

Okładka książki Zasłona dymna
Thomas EngerJørn Lier Horst Wydawnictwo: Smak Słowa Cykl: Blix i Ramm na tropie zbrodni (tom 2) Seria: Mroczny zaułek kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Blix i Ramm na tropie zbrodni (tom 2)
Mroczny zaułek
Milena Skoczko - Nakielska
literatura norweska

Okładka książki Nieobliczalni Thomas Enger, Jørn Lier Horst
Ocena 7,0
Nieobliczalni Thomas Enger, Jørn ...
Okładka książki Punkt zero Thomas Enger, Jørn Lier Horst
Ocena 7,1
Punkt zero Thomas Enger, Jørn ...

Jedna, przepadkowa śmierć doprowadziła do...
Akcja "Zasłony dymnej" w bardzo ciekawy sposób łączy wybuch w noc sylwestrową z porwaniem małej dziewczynki sprzed wielu lat. Polecam!

Jedna, przepadkowa śmierć doprowadziła do...

W mojej ocenie książka dużo słabsza od poprzedniej części. Akcja wlecze się niemiłosiernie i dopiero mniej więcej od połowy zaczyna nabierać jakiegoś tempa. Po rewelacyjnym "Punkcie zero" podniosłam chyba poprzeczkę zbyt wysoko. Na pewno sięgnę jednak po kolejną część, bo miłość do literatury skandynawskiej zwycięża:)

Zdecydowanie tu za dużo wybuchów.
Powtórzony duet: śledczy i dziennikarka (i ich emocjonalny związek) irytował już w serii o Wistingu, teraz to odczucie się spotęgowało.
W serii pierwotnej miało się wrażenie, że Norwegia jest bezpiecznym krajem, racjonalnie zarządzanym, z niebezpiecznymi przypadkami przestępstw. W serii Blix + Ramm Norwegia to beczka prochu, gdzie nielicznym udaje się nie paść ofiarą ciężkiego przestępstwa.
No i, o ile zdołałam poznać Wistinga, jego motywacje, racje, jego spiritus movens, o tyle - Blixa nie poznałam.

Zdecydowanie tu za dużo wybuchów.

2013
1956

Przez pomyłkę zaczęłam od tego, drugiego tomu, nic to nie zaszkodziło przyjemności z czytania tej historii. Już sięgam po pierwszy tom by poznać przeszłość Emmy.

Wciągająca i melancholijna. Niby kryminał, ale jednak wiele w tej książce uczuć i emocji.

Najchętniej dałabym jakieś 6,5, bo książka nie jest zła, ale nie ma w sobie tego czegoś.
Akcja rozpoczyna się dokładnie w tym samym momencie, kiedy kończy się część pierwsza. Jest to ciekawy zabieg i dobrze się to czyta zaraz po sobie. W noc sylwestrową następuje wybuch niewielkiej bomby, ginie czworo ludzi, jedna kobieta zostaje poważnie ranna. I od tej pory akcja toczy się dwutorowo: Blix wiąże sprawę z porwaniem półtorarocznej dziewczynki sprzed 10 lat (ranna jest matką porwanej) i prowadzi śledztwo z tej perspektywy (inni uważają, że to atak terrorystyczny). Spotyka się z ojcem porwanej w więzieniu i okazuje się, że mężczyzna dostał zdjęcie około dwunastoletniej dziewczynki, w której rozpoznał zaginioną córkę. To jeszcze bardziej utwierdza Blixa w kierunku śledztwa. Z kolei Emma w wybuchu traci chłopaka. Akcja z jej strony rozwija się w oparciu o jej przemyślenia i żałobę i próbę znalezienia sobie miejsca i zajęcia. Oczywiście próbuje angażować się w śledztwo, jednak Blix tym razem nie przekazuje jej wielu informacji. Kobieta działa na własną rękę.
Wszystko pod koniec niby się łączy i jakoś wyjaśnia (pewne podejrzenia pojawiają się już wcześniej, ale bohaterowie mówią potem wprost), ale cała sprawa wydaje mi się strasznie naciągana. Zachowania niektórych bohaterów są dla mnie bardzo nieprawdopodobne psychologicznie, co psuje mi spójność opowieści. Te naciągane wątki nie zostają wyjaśnione, co mnie irytuje. Podobnie nie podoba mi się zakończenie, brakuje jakichś dwóch-trzech rozdziałów dla rozładowania napięcia i wyjaśnienia wszystkiego na spokojnie. Sam epilog jest jednak przyjemny i wzbudził mój uśmiech i sympatię, którą zresztą czułam od początku do przedstawionego tam bohatera.

