Kiedy kobiety były smokami

Okładka książki Kiedy kobiety były smokami Kelly Barnhill
Okładka książki Kiedy kobiety były smokami
Kelly Barnhill Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie fantasy, science fiction
When Women Were Dragons
Wydawnictwo Literackie
2023-02-22
2023-02-22
2022-05-03
Katarzyna Makaruk

Już na wstępie napiszę, że mam dość mieszane odczucia wobec tej książki. Z jednej strony losy bohaterki bardzo mnie zaciekawiły (choć nie od początku),z drugiej nieco zawiodłam się na fabule, która miałam nadzieję, że potoczy się inaczej. Przede wszystkim pierwsze rozdziały niezwykle mi się dłużyły. Nie potrafiłam jakoś wciągnąć się w treść powieści, przygody głównej bohaterki nie absorbowały mnie na tyle, by zainteresować się jej losami, zaś świat przedstawiony zupełnie do mnie nie trafiał.
Liczyłam na znacznie więcej elementów fantastycznych. Motyw smoków i przemiany kobiety w smoka kojarzyły mi się z magią, z przygodami, z drapieżnością, zaś tajemnica z nimi związana wydawała się na tyle intrygująca, że powinno mi się spodobać. Jednak autorka zdecydowała się na ukazanie wydarzeń z zupełnie innego punktu widzenia. Przede wszystkim pojawiły się fragmenty, które miały charakter czysto naukowy, skupiające się na zjawisku, jakim było przesmoczenie. Autorka dodała sporo wycinków z rzekomych gazet, tajnych artykułów naukowych, prac badawczych i wywiadów. Muszę dodać, że były to tak nudne treści, iż w pewnym momencie przestałam je czytać i zdecydowałam się na poświęcenie narracji głównej bohaterki. Tutaj znowu pojawiła się klapa, ponieważ codzienność Alex, nawet ukazana na tle cenzurującego państwa nie porwały mnie, a wręcz nużyły. Samo istnienie smoków według mnie zostało ukazane bardzo infantylnie. Autorka nie wyjaśniła jakoś szczegółowo ich historii, nie wytłumaczyła jak przebiega przemiana kobiet w smoki, dlaczego tak się dzieje, nie rozwinęła wątku dotyczącego samych smoków i co się z nimi stało po przemianie prócz tego, iż znikają. Odnoszę wrażenie, że smok miał tu służyć jako metafora kobiecości, feminizmu i wolności, ale została zbyt słabo rozwinięta i przez to straciła na swojej wiarygodności. W książce pojawiły się drobne detale fantastyczne, które moim zdaniem powinny zostać szerzej opisane, jak na przykład węzły. Rozumiem, co chciała w niektórych fragmentach przekazać autorka, a jednak gdyby dodać więcej objaśnień i fantastycznych scen, powieść zyskałaby na wartości.
Później, zaczęłam nieco bardziej się wciągać, zwłaszcza gdy Alex zaczęła mieć problemy osobiste ze strony rodziny, a także kiedy spadły na nią różnorakie nieszczęścia i obowiązki. Jednak przeżywane przez nią sytuacje, chociaż ciekawe, miały bardziej charakter obyczajowy i próżno było szukać w nich bardziej znaczących elementów fantastycznych. Podobał mi się za to charakter głównej bohaterki, która musiała zmierzyć się z ogromnymi przeciwnościami losu. Mimo wielu przeszkód, postawiła na swoim i nie odpuściła w raz postanowionym przez siebie celu oraz była oparciem dla najbliższych, którzy nie zawsze doceniali ją za jej wysiłki. Niezłomność i odwaga w przeciwstawieniu się systemowi sprawiły, iż zapałałam do niej sympatią.
Zakończenie książki rozczarowało mnie, gdyż nie wyjaśniło wszystkich istotnych dla mnie wątków. Ukazało zmianę świadomości społeczeństwa, ale zabrakło mi w nim większej informacji o smokach, o dorosłym życiu Alex, jej badaniach, o jej siostrze i dodałabym znacznie więcej szczegółów, ale nie chcę za bardzo spojlerować. W każdym razie finał nie był dla mnie satysfakcjonujący, liczyłam na znacznie więcej.
Czy polecam? Książka na pewno zainteresuje miłośników feminizmu w lekkim wydaniu, nie jest to jednak poważna lektura. Moim zdaniem wiele metafor można było rozwinąć dużo lepiej i ciekawiej, dopracować świat fantastyczny i opisać pewne wydarzenia znacznie barwniej. Historia Alex w pewnych momentach jednak była na tyle interesująca, że później z miłą chęcią o niej czytałam. Ogólnie dobrze jest spędzić wieczór przy tym tytule, ale jako doświadczony mól książkowy wiem, że drugi raz na pewno bym po tę powieść nie sięgnęła.

