Szukasz książek na majówkę? Oto nasze propozycje z gatunku fantastyki i kryminału

LubimyCzytać LubimyCzytać
27.04.2023

Weekend majowy już za rogiem, a ty jeszcze nie wiesz, jaka książka będzie ci towarzyszyć? Spokojnie, dla wszystkich tych, którzy już mają ustalony plan wyjazdu, zrobione zakupy i rozstawionego grilla, ale wciąż nie wiedzą co czytać, przygotowaliśmy serie aktualności, w których będziemy polecać książki idealnie pasujące do majówkowego wypoczynku. Poznajcie nasze propozycje z gatunku fantastyki i kryminału.

Szukasz książek na majówkę? Oto nasze propozycje z gatunku fantastyki i kryminału

Jakie książki na majówkę?

Wybór odpowiedniej lektury potrafi spędzać sen z powiek i wie o tym każdy doświadczony czytelnik. Czasem sami nie wiemy, na co mamy ochotę, może reportaż? Fikcja? A jeśli tak, to jaka konkretnie? Coś ambitniejszego, wymagającego ciągłego skupienia zarówno na formie i treści, czy może coś lżejszego, wciągającego już od pierwszej strony sensacyjną fabułą? Każdy z nas, lubiących czytać, miewa momenty zawahania przed półką w księgarni. A planowanie lektur na wyjazd, to jeszcze większa zagwozdka. Bywa, że to zadanie trudniejsze od skomplikowanej partii szachowej, trzeba bowiem myśleć o kilku ruchach do przodu i brać poprawki na zmianę nastroju; bo pogoda nagle inna, bo spontaniczny wyjazd… Cóż, rozwiązanie jest jedno: należy mieć wszystkiego po trochu.

Wychodzimy naprzeciw tym potrzebom: przygotowaliśmy serię aktualności zawierających czytelnicze inspiracje na majówkę. Znajdziecie tam książki pasujące perfekcyjne do odpoczynku nad jeziorem, jak i te, które najlepiej smakują z daniami z grilla. Dzisiaj przedstawiamy propozycje tytułów dla fanów odległych krain i epickich historii oraz dla tych lubiących odcinać się od świata, by rozwiązywać mroczne, kryminalne zagadki.

Już jutro ukaże się zestawienie zawierające literaturę piękną i obyczajową. W sobotę wyczekujcie za to listy z książkowymi rekomendacjami dla najmłodszych!

Coś dla fanów kryminalnych zagadek - czyli kryminały, sensacja i thrillery

„Rywal diabła” Adrian Bednarek (wyd. Novae Res)

„Najważniejsze jest atakować tam, gdzie wróg nie będzie się bronił.”
Sun Tzu

Od kiedy Sonia Wodzińska dostaje listy, w których nadawca chwali się odkryciem jej tajemnic, jest cieniem samej siebie. Nie ma pojęcia, jak groźny to przeciwnik i czego od niej chce. Najgorsze, że musi stawić mu czoła całkiem sama…

Tymczasem świat Sobańskiego wydaje się wracać do normy. Jego związek z Doną rozkwita, a firma przynosi zyski. Kuba czuje się na tyle pewnie, że postanawia odpuścić zemstę na dawnej uczennicy. Nie jest jednak świadomy, że w mroku czai się rywal, który o Soni wie o wiele za dużo. A jej problemy to jego problemy…

„Martwy klif” Jędrzej Pasierski (wyd. Czarne)

Rybacy znajdują ciało mężczyzny dryfujące u brzegów Karsiboru. To tylko wierzchołek góry lodowej: ktoś po kolei morduje wychowawców starego domu dziecka na wyspie Wolin. Trop poprowadzi Ninę Warwiłow do idyllicznej miejscowości położonej pomiędzy lasem a wodami Zalewu Szczecińskiego. W zamkniętej społeczności rybaków i żeglarzy Nina musi wykorzystać swoje specyficzne zdolności śledcze – rozwiązać sprawę, zanim morderca uderzy ponownie. Miasteczko na klifie ma jednak mroczną i powikłaną przeszłość. Przeszłość, w której każdy mógł się podać za kogoś, kim nie jest…

„Urwisko” Robert Małecki (wyd. Wydawnictwo Literackie)

Najsilniejsza jest nienawiść do samego siebie.

Drugi tom nowego cyklu kryminalnego Roberta Małeckiego z policjantami Archiwum X Marią Herman i Olgierdem Borewiczem.

