Krzyżacy 1410

Wydawnictwo: LTW
978-83-205-5421-2
historyczna
Karenina

Powieść historyczna w dwóch tomach, w której pisarz zgodnie z ówczesnymi badaniami i w zgodzie ze swoją koncepcją ukazuje ważny fragment naszych dziejów bez heroizacji i bez gloryfikowania triumfu polskiego oręża. Lektura interesująca i zajmująca, przybliżająca Czytelnikowi dzieje Wielkiej Wojny z Krzyżakami 1409-1410.

źródło opisu: http://www.lsw.pl/?p=productsMore&iProduct=245

źródło okładki: http://www.lsw.pl/?p=productsMore&iProduct=245

drobnypijaczek | 2013-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2013

Jak to już ktoś w komentarzach napisał -"Sienkiewicz to to nie jest..." jednak warto przeczytać o nieudanym oblężeniu Malborka, o szalonej Ofce, która na pierwszym miejscu stawia miłość do Zakonu i gotowa jest szpiegować, truć i mordować, o spotkaniu w Grunwaldzkiej bitwie dwóch noszących te same herby rycerzy i ich dalszych perypetiach. Jednak mimo wątku politycznego i historycznego mnie osobiście zabrakło przygód, pogoni, zasadzek i generalnie beletrystyki. Uczucie niedosytu pozostaje, aczkolwiek temat ciekawy.

Karenina | 2011-02-20
Przeczytana: grudzień 2010

No cóż...nie jest to Sienkiewicz, ale Kraszewski wcale dobrą robotę zrobił, choćby dlatego, że przygotował grunt dla swego kolegi po fachu na kilkanaście lat przed słynnymi "Krzyżakami". Język nie jest tak archaiczny jak w "Starej baśni", a fabuła zdaje się być spójna. Znajdziemy tu nawet wątek miłosny, a jedną z głównych bohaterek jest kobieta :)
Z pewnością dostrzec można sporą wiedzę historyczną Kraszewskiego i jego przywiązanie do patriotyzmu. Dla miłośników historii Polski lektura obowiązkowa :)

Roman Dłużniewski | 2016-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2016

Lata temu, na wakacjach sięgnąłem po tę książkę i pamiętam do dziś. Ofka. To zła kobieta była. Warto przeczytać.

Artur | 2015-04-09

Zdecydowanie inni to "Krzyżacy" niż ci bardziej znani, Sienkiewicza, ale za to bardziej bliższe prawdzie, a znacznie mniej znana to powieść, a szkoda..

| 2012-12-10
Przeczytana: 2011 rok

Doznałam pomieszania z poplątaniem. Wszak to wina Sienkiewicza, bo aż nadto zainspirował się powieścią Kraszewskiego. Czytając, miałam wrażenie, że po raz kolejny poznaję losy niektórych bohaterów. Jednak trzeba pamiętać, że Krzyżaków Kraszewskiego wydano 17 lat wcześniej, niż sienkiewiczowskich.

lechwzywa | 2012-12-17

Więcej intrygi, mniej przygód niż u Sienkiewicza. Również brak bohaterów, których można by polubić.

Kasia | 2016-12-01
marys1824 | 2016-11-09