Odnowiciel

Cykl: Powieści Piastowskie (tom 6)
historyczna

Wieść o wygnaniu Rychezy doszła do Kazimierza, gdy już zamierzał wracać do Poznania. Spowodowała w nim rozterkę. U Wiślan panował jeszcze spokój, ale wszczęty na Śląsku rozruch pospólstwa rozszerzał się. Wygnaniem matki nie był zaskoczony, rządzić próbowała jak w zdobytym kraju, budząc niechęć prostego ludu i opór możnowładców, a zwłaszcza Awdańców, którzy wpływ mieli na króla.

Czerwo | 2015-03-01
Na półkach: Z_2014 (16), Przeczytane
Przeczytana: 17 listopada 2014

Akcja powieści zaczyna się ok. 1038 roku. Główną postacią jest Kazimierz (Odnowiciel) syn Mieszka II Lamberta, który wbrew matce (Rycheza) i niektórym możnowładcom, nie chce przejąć władzy, nie chcąc złamać obietnicy złożonej ojcu. Po wygnaniu Rychezy, postanawia dołączyć do niej, po drodze dowiadując się o śmierci Bolesława. Autor opisuje uczucia, targające Kazimierzem. Z jednej strony odczuwa gniew z powodu wygnania matki, z drugiej żal mu opuszczonej Ojczyzny, która podupada od śmierci Mieszka. W końcu za namową możnowładców i z pomocą niemieckiego cesarza, wraca do kraju. W międzyczasie, część ziem została spustoszona najazdem czeskim (zniszczenie Gniezna, utrata Śląska), a inne zostały zagarnięte przez samozwańczych władców.
Kazimierz podejmuje wysiłek, zmierzający do ponownego zjednoczenia ziem i odbudowy państwa. Akcja powieści kończy się w 1047 roku, po bitwie, w której zginął samozwańczy władca Mazowsza Mojsław (Masław) i Mazowsze zostało włączone w skład państwa...

Pyrodziej | 2013-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2013