Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie

Okładka książki Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie Kelly Barnhill
Okładka książki Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie
Kelly Barnhill Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie fantasy, science fiction
Dreadful Young Ladies and Other Stories
Wydawnictwo Literackie
2022-02-09
2022-01-01
Katarzyna Makaruk

Miłość, groza i fascynujące bohaterki

Zbiór opowiadań, w których plastyczny język przeplata się z onirycznym wszechświatem i umysłem pełnym snów.
Piękne słowa, piękne zdania, piękny sposób prowadzenia narracji.

Czuję niedosyt, bo trafia to w mój gust, a historia kończy się zbyt szybko!

Piękne słowa, piękne zdania, piękny sposób prowadzenia narracji.

Czuję niedosyt, bo trafia to w mój gust, a historia kończy się zbyt szybko!

W jakiś sposób to było ładne, magiczne i trochę mroczne. W taki nierówny i trochę infantylny sposób.

Ciekawa lektura

Ciekawa lektura

Choć nie lubię opowiadań, tych zbyt szybkich rozstań z bohaterami, tak dla Pani Kelly Barnhill robię wyjątek. Uwielbiam Jej poetyckie, pełne metafor, przydawek, porównań nieśpieszne opowiadania 🧡🤎💙💜❤️💛💚
Są jak balsam dla duszy.
Przypominają, że większość ludzi nie lubi oryginałów, ludzi niepokornych, nieporządkowujacych się ogólnym regułom. Reagują nieufnością, wrogością, gdy ktoś żyje inaczej niż ogół.

1 ♡ Pani Sorensen i
Sasquatch - 10/10.

2 ♡ Otwórz drzwi a wleje się światło - 10/10.

3 ♡ Ostatni wiersz zmarłego chłopaka 10/10.

4 ♡ Straszliwe młode damy - 9/10.

5 ♡ Druga żona wypychacza zwierząt - 8/10.

6 ♡ Elegia dla Gabrielle, patronki uzdrowicieli...
- 9/10.

7 ♡ Uwagi na temat przedwczesnej śmierci Ronii Drake - 8/10.

8 ♡ Owad i astronom. Historia pewnej Miłości - 4/10.

9 ♡ Magiczne dziecko - wyróżnione World Fantasy Award - 4/10.

Nie bez powodu K. Barnhill nazywana jest następczynią Neila Gaimana, i została nagrodzona Medalem Johna Newbery'ego.

Są jak balsam dla duszy.

Bardzo słaby zbiór opowiadań. Większość nie była osobliwa a po prostu nudna i nie zapadająca w pamięć. Rozczarowująca książka.

Styl autorki nie jest straszny w tym znaczeniu, które kojarzymy z horrorów. Większość opowiadań cechuje oniryczność, powierzchowna cisza jednak podszyta jest niepokojem, grozą oznaczającą baśniowy punkt kulminacyjny lub niespodziewany zwrot akcji.

I chociaż bohaterki są czasem groteskowe, majaczą na kartkach jakby z pogranicza snu i jawy, to morał płynący z większości opowieści jest o tyle magiczny, że odwołuje się do wartości, o których często zapominamy w swoim współczesnym, aż do bólu rzeczowym świecie.

Pełną recenzję można przeczytać na blogu Redhead in Wonderland:

Książka, choć ślicznie wydana i klasyfikowana jako zbiór baśni, była dla mnie koszmarem. Przemęczyłam się niesamowicie i żałuję, że to ostatnia książka, jaką przeczytałam w 2022 - chciałam zamknąć ten rok z czymkolwiek przyjemniejszym. Styl autorki jest przytłaczający, pełen miałkiego bezsensu (rzeczy typu "wszystko jest wszystkim a nic jest niczym, dzieci to gwiazdy a gwiazdy to ziemia" - ??????????)

... i zdań rozwleczonych na pięć stron. Nie miałam pojęcia co czytam, po co to czytam, nie porwała mnie atmosfera napisanych na siłę baśni dla dorosłych. Jedynie ostatnia opowieść - Magiczne Dziecko - sprawiła, że coś gdzieś we mnie drgnęło i byłam autentycznie zaciekawiona (stąd ocena 3 zamiast 1),ale w żaden sposób nie uratowało to całości. Miałam wrażenie, że autorka wręcz upycha kolanem dziwne wydarzenia, dziwnych ludzi i dziwne opisy tak, by stworzyć magię choćby nie wiem co.