Nie ma mroczniejszego koszmaru niż ten, w którym umiera twoje dziecko. A co, jeśli to nie sen i winę za tę śmierć ponosisz wyłącznie ty?

Dzień, w którym w rozgrzanym samochodzie umiera Zuzia, na zawsze odciska piętno na jej rodzinie. Pod ciężarem odpowiedzialności matka dziewczynki przeżywa załamanie, a gdy wydaje się, że już przezwyciężyła traumę, znika bez śladu.

Kilka lat później bydgoski zespół Archiwum X wraca do akt sprawy. Wszystko wskazuje na to, że jej rozwiązanie jest blisko. Do czasu. Policjanci, znużeni piekielnym upałem, nagle gubią tropy, a prawda, ukryta w cieniu mrocznych zdarzeń, wymyka im się z rąk.

Maria Herman i Olgierd Borewicz muszą rozwiązać zagadkę kolejnej okrutnej zbrodni i nie dać się zwieść własnym demonom…

„Blizny” Thomas EngerJørn Lier Horst (wyd. Smak Słowa)

Horst i Enger to najlepszy norweski duet kryminalny, a „Blizny” są tego niezbitym dowodem.

Alexander Blix, skazany za pomszczenie śmierci swojej córki, przebywa w jednym z norweskich więzień o zaostrzonym rygorze. Współwięźniowie wykorzystują każdą okazję, by upokorzyć byłego policjanta. Niektórzy z nich posuwają się naprawdę za daleko...

Tymczasem dawni koledzy Blixa rozpoczynają polowanie na groźnego zabójcę. Walter Kroos uciekł z więzienia w Niemczech i w drodze na północ przekroczył norweską granicę. Jedynym łącznikiem między Kroosem a Norwegią, jaki udało się ustalić policji, jest współosadzony na oddziale więziennym Blixa. Śledczy zwracają się więc do byłego policjanta o pomoc.

Dziennikarka Emma Ramm, jedna z nielicznych osób odwiedzających Blixa, staje się jego bliską współpracownicą. Pomaga mu znaleźć powiązania między przeszłością i teraźniejszością, a także między światem więziennym i tym poza murami więzienia. Ślady prowadzą do Osen, niewielkiej miejscowości położonej prawie 200 kilometrów na północ od Oslo. Okazuje się, że niektórzy mieszkańcy Osen noszą głębokie blizny i ukrywają przerażające tajemnice.

„Przeklęta rzeźba z Bolonii” Greg Krupa (wyd. Wydawnictwo LeTra)

Co łączy odnalezioną przypadkiem rzeźbę z Modiglianim, Bolonią i kabałą? Dlaczego osoby, które miały z nią styczność, umierają albo znikają w tajemniczych okolicznościach? Davide Dobravski, znany Czytelnikom z Zaginionego klejnotu Ferrary dziennikarz o polskich korzeniach, po raz kolejny angażuje się w śledztwo prowadzone przez jego przyjaciół karabinierów. Osobiście zamieszany w sprawę, zmuszony jest sięgnąć po niekonwencjonalne środki, które pozwolą mu odkryć zaskakującą prawdę...

Mglista i deszczowa Bolonia w niczym nie przypomina popularnego wyobrażenia o słonecznej Italii.

Najstarsze uniwersyteckie miasto stopniowo ujawnia swoje mroczne sekrety i ukryte symbole, stając się tłem akcji thrillera, w którym członkowie tajnych bractw i znawcy okultyzmu biorą udział w odwiecznej walce Dobra ze Złem.

„Śmierć na garden party” Amy Stuart (wyd. Wydawnictwo HARDE)

Impreza w ogrodzie Nadine Walsh trwa w najlepsze. Ludzie bawią się wyśmienicie, wszystko idzie zgodnie z planem, podczas gdy Nadine – oddana żona, kochająca matka i opiekuńcza córka – stoi nad martwym ciałem w swojej piwnicy.

Co się stało? Jak do tego doszło? Cofnijmy się do poranka, kiedy Nadine przygotowuje ostatnie detale, zanim powita w domu ponad setkę gości zaproszonych na urodziny jej matki. Mąż i dorosłe dzieci, pochłonięci własnymi sprawami, na niewiele się zdają, jedynie jej matka wie, że dziś jest jeszcze inna rocznica...

