Prawda. Krótka historia wciskania kitu

Albatros
2021-11-10
2020-02-26
Maria Gębicka-Frąc
literatura faktu felieton ludzie anegdota historia ludzkość prawda kłamstwo propaganda postprawda internet fake news

Okładka książki Spisek. Czyli kto nam wszczepia czipy i inne popie***one teorie Jonn Elledge, Tom Phillips
Spisek. Czyli ... Jonn Elledge, Tom P...

Dobrych anegdot nigdy dość, zwłaszcza takich upchanych tematycznie w całkiem zgrabny tomik. Autor ma lekkość i nienachalny żarcik, który bardzo dobrze tutaj pasuje.

Tak lekka, że aż za lekka. W zasadzie nic odkrywczego. Jedna perełka: odróżnienie bzdury od kłamstwa. Kłamstwo jest wtedy, gdyż człowiek wie że mówi nieprawdę. Bzdura jest wtedy, gdy nie wie czy mówi prawdę czy nieprawdę, nie sprawdza tego ale sprawia wrażenie jakby mówił prawdę:)

Nie jest to na pewno książka aspirująca do akademickiej, a celem autora nie jest naukowe wyjaśnienie zjawiska prawdy i kłamstwa. To raczej zbiór anegdot z bliższej i dalszej historii dotyczących różnych blagierów, oszustw i zbiorowych halucynacji. Autorowi nie można odmówić daru opowiadania, czyta się to bardzo przyjemnie. Kilka razy szczerze mnie rozbawił, a cała książka w pewien sposób podniosła mnie na duchu. Wygląda bowiem na to, że plotki, jakoby człowiek w dzisiejszych czasach był bardziej niż kiedyś narażony na fałszywe informacje, są znacznie przesadzone.

Przyjemna. Jeżeli chcecie odpocząć od cięższych lektur to będzie idealna :) nie jest jakoś porażająco zabawna, ani nadwyraz interesująca, po prostu przyjemna.

Mimo, że jestem osobą, która lubi ciekawostki, to ta książka mnie w ogóle nie zaciekawiła tak jak i zresztą pierwsza książka tego autora, który wg mnie bardzo słabo pisze.

Historie mnie nie zaciekawiły. Po prostu. Każdy lubi co innego.

Historie mnie nie zaciekawiły. Po prostu. Każdy lubi co innego.

Lekka lektura zawierająca kilkanaście wierutnych bzdur, które ludzkość łyknęła jak młody pelikan. Z tych najbardziej spektakularnych wyliczyć można nieistniejące pasmo górskie Kong, fikcyjne państwo czy zamieszkiwanie Księżyca przez nietoperzo i bobroludzi. Okazuje się, że dezinformacja i zwykła ściema towarzyszy ludzkości od samego początku powstania mediów głównego nurtu, a ludzka naiwność i łatwowierność wpisana jest w nasze DNA. Po przeczytaniu w jakie idiotyzmy była w stanie uwierzyć masa ludzka, nie dziwi dziś wiara w pandemię czy katastrofę klimatyczną.

Niewyszukana prawda

Chyba jestem na nieodpowiednim etapie czytelniczego życia, by tracić czas na pozycje stanowiące odtwórczy zbiór dostępnych powszechnie faktów. Ważniejsze jednak w niskiej ocenie tej akurat publikacji jest to, że autor nie wysilił się na pogłębienie problemu ‘mijania się z prawdą’. Do tego, same przykłady wydają się być dobrane dość przypadkowo. Tom Phillips, brytyjski dziennikarz, popełnił „Prawdę. Krótką historię wciskania kitu” z postawionym celem, który niestety zapowiadał raczej przypadkowość treści. Temat dobry i ważny, dobrane środki do jego przepracowania w tej akurat pozycji niezbyt szczęśliwe.

Książka jakby prezentuje kilka obszarów ludzkiej aktywności, w których dochodziło i dochodzi do naginana faktów, kreowania nieistniejącej rzeczywistości. Kłamią dziennikarze, politycy i każda inna grupa zawodowa, społeczna, etniczna, narodowościowa - od późnego plejstocenu, gdy struny głosowe na to zaczęły pozwalać, wspierając ludzką głowę w promowaniu atrakcyjności konfabulacji. W pewnym (szczątkowym) sensie dziennikarz zdał z tego relację, tylko dość płytko. Nie jest to opowieść psychologiczna, biologiczna, socjologiczna, co najwyżej rwany zlepek ciekawostek z historii. Mijamy jednostki obciążone egotyzmem, maniami czy zwykłą chciwością. Nie ma jednak myśli przewodniej, interesującego i uzasadnionego klucza doboru przywołanych faktów. Oddając Phillipsowi, wypada wspomnieć – nieco przypomniał, że finansowi oszuści byli już w Babilonie, że prasa od samego początku (XVII wiek) odkryła ludzką potrzebę przyswajania plotek, naciąganie faktów, kanalizowanie skupienia uwagi (jeśli za tym procederem stoi chociażby jakiś cel finansowy sponsora). Takie zaczątki sympatii do autora psuje jednak jego język – czasem zbyt poufały i kolokwialny.

