Literatura Greków i Rzymian

Wydawnictwo: Znak
9788324020300
starożytność
Oceansoul

"To nie jest historia literatury. To jest opowieść o wędrówce i przygodach duszy wśród arcydzieł. Zapisana dla Czytelników, którzy chcą wybrać się w taką podróż." Tak pisze sam autor o tej książce, dzięki której możemy poznać dzieła będące fundamentem literatury europejskiej. Od Homera i Hezjoda po Boecjusza Zygmunt Kubiak przybliża nam klasyczne dzieła, opatrując je błyskotliwym komentarzem,...

Tak pisze sam autor o tej książce, dzięki której możemy poznać dzieła będące fundamentem literatury europejskiej. Od Homera i Hezjoda po Boecjusza Zygmunt Kubiak przybliża nam klasyczne dzieła, opatrując je błyskotliwym komentarzem, dzięki któremu możemy je w pełni zrozumieć i docenić.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Oficjalna recenzja
Oceansoul książek: 2319

Wędrówka wśród arcydzieł

Wydawnictwo Znak rozpieszcza ostatnimi czasy miłośników kultury antycznej. Po wznowieniu „Mitologii Greków i Rzymian” pióra cenionego znawcy, profesora Zygmunta Kubiaka, przyszła pora na nowe wydanie drugiej pozycji dotyczącej starożytności ― „Literatury Greków i Rzymian”. Przygotujcie się więc na daleką i długą podróż do świata poematów, elegii, hymnów, dramatów, dialogów i epigramatów.

Recenzowaną pozycję można by określić mianem przewodnika po najważniejszych zabytkach antycznej literatury. Rozpoczynamy od persony najbardziej znanej, Homera, aby następnie lawirować między kolejnymi wybitnymi Grekami i Rzymianami, wśród których nie zabrakło rzecz jasna takich sław, jak Hezjod, Safona, Ezop, Herodot, Wergiliusz, Owidiusz, Horacy. Są trzej wielcy dramatopisarze ― Ajschylos, Sofokles, Eurypides. Jest i sam Platon, a obok niego Marek Aureliusz czy święty Augustyn, przedstawiciele nurtu filozoficznego. Jak na eksperta przystało, Zygmunt Kubiak wprowadza do tego panteonu także miana mniej znane, acz niewątpliwie godne uwagi, choćby Alkajosa, Teognisa czy Filodema.

Każdy rozdział ma strukturę dwuczłonową. Najpierw następuje wprowadzenie autorstwa profesora Kubiaka, przybliżające czytelnikom daną epokę, życiorys twórcy czy twórców, a niekiedy i odpowiedni gatunek literacki. Nie ma ono jednak formy notatki encyklopedycznej; to raczej ciekawe wykłady, eseje czy gawędy, poświęcone określonemu aspektowi piśmiennictwa czasów starożytnych. Po wstępie autor prezentuje wybrane fragmenty poematów, wierszy czy utworów prozatorskich we własnym tłumaczeniu, ukazujące charakterystyczne zabiegi czy tematy szczególnie bliskie wspomnianym wcześniej pisarzom, poetom, dramaturgom bądź filozofom.

Nie należy zapominać o tym, jak wiele tekstów antycznych zostało zagubionych czy uległo zniszczeniu; inne popadły w zapomnienie; w przypadku jeszcze innej grupy badacze nie są zgodni co do ich autorstwa czy interpretacji. Zygmunt Kubiak przypomina nam jednak, dlaczego warto wracać do utworów sprzed wieków, jak wiele spośród tych najpierwszych tradycji literackich odbija się echem we współczesnych dziełach. Choć tok myślenia starożytnych nie zawsze jest dla nas prosty, to niektóre z podejmowanych zagadnień czy snutych rozważań okazują się ponadczasowe i aktualne także dla dzisiejszego odbiorcy. Wszystko to zaś podane kunsztownym i erudycyjnym językiem, stanowiącym dodatkową wartość publikacji.

Jeszcze przed rozpoczęciem tej pasjonującej, choć równocześnie wymagającej lektury, warto być świadomym faktu, iż autor od samego początku wrzuca czytelnika na głęboką wodę, zakładając, iż podchodzimy do tej pozycji z pewnym bagażem wiedzy nabytej wcześniej. Jednocześnie „Literatura Greków i Rzymian” jest tylko stacją pośrednią, nie zaś ostatecznym celem; jeśli chcemy prawdziwie zgłębić antyczne dzieła i sylwetki ich twórców, książka Zygmunta Kubiaka stanowi idealny drogowskaz pozwalający lepiej przygotować się na dalszą część wyprawy.

Marta "Oceansoul" Najman

EwaWu | 2016-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2016

"Czas ludzkiego życia? Punkcik. Jego treść? Płynna. Spostrzeganie? Niejasne. Kompozycja całego ciała? Łatwo gnijąca. Dusza? Wir. Traf? Trudno go zbadać. Sława? Rzecz niepewna. Żeby to krótko ująć: wszystkie sprawy ciała - rzeka; wszystkie sprawy duszy - sen i dym; życie - wojna i przystanek w cudzym kraju; wspomnienie pośmiertne - zapomnienie. Co więc może być ostoją? Tylko jedno: filozofia."