Książkę czyta się całkiem przyjemnie, jednak trudno mi nie odczuć, że nie jest to literatura najwyższych lotów. Trochę taka forma pisania jednak mnie zraża. Historia dobra, daje do myślenia, do czego są zdolni ludzie.

Bardzo dobrze opowiedziana historia...może nie klasyczny kryminał, ale czyta się szybko i nie sposób się oderwać. Autorzy trzymają poziom...Już zamawiam kolejną cześć.

Ta powieść to inna bajka niż pierwszy tom cyklu . Wprawdzie pozostali ci sami główni bohaterowie , ale sprawa już nie przypomina żadnego ze znanych mi kryminałów . Autorzy dodali do dobrego tempa i niezłego stylu zupełnie nową historię pełną niewiadomych , dramatycznych momentów i nieoczekiwanych zwrotów akcji . Są również i minusy takie jak : zbyt rozbudowane wątki obyczajowe związane ze śmiercią duńskiego dziennikarza i negatywnych postaci . Jest też kilka efektownych choć głupiutkich scenek mających poruszyć uczucia czytelnika i trochę za dużo naiwnych i tanich chwytów pisarskich .
Summa summarum powieść jest lepsza od poprzedniej w warstwie kryminalnej i bez obaw mogę ją polecić .

Bardzo podobała mi się pierwsza część cyklu. Spójna, wciągająca, zajmująca i interesująca. I dlatego z niepokojem przeczytałam recenzje części drugiej. Oczywiście, że trudno jest napisać część drugą po tak dobrej pierwszej. Oczywiście, że oczekiwania czytelników w przypadku drugiego tomu są bardzo wysokie. To zrozumiałe, że ocena następuje również przez pryzmat tego pierwszego.
Jak było tym razem dla mnie?
Przyznam, że ja nie narzekam na część drugą. Zasłona dymna podobała mi się, czego najlepszym dowodem jest fakt, że przeczytałam ją w pół dnia, odkładając na bok kilka przyjemności letniego wypoczynku. Jak dla mnie to dobrze skonstruowana historia, rozpisana na bohaterów znanych z poprzedniej części. Znanych i lubianych więc tym bardziej dobrze jest o nich czytać. Podobnie jak w poprzedniej części autorzy nie zapomnieli o sferze obyczajowej historii mamy więc wątki poboczne, które stanowią uzupełnienie wątku głównego oraz nadają całej historii wymiaru rzeczywistego.
Zasłona dymna to typowy kryminał z wątkami psychologicznymi oraz obyczajowymi. Być może trochę mniej spójny i zaskakujący niż poprzednia część, jednak moim zdaniem równie interesujący.
Autorzy potrafią utrzymywać czytelnika z napięciu, dawkować mu wiedzę, trzymać w niepewności i zwodzić krętymi drogami.
Polecam, dla mnie Zasłona dymna to dobrze skonstruowany kryminał z ciekawym wątkiem sensacyjnym, rozbudowany o wątki obyczajowe i społeczne. W niektórych momentach trudny, wymagający pogodzenia się z ludźmi żyjącymi zgodnie ze swoimi zasadami, niezważającymi na ogólnie przyjęte wartości. Moim zdaniem do czytania koniecznie w kolejności serii, choć jako historia samodzielna Zasłona dymna równie dobrze się broni.
I co ważne, jest kolejna część… Już nie mogę się doczekać.

Dodaj cytat z książki Zasłona dymna