Plusy dodatnie i ujemne. Ponieważ dziennikarz chciał nas obarczyć przede wszystkim faktami, a nie analizami i syntezami pokazującymi złożoność zjawiska, to wspomnę wartościowy (dla mnie) fakt. Centralną postacią opowieści jest Benjamin Franklin, który już w młodości bombardował mieszkańców kolonii Nowego Świata ‘faktami wątpliwej wartości’. Przyczynił się też jednak do zainicjowania wartościowego dla nauki zjawiska. Jako ambasador w Paryżu przy dworze Ludwika XVI, miał zorganizować w ogrodach własnego domu pierwszy eksperyment ‘ślepej próby’ (dosłownie z ludźmi z przepaskami na oczach),którzy mieli sprawdzić wartość naukową hipotez Mesmera o wpływie magnetyzmu na organizm człowieka. Jak widać, przy okazji kłamstw, dopracowaliśmy się wprost jednego ze składników metody naukowej. Faktów, których nie znałem (częściowo albo w całości) dostarczyła książka sporo – sprytny manipulator i naciągacz na nieistniejące państwo, fikcyjne góry rozciągające się przez afrykański Sahel, ‘przedsiębiorcza’ kobieta, która żyła na kredyt dzięki wymyślonemu bajońskiemu spadkowi, który miał jej przynależeć, sekretarka Nixona kryjąca prezydenta w aferze Watergate,… No i co z tego ma wynikać? Naskórkowa warstwa psycho-socjologii odkrywa co najwyżej oczywiste prawdy o słabościach naszego gatunku.

Trochę na siłę wybrałem jeden cytat, który jednak niepokojąco przypomina ‘złotą myśl’ Donalda Rumsfelda (*):

„To prawdziwy problem z historią – jest mnóstwo tego, co wiemy, i mnóstwo tego, o czym myślimy, że wiemy, a o czym w rzeczywistości możemy nie wiedzieć, tyle że, niestety, po prostu nie wiemy, czego w rzeczywistości nie wiemy.”

„Prawda” jest krótka i niewymagająca czytelniczo. Jeśli to strata czasu, to niewielka. Jedyną wartością dla mnie jest tych kilka faktów, których nie znałem (ale wielokrotnie więcej tego typu historii z ludzkimi słabościami na pierwszym planie jest dostępne w Internecie na zawołanie). Samo stwierdzenie, że prawda jest jedna, a kłamstw i pół-prawd (a w szczególności niezweryfikowanych intencjonalnie informacji, które wrzuca się do przestrzeni jako odwracacz uwagi) dużo, wręcz nieskończoność – to banał. Na poziomie daleko bardziej mnie interesującym (prawdy filozofii moralnej, matematycznej, przyrodniczej,…) sytuacja robi się zawiła i nawet tam słowo ‘prawda’ mamy obowiązek niuansować. Ale to już zupełnie nieobecna w książce tematyka.

MIERNE – 5/10

=======

* Sekretarz obrony USA miał powiedzieć: „Mamy znane wiadome. Rzeczy, o których wiemy, że je wiemy. Wiemy również, że istnieją znane niewiadome. Innymi słowy, wiemy, że są pewne rzeczy, których nie wiemy. Ale są również nieznane niewiadome – takie, o których nie wiemy, że ich nie wiemy.” © Wikimedia

Niewyszukana prawda

Przyjemna lektura, pokrzepiająca w dobie przytłoczenia fake newsów. Brakło mi większej dawki wiedzy i merytorycznego podsumowania, bo z takim oczekiwaniem sięgnęłam po pozycję. Niemniej, zawarte anegdoty warte przeczytania, przyjemny styl pisania. Niejednokrotnie śmiałam się, a nawet czytałam na głos fragmenty partnerowi. Świetna pozycja na luźne wieczory.

🕵️‍♀️ Czy prawda zawsze była naszym przewodnikiem? 🤔 "Prawda. Krótka historia wciskania kitu" zabierze Was w niezwykłą podróż przez stulecia manipulacji, dezinformacji i kłamstw, które kształtowały naszą rzeczywistość. 👁️‍🗨️

💡 Czy pamiętacie Wielką Mistyfikację Księżycową, kiedy doniesienia o cywilizacjach na Księżycu wzbudziły sensację? A może słyszeliście o serii absurdu, jak próby kradzieży mężczyznom penisów czy teorie spiskowe, które manipulowały ludzkimi umysłami na wielką skalę? 🚀

🗞️ Tom Phillips, redaktor serwisu fullfact.org, pokazuje z humorem, że kłamstwo i manipulacja zawsze były obecne w debacie publicznej. Czytając tę książkę, dowiecie się o zdumiewających historiach mitycznych krain, badaczach naokoło świata i nieprawdziwych doniesieniach, które wprowadzały ludzkość w zbiorowe histerie. 🌍

🤯 Przeżyjcie emocjonujące opowieści o irracjonalnych lękach, nieudanych próbach tuszowania katastrof i polowaniach na czarownice, które wydają się niemożliwe, ale miały wpływ na rzeczywiste tragedie. Czasem to my sami jesteśmy naszym największym wrogiem. 🤫

🔍 "Prawda. Krótka historia wciskania kitu" kieruje nam ważne pytanie: czy jesteśmy gotowi zmierzyć się z manipulacją, oszustwami i zacząć szukać prawdziwej wiedzy? Czy możemy nauczyć się rozpoznawać fakenewsowe pułapki i wybierać rzetelne informacje? 🕵️‍♂️

📘 Ta książka ujawnia kulisy dezinformacji i pokazuje, jak ważne jest dbanie o prawdziwość informacji. Czy jesteście gotowi na konfrontację z historiami, które nas oszukiwały przez wieki? 🧐 #Prawda #Dezinformacja #Manipulacja #Kłamstwa #CzytajMądrze #Książka #Rzeczywistość #Historia #Fakty #PrawdziwaWiedza #Ciekawostki #RozwojOsobisty #PoznajSiebie #KrytyczneMyślenie #InstagramKsiążkowy

• Audiobooki