Nadine stara się skupić tylko na nadchodzącym wieczorze. To dla niej szansa na zapomnienie. Choć trudno zapomnieć, kiedy w głowie kłębią się tajemnice, powracają dręczące wspomnienia i obawy o to, co może się wydarzyć, gdy pojawią się goście…

Fantastyka - propozycje książek na majówkę

„Dzień nastania nocy” Samantah Shannonn (wyd. Sine Qua Non)

Tunuva Melim, siostra Zakonu, przez pięćdziesiąt lat przygotowywała się do walki z wyrmami – ale od czasu pokonania Bezimiennego na świecie nie pojawił się żaden z nich. Młode pokolenie zaczyna kwestionować zasadność istnienia Zakonu.

Na północy Sabran Ambitna poślubia nowego króla Hróth, by ocalić chylące się ku upadkowi królowiectwo. Ich córka, Glorian, pozostaje w cieniu rodziców – zgodnie ze swoją intencją.
Smoki Wschodu od wieków trwają w uśpieniu. Dumai zamieszkuje na Seiiki w górskiej świątyni, której wierni usiłują zbudzić bogów z Długiego Snu – jednak ktoś z przeszłości jej matki zmierza jej na spotkanie.

Gdy wraz z erupcją Góry Trwogi nastają czasy terroru i przemocy, kobiety muszą stawić im czoła i obronić ludzkość przed śmiertelnym zagrożeniem.

„Dzień nastania nocy” to wielowątkowa, napisana z epickim rozmachem opowieść osadzona w świecie Zakonu Drzewa Pomarańczy, przybliżająca wydarzenia, które zmieniły bieg jego historii.

„Klątwa dla demona” Magdalena Kubasiewicz (wyd. Sine Qua Non)

Ktoś morduje magów, by utkać klątwę. I nawet Jagoda Wilczek nie potrafi powiedzieć ani na kogo, ani w jakim celu zostało rzucone przekleństwo. Wiedźma, włączona w śledztwo WMM, szybko odkrywa, że morderca to dopiero początek jej problemów. W warszawskiej enklawie źle się dzieje, a wszyscy zaangażowani w sprawę zdają się prowadzić swoje własne gry. Czy Wilcza Jagoda ma szansę powstrzymać klątwę, skoro nie jest pewna, kto jest jej sojusznikiem, a kto nieprzyjacielem?

„Magia, klątwy, wiedźmy, czarodziejki i demony... Wszystko to we współczesnej oprawie, w znajomym świecie, od naszej rodzimej specjalistki od urban fantasy. Cykl o Wilczej Jagodzie to dawka pysznej przygody i zapomnienia od wszelkich trosk. W kolejnym tomie nie będzie inaczej - efekt gwarantowany od pierwszych stron!” - Olga Kowalska z WielkiBuk.com

„Czarodziejka z ulicy Reymonta” Magdalena Kubasiewicz (wyd. Sine Qua Non)

Czarodziejka Natasza „Lady” Ladowska niecierpliwie wyczekiwała momentu, w którym rozpocznie studia na najlepszej magicznej uczelni w kraju. Nie spodziewała się tylko, że poza stawieniem czoła takim wyzwaniom, jak nauczenie się na pamięć nazwisk wszystkich największych magów w historii, parę razy przyjdzie jej też walczyć o życie.

W trzech opowieściach z uniwersum Polanii studenci wydziału magicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego muszą uporać się z problemem tajemniczej anomalii w niewielkiej wiosce, odkryć, dlaczego jeden z czarowników z roku zaczyna podejrzanie się zachowywać oraz dowiedzieć się, jakie sekrety skrywa wiekowy czarodziej z gór świętokrzyskich.

„Płomień i reszka” Klaudia Kołodziejczyk (wyd. We need YA)

Fantastyczna powieść przygodowa YA dla nastoletnich czytelników! Znakomity debiut młodej pisarki!

W Samorei, pod władzą żądnej krwi Białej Cesarzowej, życie podszyte jest warstwą strachu. Gdy wojsko odnajduje i siłą zabiera Dellę, jej przyjaciółka Soleil gotowa jest położyć na szali własne życie. Moc Delli jest zagadką i jednocześnie wielkim zagrożeniem dla korony. Soleil podejmuje trudną decyzję i wraz z Mae, siostrą porwanej, wyrusza jej na ratunek.

