Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko

Tłumaczenie: Maria Gębicka-Frąc
Wydawnictwo: Albatros
Humans: A Brief History of How We Fucked It All Up
popularnonaukowa
Inegrette

Kiedy po raz kolejny pomyślisz, jak bardzo coś spieprzyłeś, ta książka przypomni ci, że mogło być o wiele gorzej… Ekscytująca podróż przez najbardziej kreatywne i katastrofalne porażki w historii ludzkości, począwszy od upadku naszego praprzodka z drzewa, do najbardziej spektakularnych współczesnych klęsk gatunku ludzkiego! W ciągu ostatnich siedemdziesięciu tysięcy lat, odkąd homo sapiens...

W ciągu ostatnich siedemdziesięciu tysięcy lat, odkąd homo sapiens chodzi po Ziemi, przebyliśmy długą drogę. Sztuka, nauka, kultura, handel – w ewolucyjnym łańcuchu pokarmowym jesteśmy prawdziwymi zwycięzcami. Ale powiedzmy sobie szczerze, to wcale nie była bułka z masłem, a do tego czasami, zupełnie przypadkiem, udawało się nam coś naprawdę wybitnie spieprzyć.

Od klęski ekologicznej na Wielkich Równinach Stanów Zjednoczonych w latach 30. XX wieku do walki z czterema plagami przewodniczącego Mao. Od pijanej w sztok armii austriackiej, która przypuściła atak na samą siebie, do supermocarstwa, które wybrało na prezydenta gospodarza programu telewizyjnego z gatunku reality show… Można dość bezpiecznie stwierdzić, że jako gatunek z wiekiem wcale nie stajemy się mądrzejsi.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: https://www.wydawnictwoalbatros.com/

Oficjalna recenzja
Róża_Bzowa książek: 6609

Homo sapiens non sapientem

Minister humoru i opieki czytelniczej ostrzega: czytanie tej książki może spowodować wzrost wiedzy o historii ludzkości oraz zwiększyć dystans do własnej niedoskonałości. Niepolecana dla osób pozbawionych poczucia humoru.

Wyznam bez ogródek: nie lubię historii. Nigdy mnie nie interesowało, jak jakiś żądny władzy i pieniędzy macho napada na ziemię innego takiego i za pomocą części swoich obywateli wyrzynają się wzajemnie. Bardzo mnie za to interesowało, co takiego ma w swoim mózgu jeden lub drugi wspomniany delikwent, że taki pomysł w ogóle powstaje w jego głowie, dlatego zamiast książek historycznych wolałam czytać psychologiczne. Na przestrzeni mojego życia nierzadko z zadziwieniem zastanawiałam się nad tym, jak mogłam popełnić ten czy inny błąd albo podjąć tak nietrafną decyzję. Jako osoba refleksyjna i odpowiedzialna zazwyczaj rozważam wszystkie za i przeciw, przewiduję konsekwencje i decyduję po namyśle. Mimo wszystko wciąż zdarza mi się zrobić coś bezsensownego po raz kolejny, a czasem gorzko czegoś żałować. Ciebie także to spotyka?

Książka „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko” Toma Phillipsa stanowi doskonałe remedium na te myśli, a także dobry przykład na umiejętne połączenie historii powszechnej i psychologii w jednym dziele. Dzięki lekturze odbędziemy podróż od czasów prehistorycznych i słynnego szkieletu Lucy – przedstawicielki Australopithecus afarensis – aż do roku 2016 i śmiertelnego wypadku samochodu elektrycznego z trybem autopilota.

W...

W tomie autor szybkim truchtem przebiega bowiem przez koleje historii, wyszukując spektakularne klapy wielkich przedsięwzięć, gigantyczne błędy taktyczne podczas wojen i bitew, niesłychane pomyłki naukowe i chybione decyzje polityczne oraz aroganckie interwencje w środowisko naturalne. Czytelnik ma dzięki temu możliwość podglądania wielkich postaci (lub anonimowych osób) w momentach kluczowych dla ludzkości – od wynalezienia koła do samoprowadzących się samochodów czy od wspinaczki Lucy na drzewo po współczesne podróże kosmiczne. Na wstępie autor wskazuje na mechanizmy rządzące umysłem jednostki w trakcie podejmowania decyzji (m.in. heurystyki i ich ograniczenia), by pod koniec, w podsumowaniu, wspomnieć o całych grupach ekspertów wprowadzających w życie najgorsze możliwe rozwiązania oraz o niezliczonych rzeszach ludzi z nich korzystających.

W trakcie lektury nieraz nasuwają się pytania: jak można było zrobić coś takiego? Czy ludzkość niczego się nie uczy? Sprawdźmy: czy słyszałeś, czytelniku, o Imperium Chorezmijskim, poliwodzie lub o Jeziorze Aralskim? A może znasz historie sułtana Mustafy I, Williama Patersona lub Thomasa Midgleya? Jeżeli odpowiedź brzmi „nie”, nie wahaj się i szybko sięgnij po tę książkę. Nie tylko poszerzysz swoją wiedzę, ale może także, dzięki refleksji i autorefleksji, unikniesz w przyszłości z pozoru genialnych, zabawnych czy odkrywczych pomysłów i działalności. Najważniejsze bowiem, to mieć na względzie ograniczenia ludzkiego umysłu oraz konieczny zdrowy dystans do własnej nieomylności.