Słowa Marka Aureliusza zawarte w zbiorze Zygmunta Kubiaka chyba idealnie tłumaczą to, co fascynuje nas w kulturze starożytnej i w kulturze w ogóle. W historii myśli ludzkiej. Kubiak dokonuje mistrzowskiego zestawienia tekstów ważnych i intrygujących, opatrując je rozległymi komentarzami, które czynią tę strawę łatwiej przyswajalną, tłumaczą, łączą i poszerzają o liczne konteksty.

Lektura do porcjowania w niewielkich dawkach (wszak literaturze antycznej nie sposób poświęcać jedynie pobieżnej uwagi) i tylko dla miłośników kultury antycznej. Ja sama uważam ją za ważną, darzę ją szacunkiem i...

Ola | 2013-10-28
Na półkach: Oblicza Kultury

Podróż do źródeł
W lipcu br. w ofercie wydawnictwa Znak pojawiło się wznowienie książki pisarza, eseisty i tłumacza Zygmunta Kubiaka. „Literatura Greków i Rzymian” to wyprawa śladem najstarszych zachowanych dzieł, które wywarły wpływ na naszą kulturę, sposób myślenia, a tym samym wyznaczyły kierunek późniejszej twórczości pisarskiej. Książka wielokrotnie odwołuje się do tekstów antycznych, a swobodne z nimi obcowanie umożliwiają komentarze odnoszące się do kontekstu historycznego i przybliżające sylwetki autorów.
Zaczynając tę niezwykłą przygodę, cofniemy się w czasie aż do VIII wieku przed Chrystusem, gdyż z tego okresu pochodzą najstarsze zachowane pomniki słowa pisanego: „Iliada” i „Odyseja”. Poznamy Homera (ciągle wymykającego się badaczom) i Hezjoda, a także najwybitniejszych przedstawicieli liryki greckiej, twórców dramatów, poetów, dziejopisów i filozofów. Zdamy sobie sprawę, ile literatura zawdzięcza bardom, oratorom, a także mecenasom sztuki, bibliofilom i kolekcjonerom,...

Aleksandra | 2015-05-06
Na półkach: Posiadam

Od zawsze kochałam mitologię - zarówno w postaci mitów pióra Jana Parandowskiego, natykałam się na nią w różnych powieściach. Postanowiłam w końcu sięgnąć do żródła, po tą samą literaturę w jakiej rozsmakowywali się starożytni Grecy i Rzymianie. Ta niezwykła podróż okazała się możliwa dzięki profesorowi Zygmuntowi Kubiakowi. Każde ze swoich tłumaczeń okrasza błyskotliwym komentarzem, dzięki któremu czytelnik bez studiów kultury antycznej może docenić artyzm zaprezentowanych dzieł.

Katherina87 | 2012-11-25

Tym razem Zygmunt Kubiak zabiera słuchacza w podróż po świecie starożytnej literatury. Wraz z autorem podążamy za filozofem do Aten, za poetą do Aleksandrii, za dziejopisem pod Termopile. Wybrane i przetłumaczone przez Zygmunta Kubiaka fragmenty utworów zostały wzbogacone w wyjaśniające komentarze autora przybliżające słuchaczowi literaturę starożytną. To nie jest historia literatury. To jest opowieść o „wędrówce i przygodach dusz wśród arcydzieł” przygotowana z myślą o wszystkich. Wystarczy posłuchać audiobooka, aby wybrać się na wspólną wędrówkę z autorem. Zygmunt Kubiak (1929-2004) - był uczonym, badaczem literatur i kultur starożytnych, wybitnym znawcom świata klasycznego, tłumaczem. Świat starożytny fascynował go od lat szkolnych. Ukończył filologię klasyczną na Uniwersytecie Warszawskim. Zadebiutował w 1946 roku na łamach „Młodej Rzeczpospolitej”. Do najważniejszych tłumaczeń Kubiaka zalicza się między innymi „Eneidę” Wergiliusza, „Antologię Palatyńską”, „Dwóch panów z...

jaje | 2014-02-09
Na półkach: Greki i rzymy
Przeczytana: 06 lutego 2014

Właściwie słowa autora na tylnej okładce książki wystarczają jako rekomendacja, niemniej dorzucę parę zdań od siebie.

W "Literaturze..." Zygmunt Kubiak prowadzi czytelnika przez gąszcz nazwisk i dzieł, które jego zdaniem warte są poznania. Profesor pisze ładną polszczyzną, przyjemnością jest już samo czytanie jego wprowadzeń do kolejnych części książki, w których zarysowuje tło historyczno-społeczne danego okresu i przedstawia sylwetki twórców (co oczywiście bardzo pomaga w zrozumieniu ich dzieł).

Po wprowadzeniach czytelnik ma rzecz jasna do czynienia z samymi utworami Greków i Rzymian. Oprócz klasyki szeroko znanej(m.in. Homer, Wergiliusz, Owidiusz, Horacy) mamy okazję poznać dzieła (lub ich fragmenty/strzępy) autorów prawie anonimowych. Odbiór ich zależy oczywiście od gustu czytelnika. Mnie się podobało, wiele króciutkich perełek wywoływało uśmiech, wiele tekstów przypominało, że ludzie niewiele się zmienili przez ostatnie dwa tysiące lat.

Wydanie eleganckie. Przyjemna,...

mika | 2015-03-04
Na półkach: Posiadam

przepiękna polszczyzna, narracja, od której trudno się oderwać - nie wiem, czy jakiś inny autor tak dobrze potrafi uwodzić czytelnika swoją fascynacją kulturą antyczną...

gggagg | 2011-10-21

Właściwie to słucham