Spisek. Czyli kto nam wszczepia czipy i inne popie***one teorie

Okładka książki Spisek. Czyli kto nam wszczepia czipy i inne popie***one teorie Jonn Elledge, Tom Phillips
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Spisek. Czyli kto nam wszczepia czipy i inne popie***one teorie
Jonn ElledgeTom Phillips Wydawnictwo: Albatros popularnonaukowa
popularnonaukowa
Conspiracy: a history of boll*cks theories, and how not to fall for them
Albatros
2023-03-08
2023-03-08
2022-07-07
Maria Gębicka-Frąc

Wyróżniona opinia i

Spisek. Czyli kto nam wszczepia czipy i inne popie***one teorie

przeczytanych książek 1331 napisanych opinii 956

W tej książce jest wszystkiego dużo za dużo. Lektura jest generalnie ciekawa a autorzy włożyli ogrom pracy w opisanie wszystkiego ale tempo jest dla mnie zabójcze. Autorzy nie zostawiają chwili na zastanowienie. Pędzą od teorii do teorii (czy też od spisku do spisku). Nie zdążyłam ułożyć sobie w głowie jednego a oni wspomnieli o 10 następnych. Po tygodniu prawdopodobnie niewiele z tego wszystkiego będę pamiętać. Na plus ogromne poczucie humoru autorów.

Od dzieciaka lubiłem czytać takie bzdury, siedziałem na paranormalne.pl, oglądałem filmy z żółtymi napisami, niezła zabawa, jeśli się w to nie wierzy.
Fascynujący temat, ale potraktowany niezwykle płasko. Na plus przyznanie, że część okazała się prawdą, zamiast scjentystycznego, protekcjonalnego brnięcia w "haha szury" - tym bardziej, że "factcheckerzy", z uwagi na brak rzetelności lub jawne kłamstwa, bardzo szybko się już skompromitowali. Ale poza tym... no, dość po łebkach, mimo dość obszernego i przekrojowego potraktowania tematu.

Książka nieco nierówna, rozdziały lepsze i gorsze, ale w miarę ciekawa. Warto wspomnieć, że jej wydźwięk jest taki trochę "w rozkroku", bo z jednej strony autorzy wyśmiewają najbardziej absurdalne teorie spiskowe, a z drugiej przyznają, że kilka teorii spiskowych (tych o mniejszej skali oczywiście) w przeszłości okazało się jednak z czasem prawdą (i w sumie niejedna się pewnie jeszcze okaże). Książka nie atakuje też osób wierzących w takie teorie, a raczej stara się odpowiedzieć na pytanie, jakie mechanizmy zachodzą u ludzi, że stają się podatni na spiskowe myślenie.

Poza samym tłumaczeniem procesów myślowych, które prowadzą do tego, że ludzie wierzą w takie czy inne dyrdymały wyssane z palce, autorzy rozkładają też na części pierwsze kilka największych i najpopularniejszych teorii, z Illuminatami włącznie. Oceniłam książkę na 6, bo momentami swoja obszernością może przytłaczać, ale naprawdę jest to kawał dobrej roboty i warto sięgnąć po „Spisek”.

Wiecie jaka jest najstarsza teoria spiskowa? Płaska ziemia? Szczepionki powodujące autyzm? Kosmici zostawiający kręgi w zbożu? Iluminaci? Nic z tych rzeczy! Będziecie zaskoczeni tym, jak bardzo różne absurdalne teorie i spiski są zakorzenione w ludzkiej mentalności i historii. Ale o tym przeczytacie już w „Spisku” właśnie.

Książka jest pełna ciekawostek, doprawiona humorem, czyta się ją lekko i przyjemnie, dobrze więc sprawdzi się jako odskocznia od poważniejszych tematów. Momentami natomiast wydaje się przydługa, a niektóre wątki są przesadnie rozwleczone.

Nie ukrywam też, że czuję pewien niedosyt - teorie, na które liczyłam najbardziej zostały tu jedynie muśnięte po powierzchni, bądź nie pojawiły się wcale, a autorzy skupiali się na takich, które nie do końca mnie interesowały (na przykład politycznych). Ale to już moje osobiste odczucie, może na takie właśnie czekacie!

Ostatecznie to taka książka do przeczytania. Dalej pamietam, że „Ludzie” Phillipsa zrobili na mnie duże wrażenie i po tej pozycji spodziewałam się czegoś lepszego. A szczerze, po pewnym czasie niewiele już z niej pamietam. Na pewno sprawdzi się dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z przeróżnymi teoriami spiskowymi, ale zdecydowanie nie wyczerpuje tematu.

Książka jest pełna ciekawostek, doprawiona...

W wielu momentach trochę monotonna książka.

W wielu momentach trochę monotonna książka.

Wiele ciekawych informacji. Zadam moim zdaniem odważne pytanie: Co jeśli ta książka jest teorią spiskową ?

Ta książka gwarantuje zwariowaną podróż przez szalony świat teorii spiskowych, od nieistniającej Finlandii i płaskiej Ziemi po UFO i tajne stowarzyszenia rządzące światem. Wszystko doprawione jest sporą dawką brytyjskiego humoru. Czego można chcieć więcej?

Nie powiem, że ta książka była jakaś zła, ale nie dałam rady jej skończyć. Może i była całkiem ciekawa, tylko okropnie się dłużyła i nie mogłam się skupić jak ją czytałam czy słuchałam. To właśnie spowodowało, że przy 29% przeczytania, zdecydowałam się na DNF.

Z jednej strony zabawne, a z drugiej trochę przerażające.

Z jednej strony zabawne, a z drugiej trochę przerażające.

• Audiobooki
  • Popularnonaukowe

Tom Phillips Spisek. Czyli kto nam wszczepia czipy i inne popie***one teorie Zobacz więcej