Od czasów Seneki Starszego wiemy, że błądzić jest rzeczą ludzką, ale – jak dodawał św. Augustyn – dobrowolne trwanie w błędzie jest rzeczą diabelską. Może w tym cała pociecha, że gdy już jesteśmy świadomi swojego błędu, to zazwyczaj szybko się reflektujemy i naprawiamy go. Albo nie robimy żadnej z tych rzeczy. Jeżeli chcesz się jednak, czytelniku lub czytelniczko, przekonać, jakie skutki ma uporczywe trzymanie się własnych decyzji bez względu na rozsądek, koszty finansowe, osobiste, a nawet te w skali globalnej – koniecznie przeczytaj tę książkę. Przy okazji warto także nadmienić, że „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko” może także służyć jako doskonały środek na chandrę i antydepresant, a także jako podręczna pomoc dla osób pragnących zabłysnąć wiedzą na spotkaniu towarzyskim. W końcu przecież warto zrównoważyć jakoś nasze wcześniejsze gafy i wpadki, prawda?

Jowita Marzec

giumishere | 2019-10-19
Przeczytana: 19 października 2019

Całkiem ciekawa książka napisana w sposób zbioru ciekawostek, prześmiewczego tonu i lekkiego pióra. Polecam jednak bardziej Harariego, nie ujmując autorowi, uważam, że nie wszystkie książki warto czytać. Niemniej jednak, książkę czyta się przyjemnie, idealna dla lubiących ponarzekać, jak to ludzie potrafią być głupi, albo tych, którzy potrzebują podsumowania jak to czasami bywa, jak się nie myśli, albo się myśli w ograniczony sposób.

Roksanna | 2019-10-15
Na półkach: Legimi, Przeczytane, 2019
Przeczytana: 15 października 2019

Gdyby autor książki chwilami nie starał się być na siłę dowcipny i darowałby sobie wkręty i suche żarciki typu ,,uwaga dla milenialsów: domy to te wielkie ceglane rzeczy, na których kupno nigdy nie będzie was stać" (beczka śmiechu, hłe, hłe), to czytałoby się o wiele przyjemniej. Do tego dochodzą błędy typu mylenie kryminalistyki z kryminologią, nie wiem, czy to nie kwestia słabego tłumaczenia.
Mimo to polecam, warto poczytać o tym jakie głupie błędy ludzkość popełniała w swojej pysze przez lata naszej cywilizacji i jakie niestety pewnie wciąż będziemy popełniać, aż spieprzymy wszystko.

wiktor_seitz | 2019-10-15
Przeczytana: 15 października 2019

Gdyby nie opis, w którym zostało zawarte, że ta książka jest napisana przez komika, uznałbym, że jej autorem jest człowiek sfrustrowany swoim życiem. Generalnie zamysł opiera się na krytyce wszystkiego i wszystkich bez podawania racjonalnych alternatyw - przykład: krytyka autorytaryzmu, monarchii i demokracji. Potraktowałbym tę pozycję bardziej jako zbiór ciekawostek, niż coś, z czego można czerpać wiedzę. Warto podkreślić, że nie zawiera żadnych przypisów i źródeł, co stawia świadomego czytelnika przed wyzwaniem potwierdzenia każdej informacji w niej zawartej.

O kolonializmie: "Co więcej, takie sądy polegają na przyjęciu milczącego założenia, że gdyby nie kolonizacja, w całej reszcie świata [...] panowałby zastój [...] Właśnie ją wygooglowałem [Tajlandia] i okazuje się, że naprawdę mają tam elektryczność, więc przypuszczam, że argument o zastoju może być gówno warty." - Drogi autorze, Chińczycy od paru lat kolonizują Afrykę, a, z tego co wiem - prąd tam mają.

Jeśli chcecie się...

Adam | 2019-10-14

Bardzo dobra książka napisana w przystępny dla czytelnika sposób. Polecam

Kamowicz | 2019-10-14
Przeczytana: wrzesień 2019

Wspaniała lektura, dająca wiele rozrywki, ale również zmuszająca do refleksji. Moim zdaniem obowiązkowa pozycja dla każdego 😊

Basia Wądrzyk | 2019-10-13
Przeczytana: 13 października 2019

Bardzo chaotycznie napisana.

Volo | 2019-10-13
Przeczytana: czerwiec 2019

Nie tak lekkie jak mogłoby się wydawać zestawienie różnych fuck-upów z historii ludzkości. Potrafi rozśmieszyć ale może być to śmiech przez łzy gdy uświadomimy sobie jak często do władzy dochodzą głupcy lub psychopaci.

Benerejka | 2019-10-12
Przeczytana: październik 2019

Ot, przyjemna i ciekawa książka:) Można się dużo rzeczy dowiedzieć:)

Goora | 2019-10-08
Przeczytana: 06 października 2019

Wszyscy lubimy słuchać o wspaniałych odkryciach rodzaju ludzkiego. Mamy wygodne domy i samochody, i wiele więcej innych udogodnień. Jednak nikt nie zastanawia się jaka była droga do tych dóbr, ani co lub kto musiał ucierpieć. A jakie będą tego skutki w przyszłości? Czy ktoś z Was o tym pomyślał?
Autor prowadzi nas przez ścieżkę ludzkiej bezmyślności i głupoty.
Pozycja obowiązkowa!

kisielek95 | 2019-10-04

Bardzo fajna i przystępna książka. Lekko się czyta. Polecam wszystkim, którzy choć trochę interesują się historią