Dziewczyny mają plan uwolnienia Delli z sideł zabójczej władzy. A raczej zarys planu. Resztę zawsze można wymyślić już na miejscu, prawda? Misja okazuje się jednak o wiele groźniejsza, niż Soleil i Mae zakładały. Muszą zmierzyć się z własnymi lękami, poskromić niecną kappę oraz robić rzeczy, na które wcześniej nigdy by się nie odważyły. Każda źle podjęta decyzja może okazać się gwoździem do trumny. Zatem: czy to dobry pomysł, żeby włączyć do misji dwóch obcych chłopaków władających potężnymi mocami albo zainteresować się tajemniczą złotą monetą pozostawioną Soleil przez pewnego intrygującego nieznajomego?

Jedno jest pewne: gdzie dzieje się magia, śmierć czyha za rogiem, a cuda idą w parze z nieszczęściami. Wejdź do świata fantasy i przeżyj romantyczną przygodę razem Soleil i jej drużyną!

„Widmowy Zagon” Marcin Mortka (wyd. Sine Qua Non)

Finałowy tom cyklu o Straceńcach Madsa Voortena, który czytelnicy pokochali za rozmach, epickie sceny walk i wspaniałych bohaterów.

Mówią, że Jaszczur został ciężko ranny, lecz czy śmiertelnie? A jeśli żyje, to gdzie się schronił? I czy wojna o Rozkrzyczane Krainy wreszcie dobiegnie końca?

Ciała pokonanych Bękartów skuwa mróz nocy, ale w sercach tych, którzy przetrwali bitwę pod Brzaskiem, nie ma radości. Bo zagrożenie nadal czai się wśród mgieł i skał, a Mads Voorten, jedyny, który umiał dać innym nadzieję, sam nie potrafi jej już odnaleźć.

Do obozu Wiatru znów przybywa elf Gwaine, a Bielik, wiedziony przeczuciem, co rusz spogląda ku Górom Leża. Tymczasem do garstki straceńców przystaje tajemniczy mag Skalmir. Są tacy, którzy wątpią w czystość jego intencji.

Czy zima w końcu ustąpi wiośnie, a przemoc miłości?

„Opowieść Wysłanniczki” Angelika Botor (wyd. Sine Qua Non)

Myślisz, że w chwili próby pomogą ci dobre duchy? Cóż, czeka cię niełatwe zadanie, bo potrafią być nie mniej uparte i pamiętliwe niż ludzie.

Lyrissa potrzebuje pomocy, by pokonać toczący bezwzględną wojnę Zakon Umysłów. Ma z nim osobiste porachunki – niemal sto lat niewoli i okrutnego eksperymentowania na jej magii. Na szczęście otaczają ją przyjaciele, którzy zrobią wszystko, by dziewczyna odzyskała zaufanie, pokonała oprawców i wreszcie mogła zaznać szczęścia. A także by przypomniała sobie, kogo zdążyła pokochać, nim niemal wiek temu Zakon doprowadził do Rzezi Nieśmiertelnych.

Wyrusz w podróż nie tylko po niesamowitym, rozległym świecie, ale i po utracone wspomnienia i obiecaną miłość. Lyrissa wzniesie się na swoich skrzydłach wysoko, wypatrując samej siebie z przeszłości… a dawni prześladowcy będą próbowali zrobić wszystko, by strącić ją w otchłań.

„Opowieść Wysłanniczki” to snuta z rozmachem historia pełna szlachetnych ideałów, hartu ducha wobec cierpienia i dodającej otuchy nadziei. Jeśli chcesz spotkać przyjaciół na śmierć i życie, stoczyć widowiskowe bitwy, zyskać przychylność duchów i odnaleźć przeznaczenie, los ci sprzyja! Wszystko to właśnie trzymasz w rękach.

Dla tych, którzy świętować będą później - majowa zapowiedź

„Pokrzywa i kość” T. Kingfisher (wyd. Sine Qua Non)

Po latach patrzenia, jak jej siostry cierpią z rąk maltretującego je księcia, Marra – nieśmiała, wychowana w klasztorze, trzecia z kolei córka – w końcu zrozumiała, że nikt nie przyjdzie im na ratunek. Nikt... z wyjątkiem samej Marry.

Szukając pomocy u potężnej czarownicy, Marra otrzymuje narzędzia, dzięki którym może zabić księcia – pod warunkiem, że wykona trzy niemożliwe zadania. Ale jak to bywa w opowieściach o królestwie, czarownicach i córkach, niemożliwe to dopiero początek.