Podsumowując, cieszę się, że zakupiłam format na czytnik - byłabym zła, że taki bubel zajmuje mi miejsce w biblioteczce.

Książka jest pełna alegorii, przenośni, niejednoznacznych stwierdzeń. Na ten moment do mnie nie trafiła. Ta jej duchowość i poetyckość może być oczywiście zaletą ale jak widać dziś nie dla mnie.

Zapraszam do zbioru fantastyczno-realistycznych opowieści autorstwa Kelly Barnhill pt. "Straszliwe młode damy i inne osobliwe historie".

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu @wydawnictwoliterackie

W 9- ciu opowiadaniach poznamy osobliwe historie naszych bohaterów. Ja przedstawiam kilka.

"Pani Sorensen i Sasquatch"

Agnes od dziecka była uważana za dziwaczkę. Łączyła ją szczególna więź ze zwierzętami, towarzyszyły jej w codziennym życiu, aż do momentu zamążpójścia za Sorensen'a. Kochała męża, byli ponad 20 lat małżeństwem, nie mieli dzieci. Jego śmierć przyszła nagle, miał 58 lat. Po śmierci Sorensen'a wdowa dziwnie się zachowuje. Czy cierpi na zaburzenia psychiczne? Ksiądz Laurence na podjeździe u Agnes zobaczył ślady dużych, bosych, męskich stóp. Do kogo należały? Czyżby po trzydziestu latach nieobecności znów pojawił się Sasquatch? Laurence ostatni raz widział Wielką Stopę jako nastolatek. Czy Sasquatch wróci na mokradła?

"Otwórz drzwi, a wleje się światło"

John pożegnał się z żoną na peronie, jechała do jego matki. Czy była katastrofa pociągu? Gdy Angela przybywa do rodzinnego domu Johna, wszyscy milczą, nikt się do niej nie odzywa, ani jego matka, ani stary, dobry Charles. W dzieciństwie Angela widziała w oknie duchy, ludzi. Ich włosy wyglądały jak wodorosty. Odtąd zaczęła malować była artystką. Obraz postaci nabrały wyrazistości, jakie były, co przedstawiały? Jej rysunki pokrywały podłogę, tak samo jak listy od niej do Johna. Miał kochanka Amerykanina, czy odwzajemniał jego miłość? Opowiadanie obrazuje nam temat utraconej miłości, żalu i nadziei.

"Ostatni wiersz zmarłego chłopaka"

Młoda kobieta zakochuje się w poecie, który pisze wiersze ma zaledwie 17 lat. Umiera. Dziewczyna, co noc śni o poecie, śpi w łóżku pełnym poezji, nosi suknię z notatników ukochanego, żyje miłością. W końcu namokłe żalem sonety młodego poety wylądowały na podłodze. W ognisku wspólnie z koleżankami, paliła wiersze ukochanego . Opowiadały w sposób okrutny o swoich kochankach.

"Straszliwe młode damy"

Fran opiekowała się dzieckiem kochanka, było brzydkim maluchem. Dziecko trzymało się jej kurczowo, nie odstępowało na krok. Dlaczego nikt nie porywa brzydkich dzieci? Fran chce żeby zniknął.
Margaret malowała usta szminką na różne okazje, różne kolory. Każdy kolor miał przekaz. Co oznaczały? Co wydarzyło w sypialni matki?

Opowiadania przepełnione są groteską, czasem grozą, w innych rzeczywistość miesza się z fantastyką. Poruszony jest też problem wiary, żalu, utraconej miłości i nadziei. Czytelnik zostaje wprowadzony w dziwny, a zarazem cudowny świat naszych młodych bohaterek. Nie wiadomo tak naprawdę, co jest jawą, a co snem. Czytając te opowieści można poczuć strach, lęk, czasem śmiać się. Opowiadania zostały świetnie wydane w twardej oprawie. Zapraszam wszystkich chętnych do magicznego tomu opowiadań.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu @wydawnictwoliterackie

"Pani Sorensen i Sasquatch"

Agnes od dziecka była uważana za dziwaczkę. Łączyła ją...

Bardzo polubiłam opowiadanie Uwagi na temat przedwczesnej smierci Ronii Drake i oczywiscie Magiczne dziecko :) przy reszcie się momentami nudzilam

• Przeczytane 2022