Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko

- Kategoria:
- popularnonaukowa
- Tytuł oryginału:
- Humans: A Brief History of How We Fucked It All Up
- Wydawnictwo:
- Albatros
- Data wydania:
- 2019-04-03
- Data 1. wyd. pol.:
- 2019-04-03
- Data 1. wydania:
- 2018-01-01
- Liczba stron:
- 320
- Czas czytania
- 5 godz. 20 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788381254809
- Tłumacz:
- Maria Gębicka-Frąc
- Tagi:
- anegdota historia homo sapiens klęska ludzkość
Kiedy po raz kolejny pomyślisz, jak bardzo coś spieprzyłeś, ta książka przypomni ci, że mogło być o wiele gorzej…
Ekscytująca podróż przez najbardziej kreatywne i katastrofalne porażki w historii ludzkości, począwszy od upadku naszego praprzodka z drzewa, do najbardziej spektakularnych współczesnych klęsk gatunku ludzkiego!
W ciągu ostatnich siedemdziesięciu tysięcy lat, odkąd homo sapiens chodzi po Ziemi, przebyliśmy długą drogę. Sztuka, nauka, kultura, handel – w ewolucyjnym łańcuchu pokarmowym jesteśmy prawdziwymi zwycięzcami. Ale powiedzmy sobie szczerze, to wcale nie była bułka z masłem, a do tego czasami, zupełnie przypadkiem, udawało się nam coś naprawdę wybitnie spieprzyć.
Od klęski ekologicznej na Wielkich Równinach Stanów Zjednoczonych w latach 30. XX wieku do walki z czterema plagami przewodniczącego Mao. Od pijanej w sztok armii austriackiej, która przypuściła atak na samą siebie, do supermocarstwa, które wybrało na prezydenta gospodarza programu telewizyjnego z gatunku reality show… Można dość bezpiecznie stwierdzić, że jako gatunek z wiekiem wcale nie stajemy się mądrzejsi.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Ciebie zainteresować
Oficjalne recenzje
Homo sapiens non sapientem
Minister humoru i opieki czytelniczej ostrzega: czytanie tej książki może spowodować wzrost wiedzy o historii ludzkości oraz zwiększyć dystans do własnej niedoskonałości. Niepolecana dla osób pozbawionych poczucia humoru.
Wyznam bez ogródek: nie lubię historii. Nigdy mnie nie interesowało, jak jakiś żądny władzy i pieniędzy macho napada na ziemię innego takiego i za pomocą części swoich obywateli wyrzynają się wzajemnie. Bardzo mnie za to interesowało, co takiego ma w swoim mózgu jeden lub drugi wspomniany delikwent, że taki pomysł w ogóle powstaje w jego głowie, dlatego zamiast książek historycznych wolałam czytać psychologiczne. Na przestrzeni mojego życia nierzadko z zadziwieniem zastanawiałam się nad tym, jak mogłam popełnić ten czy inny błąd albo podjąć tak nietrafną decyzję. Jako osoba refleksyjna i odpowiedzialna zazwyczaj rozważam wszystkie za i przeciw, przewiduję konsekwencje i decyduję po namyśle. Mimo wszystko wciąż zdarza mi się zrobić coś bezsensownego po raz kolejny, a czasem gorzko czegoś żałować. Ciebie także to spotyka?
Książka „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko” Toma Phillipsa stanowi doskonałe remedium na te myśli, a także dobry przykład na umiejętne połączenie historii powszechnej i psychologii w jednym dziele. Dzięki lekturze odbędziemy podróż od czasów prehistorycznych i słynnego szkieletu Lucy – przedstawicielki Australopithecus afarensis – aż do roku 2016 i śmiertelnego wypadku samochodu elektrycznego z trybem autopilota.