Ciekawa lektura

Ciekawa lektura

„ Wszystkie kobiety to istoty magiczne. Każda jedna. Taką mamy naturę.” / fragment książki/.
Głośna i nagrodzona wieloma nagrodami powieść o wydźwięku feministycznym z ciekawą narracją opowiedzianą przez 5 letnią dziewczynkę, potem dorosłą już kobietę.
Akcja toczy się w latach 50., 60. XX wieku, w czasie kiedy model życia kobiety funkcjonował i był ściśle związany z patriarchatem. Jednak nie wszystkie kobiety podporządkowały się ogólnie przyjętym regułom. Coraz częściej ustalony porządek społeczny wzbudzał w nich gniew i oburzenie. Właśnie o gniewie kobiet, przekraczaniu granic i tolerancji, dążeniu do niezależności jest opowiedziana historia z elementami fantastyki.
Światem alternatywnym jest metamorfoza i przemiana w mityczne smoki kobiet nie zgadzających się na panujący porządek w społeczeństwie. Pod wpływem gniewu, zmuszania do milczenia przeistaczają się w zionące smoki , które ogniem i pazurami walczą o swoją niezależność. Do takiego masowego zjawiska w Ameryce doszło 25 kwietnia 1955 roku, wtedy ponad pół miliona Amerykanek przeistoczyło się w smoki, wśród nich była Marla – ulubiona ciocia Alex – narratorki powieści.
Opowieść Alex przeplatana jest z opisem badań tego zjawiska przez dra Gantza, prowadzącego swoje badania jako działalność antyamerykańską.
Ciekawa powieść o pokoleniowej zmianie poglądów kobiet, ich solidarności i wspieraniu się a także o zakodowanej w nas pamięci zachowań.

Książka Grudnia 2023 w Klubie Czułej Czytelniczki .

Potężna girl-power story z elementami fantasy o kobiecej sile, determinacji i walce o prawo do spełniania się i życia na własnych zasadach.

W 1955 r. ponad 600 tysięcy kobiet porzuca swoje dotychczasowe życia, obowiązki i rodziny, by rozpostrzeć pokryte łuskami skrzydła, wzbić się w powietrze i… odlecieć.

Chociaż zmienia się naprawdę DUŻO, patriarchalne, zardzewiałe społeczeństwo wypiera fakt masowego przesmoczenia, redukując smoczyce do kobiet upadłych, niegodnych, anomalii i tabu. Całą historię poznajemy z perspektywy kilkuletniej Alex, która dorastając dotkliwie doświadcza skutków wypierania przesmoczenia i życia w cieniu wiecznych tajemnic, niedopowiedzeń i wstydu.

Na spotkaniu klubowym zastanawiałyśmy się, o czym jest ta historia i co symbolizuje przesmoczenie. Niektóre klubowiczki odebrały Smoki jako opowieść o gniewie, walce o swoje marzenia, prawa i akceptację. Dla innych to historia o przede wszystkim o samotności i potrzebie zrozumienia. Pojawiły się też głosy, że to powieść o miłości, sile i solidarności kobiet.

Na koniec zgodziłyśmy się, że „Kiedy kobiety były smokami” niesie ważne przesłanie: gdy nie słuchamy siebie nawzajem i nie akceptujemy swoich potrzeb i pragnień, cierpią wszyscy.

Książka Grudnia 2023 w Klubie Czułej Czytelniczki .

Chociaż...

bardzo przyjemnie czyta się ją na głos

bardzo przyjemnie czyta się ją na głos

bardzo dobra ksiażka - krótko i na temat

bardzo dobra ksiażka - krótko i na temat

Obok mocno feministycznego wątku(smoki) ta opowieść, dla mnie, to historia dotyczącą braku zaufania, między matką i córką. To opowieść o samotności tam gdzie powinna być miłość, zaufanie, przywiązanie, ciepło. Mimo wszystko to także opowieść o ogromnej determinacji w dążeniu do celu.

Wspaniała książka fantasy dla dużych dziewczyn, dla trochę mniejszych polecam pozostałe książki autorki.

Nie potrafiłam się odnaleźć w tej historii.

Nie potrafiłam się odnaleźć w tej historii.

super

super