Do Marry dołącza grobowa wiedźma, niechętna wróżka chrzestna, spięty eks-rycerz, pies z kości i opętana przez demona kura. Cała szóstka zamierza być ręką, która zamknie się wokół gardła księcia i uwolni rodzinę Marry i ich królestwo od tyranizującego władcy.

--

Artykuł sponsorowany, który powstał we współpracy z wydawnictwami.

[kk,cz]


komentarze [20]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
BiblioteczkaAgi  - awatar
BiblioteczkaAgi 30.04.2023 09:00
Czytelniczka

Ja w trakcie majówki mam w planie skończyć  Najsłabsze ogniwo, a później się zabieram za  Glatz Małe kobietki

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Najsłabsze ogniwo  Glatz  Małe kobietki
Caroline_Q  - awatar
Caroline_Q 29.04.2023 14:24
Czytelniczka

Dla mnie bardzo wiosenno-majową fantastyką jest  Władca Pierścieni Córka Lasu Smok Jego Królewskiej Mości ( Wybrana tej samej autorki jest dobrą młodzieżówką).
A w tym samym gatunku dla dzieci  ...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Władca Pierścieni  Córka Lasu  Smok Jego Królewskiej Mości  Wybrana  Dziewczynka, która wypiła księżyc
Fawaris  - awatar
Fawaris 29.04.2023 14:13
Czytelniczka

Ja na pewno się zabiorę w weekend za Klątwę dla demona, natomiast Widmowy Zagon sobie poczeka w kolejce. 

Fajnie gdybyście polecali też coś ze starszych książek, chociaż jedną czy dwie pozycje.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis Gracki - awatar
Lis 28.04.2023 18:39
Bibliotekarz

No to poleciliście fantastykę, niech was drzwi ścisną. Wszystko nowe i z artykułów sponsorowanych...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
falka_19  - awatar
falka_19 28.04.2023 15:13
Czytelnik

Borze szumiący, czy tylko nastolatki czytają fantastykę? Jak widzę te okładki, to już wiem, że to dla ludzi 20 minus. Gdzie tam 30 i dalej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Barbara Ewa Chęcińska - awatar
Barbara Ewa Chęcińska 28.04.2023 15:43
Czytelnik

Falka - Dzień nastania nocy, Widmowy Zagon, Pokrzywa i kość nie są książkami dla nastolatek ;) Zdecydowanie. Np. W pokrzywie i kości główna bohaterka jest po trzydziestce, poruszane są trudne tematy jak przemoc w małżeństwie czy poronienia. Swoją drogą książką jest bardzo ciepła i otulająca, pomimo trudnych tematów. Oczywiście, mogą czytać, ale to raczej literatura dla...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis Gracki - awatar
Lis 28.04.2023 18:36
Bibliotekarz

No tego właśnie oczekuję po fantastyce: poruszania problemu przemocy w małżeństwie i poronienia.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Barbara Ewa Chęcińska - awatar
Barbara Ewa Chęcińska 28.04.2023 22:46
Czytelnik

Lis każdy ma inne potrzeby czytelnicze. ;) Fantastyka nie jedno ma imię. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Batalia  - awatar
Batalia 28.04.2023 22:55
Czytelniczka

Ale Kubasiewicz nie wnosi nic nowego do gatunku - wiedźma biegająca po polskim mieście, jest taka piękna, wszystko się jej udaje, wow, wow, takie odkrywcze, Jadowska 2.0. To nie dla ludzi po trzydziestce obznajomionych z fantastyką, chyba że akurat mają nastrój na ciągłe przewracanie oczami  😂

Ale! Dziękuję za polecenie Pokrzywy i kości, skoro nie stroni od trudnych...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Fawaris  - awatar
Fawaris 29.04.2023 14:10
Czytelniczka

Mogę się wypowiedzieć o Kubasiewicz i Mortce - seria o Wilczej Jagodzie to całkiem udana seria urban fantasy, niekoniecznie dla nastolatków (sama mam 25 i mi się podoba). Natomiast seria o Voortenie od Mortki to typowe brudne fantasy, które nie każdemu podejdzie, ale ja sama przeczytałam wszystkie 4 części i na pewno sobie sprawię kolejną. Nie wiem jak z resztą, ale te...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Fawaris  - awatar
Fawaris 29.04.2023 14:12
Czytelniczka