W tomie autor szybkim truchtem przebiega bowiem przez koleje historii, wyszukując spektakularne klapy wielkich przedsięwzięć, gigantyczne błędy taktyczne podczas wojen i bitew, niesłychane pomyłki naukowe i chybione decyzje polityczne oraz aroganckie interwencje w środowisko naturalne. Czytelnik ma dzięki temu możliwość podglądania wielkich postaci (lub anonimowych osób) w momentach kluczowych dla ludzkości – od wynalezienia koła do samoprowadzących się samochodów czy od wspinaczki Lucy na drzewo po współczesne podróże kosmiczne. Na wstępie autor wskazuje na mechanizmy rządzące umysłem jednostki w trakcie podejmowania decyzji (m.in. heurystyki i ich ograniczenia), by pod koniec, w podsumowaniu, wspomnieć o całych grupach ekspertów wprowadzających w życie najgorsze możliwe rozwiązania oraz o niezliczonych rzeszach ludzi z nich korzystających.
W trakcie lektury nieraz nasuwają się pytania: jak można było zrobić coś takiego? Czy ludzkość niczego się nie uczy? Sprawdźmy: czy słyszałeś, czytelniku, o Imperium Chorezmijskim, poliwodzie lub o Jeziorze Aralskim? A może znasz historie sułtana Mustafy I, Williama Patersona lub Thomasa Midgleya? Jeżeli odpowiedź brzmi „nie”, nie wahaj się i szybko sięgnij po tę książkę. Nie tylko poszerzysz swoją wiedzę, ale może także, dzięki refleksji i autorefleksji, unikniesz w przyszłości z pozoru genialnych, zabawnych czy odkrywczych pomysłów i działalności. Najważniejsze bowiem, to mieć na względzie ograniczenia ludzkiego umysłu oraz konieczny zdrowy dystans do własnej nieomylności.
Od czasów Seneki Starszego wiemy, że błądzić jest rzeczą ludzką, ale – jak dodawał św. Augustyn – dobrowolne trwanie w błędzie jest rzeczą diabelską. Może w tym cała pociecha, że gdy już jesteśmy świadomi swojego błędu, to zazwyczaj szybko się reflektujemy i naprawiamy go. Albo nie robimy żadnej z tych rzeczy. Jeżeli chcesz się jednak, czytelniku lub czytelniczko, przekonać, jakie skutki ma uporczywe trzymanie się własnych decyzji bez względu na rozsądek, koszty finansowe, osobiste, a nawet te w skali globalnej – koniecznie przeczytaj tę książkę. Przy okazji warto także nadmienić, że „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko” może także służyć jako doskonały środek na chandrę i antydepresant, a także jako podręczna pomoc dla osób pragnących zabłysnąć wiedzą na spotkaniu towarzyskim. W końcu przecież warto zrównoważyć jakoś nasze wcześniejsze gafy i wpadki, prawda?
Jowita Marzec
OPINIE i DYSKUSJE
Historia ludzkości podana w przyjemnej, humorystycznej formie przez komika i dziennikarza. Poruszone zostały stosunkowo znane wątki, takie jak wojna z wróblami Mao w Chinach, ale również zdecydowanie niszowe temat. Autor udowadnia, że zdecydowanie duża część pomysłów ludzkości na temat świata prędzej czy później obróci się przeciw niej - tak jak przesiedlanie gatunków inwazyjnych, choćby królików - a mimo to ludzie nadal wydają się nie uczyć na własnych błędach. Polecam lekturę, można się przy niej świetnie bawić.
Historia ludzkości podana w przyjemnej, humorystycznej formie przez komika i dziennikarza. Poruszone zostały stosunkowo znane wątki, takie jak wojna z wróblami Mao w Chinach, ale również zdecydowanie niszowe temat. Autor udowadnia, że zdecydowanie duża część pomysłów ludzkości na temat świata prędzej czy później obróci się przeciw niej - tak jak przesiedlanie gatunków...
więcej Pokaż mimo toRaczej zbiór kilku ciekawych anegdotek niż pełnoprawna książka popularnonaukowa. Nie dowiedziałam się z niej praktycznie niczego nowego. A do tego ten żenujący, pseudo-zabawny styl pisania autora… Lepiej by było przeczytać kolejny raz Harariego.
