Bracia

Cykl: Powieści Piastowskie (tom 4)
Wydawnictwo: Edition 2000
powieści piastowskie
historyczna

Książka z serii Powieści piastowskie. Wieść o śmierci wielkiego Bolesława wichrem leciała po kraju i daleko poza granice. Prosty naród płakał jak po ojcu, surowym, czasem srogim, ale sprawiedliwość znalazł u niego każdy przeciw każdemu, a bezbronny

Samson Miodek | 2017-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2017

Mieszko II nie ma łatwego życia, ojciec Bolesław Chrobry zostawił mu kolosa na glinianych nogach, Polskę z problemami na wszystkich granicach jak i wewnątrz, problem któremu synowi zostawić sukcesję, jak i niechęć prostego ludu do nowej wiary. Z sąsiadami nowy Król z pewnością by sobie poradził, ale są jeszcze bracia. Bezprym właśnie zbiegł z italskiego klasztoru, i dogadany z władcą Węgier chce polskiego tronu, jest jeszcze rozpustny brat Mieszka Otto, który znużony dziewkami i hulankami, skory sprzymierzyć się z wrogiem. Sam Król mógłby zgładzić niewiernych braci, ale jego dobre serce, doprowadzi państwo na skraj wojny domowej. W kraju chaos, a za sznurki jak często w takich przypadkach pociągają Niemcy, Cesarz i żona Mieszka Rycheza, która nie spocznie w knowaniach, dopóki żyje jej znienawidzony pasierb Bolko.
To tylko wstęp do tego co funduje nam Bunsch, nieźle prawda? ;)

Uwielbiam styl Bunsha, jego staropolski język, który dodaje jego wspaniałym powieściom jeszcze większego...

Trinity | 2015-02-11
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 04 lutego 2015

Wciągnęłam się w historię Polski Bunscha, i to bardzo! Uwielbiam te książki, są niczym balsam dla mojej duszy. Dokładnie tak jest. I teraz nawet nie mam ochoty czytać nic innego, tylko jedna za drugą kolejne części - na szczęście dostęp do nich mam ograniczony, bo jestem uzależniona od bibliotek... Na szczęście, bo chociaż szansa na to, że mi się znudzą jest niewielka, to jednak nie chcę ich przeczytać tak szybko, wolę co jakiś czas delektować się tą literaturą i przypominać, jakim doskonałym pisarzem był Karol Bunsch.

Marzy mi się jednak cały cykl piastowski na półce, marzy mi się coraz bardziej... Szkoda, że tak trudno dostępne są te powieści, właściwie można liczyć tylko na biblioteki, ewentualnie antykwariaty czy Allegro... I to w tych starszych wydaniach w dodatku... A gdzie chociażby te wydania, które widać po lewo? Jeszcze jakieś nowsze znalazłam swego czasu, ale widziałam je tylko w necie, w żadnej księgarni, nawet internetowej, nic... Bez dwóch zdań jakiś wydawca...

mitloff | 2013-05-27

Kolejna pozycja i nie ma nudy. Fantastycznie się czyta Opowieści Piastowskie!!! Gorąco polecam!

Roman Dłużniewski | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

Czytajcie Bunscha!! To naprawdę lepsze od hobbitów! To nasza historia. Prawdziwa.

Kassandra | 2014-07-24
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Czerwo | 2014-12-24
Na półkach: Z_2014 (16), Przeczytane
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Akcja powieści rozpoczyna się po śmierci Bolesława Chrobrego (czerwiec 1025). Głównymi postaciami są tytułowi bracia, czyli Mieszko II Lambert, którego ojciec ustanowił swoim następcą, Bezprym - najstarszy syn Bolesława i jego pierwszej żony (węgierska księżniczka) oraz Otto - młodszy brat Mieszka. Mieszko został ukazany jako władca targany rozterkami, skonfliktowany z braćmi i z żoną (Rycheza), obwiniany o straty terytorialne na rzecz sąsiadów. Nie chcąc powtarzać błędów ojca, postanawia uczynić swoim następcą pierworodnego syna Bolka (Zapomnianego) z pozamałżeńskiego związku. Decyzja ta jest przyczyną konfliktów z żoną, możnowładztwem oraz duchowieństwem (Bolko, wychowany wśród chłopów, jest zwolennikiem wiary przodków). Mieszko ma z tego powodu wyrzuty sumienia - po części żałuje swego wyboru, z powodu którego cierpi jego pierwszy syn ze związku z Rychezą (Kazimierz - późniejszy książę znany jako Odnowiciel). Po śmierci Chrobrego, bracia Mieszka i jego żona wciąż knują z...

layladylay | 2012-05-29

Lubię historyczne książki. Dobrze się ją czyta

21pieczarek | 2016-12-22
Kasia | 2016-12-11