Czarny motyl

Okładka książki Czarny motyl Robert Kornacki, Lidia Liszewska
Okładka książki Czarny motyl
Robert KornackiLidia Liszewska Wydawnictwo: Wydawnictwo FLOW literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo FLOW
2023-04-26
2023-04-26

Okładka książki Macie dziś szczęście Robert Kornacki, Lidia Liszewska
Macie dziś szc... Robert Kornacki, Li...
Okładka książki Cichym słowem Robert Kornacki, Lidia Liszewska
Cichym słowem Robert Kornacki, Li...
Okładka książki Szczęście na czterech łapkach Klaudia Bianek, Anna Kasiuk, Robert Kornacki, Agnieszka Lis, Lidia Liszewska, Agata Przybyłek, Natalia Sońska, Joanna Szarańska, Sylwia Trojanowska, Karolina Wilczyńska
Szczęście na c... Klaudia Bianek, Ann...
Okładka książki Jednym gestem Robert Kornacki, Lidia Liszewska
Jednym gestem Robert Kornacki, Li...

Zbeletryzowana opowieść o losach Haliny Szwarc-Kłąb opowiada o dziewczynie, która "zagrała na nosie Hitlerowi". " Dzień dobry, ja bym się chciała do konspiracji zapisać " powiedziała zaledwie szesnastoletnia Halina. W czasie wojny zdobywała istotne dla kraju informacje, podszywając się pod Niemkę. W związku z działalnością musiała zmierzyć się z pogardą rodaków i obserwować z pozorną akceptacją okrutne działania nazistów. Młodej dziewczyny nikt nie podejrzewał a ona potrafiła to wykorzystać.

Nie słyszałam wcześniej o tej postaci, ale po przeczytaniu powieści z pewnością długo będę o niej pamiętać. Wykazała się wielką odwagą. Mam córkę w podobnym wieku i nawet nie chcę jej sobie wyobrażać na miejscu Haliny Kłąb.

Przy tworzeniu tej historii Lidia Liszewska i Robert Kornacki wykorzystali pamiętniki bohaterki. Autorzy tak autentycznie przedstawili jej losy, że czułam się jakbym była tuż obok.

To pierwsza książka tego pisarskiego duetu, jaką przeczytałam, lecz z pewnością nie ostatnia.

Duet Liszewska-Kornacki w zupełnie zaskakującej dla mnie odsłonie. Tym razem nie o miłości, a o wojnie, odwadze i niezłomności. "Czarny motyl" to książka o polskiej bohaterce, Halinie Kłąb. Młodziutka, bo szesnastoletnia dziewczyna podejmuje walkę o wolność państwa polskiego.
Piękna książka, ale jak dla mnie za krótka.

Piękna książka, ale jak dla mnie za krótka.

Znowu dałam się nabrać na wysokie oceny i znowu ciekawy temat został potraktowany powierzchownie i byle jak.
Jak na akcję osadzoną w czasie II wojny światowej, to panuje trochę zbyt cukierkowa atmosfera.
Główna bohaterka hasa pół metra nad ziemią jak rusałka, jest oczywiście najpiękniejsza i najmądrzejsza, kompletnie nic nie wnosi swoją osobą do tej powieści, choć to powieść stricte o niej.
Opinia oczywiście odnosi się do sposobu przedstawienia Haliny Kłąb w tej powieści, a nie do samej bohaterki.

Halina Kłąb to szesnastoletnia dziewczyna, która ma waleczną duszę i potrafi wszystko postawić na jedną kartę.
Akcja rozgrywa się w 1939 roku, gdzie Łódź zaczyna się zmieniać, trwa segregacja ludności. Młoda kobieta nie chce biernie patrzeć na wojnę i postanawia zapisać się do konspiracji.
Niestety takie działanie spowodowało wiele zmian w życiu Haliny. Musiała wszystko zmienić, a także zakończyły się jej przyjaźnie, które były dla niej bardzo ważne.
Zaczyna zdobywać cenne informacje dla kraju, które zmieniły bieg wydarzeń.
Ryzykuje nie tylko swoje życie ale również najbliższej rodziny.
Nie chce Wam zdradzać szczegółów z akcji naszej bohaterki, bo uważam, że każdy powinien poznać losy Haliny Kłąb.

Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej niesamowitej kobiecie ale jej historia jest warta poznania. Dziewczyna wykazała się ogromną odwagą, wytrwałością oraz siłą psychiczną.
Po przeczytaniu książki "Czarny Motyl" Halina Kłąb stała się dla mnie prawdziwą bohaterką, której nikt nie potrafił złamać.
Autorzy opisali losy kobiety w bardzo ciekawy sposób, że trudno było się oderwać od lektury. Cały czas martwiłam się i trzymałam kciuki za powodzenie danej akcji, żeby nasza bohaterka nie została przyłapana.
Piękna oraz przerażająca historia o walce za kraj przez tak młodą dziewczynę.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Jakiś czas temu przyszła do mnie książka od Wydawnictwa @flow pt. ,,Czarny motyl" autorstwa Lidii Liszewskiej i Roberta Kornackiego. Jest to pozycja oparta na faktach, która opisuje historię Polki, mającej wpływ na przebieg II wojny światowej, która zagrała na nosie Hitlerowi.
Halina Szwarc- Kłąb jako szesnastoletnia dziewczyna rozpoczęła wywiadowczą karierę w szeregach Armii Krajowej, poświęcając swoje marzenia. Niesamowita patriotka, która odważnie przemierzała polskie i niemieckie miasta w celu zdobycia ważnych informacji.
W książce ,,Czarny motyl" poznajemy życie naszej bohaterki już od dziecięcych lat. Halina jest postacią, o której nie mówiło się często. Można powiedzieć, że mimo swoich czynów, została zapomniana. Duży błąd, gdyż była to osoba bardzo odważna, która bez względu na czyhającą za rogiem śmierć, wypełniała swoje obowiązki. Ja jestem bardzo zaskoczona wiedzą, którą tutaj znalazłam. Autorzy przy pisaniu opierali się na pamiętnikach Pani Haliny. Bardzo się cieszę, że polscy autorzy podejmują się powrotu do przeszłości i tworzą dla nas ujmujące historie, które powinny ujrzeć światło dzienne.
Dla osób, które lubią taką tematykę, serdecznie polecam. Halina to wyjątkowa postać, która mimo wieku odznaczała się wielką dojrzałością. Halina zmarła w 2002 roku, będąc znakomitym lekarzem i wykładowca akademickim. Ma na swoim koncie osiągnięcia takie jak np. stworzenie w Polsce Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Skromna i cicha bohaterka o wielkim sercu.
Dziękuję za egzemplarz

Z twórczością autorskiego duetu Lidia Liszewska i Robert Kornacki po raz pierwszy zetknęłam się właśnie czytając "Czarnego motyla" i muszę przyznać, że było to niezwykle udane i emocjonujące spotkanie.

"Czarny motyl" przybliża nam wspaniałą postać Haliny Szwarc- Kłąb, niesamowicie odważnej, silnej psychicznie i fizycznie oraz całym sercem oddanej ojczyźnie młodej dziewczyny, która porzuciła wszystkie swoje marzenia i całkowicie poświęciła się służbie w szeregach Armii Krajowej. Mimo strachu i groźby zdemaskowania, która wiązała się z niehybną śmiercią, Halina podróżowała zarówno po polskich jak i niemieckich miastach, zdobywając cenne informacje dla walczącego podziemia.

Dla mnie była to niezwykła podróż w czasie i ogromna skarbnica wiedzy, z której zaczerpnęłam informacji o metodach pracy i działaniach siatki szpiegowskiej AK. Ile trzeba było mieć w sobie siły i odwagi, by sprostać tym wszystkim niebezpiecznym akcjom i uciec wprost spod luf karabinów wroga..

"Czarny motyl" to oparta na faktach fabularyzowana powieść, która trzyma czytelnika w napięciu aż do ostatniej strony. Porywająca, niezwykle dynamiczna, doskonale przemyślana i pełna zwrotów akcji fabuła, przepełniona emocjami, które czytający odczuwa całym sobą.

Wspaniała opowieść, którą powinien poznać każdy Polak i każda Polka. Moim skromnym zdaniem "Czarny motyl" zdecydowanie powinien trafić na listę lektur obowiązkowych w szkole średniej.

Jeśli jeszcze nie czytaliście Kochani tej historii, to z czystym sumieniem Wam polecam!

Halina Kłąb - czy kojarzycie taką kobietę? Ja do momentu sięgnięcia po „Czarnego motyla” nie miałam pojęcia, że ktoś taki istniał, a teraz jestem jej ogromną fanką! Cóż to była za wspaniała i niezłomna kobieta! Autorzy w fabularyzowanej powieści opartej na pamiętniku Haliny przedstawiają nam obraz młodej, zaledwie 16-letniej dziewczyny, której spokojną rzeczywistość zakłóciła II wojna światowa. Swój gniew, bunt, a także niesamowitą, wręcz fotograficzną pamięć i talent do szybkiej nauki wykorzystała w pracy wywiadowczej. Co wyczyniała, dosłownie pod nosem nazistów, przyprawiało mnie o ciarki i dreszcze przerażenia! Jestem pełna podziwu dla niej i niezmiernie się cieszę, że przyszło mi poznać jej losy.

Bardzo gorąco Was zachęcam do przeczytania tej książki. Z pewnością nie pożałujecie, a wręcz przeciwnie - zyskacie wiedzę o osobie, o której powinno mówić się głośno i wyraźnie.

To książka mojego ulubionego literackiego duetu. Tym razem autorzy mocno zaskoczyli, bo podjęli się opowiedzenia historii kobiety z krwi i kości, która naprawdę żyła i odegrała bardzo ważną rolę podczas II wojny światowej.

