Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko

Okładka książki Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko Tom Phillips Patronat LC
Okładka książki Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko
2019-04-03
Data 1. wydania:
2018-01-01
Maria Gębicka-Frąc
anegdota historia homo sapiens klęska ludzkość

Patronaty LC

Okładka książki Spisek. Czyli kto nam wszczepia czipy i inne popie***one teorie Jonn Elledge, Tom Phillips
Ocena 0,0
Spisek. Czyli ... Jonn Elledge, Tom P...

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Homo sapiens non sapientem

7770 427 183

Historia ludzkości podana w przyjemnej, humorystycznej formie przez komika i dziennikarza. Poruszone zostały stosunkowo znane wątki, takie jak wojna z wróblami Mao w Chinach, ale również zdecydowanie niszowe temat. Autor udowadnia, że zdecydowanie duża część pomysłów ludzkości na temat świata prędzej czy później obróci się przeciw niej - tak jak przesiedlanie gatunków inwazyjnych, choćby królików - a mimo to ludzie nadal wydają się nie uczyć na własnych błędach. Polecam lekturę, można się przy niej świetnie bawić.

Raczej zbiór kilku ciekawych anegdotek niż pełnoprawna książka popularnonaukowa. Nie dowiedziałam się z niej praktycznie niczego nowego. A do tego ten żenujący, pseudo-zabawny styl pisania autora… Lepiej by było przeczytać kolejny raz Harariego.

Wiadomo, spieprzyliśmy sporo, ale spokojnie, spieprzymy jeszcze więcej...

Wiadomo, spieprzyliśmy sporo, ale spokojnie, spieprzymy jeszcze więcej...

Książka Toma Phillipsa opowiada o naszych porażkach. Od Lucy, która spadła z drzewa po powstaniu freonu niszczącego strefę ziemską. Zdecydowanie polecam, zwlaszcza, że nie brak jej czarnego humoru i wielu ciekawostek :)

Książka popularnonaukowa dla mniej zaawansowanych. Idealna pozycja na start. Autor charakteryzuje się dość przystępną formą przekazu a przykłady do jakich się ucieka są nad wyraz ciekawe.
Wprawdzie schemat się dość często powtarza, ale to w końcu historia kolejnych wpadek ludzkości, która jak wiemy rzadko kiedy uczy się na błędach.

Nie polecam. Sam problem jest bardzo ciekawy ale autor nie podszedł do niego poważnie. Nawet nie próbował, czego dowodem są różne żarty, moim zdaniem dosyć mierne.

Dotknął mnie też brak obiektywizmu autora. Oczywiście, każdy z nas ma jakieś poglądy (ba) ale przy zajmowaniu się tak poważnym tematem powinno się zachowywać profesjonalnie. Dobry pisarz potrafi ukryć swoje poglądy. Tutaj nawet nie próbował. Ale nic dziwnego - autor nie jest profesjonalistą. Jest komikiem, jajcarzem. I to widać.

Autor krytykuje m.in kolonializm, denialistów klimatycznych, kapitalizm i konserwatystów. Ależ słusznie, nikt nie jest bez winy, jasne, czemu nie! Ale jeśli w rozdziale poświęconym autorytarnym rządom komunie zostaje wytknięte wyłącznie to, że Mao zabił wróble, to znaczy, że coś tu jest nie tak. Jak można nie wspomnieć nawet słowem o zbrodniach stalinowskiego reżimu, np o wielkim głodzie na Ukrainie? Ktoś powie, że "to zbyt oczywiste". Nie, jeżeli książka traktuje o błędach ludzkości to ze zwykłej przyzwoitości takie rzeczy powinny być tam wspomniane. Moim zdaniem to kwestia bezdyskusyjna. Także o stalinie nic nie przeczytamy. Ale o Margaret Tatcher, że jest głupia bo zaproponowała podatek pogłówny, już jak najbardziej. Fajnie, nie?

I takich przykładów jest znacznie więcej ale nawet szkoda zachodu by to opisywać. Autor sobie często żartuje i moim zdaniem właśnie tym jest ta książka - żartem nie wartym uwagi, nawet bez próby podjęcia tematu na poważnie i obiektywnie.

Temat jest zdecydowanie zbyt poważny by oddawać go pajacom.

Interesujesz się historią? A może po prostu lubisz czytać czyjeś opinie i na ich podstawie budować swój światopogląd? Jeśli tak, prawdopodobnie znalazłeś dobrą książkę dla siebie!

"Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko" to mimo jak zwykle- olbrzymich oczekiwań, nadziei na niesłychany potencjał, ciekawe poglądy- zbiór posklejanych historii ery naszej i wcześniejszej, naszpikowanych subiektywnymi komentarzami autora. Niewiele tam nawet zdań, które nie zawierałyby jakiejkolwiek opinii (zwykle zresztą negatywnej). I tu zaczyna się mój problem z tą książką.

Oczywiście, historia pokazała, że nie wszystko poszło po naszej myśli a podjęte decyzje spowodowały lawiny skutków lepszych i gorszych. Autor przedstawił oczywiście wszystkie te najgorsze, ale nie ukrywajmy- o tym miała ta książka być, więc się nie czepiam. Dużo jest tam natomiast niepotrzebnych opisów, a raczej nawet opinii samego autora, które nic nie wprowadzają dla czytelnika a jedynie narzucają mu odgórnie opinie, które ma sobie ukształtować na temat konkretnych postaci czy ich zachowań.

Książka miała potencjał. Mogła być ciekawa. Była jednak męcząca, bo przez ponad 300 stron czytałam wyłącznie o tym, że: "okrutnie beznadziejny pan X zrobił idiotyczną rzecz Y, która spowodowała, że jest bardzo źle na świecie i dała pole do popisu kolejnemu żałosnemu panu Z do zrobienia bezsensownej rzeczy ... i tak dalej, i tak dalej. To nie jest pozycja, która pozostawia czytelnikowi jakiekolwiek pole do refleksji, do tego, co my uważamy za złe, okrutne, bezsensowne, a może i w drugą stronę. W tej książce wszystko jest źle, bo źli ludzie źle zrobili i kolejni źli będą robić ponownie źle.

Na plus- krótkie ciekawostki na końcu każdego rozdziału, na które nie ukrywam- czekałam podczas czytania kolejnych stron, bo były po prostu najciekawsze, a jako iż krótkie- pozbawione rozległych opinii autora na dany temat.

Czy polecam? Jeżeli poszukujesz opinii ludzi na dany temat- owszem. Jeżeli chcesz mieć możliwość wdrożenia swojej opinii i chcesz mieć przestrzeń na swoje zdanie- lepiej odłóż tę książkę i uniknij rozczarowania.

Autor w ciekawy sposób przedstawia wydarzenia historyczne, które miały znaczący wpływ na losy świata m.in wprowadzenie benzyny ołowiowej

Książka napisana z perspektywy lewaka płaczącego nad zmianami klimatycznymi. Nie polecam...

Harari, który próbuje być zabawny.

Harari, który próbuje być zabawny.

Tom Phillips Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko Zobacz więcej

Ciekawostki historyczne