@Lis Gracki fantastyka to nie tylko smoki, wyprawy do lochów i questy, więc każdy czyta to co mu się podoba. Jeśli wolisz inne klimaty to na pewno u Żelaznego czy LeGuin coś się dla ciebie znajdzie :D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis Gracki - awatar
Lis 29.04.2023 15:08
Bibliotekarz

@Barbara, @Fawaris  Żeby nie było wątpliwości: tak, zgadzam się, że każdy ma inne potrzeby czytelnicze i niechaj każdy czyta to co chce... ale niech każdy sobie też marudzi jeśli chce (z czego korzystam)  😎 Ja jestem starej daty i niejedno już czytałem, dlatego tak wiele rzeczy wydaje mi się wtórne - zwłaszcza w fantastyce(w fantasy, by uściślić). Teraz jest moda na...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Fawaris  - awatar
Fawaris 29.04.2023 15:57
Czytelniczka

@Lis Gracki ja ogólnie jestem zdania że jeśli już ktoś ma coś krytykować, to najlepiej najpierw samemu spróbować przeczytać i wtedy sobie wyrobić opinię, bo po okładce nieraz się stwierdza że ,,a, będzie chłam" a się okazuje że w środku całkiem przyjemna ;) Także narzekajmy, ale miejmy jakieś rozeznanie przy tej krytyce, wtedy jest to fair wobec autora i innych czytelników.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis Gracki - awatar
Lis 29.04.2023 17:09
Bibliotekarz

To jest jak z narkotykami - czy muszę brać by się na ich temat wypowiadać i je krytykować?  😈

Czytałem kilka książek młodych twórców fantastyki i to był czas tak stracony, że nie da się go już poszukać. Jeśli mam przeczytać 10 i stwierdzić, że jedna jest całkiem fajna, tylko by być "fair wobec autora i innych czytelników"... to nie, szkoda mojego czasu.

Tym bardziej jak...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Fawaris  - awatar
Fawaris 29.04.2023 22:04
Czytelniczka

@Lis Gracki problem polega na tym, że w bibliotece miejskiej nie ma tych książek, sa z przełomu 2005

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis Gracki - awatar
Lis 29.04.2023 23:21
Bibliotekarz

@Fawaris wiem, ubolewam nad tym bardzo. Biblioteki wyzbywają się starszych książek, nawet tych z lat 90' i kupują tylko nowości. W latach 90' był boom na fantastykę. Wydawnictwo Amber wiodło prym i jako pierwsi wydawali Anne Rice, Prószyński wydawał serię Nowa Fantastyka a Phantom Press jako pierwszy wydał w całości cykl Diuna.

Pozostają antykwariaty i Allegro. Ale warto...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
HanutaP  - awatar
HanutaP 01.05.2023 23:49
Czytelniczka

Szanowny @Lis Gracki  popraw mnie jeśli się mylę, ale czy to nie jest tak, że z reguły wydaje się mnóstwo chłamu, a rzeczy niezłych, nie mówiąc o dobrych, jest jak na lekarstwo? Nie pamiętam z autopsji lat 90, ale tak jak w fantasy był boom na szkołę magiczną (bo Rowling), a potem na dystopię (bo Collins), tak teraz jest na niezależną wojowniczą młodą i rezolutną...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lis Gracki - awatar
Lis 02.05.2023 01:44
Bibliotekarz

Tak jest... tylko, że to co np. ja lub Ty uznamy za chłam - podoba się innym. A czym zachwycimy się My zostanie oznaczane jako chłam przez kogoś  😁 Więc ja oceniam tylko z mojej perspektywy (bo z jakiej innej mógłbym) ale zawsze chętnie porozmawiam dlaczego komuś się coś tam podobało.

W latach 90' był boom na fantasy bo wcześniej Polska sf stała... było bardzo mało...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
falka_19  - awatar
falka_19 02.05.2023 09:35
Czytelnik

Ale wsadziłam kij w mrowisko... Nadal jednak podtrzymuję swoje zdanie - większość zaprezentowanych w artykule książek z fantastyki, to, jeśli nie młodzieżówki, to takie "babskie fantasy". Mortki nie wliczam do tego worka. Czytałam coś Jadowskiej, bodajże 1 tom szamańskiej serii i totalnie nie moje klimaty (mimo że bohater jest z całą pewnością dorosły;) ). Ot, taki obyczaj...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 27.04.2023 16:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post