Raczej zbiór kilku ciekawych anegdotek niż pełnoprawna książka popularnonaukowa. Nie dowiedziałam się z niej praktycznie niczego nowego. A do tego ten żenujący, pseudo-zabawny styl pisania autora… Lepiej by było przeczytać kolejny raz Harariego.
Pokaż mimo toWiadomo, spieprzyliśmy sporo, ale spokojnie, spieprzymy jeszcze więcej...
Wiadomo, spieprzyliśmy sporo, ale spokojnie, spieprzymy jeszcze więcej...
Pokaż mimo toKsiążka Toma Phillipsa opowiada o naszych porażkach. Od Lucy, która spadła z drzewa po powstaniu freonu niszczącego strefę ziemską. Zdecydowanie polecam, zwlaszcza, że nie brak jej czarnego humoru i wielu ciekawostek :)
Książka Toma Phillipsa opowiada o naszych porażkach. Od Lucy, która spadła z drzewa po powstaniu freonu niszczącego strefę ziemską. Zdecydowanie polecam, zwlaszcza, że nie brak jej czarnego humoru i wielu ciekawostek :)
Pokaż mimo toKsiążka popularnonaukowa dla mniej zaawansowanych. Idealna pozycja na start. Autor charakteryzuje się dość przystępną formą przekazu a przykłady do jakich się ucieka są nad wyraz ciekawe.
Wprawdzie schemat się dość często powtarza, ale to w końcu historia kolejnych wpadek ludzkości, która jak wiemy rzadko kiedy uczy się na błędach.
Książka popularnonaukowa dla mniej zaawansowanych. Idealna pozycja na start. Autor charakteryzuje się dość przystępną formą przekazu a przykłady do jakich się ucieka są nad wyraz ciekawe.
Pokaż mimo toWprawdzie schemat się dość często powtarza, ale to w końcu historia kolejnych wpadek ludzkości, która jak wiemy rzadko kiedy uczy się na błędach.
Nie polecam. Sam problem jest bardzo ciekawy ale autor nie podszedł do niego poważnie. Nawet nie próbował, czego dowodem są różne żarty, moim zdaniem dosyć mierne.
Dotknął mnie też brak obiektywizmu autora. Oczywiście, każdy z nas ma jakieś poglądy (ba) ale przy zajmowaniu się tak poważnym tematem powinno się zachowywać profesjonalnie. Dobry pisarz potrafi ukryć swoje poglądy. Tutaj nawet nie próbował. Ale nic dziwnego - autor nie jest profesjonalistą. Jest komikiem, jajcarzem. I to widać.
Autor krytykuje m.in kolonializm, denialistów klimatycznych, kapitalizm i konserwatystów. Ależ słusznie, nikt nie jest bez winy, jasne, czemu nie! Ale jeśli w rozdziale poświęconym autorytarnym rządom komunie zostaje wytknięte wyłącznie to, że Mao zabił wróble, to znaczy, że coś tu jest nie tak. Jak można nie wspomnieć nawet słowem o zbrodniach stalinowskiego reżimu, np o wielkim głodzie na Ukrainie? Ktoś powie, że "to zbyt oczywiste". Nie, jeżeli książka traktuje o błędach ludzkości to ze zwykłej przyzwoitości takie rzeczy powinny być tam wspomniane. Moim zdaniem to kwestia bezdyskusyjna. Także o stalinie nic nie przeczytamy. Ale o Margaret Tatcher, że jest głupia bo zaproponowała podatek pogłówny, już jak najbardziej. Fajnie, nie?
I takich przykładów jest znacznie więcej ale nawet szkoda zachodu by to opisywać. Autor sobie często żartuje i moim zdaniem właśnie tym jest ta książka - żartem nie wartym uwagi, nawet bez próby podjęcia tematu na poważnie i obiektywnie.
Temat jest zdecydowanie zbyt poważny by oddawać go pajacom.
