Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko

Okładka książki Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko Tom Phillips Patronat Logo
Patronat Logo
2019-04-03
2019-04-03
2018-01-01
Maria Gębicka-Frąc
anegdota historia homo sapiens klęska ludzkość

Okładka książki Spisek. Czyli kto nam wszczepia czipy i inne popie***one teorie Jonn Elledge, Tom Phillips
Spisek. Czyli ... Jonn Elledge, Tom P...

Homo sapiens non sapientem

Zbiór fajnych ciekawostek, myślę, że ta książka byłaby spoko prezentem np. na święta. Dla mnie oki, ale raczej zapomnę.

"Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko" Toma Phillipsa to świetna propozycja dla lubiących ciekawostki historyczne podane w dość luźnej formie. Całość jest może zbyt prześmiewcza, ale nie mam z tym problemu. Suche wyłożenie faktów w sposób zbyt podręcznikowy byłoby trudne do przełknięcia. Przypomina stylem "Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu. Kryminalne zagadki starożytnych" Emmy Southon. Obie te książki łączy to, że autorzy poza przytoczeniem dość powszechnych przykładów sięgają również po historie i zdarzenia nieznane szerzej czytelnikowi. Niektórzy w opiniach narzekają, że niby jest to literatura popularno-naukowa, ale zdecydowanie zbyt rozrywkowa w formie. Ten tytuł to na pewno dobry pretekst do szerszego zapoznania się z poruszonymi w niej tematami. Taka kompilacja mniejszych i większych wpadek, które nie raz mogły mieć spory wpływ na rozwój np. technologii to kreatywny pomysł na propagowanie nauki. Do mnie to trafia.

Dwa rozdziały czytało się według mnie dość ciężko, nie mogłam się na nich skupić, może nie moja „tematyka” a tak po za tym to całkiem przyjemna książka, o dość „trudnych” tematach, napisana lekkim piórem

Całkiem fajna książka jeśli bierze się taką jaką jest i nie oczekuje żadnych rewolucyjnych tez. Sporo śmiesznych anegdot z "naszej" (ludzkiej) historii - super jako odskocznia od bardziej poważnej literatury.

Błyskotliwie opisane skutki zbytniego zadufania ludzi w swą nieomylność, na przestrzeni wieków, wraz z niezbyt optymistyczną prognozą na przyszłość. Mały minus - trochę zbyt dużo wulgaryzmów. Chyba jako uzasadnienie tytułu ;)

Książka "rzucona" w połowie. Przyczyny? Publikacja ta, to mało strawne połączenie Harrariego z książkami typu 100 ciekawostek. Autor sili się na humor, ale jest on raczej niskich lotów. Przepis na książkę: napisz na tablicy parę rzeczy co kojarzy Ci się z ludźmi, poszukaj w internecie śmieszne historyjki związane z danym tematem, połącz to wszystko w quasi popularnonaukową formułę i wychodzi ta książka. Nie zapomnij dodać jeszcze okładki, podszywając się pod wartosciowy bestseller.

Ogólnie historie ciekawe, opisane z dawką specyficznego dla tego gatunku humoru. Jeśli nie macie nic ciekawszego to warto sięgnąć.
Co do porażek to przypisałbym jedną wydawnictwu tej książki. Nie wiem kto zdecydował się na zastosowanie interlinii 1,5. Jest to zwykłe marnotrawstwo materiału i energii. Może trochę czepiam się rzeczy, których nie powinienem, ale autor tyle pisał o ochronie środowiska, że od razu rzuciło mi się to w oczy.

Dobry początek, potem tendencja spadkowa

Dobry początek, potem tendencja spadkowa

Mimo, że ludzie spieprzyli wszystko to książka jest przyjemna w czytaniu:) Zawiera sporo ciekawostek, dzięki którym można potem brylować u wujka na imieninach. Jest to pozycja bardziej popularna niż naukowa. Niektórych wydarzeń nie nazwałabym katastrofami, ale można to wybaczyć autorowi, ponieważ przedstawia nam je z humorem, co bardzo ułatwia przyswojenie sobie treści i zapamiętanie. Niektóre porażki są bardzo lokalne, czasem trochę naciągnięte, ale lektura tej książki to przyjemnie spędzony czas.
Ot, trochę takie gdybanie, coby jakby gdyby... Ale zdarzyło się i przepadło:)

Historia ludzkosci z humorem.

Historia ludzkosci z humorem.

• Audiobooki

Tom Phillips Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko Zobacz więcej