Dzikowy skarb

Okładka książki Dzikowy skarb
Karol Bunsch Wydawnictwo: Capital Cykl: Powieści Piastowskie (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Powieści Piastowskie (tom 1)
Capital
2020-01-01
1993-01-01
powieść historyczna historia Polska historia Polski Słowianie

Wiele dobrego naczytałem się o Dzikowym Skarbie, ale nie przyłączę się do tych zachwytów. ogólnie bardzo ciekawy dla mnie temat i okres historyczny, niezły klimat, bardzo ciekawa postać Zbrozły, fajnie się czytało rozdziały opowiadające o poczynaniach Mieszka, o wydarzeniach historycznych i w sumie to byłaby naprawdę dobra powieść, gdyby nie... wątek Dzika. Wątek banalny, wręcz dziecinny, pozbawiony głębszego sensu, nie wzbudził we mnie ciekawości. W dodatku styl Bunscha... jakoś mi nie leży, jakoś się gubiłem w tych opisach. Jedna z najmniej wciągających powieści historycznych, jakie czytałem.

Wspaniała, wspaniała, wspaniała. Jedna znajepszych powieści historycznych, które czytałem.

Takie dziwne uczucie, gdy w paskudnych czasach czytasz wspaniałą książkę.

Uwielbiam prawdziwe powieści historyczne. Prawdziwe, czyli napisane archaicznym językiem. Drażnią mnie te wszystkie bestsellery tylko z nazwy będące "książkami historycznymi" zredagowane w stylu podręcznika do fizyki kwantowej. "Dzikowy Skarb" jest powieścią historyczną co się zowie i dlatego cenie ją wysoko. Treść równa formie. Bez wątpienia jest to bardzo interesujące i barwne przedstawienie początków państwa polskiego.

Żałuję jedynie, że przyszło mi czytać tę książkę w tak nieprzyjemnym dla mnie osobiście momencie. Gdyby było inaczej, na pewno przebrnąłbym przez nią o wiele szybciej i znacznie przyjemniej. Nie może to jednak, rzecz jasna, umniejszyć oceny końcowej.

Takie dziwne uczucie, gdy w paskudnych czasach czytasz wspaniałą książkę.

Sposób, w jaki autor buduje narrację tej powieści sprawia, że wgłębiamy się w nią z dziecinnym wręcz zaciekawieniem. Historia polskiej państwowości opowiedziana z kilku perspektyw daje nam poczucie świata "pełnego", kompletnego, rzeczywistego i konsekwentnego. Bogate słownictwo autora, umiejętność językowego angażowania tak wielu środków wyrazu sprawia, że nie jest to tylko historia przelana na papier, lecz starannie wykreowany, barwny świat. Aż dziw, że jest to dzieło mniej znane i nie tak popularne, jak choćby twórczość Sienkiewicza.

Czytać dzikowy skarb to czysta przyjemność!

Czytać dzikowy skarb to czysta przyjemność!

Pamiętam że tę powieść od zawsze polecał mi moj ś.p ojciec,ja obiecywałem że kiedyś ją przeczytam i dopiero teraz, po latach udało mi się danego słowa dotrzymać. Teraz żałuję że tak późno wziąłem ją do ręki bo chętnie bym sobie o niej z tatą pogadał.
" Dzikowy skarb" to bardzo odległa podróż w czasie,bo do początków naszej państwowości, przyjęcia przez Mieszka chrztu i jego ślubu z czeską księżniczką Dobrawą. W powieści Karola Bunscha fakty historyczne mieszają się z czystą fikcją literacką, postacie autentyczne historycznie z tymi wymyślonymi na potrzeby fabuły,nie brak w niej bitew,poscigów jak i sporej dawki ówczesnej polityki. Ogólnie wyszła z tego całkiem ciekawa mieszanka,choć jeśli mam być szczery to zdecydowanie wolę jednak powieści E. Cherezinskiej. U Bunscha zabrakło mi niestety tej magii ,która cechuje prozę pani Elżbiety, zabrakło takiego oczarowania tym co czytam,takiej iskry ,która rozpala wyobraźnię i sprawia że od powieści ciężko się oderwać. Bunsch ,mimo że pisze naprawdę rzeczowo i rzetelnie pod tym względem jest jednak dość suchy i nie potrafi aż w takim stopniu porwać czytelnika,czasem po prostu jest zwyczajnie zbyt jednostajny. Mimo wszystko książka naprawdę warta przeczytania.

'Dzikowy skarb' według opisu i rekomendacji miał być fabularyzowaną opowieścią o początkach Państwa Polskiego. Pierwsi Piastowie są w książce obecni, jednak są oni tylko tłem dla pierwszoplanowej postaci prostolinijnego Dzika, człowieka z lasu, który dzięki pomocy życzliwych mu osób poznaje Mieszka i staje się jego drużynnikiem.

Historia Dzika to baśń osadzona w X wieku, w której przewijają się postacie oraz wydarzenia historyczne, jak Margrabia Hodon, biskup Jordan, liczne bitwy i wyprawy bojowe. Jednak jak dla mnie za dużo było tu fikcji, a za mało faktów, zresztą historia Dzika była najmniej zajmującym wątkiem. O wiele ciekawsze były postaci drugoplanowe, zarówno autentyczne jak i fikcyjne. Chętnie poznałabym historie Wrazły czy Łatki, a także braci Mieszka. Miłośnikom powieści historycznej polecałabym raczej twórczość E.Cherezińskiej, która ma lepszy styl, mistrzowsko buduje postaci i potrafi zainteresować czytelnika opowiadaną historią, z czym K.Bunsch ma niestety duże problemy.

Historia Dzika to baśń osadzona w X wieku,...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jedna z moich pierwszych, przeczytana tak dawno, że ... , ale do dziś pamiętam, że warto i może kiedyś sięgnę po nią ponownie - polecam!

Początek serii powieści, w których akcja rozwija się wraz z powstawaniem i rozwojem Polski.
Super! Pięknie napisane. Miejscami wzruszające, czasem przerażające. Wspaniale oddany duch tamtych czasów.

Ta opowieść jest tak piękna, tak wzruszająca że bez wahania powiem to jedna z najpiękniejszych książek jakie czytałam.
w moich poszukiwaniach czytelniczych znalazłam może kilka razy powieść tak działającą na wyobraźnie i uczucia .
Tylko kilka razy ( Niewola Gorgy Spiro)
Bo to jest niezwykle wyjątkowe tak pisać jak Karol Bunsch autor trochę zapomniany (jak to możliwe?????)
Dzik jest wspaniały. Dzik jest Dobry.
Za Dzikiem się tęskni czytając dalsze tomy tego cyklu Piastowskiego.

Tylko kilka razy ( Niewola Gorgy Spiro)