Bracia

Okładka książki Bracia Karol Bunsch
Okładka książki Bracia
Karol Bunsch Wydawnictwo: Capital Cykl: Powieści Piastowskie (tom 4) powieść historyczna
powieść historyczna
Powieści Piastowskie (tom 4)
Bracia
Capital
2022-12-21
2022-12-21

Równie dobra i trzymająca poziom poprzednich części. Moco oparta o wiedzę historyczną i znane fakty z tamtych czasów. Uzupełniana tylko fabularnie. Doskonale opisana i z pięknym językiem.

Jedyna wada w serii, to jakby przemilczenie koronacji w Polsce. Bez echa tak doniosła wtedy rzecz. Brak króla, a potem nagle już jest król w Polsce.

Zabicie przez Bolka Bezpryma to domysł. Bo nikt nie wie, kto go faktyczne i słusznie ukatrupił Bezpryma. Mało prawdopodobne aby to faktycznie był Mieszko, ale w książce fajnie to jest wplecione.

Bolko młody królewicz u mnie budzi sympatię, bo problemy rozwiązuje z marszu w sposób na tamte czasy logiczny. Robi swoje bez patrzenia na innych i lawirowania. Choć mało politycznie. Nigdy nie rozumiem tego, dlaczego bracia dawniej byli rywalami zamiast się wspierać.

Zabicie przez Bolka Bezpryma to...

Akcja książki zaczyna się tuż po śmierci Bolesława Chrobrego w 1025 roku i trwa do 1034 roku. Głównym bohaterem pozycji jest władca z dynastii Piastów, Mieszko II, który jest z jednej strony przedstawiony jako człowiek wszechstronnie wykształcony i światły, a z drugiej strony jako ktoś, kto ma trudności w zjednywaniu i pozyskiwaniu ludzi, jako człowiek zbyt łagodnego i pobłażliwego. Jako główny powód upadku potęgi państwa zbudowanego przez jego poprzednika, Bolesława Chrobrego, zostaje podany konflikt Mieszka z jego braćmi - Bezprymem oraz Ottonem, jak też decyzja o przekazaniu praw do tronu swojemu nieślubnemu synowi, Bolkowi. To zaś było przyczyną jego konfliktu z żoną Rychezą. Po śmierci ojca Mieszko nie radzi sobie z władaniem ogromnym państwem. W dodatku zostaje zdradzony przez przyrodniego brata, Bezpryma, przez co wpada w coraz większe problemy. Nie jest jednak sam - w walce wspomaga go jego nieślubny syn, Bolko.
Książka, chociaż oparta na faktach historycznych, jest fikcją literacką. Wiele zawartych w niej wydarzeń mogło się zdarzyć. Jednak czy faktycznie miało miejsce - tego nie dowiemy się prawdopodobnie nigdy. Tak samo nie dowiemy się, czy Mieszko II faktycznie miał syna imieniem Bolesław. Nie zachowały się bowiem ku temu żadne przesłanki, jednak tradycja chce, aby tak było.

Kolejna książka z cyklu, która mnie nie zawiodła. Czytając ją czuję się trochę jak młody chłopak, który przemierza dzikie jeszcze tereny Polski widząc oczami głównych bohaterów jak się rodziła. Wspaniale się to czyta, wiele można zrozumieć. Obowiązkowo.

Bunsch nie zawodzi. Ta część przedstawia nam postać Bolesława Zapomnianego - mało wiemy o tej postaci, czy w ogóle istniała? Bunsch jest bliższy temu, że tak. Do tego tajemniczy Bezprym i drugi z braci Mieszka II, Otton. Super sie czyta , polecam!

Szczerze mówiąc, pozytywnie zaskoczyła mnie ta książka. Oczywiście bardzo cenię cykl powieści piastowskich, ale czasy panowania Mieszka II zawsze wydawały mi się mało interesujące. Być może dlatego, że los Polski również nie był wówczas pomyślny. Koniec końców sądziłem, że z tą książką będzie podobnie, a było zupełnie odwrotnie. Od pierwszej strony niezwykle mnie wciągnęła.

Jak zwykle wspaniała, patriotyczna opowieść o początkach naszego państwa. Karolu Bunsch jak nikt umiał oddać klimat tamtych czasów. Wspaniała historia napisana wspaniałym językiem. Uwielbiam !!!

Kolejna część Powieści Piastowskich utrzymuje nadal dobry poziom w stosunku do poprzednich części, choć czuć, że pisana była po pewnej przerwie. Odnoszę wrażenie, że akcja nieco się ożywiła w porównaniu z Rokiem Tysięcznym , który się nieco ciągnął. Wśród głównych bohaterów odnajdujemy postaci , które poznaliśmy w poprzedniej części jako dzieci- teraz jako dojrzałych, pełniących ważne funkcje dostojników. Autor sprytnie wkomponował swoją wizję wydarzeń w luki, pozostawine przez źródła historyczne. Ciekawie nakreślone postaci, wyraźne charaktery, równowaga pomiędzy wartką akcją a przemyśleniami na temat ludzkiej natury i tego jak wydarzenia z życia kształtują osobowość . Książka zmusza do refleksji a to w prozie lubię .

Polecam gorąco cały cykl Powieści Piastowskich. Wspaniała lekcja historii.

Polecam gorąco cały cykl Powieści Piastowskich. Wspaniała lekcja historii.

W Bunschu lubię to, że fakty historyczne są w jego książce zawarte przy bardzo ciekawej fikcji. Dlatego też zawsze po lekturze sprawdzam autentyczne treści na temat władcy. Cieszy mnie to, że postać Bolesława Zapomnianego żyje w książkach takich jak ta.

• Powieść historyczna
  • Historyczne