Jak zwykle w takich historiach bywa, wszystko zaczyna się niewinnie, poznajemy Halinę Kłąb, młodą kobietę, która z wiarą patrzy w przyszłość. Każdego dnia dąży do tego, by jeszcze lepiej poznawać świat, rozwijać się i pewnego dnia stać się kimś. Niestety i tym razem marzenia trzeba odłożyć na później, widmo wojny jawi się coraz wyraźniej na horyzoncie. To kolejny człowieczy los wrzucony do kotła zła, śmierci, okrucieństwa. Nagle okazuje się, że każdy dotychczasowy problem traci na znaczeniu. Wojna zabiera wszystko, nigdy nie wiesz, które spojrzenie jest ostatnim, która rozmowa zostanie przerwana w pół słowa, a jaka miłość nawet nie miała czasu rozwinąć skrzydeł.

To historia o kobiecie bezkompromisowej, odważnej, niezwykle sprytnej i inteligentnej, niepoddającej się, nawet jeśli przed oczami wiruje już tylko pył... Konspiracja stała się jej przystanią i drogą, a podjęte decyzje pozwoliły zagrać bez fałszu melodię na historycznej pięciolinii.

Autorzy z właściwą sobie swobodą i wrażliwością odmalowali sylwetkę kobiety, o której nie można zapominać. To lektura, która każe nam po raz kolejny zatrzymać się i zastanowić: dlaczego? Dlaczego po tylu strasznych doświadczeniach wciąż pozwalamy złu przenikać do świata pokoju?

„Jaką drogą trzeba podążać, żeby znaleźć w sobie nienawiść do świata? Jeśli się go zbruka, upodli, jeśli ukamienuje się nadzieję i ludzkie miłosierdzie, a na obliczu miłości zaciśnie maskę kłamstwa, to czy po wszystkim znajdzie się jeszcze w nim miejsce, by wznieść coś słonecznego od nowa?”

„Jeśli człowiek niszczy jedno życie, to jest tak, jak gdyby niszczył cały świat. A jeśli człowiek ratuje jedno życie, to jest tak, jak gdyby uratował cały świat”.

Powieść przybliża nam sylwetkę kobiety, bohaterki i o której mało kto pamięta. Przenosimy się do czasów II wojny światowej, młodziutka, zaledwie szesnastoletnia Halina Kłąb-Szwarc, zasiliła szeregi Związku Walki Zbrojnej. Ta niepozorna dziewczyna, której beztroska młodość została przerwana, okazała się silną, odważną, niezmordowaną i hardą w swych poczynaniach młodą kobietą. Halina nie mogła, nie chciała siedzieć bezczynnie, włączając się do ruchu oporu, dobrze wiedziała, że na szali kładzie swoje życie. W swych poczynaniach nie wahała się przed niczym, by walczyć o wolność. Aby chronić swoich bliskich i swobodnie działać w konspiracji wyprowadziła się z Łodzi, biegle opanowała język niemiecki, a nawet podpisała volkslistę.

Niebanalna, zaskakująca opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach. Muszę szczerze przyznać, że postać Haliny jak i inne fakty historyczne były mi nieznane. Autorzy, tworząc tę opowieść, opierali się na pamiętnikach Pani Haliny. Rewelacyjnie ukazani bohaterowie, złożone, wyraziste, charakterne osobowości, chwilami miałam wrażenie, że razem z nimi przemarzałam ich trudne życiowe ścieżki. Halina jest zwykłą i jednocześnie niezwykłą postacią. Pełna determinacji, wytrwałości, odwagi i siły potrafiła sprostać wyznaczonym zadaniom i osiągać zamierzone cele. Pomimo ciągłego strachu, by nie zostać zdekonspirowaną, nie poddawała się, wytrwale i niestrudzenie służyła swojej ojczyźnie. Ta mądra, harda kobieta przeszła wiele, bardzo wiele, a zatrzymana i uwięziona przez gestapo nie poddała się, nikogo nie wydała.

Trudno przejść obok tej lektury obojętnie. Wojenna zawierucha trwa w najlepsze, codzienność ludzi skazanych na zagładę, strach, niemoc, głód, ból, coraz wyraźniej rysujące się widmo śmierci. Z zapartym tchem śledziłam losy młodziutkiej agentki AK, kolejne akcje, działania konspiracyjne. Razem z nią przemieszczamy się z miejsca na miejsce, a ta z ogromnym poświęceniem uparcie brnie do przodu. Nie cofa się przed niczym, choć widmo śmierci towarzyszy jej nieustannie.

Wiarygodna, porywająca, chwilami dramatyczna, piękna opowieść, przez którą się płynie. Bohaterstwo Pani Haliny odczułam całą sobą, jej historia, ta powieść zostaną we mnie na dłużej. Bardzo polecam!

empikgo #reklama

empikgo #reklama