Nie polecam. Sam problem jest bardzo ciekawy ale autor nie podszedł do niego poważnie. Nawet nie próbował, czego dowodem są różne żarty, moim zdaniem dosyć mierne.
więcej Pokaż mimo toDotknął mnie też brak obiektywizmu autora. Oczywiście, każdy z nas ma jakieś poglądy (ba) ale przy zajmowaniu się tak poważnym tematem powinno się zachowywać profesjonalnie. Dobry pisarz potrafi ukryć swoje...
Interesujesz się historią? A może po prostu lubisz czytać czyjeś opinie i na ich podstawie budować swój światopogląd? Jeśli tak, prawdopodobnie znalazłeś dobrą książkę dla siebie!
"Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko" to mimo jak zwykle- olbrzymich oczekiwań, nadziei na niesłychany potencjał, ciekawe poglądy- zbiór posklejanych historii ery naszej i wcześniejszej, naszpikowanych subiektywnymi komentarzami autora. Niewiele tam nawet zdań, które nie zawierałyby jakiejkolwiek opinii (zwykle zresztą negatywnej). I tu zaczyna się mój problem z tą książką.
Oczywiście, historia pokazała, że nie wszystko poszło po naszej myśli a podjęte decyzje spowodowały lawiny skutków lepszych i gorszych. Autor przedstawił oczywiście wszystkie te najgorsze, ale nie ukrywajmy- o tym miała ta książka być, więc się nie czepiam. Dużo jest tam natomiast niepotrzebnych opisów, a raczej nawet opinii samego autora, które nic nie wprowadzają dla czytelnika a jedynie narzucają mu odgórnie opinie, które ma sobie ukształtować na temat konkretnych postaci czy ich zachowań.
Książka miała potencjał. Mogła być ciekawa. Była jednak męcząca, bo przez ponad 300 stron czytałam wyłącznie o tym, że: "okrutnie beznadziejny pan X zrobił idiotyczną rzecz Y, która spowodowała, że jest bardzo źle na świecie i dała pole do popisu kolejnemu żałosnemu panu Z do zrobienia bezsensownej rzeczy ... i tak dalej, i tak dalej. To nie jest pozycja, która pozostawia czytelnikowi jakiekolwiek pole do refleksji, do tego, co my uważamy za złe, okrutne, bezsensowne, a może i w drugą stronę. W tej książce wszystko jest źle, bo źli ludzie źle zrobili i kolejni źli będą robić ponownie źle.
Na plus- krótkie ciekawostki na końcu każdego rozdziału, na które nie ukrywam- czekałam podczas czytania kolejnych stron, bo były po prostu najciekawsze, a jako iż krótkie- pozbawione rozległych opinii autora na dany temat.
Czy polecam? Jeżeli poszukujesz opinii ludzi na dany temat- owszem. Jeżeli chcesz mieć możliwość wdrożenia swojej opinii i chcesz mieć przestrzeń na swoje zdanie- lepiej odłóż tę książkę i uniknij rozczarowania.
Interesujesz się historią? A może po prostu lubisz czytać czyjeś opinie i na ich podstawie budować swój światopogląd? Jeśli tak, prawdopodobnie znalazłeś dobrą książkę dla siebie!
więcej Pokaż mimo to"Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko" to mimo jak zwykle- olbrzymich oczekiwań, nadziei na niesłychany potencjał, ciekawe poglądy- zbiór posklejanych historii ery naszej i...
Autor w ciekawy sposób przedstawia wydarzenia historyczne, które miały znaczący wpływ na losy świata m.in wprowadzenie benzyny ołowiowej
Autor w ciekawy sposób przedstawia wydarzenia historyczne, które miały znaczący wpływ na losy świata m.in wprowadzenie benzyny ołowiowej
Pokaż mimo toKsiążka napisana z perspektywy lewaka płaczącego nad zmianami klimatycznymi. Nie polecam...
Książka napisana z perspektywy lewaka płaczącego nad zmianami klimatycznymi. Nie polecam...
Pokaż mimo toHarari, który próbuje być zabawny.
Harari, który próbuje być zabawny.
Pokaż mimo to